Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Station De Pijp, Noord-Zuidlijn Amsterdam. Benthem Crouwel Architects
Copyright: Jannes Linders
MFC Doelum, Renkum. NOAHH, Studio Nuy van Noort, Abbie Steinhauser
Copyright: Katja Effting
Het Kaaspakhuis, Gouda. White House Development en Mei architects and planners
Copyright: Ossip van Duivenbode
People's Pavilion, DDW 2017, Eindhoven. bureau SLA, Overtreders W
Copyright: Filip Dujardin
Adriaan Geuze
Copyright: Architectenweb
Winnaars ARC18 Awards bekend gemaakt
26 november 2018, 14:52
De winnaars van de ARC18 Awards zijn afgelopen donderdag 22 november in de Van Nelle Fabriek te Rotterdam bekend gemaakt. Er zijn prijzen uitgereikt in de categorieën architectuur, interieur, meubel, detail, innovatie en development; daarnaast is het oeuvre van Adriaan Geuze bekroond en mocht Tomas Dirrix de ARC18 Jong Talent Award in ontvangst nemen.
De onafhankelijke jury’s van de acht prijzen stonden voor de opgave om uit 475 inzendingen de nominaties en winnaars te selecteren, meldt de organisatie van de ARC18 Awards. Bij veel jury’s speelde de vraag wat gebouwen kunnen bijdragen aan de stad een belangrijke rol, aldus de organisatie.
Architectuur: stations Noord-Zuidlijn
De ARC18 Award in de categorie architectuur is toegekend aan de stations van de Noord-Zuidlijn in Amsterdam, ontworpen door Benthem Crouwel Architects. Volgens de jury dragen de stations hun infrastructurele functie in hoge mate uit via de architectuur.
De jury is onder de indruk van de sober- en doelmatigheid waarmee het architectenbureau de stations van de nieuwe metrolijn heeft ontworpen. Onder meer benoemt de jury de “ingenieuze en eigentijdse detaillering en de generositeit van stijgpunten en liften.”
Detail: Cadix
Ook het hoekgebouw Cadix in Antwerpen kenmerkt zich door architectuur die aansluit bij de omgeving, meent de jury. Met de zorgvuldig gedetailleerde gevel speelt Happel Cornelisse Verhoeven in op de lokale schippersarchitectuur en weten de architecten het gebouw te verankeren in de voormalige havenwijk; reden om het project de ARC18 Detail Award toe te kennen.
De zorgvuldige detaillering van de verdiepingshoge plint en de afgeschuinde erkers geven het hoekgebouw een vriendelijke uitstraling. De jury vindt dat de afzonderlijke details niet direct in het oog springen en tegelijk zorgen voor een kloppend gevelbeeld. Ze prijst de hoge kwaliteit van de sociale woningbouw, die dit project is.
Interieur: Multifunctioneel Centrum Doelum
De ARC18 Interieur Award is uitgereikt aan Multifunctioneel Centrum (MFC) Doelum in Renkum. Het project biedt onderdak aan maar liefst dertig sportverenigingen. De ontwerpers NOAHH en Studio Nuy van Noort, in samenwerking met Abbie Steinhauser leggen in de uitwerking sterk de nadruk op het verenigen van zowel de diverse programmaonderdelen als de verschillende gebruikers.
De jury waardeert het feit dat de ontwerpers daarbij de menselijke schaal als uitgangspunt hebben genomen. Het grote gebouw is opgedeeld in drie volumes, die elk door een ritmisch metselwerkverband zijn terug geschaald. Grote gevelopeningen bieden verbinden binnen en buiten.
Meubel: Pauzelandschap
Man&Paard ontving uit handen van Richard Hutten de ARC18 Meubel Award voor het Pauzelandschap De jury was unaniem in de toekenning; ze prijst de originaliteit van de comfortabele rustruimte, waar gebruikers zich even kunnen onttrekken aan de dagelijkse drukte van het kantoor. “Een slim ontwerp dat inspeelt op de trend van een informelere werkomgeving”, aldus de jury.
Ontwikkeling: Kaaspakhuis
Voor het eerste is dit jaar ook de ARC Development Award uitgereikt, waarmee de organisatie “de inzet van excellente architectuur in commerciële projectontwikkeling bekroont.” Eerste winnaar is het transformatieproject het Kaaspakhuis in Gouda door White House Development en Mei architects and planners.
De jury prijst de manier waarop architect en ontwikkelaar, in nauwe samenwerking, het gebouw nieuw leven hebben ingeblazen. Het rijksmonument is getransformeerd tot woongebouw in een stad waar de woningmarkt niet makkelijk is, aldus de jury. Beide partijen hebben in deze ontwikkeling zelf risico genomen en met elkaar gedeeld.
Innovatie: People’s Pavilion
Ook de ARC18 Innovatie Award bekroont het experiment. Unaniem kozen de juryleden voor het People’s Pavilion op de Dutch Design Week 2017. Het paviljoen, ontworpen door bureau SLA en Overtreders W, zoekt naar een nieuwe manier van bouwen met geleende materialen in de hoofdrol.
Oeuvre en jong talent
Adriaan Geuze heeft de ARC18 Oeuvre Award ontvangen voor zijn blijvende bijdrage aan de Nederlandse stedenbouw. “Geuze ontwikkelde een inclusieve benadering van de stad met aandacht voor de diversiteit van de bewoners en de ontwikkeling van het maaiveld”, legt de organisatie uit. “Deze benadering paste hij voor het eerst toe in de Amsterdamse stadswijk Borneo Sporenburg en komt op dit moment tot wasdom in de Eindhovense wijk Strijp S.”
De prijs voor Jong Talent is toegekend aan Tomas Dirrix vanwege zijn krachtige manier van denken en ontwerpen. “In zijn werk komen een autonome denkwereld en een operationele houding samen”, aldus de organisatie. “De projecten en bouwwerken die uit deze houding en werkwijze voortkomen zijn fascinerend en beloven veel voor de toekomst.”
De ARC18 Awards is een initiatief van de Architect.
Trefwoorden
prijs
studio nuy van noort
mei architects and planners
kaaspakhuis
bureau sla
multifunctioneel centrum
tomas dirrix
happel cornelisse verhoeven
people's pavilion
renkum
award
arc18
noord-zuidlijn
abbie steinhauser
adriaan geuze
overtreders w
benthem crouwel architects
mfc doelum
noahh
cadix
man&paard
architectuurprijs
Best gelezen
1
Nominaties Publiek gebouw van het Jaar 2026 bekend
woensdag, 7 oktober
2
Bekijk de beste architectuurfilms tijdens Architectenweb Best Of AFFR 2026!
dinsdag, 6 oktober
3
Woongebouw Voltage grote winnaar Groninger Architectuurprijs 2026
maandag, 5 oktober
4
Arons en Gelauff herontwikkelt fabrieksterrein met woonhof en brandweerkazerne
dinsdag, 6 oktober
5
Woonblokken met sociale huurwoningen op Harley-locatie Breda voltooid
dinsdag, 6 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Opening Noord-Zuidlijn: ‘Een beetje meer lucht voor Amsterdam’
23 juli 2018
Loftwoningen in een Gouds kaaspakhuis
25 september 2017
Weer gedemonteerd: People’s Pavilion
13 november 2017
Jonge architect Tomas Dirrix wint nieuwe Unfair18 Architect Award
28 februari 2018
Ruimtelijk en helder IKC door studio Nuy van Noort
4 april 2024
Adriaan Geuze ontvangt de Klinkenberghprijs 2018 van LandschappenNL
5 oktober 2018
Adriaan Geuze – genomineerd voor de Architect van het Jaar-prijs
16 oktober 2018
Nieuwe impressies van volledig houten woongebouw op Lloydpier
19 juni 2020
Happel Cornelisse wint open oproep Antwerpen
21 september 2012
Bestaand betonnen casco vormt basis voor vernieuwd Ichthus College
16 juli 2024
Passende schooluitbreiding met eigen karakter door studio Nuy van Noort
25 april 2022
Noord-Zuidlijn volgens studie groot succes, maar niet overal
29 november 2021
Alliantie wil 1 miljard bijdragen aan doortrekken NoordZuidlijn
13 november 2020
Studio Nuy van Noort ontwerpt villa als kader in het landschap
31 januari 2020
RAI breidt uit met hal aan Wielingenstraat
22 juli 2019
Loes Thijssen aangesteld als associate partner bij NOAHH
12 april 2019
Ontwerpteam NOAHH wint transformatie-opdracht gebouwen ESA
4 december 2018
Opening Noord-Zuidlijn: ‘Een beetje meer lucht voor Amsterdam’
23 juli 2018
Loftwoningen in een Gouds kaaspakhuis
25 september 2017
Weer gedemonteerd: People’s Pavilion
13 november 2017
Jonge architect Tomas Dirrix wint nieuwe Unfair18 Architect Award
28 februari 2018
Ruimtelijk en helder IKC door studio Nuy van Noort
4 april 2024
Adriaan Geuze ontvangt de Klinkenberghprijs 2018 van LandschappenNL
5 oktober 2018
Adriaan Geuze – genomineerd voor de Architect van het Jaar-prijs
16 oktober 2018
Nieuwe impressies van volledig houten woongebouw op Lloydpier
19 juni 2020
Happel Cornelisse wint open oproep Antwerpen
21 september 2012
Bestaand betonnen casco vormt basis voor vernieuwd Ichthus College
16 juli 2024
Passende schooluitbreiding met eigen karakter door studio Nuy van Noort
25 april 2022
Noord-Zuidlijn volgens studie groot succes, maar niet overal
29 november 2021
Alliantie wil 1 miljard bijdragen aan doortrekken NoordZuidlijn
13 november 2020
Studio Nuy van Noort ontwerpt villa als kader in het landschap
31 januari 2020
RAI breidt uit met hal aan Wielingenstraat
22 juli 2019
Loes Thijssen aangesteld als associate partner bij NOAHH
12 april 2019
Ontwerpteam NOAHH wint transformatie-opdracht gebouwen ESA
4 december 2018
Toon alles
Gerelateerde projecten
MFC Doelum, Renkum
NOAHH | Network Oriented Architecture
Andere nieuwsberichten
Bijdrage van Benthem Crouwel Architects en West 8 aan Afsluitdijk voltooid
Vandaag, 15:30
Sinds 2018 werkten beide bureaus binnen het ontwerpteam van Levvel als ontwerpers aan de vernieuwing en versterking van het waterbouwkundig icoon.
The Natural Pavilion wordt verplaatst naar Evoluonpark in Eindhoven
Vandaag, 14:16
The Natural Pavilion, gebouwd voor de Floriade Expo 2022 in Almere, wordt verplaatst naar Eindhoven. Hier krijgt het houten, remontabele gebouw een nieuwe bestemming als Ontdekfabriek 2.0, op het terrein van het Evoluon.
Powerhouse Company presenteert opgeleverd KJ in Den Haag
Vandaag, 12:28
Het woongebouw met ruim 390 woningen en het prominente, golvende houten plafond verrees direct naast station Den Haag Centraal.
Koninklijke troon tijdelijk te zien waar Pierre Cuypers hem maakte
Vandaag, 10:54
Vanaf komende dinsdag is de koninklijke troon te zien in de stad waar die gemaakt is. Het Cuypershuis in Roermond toont de door architect Pierre Cuypers ontworpen troon, als onderdeel van de tentoonstelling Van Maker tot Majesteit.
Zuid-Holland slaat alarm: tekort aan sociale huurwoningen groeit
Vandaag, 16:14
Hoewel bijna de helft van de Zuid-Hollanders qua inkomen in aanmerking komt voor een sociale huurwoning, heeft de provincie verhoudingsgewijs steeds minder van zulke huizen.
NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod
Vandaag, 11:37
De makelaarsorganisatie wijt het grotere aanbod in het afgelopen kwartaal vooral aan het hoge aantal te koop gezette (huur)woningen.
Noord-Holland moet op zoek naar meer recreatieruimte buiten
Vandaag, 09:26
De behoefte hieraan neemt toe omdat er steeds meer mensen wonen die bovendien steeds meer behoefte hebben om te ontspannen in de buitenruimte.
Van Gogh Museum kan gaan renoveren na oplossing geschil financiering
Gisteren, 14:29
Er liep een bemiddelingstraject omdat het Rijk en het museum het niet eens waren over de financiering.
BAM koopt bouwbedrijf in ondergrondse infrastructuur A.Hak
Gisteren, 10:05
Met de overname wil BAM zijn positie versterken op de ‘snelgroeiende Nederlandse markt voor energie- en waterinfrastructuur’.
Verplichte warmtepomp moet betaalbaar zijn, belooft minister
7 oktober, 1:08
De verplichte overstap op een hybride warmtepomp mag huiseigenaren niet op onoverkomelijke kosten jagen.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur