Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Atlas, TU Eindhoven - Team V Architectuur
Copyright: Jannes Linders
Atlas, TU Eindhoven - Team V Architectuur
Copyright: Jannes Linders
CUBE Onderwijs- en Zelfstudiecentrum, Tilburg University - KAAN Architecten
Copyright: Sebastian van Damme
CUBE Onderwijs- en Zelfstudiecentrum, Tilburg University - KAAN Architecten
Copyright: Sebastian van Damme
Basisschool De Molenwiek, Haarlem - Korth Tielens architecten
Copyright: Peter Tijhuis
Basisschool De Molenwiek, Haarlem - Korth Tielens architecten
Copyright: Peter Tijhuis
MFA Onderdak, Biggekerke - NOAHH
Copyright: Katja Effting
MFA Onderdak, Biggekerke - NOAHH
Copyright: Katja Effting
Simon van Hasseltschool, Groningen - BDG Architecten
Copyright: BDG Architecten
Simon van Hasseltschool, Groningen - BDG Architecten
Copyright: BDG Architecten
Nominaties ‘Schoolgebouw van het Jaar 2019’ bekend
18 september 2019, 9:30
Als onderdeel van de Architectenweb Awards 2019 wordt eind oktober de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2019 uitgereikt. Uit twintig inzendingen voor deze prijs heeft een onafhankelijke jury vijf projecten genomineerd.
Alle inzendingen voor de prijs van Schoolgebouw van het Jaar 2019 zijn beoordeeld op maatschappelijke relevantie, bijdrage aan het vakgebied en doorwrochtheid van het ontwerp.
De jury bestaat uit architect Richelle de Jong (DP6 architectuurstudio), architect Nanne de Ru (Powerhouse Company, voorzitter), architect Ellen van der Wal (Vakwerk Architecten), architect Marnix van der Meer (Zecc Architecten), ontwikkelaar Eric-Jan de Rooij (Lingotto) en architectuurhistoricus Marieke Berkers.
De nominaties voor de prijs van Schoolgebouw van het Jaar 2019 zijn:
•
Atlas – Team V Architectuur
•
CUBE Onderwijs- en Zelfstudiecentrum – KAAN Architecten
•
De Molenwiek – Korth Tielens architecten
•
MFA Onderdak – NOAHH
•
Simon van Hasseltschool – BDG Architecten
Een korte toelichting bij de nominaties voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2019:
Atlas – Team V Architectuur
Het voormalige hoofdgebouw van de TU Eindhoven stamt uit de vroege jaren ‘60. De opvallendste ruimtelijke ingreep bij de recente renovatie is een rode trap, die vanuit de laagbouw, door de betonnen tafelconstructie heen, tot bovenin de hoogbouw zigzagt. Het Atlas-gebouw kreeg een nieuwe, sterk isolerende vliesgevel; om het orthogonale gevelbeeld niet te verstoren, kozen de architecten daarbij voor parallelle uitzetramen. Het gebouw fungeert als een living lab voor onderzoek naar innovatieve en duurzame technologieën.
Volgens de jury hebben de architecten bij de renovatie precies de juiste dingen en niet teveel toegevoegd. De wijze waarop het glas en beton – bijvoorbeeld aan de gefacetteerde onderzijde van de tafelconstructie - worden getoond vindt ze geslaagd. Bij de oorspronkelijke bouw is getest met de vliesgevel; dat de renovatie is aangegrepen om weer vernieuwing in de gevel toe te passen, krijgt waardering van de jury.
CUBE Onderwijs- en Zelfstudiecentrum – KAAN Architecten
Een heldere ruimtelijke structuur, ruime afmetingen van zalen en gangen, hoogwaardig materiaalgebruik en ruim binnenvallend daglicht kenmerken het Onderwijs- en Zelfstudiecentrum CUBE op de campus van Tilburg University. Het gebouw biedt plaats aan onder meer 345 zelfstudieplekken, een auditorium, 17 collegezalen en digitale tentamenzalen. Meerdere entrees zorgen voor een goede toegankelijkheid; het interieur biedt overzichtelijkheid en een vanzelfsprekende routing, waarbij de monumentale trap een uitnodigende blikvanger is.
De jury stelt vast dat de architectuur van CUBE op geslaagde wijze aansluit bij de bestaande architectuur op de universiteitscampus, zoals bij het Cobbenhagengebouw van Bedaux de Brouwer, het eerste gebouw van de campus. CUBE is volgens de jury mooi ingepast in zowel de architectonische als natuurlijke omgeving en staat tegelijkertijd voor zichzelf. De plattegrond is goed en functioneert, en het interieur heeft een zekere zachtheid, constateert de jury.
De Molenwiek – Korth Tielens architecten
De Molenwiek in Haarlem, een paviljoenschool uit 1975, was verouderd en miste een duidelijk gezicht. Het pand heeft een energetische verbeterslag gekregen en is gerenoveerd met licht, doorzicht en de relatie tussen binnen en buiten als leidraad. Aan de straatzijde kreeg het de basisschool een nieuwe entree met bibliotheek, aan de parkzijde een vijfkantige aanbouw rond een patio. Intern werden doodlopende gangen daarmee tot een doorlopende route rond de twee patio’s. De nieuwbouw kreeg gemetselde gevels in een uitgewogen palet, terwijl de bestaande gevels bijpassende kleuren hebben gekregen.
De wijze waarop de architecten hebben voortgebouwd op het bestaande gebouw kan de jury waarderen. Met de brede gevel en hoge ramen aan de parkzijde hebben de architecten een prettige relatie tussen het interieur en het aangrenzende groen bereikt. De jury noemt het ontwerp met zorg gedetailleerd.
MFA Onderdak – NOAHH
De nieuwe multifunctionele accommodatie in het Zeeuwse Biggekerke biedt plek aan een basisschool en een dorpshuis. NOAHH heeft de schaal ontleend aan de boerderijen en schuren in de omgeving, waarop ook het geplooide, overhuivende dak is geïnspireerd. Duurzaamheid een belangrijke leidraad geweest in het ontwerp; de MFA is als nul-op-de-meter-gebouw gerealiseerd. In het ontwerp heeft NOAHH rekening gehouden met het feit dat in het krimpgebied de school op termijn mogelijk niet meer nodig is. Als het zover komt, kunnen de schoollokalen eenvoudig tot vier levensloopbestendige woningen worden omgebouwd.
De jury is zeer te spreken over het feit dat NOAHH goed heeft nagedacht over het toekomstig gebruik van het schoolgebouw in een krimpgebied. Ze prijst de combinatie van verschillende huidige en toekomstige functies. Ook vinden de juryleden dat het gebouw zorgvuldig vormgegeven en gedetailleerd – ondanks het beperkte budget – met een aangename sfeer in het interieur. “Een maatschappelijke relevant en vrolijk project”, aldus de jury.
Simon van Hasseltschool – BDG Architecten
De Simon van Hasseltschool in Groningen is er voor kinderen die na groep 8 nog niet toe zijn aan de stap naar het voortgezet onderwijs. Het bestaande schoolgebouw is door BDG Architecten aardbevingsbestendig gerenoveerd en uitgebreid. De begane grond bevat het ‘rumoerige’ deel van de school met de praktijklokalen en kantoren van de leerkrachten. Daar op en over heeft het bureau een kruisvormig volume geplaatst, waarin zich de gewone leslokalen en rustige leerplekken bevinden. Een centrale trap met organisch gevormde balustrade vormt de vriendelijke verbinding tussen beneden en boven. Grote lichtkappen zorgen voor prettig daglicht in deze vide.
De wijze waarop een gebouw over de oudbouw is geplaatst noemt de jury een inventieve en ruimtelijk goede oplossing. Ook de indeling van het interieur vinden de juryleden slim. Dat BDG Architecten het vernieuwde schoolgebouw daarbij aardbevingsbestendig heeft gemaakt, maakt het project tevens maatschappelijk relevant, aldus de jury.
Beperkte budgetten
In het algemeen ziet de jury bij de ingezonden scholenbouwprojecten dat de beperkte budgetten leiden tot soms minder geslaagde materialisering. Daar hebben de juryleden achter wel begrip voor. De beperkte financiën leiden ook, constateert de jury, tot veel renovatie in plaats van nieuwbouw van schoolgebouwen.
De winnaar van de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2019 wordt bekendgemaakt tijdens een feestelijke prijsuitreiking op donderdag 31 oktober 2019, vanaf 19:00u, bij Broeinest in Amsterdam.
Naast de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar worden op deze avond ook prijzen uitgereikt in de volgende categorieën: Woongebouw van het Jaar, Kantoorgebouw van het Jaar, Zorggebouw van het Jaar, Interieur van het Jaar, Publiek gebouw van het Jaar en Architect van het Jaar. Deze prijzen worden door Architectenweb uitgereikt in samenwerking met hoofdpartner
Kawneer
en partners
AGC
,
Qbiq
,
Cerriva
en
Broeinest
.
Reserveer nu jouw gratis toegangskaart(en) voor de prijsuitreiking (Eventbrite)
Genomineerd? Meld je dan aan via de toegestuurde link.
Trefwoorden
korth tielens architecten
noahh
team v architectuur
onderwijsgebouw
kaan architecten
schoolgebouw
schoolgebouw van het jaar
architectenweb awards 2019
architectenweb awards
bdg architecten
Best gelezen
1
Oorspronkelijke gevel Huis van Delft toegepast in Utrechts appartementengebouw
woensdag, 22 juli
2
DP6 breidt verbouwde woning in binnenstad van Delft uit met schildersatelier
woensdag, 22 juli
3
Gemeente Rotterdam zoekt architectenbureaus die project willen laten doorrekenen met CO2-rekenmethode
donderdag, 23 juli
4
Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen
vrijdag, 24 juli
5
Woongebouw van MIX architectuur wil zowel stoer als zorgzaam karakter uitstralen
woensdag, 22 juli
Gerelateerde nieuwsberichten
Station Lansingerland-Zoetermeer is heldere vervoershub
17 oktober 2019
Nominaties ‘Kantoorgebouw van het Jaar 2019’ bekend
11 september 2019
Nominaties 'Woongebouw van het Jaar 2019' bekend
4 september 2019
Vijf nominaties voor prijs Architect van het Jaar 2019
3 september 2019
De Curve (EVA) bekroond als Kantoorgebouw van het Jaar 2018
8 november 2018
Nominaties 'Schoolgebouw van het Jaar 2020' bekend
16 september 2020
Floris Alkemade uitgeroepen tot Architect van het Jaar 2018
8 november 2018
Korth Tielens Architecten – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2021
15 september 2021
Korth Tielens Architecten
1 september 2021
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2023
22 mei 2023
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2024
13 mei 2024
Nominaties Schoolgebouw van het Jaar 2025 bekend
17 september 2025
IKC De Brug gelauwerd als Schoolgebouw van het Jaar 2025
5 november 2025
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2026
26 mei
Hart van Griffioen – hoe een bewonersinitiatief uitgroeide tot een stedenbouwkundig plan
2 februari
NOAHH ontwerpt nieuw zwembad in Noordersportpark Haarlem
4 november 2025
Team V Architectuur
8 september 2022
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2022
23 mei 2022
Fontys R10 winnaar prijs Schoolgebouw van het Jaar 2021
10 november 2021
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2021
25 mei 2021
KAAN Architecten geeft KMSKA in Antwerpen nieuwe dimensie
3 maart 2021
Oude school leeft voort in nieuwbouw Christelijk Lyceum Veenendaal
10 december 2020
Team NOAHH en Braaksma & Roos ontwerpt campus CSG Reggesteyn
24 november 2020
Multifunctioneel centrum en brede school Rockanje in gebruik genomen
3 juli 2020
Ver- en nieuwbouw monumentaal lyceum in Roosendaal door BDG Architecten
17 december 2019
Lieven de Key-penning voor basisschool De Molenwiek
28 november 2019
‘Investeer in duurzame schoolgebouwen’
28 oktober 2019
NOAHH ontwerpt nieuw zwemcomplex in Veldhoven
11 oktober 2019
Nominaties Publiek gebouw van het Jaar bekend
9 oktober 2019
Nominaties Interieur van het Jaar 2019 bekend
2 oktober 2019
Politiebureau als 'uitkijkpost' naast een park
20 september 2019
Station Lansingerland-Zoetermeer is heldere vervoershub
17 oktober 2019
Nominaties ‘Kantoorgebouw van het Jaar 2019’ bekend
11 september 2019
Nominaties 'Woongebouw van het Jaar 2019' bekend
4 september 2019
Vijf nominaties voor prijs Architect van het Jaar 2019
3 september 2019
De Curve (EVA) bekroond als Kantoorgebouw van het Jaar 2018
8 november 2018
Nominaties 'Schoolgebouw van het Jaar 2020' bekend
16 september 2020
Floris Alkemade uitgeroepen tot Architect van het Jaar 2018
8 november 2018
Korth Tielens Architecten – genomineerd voor prijs Architect van het Jaar 2021
15 september 2021
Korth Tielens Architecten
1 september 2021
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2023
22 mei 2023
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2024
13 mei 2024
Nominaties Schoolgebouw van het Jaar 2025 bekend
17 september 2025
IKC De Brug gelauwerd als Schoolgebouw van het Jaar 2025
5 november 2025
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2026
26 mei
Hart van Griffioen – hoe een bewonersinitiatief uitgroeide tot een stedenbouwkundig plan
2 februari
NOAHH ontwerpt nieuw zwembad in Noordersportpark Haarlem
4 november 2025
Team V Architectuur
8 september 2022
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2022
23 mei 2022
Fontys R10 winnaar prijs Schoolgebouw van het Jaar 2021
10 november 2021
Stuur nu jullie project in voor de prijs voor Schoolgebouw van het Jaar 2021
25 mei 2021
KAAN Architecten geeft KMSKA in Antwerpen nieuwe dimensie
3 maart 2021
Oude school leeft voort in nieuwbouw Christelijk Lyceum Veenendaal
10 december 2020
Team NOAHH en Braaksma & Roos ontwerpt campus CSG Reggesteyn
24 november 2020
Multifunctioneel centrum en brede school Rockanje in gebruik genomen
3 juli 2020
Ver- en nieuwbouw monumentaal lyceum in Roosendaal door BDG Architecten
17 december 2019
Lieven de Key-penning voor basisschool De Molenwiek
28 november 2019
‘Investeer in duurzame schoolgebouwen’
28 oktober 2019
NOAHH ontwerpt nieuw zwemcomplex in Veldhoven
11 oktober 2019
Nominaties Publiek gebouw van het Jaar bekend
9 oktober 2019
Nominaties Interieur van het Jaar 2019 bekend
2 oktober 2019
Politiebureau als 'uitkijkpost' naast een park
20 september 2019
Toon alles
Gerelateerde video's
Korth Tielens Architecten
Nominatie voor de prijs voor Architect van het Jaar 2021
Andere nieuwsberichten
Houten woongebouw van KOW introduceert natuurlijk stedelijk leven bij herontwikkeling ziekenhuisterrein
Vandaag, 14:40
KOW ontwierp het gebouw samen met RRog voor de herontwikkeling van het voormalig ziekenhuisterrein ‘De Bavo’ in Noordwijkerhout.
Bouw gestart van autovrij buurtje in Oss naar ontwerp van KCAP
Vandaag, 12:31
Vlakbij de binnenstad van Oss is de bouw gestart van Linck, een ensemble van vier woongebouwen in een autovrij en groen landschap dat nog verder de buurt in loopt.
Dok architecten richt kantoorverdieping van het Scheepvaartmuseum opnieuw in
Gisteren, 14:42
Het Amsterdamse museum beschikt weer over een samenhangend kantoorlandschap dat aansluit bij de hedendaagse manier van werken.
De Playlist: Catherine Visser, Daan Bakker en Fransje Hooimeijer zijn een kamerensemble
Gisteren, 12:15
In de achtste aflevering van onze zomerserie De Playlist spreken we met architect Catherine Visser (DaF architecten), die elke twee weken musiceert met haar partner Daan Bakker en hoogleraar Delta Urbanism aan de TU Delft Fransje Hooimeijer.
Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur
24 juli, 11:47
Nederland kan zich geen infrastructuurbeleid veroorloven dat van incident naar incident beweegt, stelt Ton Hillen.
Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen
24 juli, 9:31
De netbeheerders hebben een collectieve stroomaanvraag van de provincies Utrecht en Zuid-Holland afgewezen.
Historische binnenstad Paramaribo is nu bedreigd werelderfgoed
23 juli, 1:25
De ‘degradatie’ hangt samen met de bouw van twee panden die het aanzicht van het gebied aantasten.
Team V benoemt Noortje ter Heege tot associate architect
23 juli, 11:51
Met de benoeming beloont het bureau haar uitmuntende ontwerpkwaliteiten en groeiende verantwoordelijkheden.
Hitlers geboortehuis in Oostenrijk gaat open als politiebureau
22 juli, 2:28
Het huis is voor ongeveer twintig miljoen euro gerenoveerd.
DNB: beter investeringsklimaat nodig voor bouw huurwoningen
22 juli, 9:20
DNB zegt dat de woningbouwopgave niet alleen om voldoende bouwlocaties, stikstofruimte en personeel vraagt, maar ook om aanzienlijke financiële middelen.
Ga naar het nieuws-archief
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur