Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Office Winhov / HUB
Copyright: Office Winhov / HUB
Copyright: Office Winhov / HUB
Copyright: Office Winhov / HUB

Team met Office Winhov en HUB ontwerpt Collectie Centrum Antwerpen

24 september 2024, 10:02
Een samenwerkingsverband met Office Winhov en HUB heeft de ontwerpprijsvraag voor het Collectie Centrum Antwerpen gewonnen. In dit 12.500 vierkante meter omvattend complex ten zuiden van het stadscentrum wil de stad Antwerpen haar 800.000 stukken tellende erfgoedcollectie onderbrengen.

Met het nieuwe gebouw in het Pomppark Zuid wil Antwerpen diens omvangrijke erfgoedcollectie beter ontsluiten voor het publiek dan momenteel mogelijk is. Het winnend ontwerp behelst een bakstenen complex, geleed in drie gekoppelde volumes en een vrijstaand café. Een entreeplein tussen het depotgebouw en het café vormt de overgang naar het park.

Het hoofdvolume biedt plek aan de bovengrondse depots. Ernaast komt een werkgebouw met een groot raam naar de Desguinlei. In het werkgebouw zijn op de begane grond alle logistieke werkprocessen georganiseerd, direct gekoppeld aan de toegang naar de depots. Op de verdiepingen zijn de werkruimtes en ateliers rond een centrale vide samengebracht. Bovenaan in het entreegebouw bevinden zich de kantoren.

Onder het gebouw worden nog twee verdiepingen gerealiseerd. De eerste ondergrondse laag biedt plaats aan parkeerplaatsen en installaties, op de tweede laag komt een groot depot met een vrije hoogte van zes meter. Door een optimale klimatisatie, met een minimum aan technieken, wordt de collectie in de beste condities bewaard, meldt opdrachtgever AG Vespa.

“Voor alle gebouwdelen is steeds gekozen voor de meest duurzame oplossing met de laagste milieu-impact. Door de afwisseling van beton (depot), beton en hout (werkgebouw) en hout (entreegebouw) krijgt elk gebouwdeel aan de binnenzijde een eigen uitstraling en atmosfeer”, aldus AG Vespa, het autonome ontwikkelbedrijf van de stad Antwerpen.

Monumentale ‘schatkist’
Het ontwerpteam ziet zijn voorstel als een “monumentale ‘schatkist’, een ode aan het behoud, aan het verwerven van kennis en aan het lange nu. Ondanks het robuuste karakter – een bakstenen sculptuur in het nieuwe ‘Pomppark Zuid’ – zet het gebouw in op publieke interactie: de opstelling van de volumes creëert een publiek plein dat de verbinding vormt tussen de wijk, het park en de collectie. Op de begane grond zorgt een opeenvolging van kamers voor een publieke enfilade.”

Behalve de genoemde partijen bestaat het ontwerpteam uit Bureau Bouwtechniek, Ney & Partners, Ingenium, Atelier Horizon en FPC. Het samenwerkingsverband werkt zijn ontwerp nu verder uit, in het najaar van 2025 wordt het voorontwerp verwacht. Alles volgens plan verloopt, kan de bouw in het voorjaar van 2028 starten. In de loop van loop van 2031 wordt het nieuwe Collectie Centrum Antwerpen in gebruik genomen, verwacht AG Vespa.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Gerelateerde video's

Andere nieuwsberichten

Nieuw Echtenstein van LEVS vijzelt kwaliteit vergeten restruimte op

Gisteren, 13:43

De Playlist: Francine van den Berg wil een all female punkband oprichten

3 augustus, 9:15

Woonzorgwoningen door opZoom architecten voegen zich tussen nieuwbouw en oude industriële panden

31 juli, 1:02

Kindcentrum door Sweco Architects brengt onderwijs, kinderopvang en buitenruimte samen in hart van dorp

30 juli, 12:09

Rijkswaterstaat spreekt van uitzonderlijke situatie door droogte

Gisteren, 17:45

VMN media neemt Vastgoedjournaal over

Gisteren, 10:05

Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten

31 juli, 4:45

Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren

29 juli, 10:34

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

24 juli, 11:47

Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen

24 juli, 9:31
Ronnie WeessiesRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap