Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Broekbakema - Brede School in Lisse ( Broekbakema)
Copyright: Energy Academy Europe in Groningen ( Broekbakema en pvanb architecten)
Copyright: Aldo Vos van Broekbakema ( Broekbakema)
Copyright: Froukje van Dijken van BBA Binnenmilieu ( BBA Binnenmilieu)
Hanneke van Schijndel van Twynstra Gudde
Copyright: Korth Tielens - Renovatie De Molenwiek ( Korth Tielens Architecten)
Copyright: Korth Tielens - Renovatie De Molenwiek ( Korth Tielens Architecten)
Maurice de Hond van O4NT/Steve Jobs Scholen
Copyright: Dok architecten (Gianni Cito Moke architecten) - Brede School Rietwierde ( Thijs Wolzak)
Copyright: Dok architecten (Gianni Cito Moke architecten) - Kleuterschool De Gekko ( Thijs Wolzak)
Copyright: Gianni Cito van Moke Architecten ( Moke Architecten)
Fabienne Bruyninckx van Bruyninckx Designers
Copyright: Ector Hoogstad - Hyperion Lyceum ( Ector Hoogstad Architecten)
Ector Hoogstad - Zernikeborg (Visualisatie: WAX)
Copyright: Joost Ector van Ector Hoogstad Architecten ( Maarten van Haaff)
Opgaven scholenbouw centraal op congres Architectenweb
17 mei 2016, 11:27
Op donderdag 2 juni 2016 houdt Architectenweb in de Schouwburg Almere zijn tweede scholencongres. In het dagvullende programma staan de opgaven in de scholenbouw centraal: van de realisatie van een gezond binnenklimaat met zo min mogelijk installaties tot het accommoderen van nieuwe onderwijsvormen. De keynotes op het congres worden gegeven door architect Aldo Vos (Broekbakema), ondernemer Maurice de Hond (O4NT/Steve Jobs Scholen) en architect Joost Ector (Ector Hoogstad Architecten).
In sommige schoolgebouwen gaat een derde van het bouwbudget op aan installaties. In verschillende ontwerpen, zoals dat voor de Brede School in Lisse en Energy Academy Europe in Groningen, onderzoekt Broekbakema een alternatieve benadering, waarin een hoge duurzaamheid gecombineerd wordt met natuurlijke ventilatie. In zijn keynote zal architect
Aldo Vos
van Broekbakema hier alles over vertellen. Wat zijn de mogelijkheden binnen de huidige regelgeving?
In Rotterdam heeft BBA Binnenmilieu onderzocht hoe de installaties van scholen gebruikt worden. Wat blijkt? Ze worden niet alleen vaak verkeerd gebruikt, ze zijn vaak ook niet goed onderhouden, en het komt zelfs voor dat ze handmatig uitgezet zijn – omdat ze veel geluid maken. In Rotterdam wordt dit probleem nu aangepakt. Adviseur binnenklimaat
Froukje van Dijken
van BBA Binnenmilieu zal hier in haar lezing dieper op ingaan.
Integrale contracten
Als het om de bouw van nieuwe scholen gaat, dan is het daarvoor beschikbare budget regelmatig een heikel punt. Dat budget lijkt over de jaren alleen maar krapper te worden. Een mogelijke oplossing vormt een integraal DBMO-contract, waarin extra investeringen in het gebouw in de exploitatiefase terugverdiend kunnen worden. PV-cellen kunnen dan bijvoorbeeld ineens wel mogelijk zijn. Huisvestingsadviseur
Hanneke van Schijndel
van Twynstra Gudde zal in een lezing de voor- en nadelen hiervan bespreken aan de hand van twee praktijkvoorbeelden.
Een ontluikende opgave wat betreft de scholenbouw is de vernieuwing van scholen uit de wederopbouwperiode. Wanneer het casco van deze scholen goed is, kan renovatie hiervan ruimere scholen opleveren dan met sloop-nieuwbouw mogelijk zou zijn geweest. De financiering van deze renovaties blijkt in de praktijk nog wel erg lastig.
In drie pitches zullen
Serge Schoemaker
,
Korth Tielens
en
Studio Steenbruggen
de ontwerpen presenteren die ze onder de paraplu van stichting Mevrouw Meijer hebben gemaakt voor bestaande scholen in Haarlem. Twee van deze ontwerpen worden uitgevoerd. De ochtend wordt afgesloten met een kort debat over deze nieuwe opgave met de sprekers en
Wilma Kempinga
, de drijvende kracht achter Mevrouw Meijer.
Nieuwe onderwijsvormen
Na een uitgebreide netwerklunch gaat het programma verder met de keynote door
Maurice de Hond
, oprichter van Onderwijs voor een Nieuwe Tijd (O4NT), dat het onderwijsmodel voor de Steve Jobs Scholen heeft ontwikkeld. In dit nieuwe onderwijsmodel wordt grotendeels afgestapt van het klassikale onderwijs en wordt het onderwijs veel meer toegesneden op de mogelijkheden en interesses van het kind zelf. Op de Steve Jobs Scholen wordt volop gebruik gemaakt van tablets, waardoor dit ook wel iPad-scholen genoemd worden.
Wat betekent deze nieuwe vorm van onderwijs voor het ontwerp van het schoolgebouw? Op basis van de opgedane ervaringen de afgelopen jaren zal De Hond hier enkele uitspraken over doen. Is een diversiteit aan studieplekken, zoals vaak gesuggereerd wordt, inderdaad de oplossing?
Een heel eigen karakter
Hoe de typologie van het schoolgebouw vernieuwd kan worden, zal architect
Gianni Cito
van Moke Architecten in zijn lezing laten zien. De ontsluiting van de klaslokalen kan soms ook direct van buiten, in de klaslokalen zelf kan soms ook een extra verdieping ingebracht worden. Iedere school en iedere plek stelt andere eisen aan het gebouw. Als geen ander weet Cito dit steeds weer te vertalen in een schoolgebouw met een heel eigen karakter.
De Vlaamse kleurexpert
Fabienne Bruyninckx
van Bruyninckx Designers heeft de afgelopen jaren veel onderzoek gedaan naar kleurgebruik in scholen en welk effect dit op leerlingen heeft. Haar bevindingen zal ze in een korte lezing presenteren. De dag wordt afgesloten met de keynote door architect
Joost Ector
over de opgaven wat betreft het hoger en universitair onderwijs. Met zijn bureau Ector Hoogstad Architecten is Joost Ector betrokken bij de ontwikkeling van hogescholen universiteitscampussen door heel Nederland.
Tijdens de netwerkborrel hierna zullen er korte rondleidingen georganiseerd worden door Schouwburg Almere. Het multifunctionele culturele gebouw is ontworpen door het Japanse bureau SANAA en huisvest naast verschillende theaterzalen ook onderwijsruimtes, en straks ook expositieruimtes van het Almeerse architectuurcentrum. Op het moment van het congres kan de tentoonstelling Tiny Houses bezocht worden.
Tijdschema dagprogramma
9:00u–10:00u – Inloop
10:00u–11:15u – Opening door Michiel van Raaij van Architectenweb, keynote door architect
Aldo Vos
(Broekbakema) over de combinatie van een hoge duurzaamheid met natuurlijke ventilatie, en lezing door adviseur binnenklimaat
Froukje van Dijken
(BBA Binnenmilieu) over de aanpak van het binnenklimaat van scholen in Rotterdam.
11:15u–11:30u – Pauze
11:30u-12:30u – Lezing door huisvestingsadviseur
Hanneke van Schijndel
(Twynstra Gudde) over de voor- en nadelen van DBMO-contracten voor schoolgebouwen, met daarna drie pitches door achtereenvolgens
Serge Schoemaker
,
Korth Tielens
en
Studio Steenbruggen
over de ontwerpen die zij onder de paraplu van stichting Mevrouw Meijer hebben gemaakt voor bestaande scholen in Haarlem. Aansluitend vindt een kort debat plaats over de renovatie-opgave met de drie bureaus en
Wilma Kempinga
(Mevrouw Meijer).
12:30u–13:30u – Netwerklunch
13:30u–14:45u – Keynote door ondernemer
Maurice de Hond
(O4NT/Steve Jobs Scholen) over het onderwijs van de toekomst en lezing door architect
Gianni Cito
(Moke Architecten) over de mogelijke vernieuwingen van de schooltypologie.
14:45u–15:00u – Pauze
15:00u–16:00u – Lezing door kleurexpert
Fabienne Bruyninckx
(Bruyninckx Designers) over het effect van kleuren op leerlingen en keynote door architect
Joost Ector
(Ector Hoogstad Architecten) over de opgaven in het hoger en universitair onderwijs.
16:00u–17:30u – Netwerkborrel met korte rondleidingen door Schouwburg Almere.
Kaarten bestellen
Voor architecten, adviseurs en opdrachtgevers
Architectenweb houdt Het Tweede Grote Scholencongres met als doel om de kennisuitwisseling rond het ontwerp van schoolgebouwen te stimuleren. Met het congres richten we ons op architecten, interieurarchitecten en andere ruimtelijk ontwerpers, maar ook op adviseurs en opdrachtgevers.
Wat betreft de maakindustrie is het congres exclusief toegankelijk voor de Partners van Architectenweb. Leveranciers in de bouw die het congres graag willen bijwonen, maar nog geen Partner zijn van Architectenweb, adviseren wij contact met ons op te nemen.
Themaperiode 'Scholen'
Het Tweede Grote Scholencongres maakt deel uit van de themaperiode ‘Scholen’ die Architectenweb van half maart tot eind juni houdt. Het thema ‘Scholen' wordt door de redactie van Architectenweb crossmediaal uitgewerkt, met een serie artikelen op Architectenweb.nl, discussies op social media zoals LinkedIn, twee ontbijten, een congres, en een speciale editie van Architectenweb magazine.
De themaperiode 'Scholen' wordt mede mogelijk gemaakt door
Tarkett
,
Ekotex
,
Renson
,
Forbo
,
Colorcoat by Tata Steel
,
Strikolith
en
Falco
.
Trefwoorden
schouwburg almere
maurice de hond
froukje van dijken
steve jobs scholen
scholen
aldo vos
ector hoogstad architecten
gianni cito
moke architecten
mevrouw meijer
themaperiode
architectenweb
fabienne bruyninckx
studio steenbruggen
twynstra gudde
het tweede grote scholencongres
korth tielens architecten
bba binnenmilieu
joost ector
broekbakema
wilma kempinga
hanneke van schijndel
serge schoemaker architects
Best gelezen
1
Parkeren is geen grondrecht
dinsdag, 24 februari
2
Kantoorpand aan Het Park in Rotterdam wordt luxe woongebouw
dinsdag, 24 februari
3
Melkmeisje staat model voor woontoren De Catharina in Zaandam
vrijdag, 27 februari
4
Plaggenhut dient als voorbeeld voor volledig houten kantoor met gevel van populierenbast
woensdag, 25 februari
5
Voltooid Beninees conferentieoord van Moke Architecten valt in de prijzen
dinsdag, 24 februari
Gerelateerde nieuwsberichten
Broekbakema benoemt twee associate partners
31 januari 2020
Moke Architecten ontwerpt nieuwe havengebouwen tegenover Muiderslot
16 december 2021
Verleden voltooid
3 december 2019
Een chalet, maar dan heel anders
23 oktober 2017
Verslag van Het Tweede Grote Scholencongres
7 juni 2016
10 redenen om het scholencongres te bezoeken
25 mei 2016
Sculpturale gymzaal voor monumentale school
5 april 2016
MFA en openbare ruimte als hart van de wijk
10 mei 2016
Ontbijten rond gezond binnenklimaat en exploitatie scholen
30 maart 2016
Onderwijs, kenniscentrum en wijkfunctie onder een dak
6 april 2016
Brede school in flexibel te gebruiken MFC
12 mei 2016
Themaperiode ‘Scholen’ van start
21 maart 2016
Korth Tielens ontwerpt twee blokken met sociale huurwoningen in Amsterdam-Oost
8 maart 2019
Wederomhelzing
5 januari 2021
Rampenplannen
2 februari 2021
De ultieme stagiair
2 maart 2021
Hoofdletter A
1 februari 2022
Broekbakema benoemt twee associate partners
31 januari 2020
Moke Architecten ontwerpt nieuwe havengebouwen tegenover Muiderslot
16 december 2021
Verleden voltooid
3 december 2019
Een chalet, maar dan heel anders
23 oktober 2017
Verslag van Het Tweede Grote Scholencongres
7 juni 2016
10 redenen om het scholencongres te bezoeken
25 mei 2016
Sculpturale gymzaal voor monumentale school
5 april 2016
MFA en openbare ruimte als hart van de wijk
10 mei 2016
Ontbijten rond gezond binnenklimaat en exploitatie scholen
30 maart 2016
Onderwijs, kenniscentrum en wijkfunctie onder een dak
6 april 2016
Brede school in flexibel te gebruiken MFC
12 mei 2016
Themaperiode ‘Scholen’ van start
21 maart 2016
Korth Tielens ontwerpt twee blokken met sociale huurwoningen in Amsterdam-Oost
8 maart 2019
Wederomhelzing
5 januari 2021
Rampenplannen
2 februari 2021
De ultieme stagiair
2 maart 2021
Hoofdletter A
1 februari 2022
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Strijp-S krijgt woonbuurtje met karakteristieken voormalig Philips-terrein
48 minuten geleden
Binnenkort wordt op Strijp-S in Eindhoven gestart met de bouw van 236 woningen op de kavel Delta. Het ontwerp komt van ANA architecten, Werkstatt en Landlab.
Inschrijving voor Rotterdam Architectuurprijs 2026 van start
3 uur geleden
Tot en met 23 maart kunnen architecten, opdrachtgevers en bouwers een project inzenden voor de jaarlijkse prijs.
Binnentuin speelt belangrijke rol in woongebouw BuitenBuren Almere
27 februari, 4:12
In het centrum van Almere Buiten komt een complex met 224 woningen rond een binnentuin. Het gebouw, dat er in 2030 moet staan, is ontworpen door De Zwarte Hond.
MOOI Noord-Holland opent inschrijving voor Arie Keppler Prijs 2026
27 februari, 3:27
Met de tweejaarlijkse prijs worden projecten en beleidsplannen beloond die aantoonbaar bijdragen aan de kwaliteit van de leefomgeving in Noord-Holland.
Nieuwe windmolens komen in Europa vooral op land
1 uur geleden
De uitbreiding van windenergie op zee blijft ver achter bij die op land in Europa, blijkt uit cijfers van brancheorganisatie WindEurope.
Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats
27 februari, 5:04
Meer dan de helft van de kinderen geeft aan vaker buiten te willen spelen dan ze nu doen.
'Gemeenten gaan weer voor grondbezit'
27 februari, 1:45
Gemeenten zijn weer veel actiever bezig met het kopen van grond, zo blijkt uit onderzoek van BNR, met behulp van data-analyses van vastgoedadviseur Savills.
Terugkijken: KRO-NCRV Pointer onderzoekt waarom lege winkels geen woningen worden
27 februari, 12:06
Met de hoge woningnood en dito leegstand in Nederlandse winkelstraten zou je zeggen dat een plus een twee is.
OVV over fataal brugongeluk Lochem: onderlinge controle ontbrak
26 februari, 11:49
De partijen die betrokken waren bij de bouw van een brug over het Twentekanaal bij Lochem hebben de risico's van dit bouwproject van tevoren onvoldoende in kaart gebracht.
Gelderland wil dat Rijk noodmaatregelen neemt tegen aansluitstop
26 februari, 9:33
Volgens de provincie dreigen ‘cruciale opgaven’ zoals de energietransitie en de woningbouw stil te vallen bij een aansluitstop.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur