Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: Cepezed - Graafschap College ( Architectenbureau Cepezed)
Copyright: Spring en MoederscheimMoonen - Revius College ( Spring en MoederscheimMoonen)
Copyright: Paul de Ruiter Architects - Polak-gebouw ( Jeroen Musch)
EctorHoogstad Architecten - Zernikeborg (Visualisatie: WAX)
Copyright: De Zwarte Hond - Montessorischool Waalsdorp ( Daria Scagliola en Stijn Brakkee)
Copyright: De Zwarte Hond - St. Michaelschool ( Daria Scagliola en Stijn Brakkee)
Copyright: JSA en Theo Kupers Architecten - De Zonnehofscholen ( Roos Aldershoff)
Copyright: JSA en Theo Kupers Architecten - De Zonnehofscholen ( Roos Aldershoff)
Copyright: COBE - Frederiksvey Kindergarten ( Rasmus Hjortsjoy/Coast Studio)
Copyright: Spinoza Hall ( Rob 't Hart)
Copyright: Architectenbureau DAT - Educatief Cluster ( Petra Appelhof)
Copyright: OIII Architecten - Wibautstraat ( Thea van den Heuvel/DAPh)
Themaperiode ‘Scholen’ van start
21 maart 2016, 15:36
Van half maart tot eind juni 2016 zoomt de redactie van Architectenweb voor de tweede maal in op het ontwerp van schoolgebouwen: van basisscholen via middelbare scholen tot hogescholen en universiteiten.
Het thema 'Scholen' wordt door de redactie van Architectenweb crossmediaal uitgewerkt, met een serie artikelen op Architectenweb.nl, discussies op social media zoals Twitter en LinkedIn, twee ontbijten, een congres, en een speciale editie van Architectenweb magazine.
De themaperiode 'Scholen' wordt mede mogelijk gemaakt door
Tarkett
,
Ekotex
,
Renson
,
Forbo
,
Colorcoat by Tata Steel
, en
Falco
.
Transities in het onderwijs
Onze maatschappij maakt grote transities door en het onderwijs verandert mee. Waar het ooit in zijn basis ging om te leren lezen, schrijven en rekenen, daar gaat het tegenwoordig steeds meer ook om te leren om individueel of samen aan projecten werken, om het formuleren van ideeën, en om creativiteit en innovatie. Dat stelt ook nieuwe eisen aan schoolgebouwen.
In het hoger en universitair onderwijs is het inmiddels de norm: op activiteit gebaseerde studieplekken. Oftewel: Het Nieuwe Leren. Maar ook in het middelbaar en basisonderwijs is het gestaag aan het opmars bezig. In aanvulling op de traditionele klaslokalen wordt hierbij een grote variëteit aan studieplekken aangeboden. Van dynamische plekken waar samengewerkt kan worden tot individuele plekken waar in stilte gestudeerd kan worden.
Gezond binnenklimaat
Als het om het ontwerp van schoolgebouwen gaat dan blijft het binnenklimaat een belangrijk thema. De kwaliteit van het binnenklimaat is in veel scholen nog altijd onder de maat. Zelfs als de hiervoor noodzakelijke installaties aanwezig zijn, worden die vaak niet goed gebruikt.
De opgave voor architecten is daarom om de schoolgebouwen zo te ontwerpen dat er zo min mogelijk installaties nodig zijn en dat er waar mogelijk zelfs natuurlijk geventileerd kan worden. Binnen de beperkte budgetten, die voor schoolgebouwen beschikbaar zijn, blijft het zoeken naar het juiste evenwicht. Omdat iedere school anders gesitueerd is en andere eisen stelt, blijft het ontwerp van het binnenklimaat altijd maatwerk.
Daarbij steekt ook een nieuwe opgave de kop op: koeling. Door de toegenomen isolatiewaarde van de schoolgebouwen kan de temperatuur in de klaslokalen snel oplopen. Met alleen ventilatie kan dan ook lang niet altijd meer volstaan worden. Koeling op traditionele of innovatieve wijze, via bijvoorbeeld
phase change materials
, is steeds vaker nodig.
Integraal ontwerpen
De manier waarop schoolgebouwen gerealiseerd worden is hier bovenop ook nog aan verandering onderhevig. In België worden binnen het Scholen voor Morgen-programma meer dan honderd scholen gerealiseerd onder een DBFM-contract. Ook in Nederland is hier al mee geëxperimenteerd. Een dergelijke manier van samenwerken biedt allerlei kansen. Extra investeringen in betere materialen en installaties betalen zich in de exploitatie immers al snel terug.
Bij een DB(F)M-contract krijgen architecten echter ook een andere rol en moeten zij zich opnieuw verhouden tot de bouwers. Een integraal contract stimuleert werkelijk integraal ontwerpen, wat een knip later in het proces voorkomt. Richting de bouwer moet de architect zijn meerwaarde echter ook regelmatig opnieuw bewijzen.
Stuur jouw project in!
Heb je onlangs een basisschool, middelbare school, ROC, hogeschool of universiteit of een ander schoolgebouw ontworpen of gerealiseerd? Stuur dit project dan nu op naar de redactie van Architectenweb:
redactie@architectenweb.nl
Als onderdeel van de themaperiode 'Scholen' organiseert Architectenweb de volgende evenementen:
Ontbijt: ontwerpen van gezonde scholen
Een ontbijt is een expertmeeting van architecten, interieurarchitecten, adviseurs, en opdrachtgevers onder leiding van de redactie van Architectenweb. Bij het ontbijt wordt kennis gedeeld en worden netwerken met elkaar verbonden.
Bij een werkelijk gezonde leeromgeving zijn tal van aspecten van belang. Voldoende frisse lucht, genoeg daglicht, de juiste temperatuur, goede akoestiek, enzovoorts. Hoe kunnen al deze aspecten met elkaar in balans gebracht worden? Hoe kan architectuur ingezet worden om de vraag naar installaties te verminderen, zelfs te laten verdwijnen? Welke slimmigheden kunnen hier toegepast worden? En hoe kan dit alles gerealiseerd worden binnen de beperkte budgetten die voor scholenbouw beschikbaar zijn?
Ben jij als architect, interieurarchitect, adviseur of opdrachtgever betrokken bij de bouw van scholen en wil je jouw kennis delen en jouw netwerk vergroten? Meld je dan nu aan voor het ontbijt via
redactie@architectenweb.nl
. Aan het ontbijt kunnen maximaal 12 personen deelnemen. Indien nodig zal de redactie een selectie uit de aanmeldingen maken. In die selectie zal gestreefd worden naar een mix verschillende disciplines.
Donderdag 7 april 2016
Tijd: 9:00u tot 10:30u (zaal open 8:45u)
Locatie: Architectenweb (Pedro de Medinalaan 1, Amsterdam)
Toegang: Gratis
Ontbijt: ontwerpen vanuit de exploitatie
Wanneer niet gedacht wordt vanuit de aanschafprijs van het gebouw, maar vanuit de exploitatie ervan, dan opent zich een wereld van mogelijkheden. Een investering in driedubbel glas of PV-cellen kan dan misschien wel uit, net als duurdere maar onderhoudsvriendelijker materialen. Welke mogelijkheden biedt het ontwerpen vanuit de exploitatie? En hoe kun je als architect invulling geven aan de nieuwe verhoudingen tot de bouwer en de opdrachtgever? Welke nieuwe vaardigheden vraagt het integraal ontwerpen van het schoolgebouw?
Ben jij als architect, interieurarchitect, adviseur of opdrachtgever betrokken bij de bouw van scholen en wil je jouw kennis delen en jouw netwerk vergroten? Meld je dan nu aan voor het ontbijt via
redactie@architectenweb.nl
. Aan het ontbijt kunnen maximaal 12 personen deelnemen. Indien nodig zal de redactie een selectie uit de aanmeldingen maken. In die selectie zal gestreefd worden naar een mix verschillende disciplines.
Donderdag 21 april 2016
Tijd: 9:00u tot 10:30u (zaal open 8:45u)
Locatie: Architectenweb (Pedro de Medinalaan 1, Amsterdam)
Toegang: Gratis
Het Tweede Grote Scholencongres
Begin juni zal er een dagvullend congres plaatsvinden waarin verschillende sprekers de nieuwste ontwikkelingen wat betreft het ontwerp van schoolgebouwen zullen presenteren. Datum, locatie en programma worden binnenkort bekendgemaakt.
Themanummer Architectenweb magazine
Tegen het einde van de themaperiode ‘Scholen’ zal er een speciale editie van Architectenweb magazine verschijnen waarin het thema met projectbeschrijvingen, interviews en achtergronden verder wordt uitgediept. Ook hiervoor kun je projecten aan de redactie van Architectenweb voorleggen via:
redactie@architectenweb.nl
.
Wil je Architectenweb magazine 'Scholen' gratis ontvangen? Log dan in met jouw account op Architectenweb.nl (of maak gratis een persoonlijke account aan) en meld je daar in jouw persoonlijke omgeving voor dit magazine aan.
#ThemaScholen
Sociale media spelen een steeds belangrijkere rol in het vakdebat. Gedurende de themaperiode 'Scholen' zal de redactie van Architectenweb dit debat op Twitter, LinkedIn en Facebook voeden met oproepen, stellingen en polls. Volg Architectenweb op
Twitter
en houd daarbij de hashtag #ThemaScholen in de gaten. Meld je aan voor de actieve groep van Architectenweb op
LinkedIn
. En like Architectenweb op
Facebook
.
Trefwoorden
gezond binnenklimaat
integraal ontwerpen
themaperiode
scholen
Best gelezen
1
Nominaties Schoolgebouw van het Jaar 2026 bekend
woensdag, 16 september
2
Sociale woningbouw aan toegang Houthavens met knipoog naar Amsterdamse School
vrijdag, 18 september
3
Pand voormalig diaconessenhuis Rotterdam getransformeerd tot woongebouw
woensdag, 16 september
4
Bloot Architecture verbouwt monumentale T-boerderij in Gelders dorp
dinsdag, 15 september
5
Studio Modijefsky herontwerpt interieur Amsterdams grachtenpand
maandag, 14 september
Gerelateerde nieuwsberichten
Verslag van Het Tweede Grote Scholencongres
7 juni 2016
10 redenen om het scholencongres te bezoeken
25 mei 2016
Opgaven scholenbouw centraal op congres Architectenweb
17 mei 2016
Architectenweb houdt Het Tweede Grote Scholencongres
25 april 2016
Basisschool uit jaren ’60 opnieuw geopend naar omgeving
22 april 2016
Ontbijten rond gezond binnenklimaat en exploitatie scholen
30 maart 2016
‘Overheid moet meer doen voor schoolgebouwen’
5 februari 2016
Roep om meer toezicht na dure les ROC Leiden
1 december 2015
Renovatie en uitbreiding voor eerste Buitenschool
4 november 2015
Compacte nieuwbouw voor Edith Stein College
21 oktober 2015
Atrium trekt parkomgeving school binnen
21 oktober 2015
MFA Westerbork wordt officieel geopend
8 oktober 2015
Antwerpse hogeschool opent nieuwe campus
18 september 2015
TenW ontwerpt Brede School Hoeven
7 september 2015
OMA toont ontwerp schoolgebouw Brighton
28 juli 2015
Twee scholen delen nieuwbouw van Atelier PRO
3 juni 2015
Verslag van Het Tweede Grote Scholencongres
7 juni 2016
10 redenen om het scholencongres te bezoeken
25 mei 2016
Opgaven scholenbouw centraal op congres Architectenweb
17 mei 2016
Architectenweb houdt Het Tweede Grote Scholencongres
25 april 2016
Basisschool uit jaren ’60 opnieuw geopend naar omgeving
22 april 2016
Ontbijten rond gezond binnenklimaat en exploitatie scholen
30 maart 2016
‘Overheid moet meer doen voor schoolgebouwen’
5 februari 2016
Roep om meer toezicht na dure les ROC Leiden
1 december 2015
Renovatie en uitbreiding voor eerste Buitenschool
4 november 2015
Compacte nieuwbouw voor Edith Stein College
21 oktober 2015
Atrium trekt parkomgeving school binnen
21 oktober 2015
MFA Westerbork wordt officieel geopend
8 oktober 2015
Antwerpse hogeschool opent nieuwe campus
18 september 2015
TenW ontwerpt Brede School Hoeven
7 september 2015
OMA toont ontwerp schoolgebouw Brighton
28 juli 2015
Twee scholen delen nieuwbouw van Atelier PRO
3 juni 2015
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Winnaars Arie Keppler Prijs 2026 bekend
18 september, 5:30
De vakjury wees vier winnaars in evenzoveel categorieën aan, daarnaast koos het publiek een favoriet.
Multifunctioneel complex Berghaus in Amsterdam Nieuw-West geopend
18 september, 3:18
Naar ontwerp van MVSA Architects en Heyligers architects werd een kantoorgebouw uit de jaren zestig uitgebreid en opgehoogd met nieuwe torens.
architecten|en|en gaat met Blake de Eindhovense binnenstad verdichten
18 september, 12:12
De Eindhovense gemeenteraad geeft groen licht voor de bouw van appartementencomplex met 123 woningen en collectieve voorzieningen.
Voormalige modelboerderij in Stevensbeek getransformeerd tot multifunctioneel complex
18 september, 11:03
In het uit 1911 stammende rijksmonument Lactaria, ooit begonnen als een hypermoderne modelboerderij voor melkkoeien, zijn starterswoningen, een zorgcentrum en een CPO-woonproject ondergebracht.
Investeerders kopen Nederlandse bouwplaatsbeveiliger BauWatch
18 september, 4:41
BauWatch is gevestigd in Apeldoorn en is Europees marktleider bij de beveiliging met mobiele camerabewaking van bouwplaatsen.
Wiegerinck opent vestiging in Berlijn
18 september, 1:34
Met deze stap wil het architectenbureau zijn positie op de Duitse markt versterken en dichter bij de opdrachtgevers aldaar zitten.
Voor bijna helft stroomaanvragen nieuwe woningen geen plek op net
18 september, 10:11
Voor zo'n 600.000 woningen voor de komende drie jaar is een aanvraag ingediend voor een stroomaansluiting, voor bijna de helft is geen plek.
Grote steden luiden noodklok om daklozenproblematiek
17 september, 12:22
De G4 ziet de kwaliteit van leven voor daklozen en in openbare ruimtes snel verslechteren.
Woningcorporaties herverdelen woningen rondom Amsterdam
17 september, 9:29
Woningcorporaties Rochdale en Eigen Haard herverdelen hun woningbezit.
Duits-Oegandse architect Felix Holland te gast bij nieuwe editie TALKS
16 september, 1:49
Holland is medeoprichter van Localworks, een multidisciplinair ontwerp- en bouwcollectief dat is gespecialiseerd in duurzame architectuur.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur