Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Expositie van Dutch Invertuals. Dutch Design Week/Boudewijn Bollmann
Copyright: Rising Furniture by Robert van Embricqs. Robert Muis
Copyright: Organic Ways, van Daniel Gaciu. Gedroogde meloenschillen met bijenwas. Robert Muis
Copyright: Eggpot, van Shiwan Rashtian. Gemaakt van eierschalen. Shiwa Rashtian
Copyright: Dashed Light, van Léon de Lange en Vij5. De constructie mag worden gezien. Vij5
Prototype van een 'te monteren' vaas: Floris Hovers Ontwerpen
Copyright: Showcase Cabinet. Ontwerp Paul Heijnen. XYZ-imaging
Copyright: Een pendel met inkt voor een grafisch dessin. Ontwerp David Derksen. Robert Muis
Copyright: Steengoed vazen en armaturen van Fenna Oosterhoff. Robert Muis
Copyright: Lines and Fills-tafel van BLOK en Ruben Olislagers. BLOK
Copyright: Bricking Pattern, van Marina Savochkina. Robert Muis
Copyright: Crystals, van Daan Roosegaarde, in het NatLab. Studio Roosegaarde
DDW 2013: constructies voor de toekomst
24 oktober 2013, 13:34
De
Dutch Design Week
in Eindhoven, die afgelopen zaterdag 19 oktober van start ging, heeft dit jaar als thema Now Future gekozen. De organisatie wil laten zien hoe het experiment en een aanpakmentaliteit in het Nederlandse design krachtige en slimme antwoorden oplevert in deze tijden van crisis.
door Robert Muis
Onderzoekend ontwerp en experiment is zeker veel te zien op de Dutch Design Week. Niet alleen op de Graduation Show van de Design Academy, waar dat wellicht vooral te verwachten is. Ook elders, zoals bij een expositie in de Yksi Black Box, waar kunstenaars en ontwerpers zich buigen over het lichaam en de vergankelijkheid.
Jalila Essaidi toont er een boeiend experiment om spinnen een weefsel te laten maken over een frame voor een kunsthart. Haar ondoordringbare huid van spinnenzijde, die ze eerder al toonde bij Dutch Invertuals, blijft fascinerend.
Biobased
In hetzelfde gebouw op Strijp S is de expositie ‘biobased Wunderkammer’ (samengesteld door Essaidi en Simone de Waart), die ontwerpen toont op het grensvlak van kunst, landbouw en industrie. Joris van Tubergen en Olivier van Herpt laten er hun experimenten zien van het 3D-printen met bijenwas. HuisVeendam laat er biolaminaten zien: hoogwaardige oppervlaktematerialen die op biologische wijze zijn geproduceerd uit landbouwafval en biologisch afbreekbaar zijn.
Verder onder andere in de ‘biobased Wunderkammer’: keramiek dat is versterkt met auberginevezels, kommen van binnenstebuiten gekeerde en met bijenwas gecoate meloenschillen en een leerachtig materiaal uit afgedankte palmbladeren. Ook elders zijn biobased producten te zien, gemaakt van bijvoorbeeld biocomposieten, kartonpulp of, te zien in het Klokgebouw, producten uit koffiedik (door Raúl Laurí design lab) en uit eierschalen (door Shiwa Rashtian). Biobased design lijkt een belangrijke richting waarin ontwerpers oplossingen lijken te zoeken voor de actuele opgave.
Klokgebouw
Het Klokgebouw in het Strijp S-gebied biedt interessante exposities. De keuze om Organisation in Design hier als curator voor drie hallen te laten optreden, heeft geresulteerd in een breed en kwalitatief goed overzicht van wat Nederlands design op het moment omvat. Deels is het gebouw ingericht als een kleine beurs waar tientallen merken en studio’s zich presenteren, een andere ruimte biedt veeleer een tentoonstelling met werk van zowel gevestigde als aankomende ontwerptalenten door elkaar.
Bezoekers zien er meubelontwerpen van Richard Hutten, ‘stoelkleding’ van Bernotat&Co, een magnetische jurk van Iris van Herpen & Jolàn van der Wiel, de opbouwwerkkamer Work at Home van Makkink & Bey (die veel enthousiasme oproept), verlichting van Ontwerpduo en afgeronde bakstenen van Marina Savochkina en nog zo’n vijftig ontwerpen. Daar valt, naast het ontwerpen naar en met de natuur, een tweede tendens te ontwaren.
Veel (jongere) ontwerpers zijn geïnteresseerd in (het tonen van) de wijze waarop producten zijn geconstrueerd en waarop ze werken. De constructie wordt tot ornament bij de meubels van Floris Hovers, bijvoorbeeld. Hovers laat ook een prototype van een keramische vaas zien, waar twee delen als een motorblok met bouten gemonteerd kunnen worden. “Zodat mensen naar keuze bijvoorbeeld kleuren kunnen combineren”, legt hij uit. “Ik werk nog aan een U-vorm, waarmee je de vaas kunt vergroten.”
Constructie en materiaal
Techniek wordt niet verborgen, producten worden binnenstebuiten gekeerd. Soms zelfs letterlijk, zoals bij de Construction Cabinet van Paul Heijnen. Op verschillende locaties in Eindhoven worden Heijnens vitrinekasten getoond, die eveneens getuigen van een grote interesse voor techniek. Het laten zien aan de consument “hoe dingen in elkaar zitten en werken” blijkt bij hem eveneens een vorm van engagement. “Het is duidelijk dat veel dingen in de huidige maatschappij niet werken”, zegt Heijnen. “We komen er niet omheen daarover na te denken.”
Heijnen maakt deel uit van een maar boeiende kleine groepsexpositie met Pepe Heijkoop, Lex Pott en David Derksen in het TAC. Dit gebouw is met zo’n twintig presentaties van in totaal tachtig ontwerpers een bezoek beslist waard. Van producten met vouwen als vormgevend principe (Wasatch Design Collective), strakke steengoed vazen en lampenkappen met organische details (Fenna Oosterhoff) tot de koperen kasten en houten tafels met uitgefreesde tekeningen van BLOK met kunstenaar Ruben Olislagers.
Een nieuw initiatief dat een goede start maakt is Design Perron. Op deze nieuwe locatie is onder meer de Delta Mart te zien: een expositie van verschillende ontwerpen in reactie op de befaamde Delta-vaas (1981) van Mart van Schijndel. De ontwerpen, van uiteenlopende ontwerpers en kunstenaars als Hans Appenzeller, Jacco Bregonje, Hubert-Jan Henket, Bo Reudler en Alessandro Mendini, zijn gemaakt op verzoek van Mijke van Schijndel, die de vaas van haar vader opnieuw op de markt brengt.
Op Design Perron zijn verder onder meer een collectie muurplanken uit gegoten polyester van Roel Huisman, opvallende verlichtingsarmaturen van Frederike Top en armaturen van Alex de Witte - wiens lampen lijken weg te waaien - te zien.
Enthousiasmerend
Hoeveel exposities en presentaties omvat de Dutch Design Week inmiddels? Meer dan honderd ongetwijfeld, verspreid over Eindhoven. Volgens de organisatie is er werk van meer dan 1.800 ontwerpers te zien. Ze heeft daarbij, mede door de hulp van goede curators, een goed evenwicht weten te vinden tussen luchtigheid, een ruim aansprekend aanbod en inhoudelijke kwaliteit.
Daarbij moet worden gezegd dat ook de initiatiefnemers van de verschillende locaties op professionele wijze een enthousiasmerende en inspirerende omgeving weten neer te zetten.
De Dutch Design Week is nog te bezoeken tot en met 27 oktober.
Trefwoorden
paul heijnen
biobased
constructie
verlichting
meubel
strijp s
dutch design
eindhoven
experiment
dutch design week
duurzaamheid
meubelarmatuur
dutch design week 2013
Best gelezen
1
Een verbod op eengezinswoningen
dinsdag, 24 maart
2
PSV presenteert plannen voor uitbreiding Philips Stadion
vrijdag, 20 maart
3
Architectenweb symposium: ontwerpen van autovrije buurten
woensdag, 25 maart
4
Uitbreiding van New Museum door OMA officieel geopend
maandag, 23 maart
5
KAAN Architecten en De Zwarte Hond winnen tender voor Area 19 TU Eindhoven
vrijdag, 20 maart
Gerelateerde nieuwsberichten
Eindhoven redt Dutch Design Week van bankroet
25 maart 2014
TU/e neemt 'kingsize' 3D-betonprinter in gebruik
22 oktober 2015
Baars & Bloemhoff presenteert Transitions II
22 augustus 2016
Eindhoven steekt 1,9 miljoen in Design Week
20 februari 2014
Video: CRYSTAL
25 oktober 2013
Scholten & Baijings ambassadeur DDW 2014
4 juli 2014
Bewoners Strijp-S bouwen kozijnenpaviljoen
28 juli 2014
Geprint porseleinen vaas is primeur voor Gemeentemuseum
10 januari 2018
NL in Milaan: Dutch Invertuals
29 april 2016
Nieuw type bioplastic afbreekbaar en oplosbaar
26 februari 2014
Video: tien huizen 3D-geprint in 24 uur
25 april 2014
Almere verbouwt eigen bouwmateriaal
19 mei 2014
Kamer-in-kamer-installaties voor universiteit
1 augustus 2014
Roosegaarde en Eek ambassadeurs DDW 2013
9 juli 2013
Nieuw publiekscentrum voor Nationaal Archief
18 oktober 2013
Finalisten Dutch Design Awards bekend
23 juli 2013
Nieuw platformconcept stimuleert design
17 oktober 2013
Design Award voor De Fundatie en kerk Uitwierde
21 oktober 2013
Eindhoven redt Dutch Design Week van bankroet
25 maart 2014
TU/e neemt 'kingsize' 3D-betonprinter in gebruik
22 oktober 2015
Baars & Bloemhoff presenteert Transitions II
22 augustus 2016
Eindhoven steekt 1,9 miljoen in Design Week
20 februari 2014
Video: CRYSTAL
25 oktober 2013
Scholten & Baijings ambassadeur DDW 2014
4 juli 2014
Bewoners Strijp-S bouwen kozijnenpaviljoen
28 juli 2014
Geprint porseleinen vaas is primeur voor Gemeentemuseum
10 januari 2018
NL in Milaan: Dutch Invertuals
29 april 2016
Nieuw type bioplastic afbreekbaar en oplosbaar
26 februari 2014
Video: tien huizen 3D-geprint in 24 uur
25 april 2014
Almere verbouwt eigen bouwmateriaal
19 mei 2014
Kamer-in-kamer-installaties voor universiteit
1 augustus 2014
Roosegaarde en Eek ambassadeurs DDW 2013
9 juli 2013
Nieuw publiekscentrum voor Nationaal Archief
18 oktober 2013
Finalisten Dutch Design Awards bekend
23 juli 2013
Nieuw platformconcept stimuleert design
17 oktober 2013
Design Award voor De Fundatie en kerk Uitwierde
21 oktober 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Menselijk contact, licht en lucht staan centraal bij appartementencomplex van SO-IL
1 uur geleden
In samenwerking met projectontwikkelaar Tankhouse ontwierp SO-IL in New York een hoekgebouw dat reageert op het heersende woonparadigma in New York.
Inschrijving voor Dutch Daylight Award 2026 geopend
2 uur geleden
Net als de vorige keer worden er prijzen uitgereikt in de categorieën groter dan duizend vierkante meter en gebouwen kleiner dan de genoemde maat. Ook is er voor de tweede keer een speciale Student Daylight Award.
Boek Timbercraft belicht wortels Oost-Aziatische houtbouwkunst
Vandaag, 11:23
In een tijd waarin houtbouw weer de richting van de architectuur lijkt te bepalen, werpt het boek Timbercraft zijn licht op de wortels ervan. Althans, op die van de traditionele Oost-Aziatische bouwkunst.
Schiphol maakt nieuwe 'huisarchitecten' bekend
Vandaag, 10:03
Het gaat om KAAN Architecten, LVZJA (Luis Vidal + architects en ZJA), Paul de Ruiter Architects en Beacon (Benthem Crouwel Architects en NACO).
Minister: meer geld nodig voor Warmtefonds voor duurzamere woning
4 uur geleden
Boekholt gaat de komende tijd op zoek naar geld, zei ze in een debat met de Tweede Kamer.
Kadaster: nieuwbouwappartementen in trek bij oudere kopers
Vandaag, 09:35
Als zij verhuisplannen hebben, willen ze vaker een nieuwbouwhuis dan andere leeftijdsgroepen en zijn ze vaker bereid verder weg te gaan dan jongere kopers.
SER adviseert kabinet: wees standvastig in verduurzamingsbeleid
Gisteren, 11:03
Nu is het volgens het adviesorgaan nog te afhankelijk van de koers van een kabinet en weten mensen niet waar ze aan toe zijn.
Omzet Ballast Nedam gestegen, ook orderboek groeit
24 maart, 1:20
Volgens Ballast Nedam klom de omzet naar meer dan 1,6 miljard euro, van ruim 1,2 miljard euro een jaar eerder.
Woningcorporaties bouwden in 2025 meeste huizen in jaren
24 maart, 11:16
Vorig jaar bouwden woningcorporaties iets minder dan een derde van alle nieuwe huizen.
ACM: meer onderzoek nodig naar overname bouwer VolkerWessels
23 maart, 1:25
Volgens de toezichthouder zijn er risico's rond de concurrentie door de overname in de grond-, weg- en waterbouw.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur