Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: MdB3d
Copyright: MdB3d
Copyright: MdB3d
Copyright: MdB3d
Copyright: MdB3d
Copyright: MdB3d
Copyright: MdB3d
Copyright: MdB3d
Principe fietsparkeren
Copyright: architecten-en-en
Historische foto Glasgebouw
Copyright: architecten-en-en
Avondfoto Glasgebouw
Copyright: architecten-en-en
Philips-poster Glasgebouw
Copyright: architecten-en-en

Glasgebouw op Strijp-S in Eindhoven krijgt nieuw leven als woongebouw

5 september 2025, 14:25
Het Glasgebouw op Strijp-S in Eindhoven krijgt een nieuw leven als woongebouw. In het complex in het hart van het voormalige Philipsterrein komen 177 woningen en verschillende functies in de plint. In het ontwerp streeft architecten-en-en een goede balans tussen oud en nieuw na.

Het Glasgebouw aan de Torenallee werd in 1946–1948 ontworpen door Philips-architect J.R. Bouten, als onderdeel van de glasfabriek voor lampen op Strijp S. Het negenlaagse gebouw is een toonbeeld van naoorlogse functionele architectuur, met een open structuur, paddestoelkolommen en een sterk gelede massa. Na jarenlang dienst als productiefaciliteit en een periode van leegstand en tijdelijk cultureel gebruik, is het nu een gemeentelijk monument.

Optopping
Het gebouw bestaat uit drie bouwdelen: een stevige onderbouw, een uitkragende middenzone en een terugliggende bovenste laag. In het ontwerp van architecten-en-en wordt een optopping van drie verdiepingen toegevoegd. Aan de oostzijde ligt de nieuwe woonlaag over de volle lengte van het gebouw, aan de westelijke kant komt die tussen de bestaande trappenhuizen. De nieuwbouw sluit aan op de bestaande kolommenstructuur, zodat oud en nieuw in verhouding blijven. Verder wordt de optopping licht van opzet en krijgt het een rustige gevelafwerking.

De bakstenen gevels, paddestoelkolommen en karakteristieke trappenhuizen vormen de basis van het vernieuwde gebouw. De kozijnen krijgen hun oorspronkelijke kleur, Veronees groen, terug. Tot de nieuwe ingrepen behoren de realisatie van een hoge poort in het gebouw, die het plein aan de oostkant verbindt met de Torenallee, en een opengewerkte plint. “De open plint met glazen puien laat licht naar binnen en blikken naar buiten. Zo komt het gebouw los van de grond en ontstaat er een ruimtelijke verbinding met de omgeving”, meldt architecten-en-en.

Met de realisatie van een poort volgt het bureau de stedenbouwkundige uitgangspunten voor het gebied door Adriaan Geuze. “De interventie versterkt het idee van een gebouw op poten en vormt een bewuste keuze om de architectonische, stedenbouwkundige en gebruikswaarde van het gebouw te vergroten, zonder de monumentale kwaliteit aan te tasten”, aldus architecten-en-en.

Fietsparkeren op de eigen verdieping
Om het maaiveld vrij en de plint open te houden, wordt het fietsparkeren op een bijzondere manier opgelost. In plaats van een fietsenkelder komt er een fietslift die het stalen ros van de bewoners naar een aparte parkeergelegenheid aan een van de zijgevels op hun verdieping brengt.

Het woonprogramma behelst onder meer studio's, gedeelde woningen en appartementen. In de plint komen functies als een huiskamer, logeerruimte, fietswerkplaats, commerciële ruimte en kleinschalige horeca. Naar verwachting starten de eerste werkzaamheden voor de transformatie in november. De oplevering staat gepland voor 2027.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Vijf ontwerpteams in volgende ronde nieuwbouw De Meervaart

3 juli, 2:40

BK-Launch reikt voor vijfde keer awards uit aan jonge ondernemers

3 juli, 11:59

Architectuur vomt rustige achtergrond voor zwemactiviteiten in Het Diekman

3 juli, 10:55

Sheryl Leysner voegt concertzaal en culturele huiskamer toe aan Zandkasteel

2 juli, 4:30

Aantal aangevraagde hypotheken daalt voor het eerst in drie jaar

3 juli, 1:05

SER stelt nieuwe organisatie voor om stikstofdoelen te halen

3 juli, 9:31

BNO opent voordrachtsronde voor vernieuwde Piet Zwart Prijs

2 juli, 2:34

Onderzoekers verwachten sterke toename woningbouw

2 juli, 10:13

Noord-Holland geeft impuls aan aardwarmte en ombouw winkels

1 juli, 9:08

Klimaatdienst: luchtkwaliteit in Europa blijft verbeteren

30 juni, 11:30
Ronnie WeessiesRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan