Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Eén plusje voor Amsterdam na verzakkingen

3 december 2009, 11:49
De kritiek over de handelswijze van Amsterdam na de verzakkingen van woningen aan de Vijzelgracht is niet louter negatief. De gemeente heeft de schade van gedupeerde bewoners in grote lijnen behoorlijk afgehandeld. Dat concludeert de Gemeentelijke Ombudsman Ulco van de Pol in een donderdag verschenen rapport.

Door werkzaamheden aan de nieuwe metroverbinding Noord-Zuidlijn verzakten op 19 juni vorig jaar vier panden aan de Vijzelgracht.

Zes andere gebouwen waren later dat jaar, op 10 september, aan de beurt. De woningen raakten ernstig beschadigd en in totaal moesten circa dertig bewoners hun huis uit.

Volgens de Ombudsman ervaren gedupeerde omwonenden het schadebureau Noord-Zuidlijn als toegankelijk en objectief. De gemeente heeft dat bureau speciaal opgericht om schadeclaims die samenhangen met de aanleg van de nieuwe metro, af te handelen.

Verder heeft Amsterdam zich ingespannen om tijdelijke woonruimte te vinden voor bewoners die voor langere tijd hun huis uit moesten. Ook kregen die personen voorschotten om in het eerste levensonderhoud te voorzien.

Inmiddels heeft de gemeente zo'n twaalf panden aan de Vijzelgracht aangekocht, zei verantwoordelijk wethouder Hans Gerson. Een aantal personen verblijft nog in een tijdelijk onderkomen. De gemeente is met hen in gesprek over de vraag of ze hun woning toch niet willen verkopen.

Toch gingen er ook bij het afhandelen van de schade nog zaken mis. Zo was de opslag van bezittingen niet altijd in orde. Een bewoonster had bijvoorbeeld een collectie bijzondere boeken, die vochtvrij moest worden opgeslagen. Dat gebeurde echter niet. Ook de bewaking van de ontruimde woningen was niet altijd goed. Zo werd bij enkele panden ingebroken.

Van de Pol adviseert de gemeente ook te kijken naar schaderegelingen voor ondernemers die zich na 2001 aan het traject van de Noord-Zuidlijn hebben gevestigd. Die kwamen daar destijds in de wetenschap dat de metrolijn in 2011 klaar zou zijn en aanvaardden de gevolgen die de aanleg zou kunnen hebben op hun bedrijf.

Inmiddels is duidelijk dat het megaproject niet voor 2017 klaar is. Gerson zegde in een reactie toe dat hij gaat kijken wat hij voor deze groep kan doen.

De Gemeentelijke Ombudsman publiceerde eerder al twee andere rapporten over de kwestie, over elk van de verzakkingen één. Daarin velde hij vernietigende oordelen over de manier waarop de gemeente voor, tijdens en vlak na de incidenten optrad.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Jesse Darling creëert ‘landschap’ van restmateriaal in Oude Kerk van Amsterdam

3 uur geleden

Amsterdam schrijft eerste tender uit voor gebouw Weespertrekvaart-Oost

Gisteren, 16:22

Woonhuis met groen geglazuurde gevelstenen voor Buiksloterham

Gisteren, 15:03

‘Rotterdam, een veilige haven?’ is thema van Opbouwdagen 2026

Gisteren, 12:45

BAM denkt mee te profiteren van toenemende defensie-uitgaven

2 uur geleden

ABN AMRO: tweedeling koper en huurder op woningmarkt groeit

Vandaag, 11:30

HDN: mensen vragen minder hypotheken aan door hogere rente

4 mei, 5:02

Nieuwsuur: gifzones belemmeren woningbouw in zeker veertig gemeenten

4 mei, 10:37

Verzet natuurorganisaties tegen stroomkabel via Schiermonnikoog

1 mei, 4:39

ING: huizenprijzen stijgen dit jaar niet verder door hoger aanbod

1 mei, 1:03
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan