Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Vogelaar komt met actieplan Woningproductie
23 november 2007, 16:46
Per jaar ruim 80.000 nieuwe woningen erbij, dat is de inzet van
minister Vogelaar
van
Wonen, Wijken en Integratie
in het actieplan
Woningproductie
dat zij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In het plan geeft Vogelaar aan hoe zij de woningproductie op korte en langere termijn wil bevorderen. Woningproductie is van groot belang voor een goede werking van de woningmarkt. De bouw van gewenste woningen leidt tot doorstroming en biedt kansen voor burgers die nu geen voor hen geschikte en betaalbare woning kunnen vinden, zoals starters op de woningmarkt, lagere inkomensgroepen en ouderen. Daarnaast is woningproductie van belang voor de wijkaanpak en het stedenbeleid. Door te bouwen voor de vraag en door variatie in het type woning en de prijsklasse kan in buurten en wijken segregatie worden tegengegaan.
Bouwen van voldoende woningen moet samengaan met voldoende groen in de woonomgeving, duurzaam omgaan met ruimtegebruik, stimuleren van binnenstedelijk bouwen, milieuaspecten als luchtkwaliteit, energie, bodem en geluid en tijdig realiseren van infrastructuur. Daarom hebben Vogelaar en
minister Cramer
van Ruimte en Milieu besloten dat nieuwe woningbouwafspraken vanaf 2010 worden ingebed in regionale Verstedelijkingsafspraken die voor 2010 tot 2020 in het kader van Mooi Nederland worden gemaakt.
De lopende woningbouwafspraken voor 2005-2010 mikken op een landelijke woningtekort van 1,5 procent in 2010. Bij een dergelijk tekort is sprake van een redelijk ontspannen woningmarkt. In 2005 en 2006 lag de woningproductie achter op schema maar inmiddels is ook de woningbehoefte enigszins teruggelopen. Vogelaar zet nu voor de periode tot en met 2011 in op een productie van 80.000 tot 83.000 woningen per jaar.
Daarvoor is een forse inspanning van alle betrokkenen nodig. In 2012 kan op deze wijze landelijk een tekort van 1,5 procent bereikt worden met regionaal afwijkingen naar boven en beneden.
Korte termijn
De woningproductie wordt beïnvloed door een groot aantal factoren en niet op alle factoren heeft de minister invloed, constateert minister Vogelaar. Waar het in haar macht ligt, wil zij zoveel mogelijk belemmeringen en knelpunten helpen wegnemen.
Acties om de woningproductie op korte termijn te stimuleren moeten reeds in 2008 starten om nog vóór 2010 effect op de gerealiseerde woningproductie te kunnen hebben. Vogelaar kondigt aan dat zij:
• zal bewaken dat de afspraak met
Aedes
over een productie van 150.000 woningen door de woningcorporaties in de jaren 2007 t/m 2010 tijdig uitgewerkt wordt in overleg met gemeenten;
• zal bevorderen van de uitwisseling kennis en ervaring, bijvoorbeeld met het verkorten van procedures en wettelijk regelen van kortere procedures (de bestuurlijke lus);
• niet gebruikte BLS-middelen wil inzetten als hefboom bij het oplossen van knelpunten;
• de inzet van regionale woningbouwregisseurs met voldoende mandaat wil stimuleren, met een rijksbijdrage in de kosten;
• particulier opdrachtgeverschap (eigenbouw) extra zal stimuleren door een wijziging in de BLS-regeling die met terugwerkende kracht per 1/1/2007 ingaat.
Daarnaast blijven de inzet van VROM-aanjaagteams en de monitoring van locatieontwikkeling belangrijke instrumenten.
Lange termijn
Voor de periode vanaf 2010 constateert Vogelaar dat er nog steeds een tekort blijft aan woningen maar dat ook vraag en aanbod niet op elkaar passen, zowel bij nieuwe als bij bestaande woningen. In een aantal regios zal ook vanaf 2010 nog een flinke slag geslagen moet worden om de 1,5% woningtekort en daarmee een meer ontspannen woningmarkt te bereiken (en vast te houden). In andere regios kan gebouwd worden voor een ontspannen woningmarkt en in bijvoorbeeld Zuid-Limburg is vóór 2020 zelfs krimp van het aantal huishoudens en van de woningbehoefte te verwachten.
Het aanbod van nieuwe woningen en woonmilieus sluit vaak onvoldoende aan bij de vraag van de consument. Vanaf 2011 zou een bouwproductie kunnen dalen naar circa 70.000 woningen in 2015. Vogelaar wil echter ook dan in overleg met de regios zoveel mogelijk vasthouden aan een productie van minstens 80.000 woningen per jaar om daarmee het uiteenlopen van de gevraagde kwalititeit en het bestaande aanbod aan te pakken. Dat kan behalve door extra sloop en nieuwbouw ook door grootschalige renovatie.
De minister wil verder het binnenstedelijk bouwen blijven stimuleren. Het streven is erop gericht om 25 - 40 procent van de uitbreidingen binnenstedelijk te realiseren, maar dat wordt moeilijker nu de eenvoudige en goedkope locaties langzamerhand zijn benut. Vogelaar gaat onderzoeken welke instrumenten nodig zijn om op grotere schaal oude bedrijfsterreinen, spoorwegemplacementen, haventerreinen, kantoorgebouwen, terreinen van gasfabrieken en waterzuiveringsinstallaties te gebruiken voor woningbouw.
De minister voor het vanaf 2010 beschikbare instrumentarium maatwerk per regio toepassen en onderscheid maken naar bijvoorbeeld aantallen binnenstedelijke woningbouw en woningbouw in de uitleggebieden. Zij denkt ook aan een combinatie van voor de woningbouw beschikbare budgetten met andere verstedelijkingsbudgetten.
Vogelaar wil zoveel mogelijk belemmeringen wegnemen vóórdat met de uitvoering van de nieuwe woningbouwopgave vanaf 2010 wordt begonnen. Bij die belemmeringen gaat het om vereenvoudiging van wet- en regelgeving, zorgen voor voldoende plancapaciteit, waar nodig (rand-)gemeenten dwingen voldoende woningbouw voor lagere inkomensgroepen te realiseren, de naleving van het convenant grondprijsbeleid, het stimuleren van aantrekkelijke en nieuwe woonconcepten bij binnenstedelijke woningbouw door onder meer een prijsvraag en het stimuleren van innovatie in de bouw.
Bron: VROM
Best gelezen
1
MVSA Architects en Powerhouse Company ontwerpen dubbele woontoren bij Den Haag Centraal
maandag, 30 maart
2
Jan Knikker vertrekt bij MVRDV
maandag, 30 maart
3
Een goede parkeerhub is een gebouw dat opgaat in het straatbeeld
dinsdag, 31 maart
4
Voormalige verffabriek in Overschie omgevormd tot buurt met 125 woningen
woensdag, 1 april
5
Circulaire renovatie Paleis van Justitie in Den Haag: ‘Hier worden bakens verzet’
donderdag, 2 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Woningproductie daalt komende twee jaar
8 april 2010
Woningmarkt toont voorzichtig herstel
8 april 2010
Aedes vreest minder investeringen in wijken
16 december 2009
Allemaal om de tafel om te praten over krimp
27 november 2009
'Anders investeren in krimpregio's noodzakelijk'
28 oktober 2009
‘Corporaties moeten investeren in vitaliteit dorp’
24 augustus 2009
Veel gemeenten geconfronteerd met krimp
17 juni 2009
Minister vreest spookdorpen buiten Randstad
18 mei 2009
Minder werk voor woningbouwers
26 maart 2009
‘Alle zeilen bijzetten voor woningbouw steden’
11 februari 2009
Ook Cubanen gaan particulier bouwen
5 januari 2009
Advies: toezichthouder woningcorporaties
2 december 2008
Minister Vogelaar (Wonen en Wijken) treedt af
14 november 2008
Maatregelen tegen crisis woningmarkt
31 oktober 2008
‘Woningbouw dreigt stil te vallen’
17 oktober 2008
Meer woningen nodig in Leiden en Utrecht
11 juli 2008
Vogelaar neemt adviseur voor woningbouw
1 juli 2008
Aantal nieuwe huizen stijgt dit jaar
23 april 2008
Bouw mikt op energieneutrale gebouwen in 2020
22 april 2008
Demonstratie tegen afbraak sociale woningbouw
11 februari 2008
Woningcorporaties verwerpen akkoord Vogelaar
26 november 2007
Woningproductie daalt komende twee jaar
8 april 2010
Woningmarkt toont voorzichtig herstel
8 april 2010
Aedes vreest minder investeringen in wijken
16 december 2009
Allemaal om de tafel om te praten over krimp
27 november 2009
'Anders investeren in krimpregio's noodzakelijk'
28 oktober 2009
‘Corporaties moeten investeren in vitaliteit dorp’
24 augustus 2009
Veel gemeenten geconfronteerd met krimp
17 juni 2009
Minister vreest spookdorpen buiten Randstad
18 mei 2009
Minder werk voor woningbouwers
26 maart 2009
‘Alle zeilen bijzetten voor woningbouw steden’
11 februari 2009
Ook Cubanen gaan particulier bouwen
5 januari 2009
Advies: toezichthouder woningcorporaties
2 december 2008
Minister Vogelaar (Wonen en Wijken) treedt af
14 november 2008
Maatregelen tegen crisis woningmarkt
31 oktober 2008
‘Woningbouw dreigt stil te vallen’
17 oktober 2008
Meer woningen nodig in Leiden en Utrecht
11 juli 2008
Vogelaar neemt adviseur voor woningbouw
1 juli 2008
Aantal nieuwe huizen stijgt dit jaar
23 april 2008
Bouw mikt op energieneutrale gebouwen in 2020
22 april 2008
Demonstratie tegen afbraak sociale woningbouw
11 februari 2008
Woningcorporaties verwerpen akkoord Vogelaar
26 november 2007
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Bouw van twee woontorens De Havenmeesters in Den Haag gestart
Gisteren, 16:35
De bouw van het Haagse project De Havenmeesters is gestart. In de twee woontorens, ontworpen door Kampman Architecten zullen 242 betaalbare woningen gerealiseerd worden.
Studio AAAN zoekt met Hillehuis aansluiting bij architectuur Beijerlandselaan
Gisteren, 15:52
Naar verwachting wordt na de bouwvak gestart met de bouw van het Hillehuis in Rotterdam-Zuid. Het gebouw aan de Beijerlandselaan in de wijk Hillesluis bestaat uit vijftien appartementen boven een commerciële plint.
Máxima heropent vernieuwde boulevard van Scheveningen
Gisteren, 13:51
Donderdag heeft koningin Máxima de vernieuwde boulevard van Scheveningen officieel geopend. In de afgelopen twee jaar is het laatste deel van de vernieuwing, die van de Middenboulevard, uitgevoerd.
Dag van de Ontwerpkracht geïnspireerd op pioniersgeest jubilerend Almere
Gisteren, 12:17
De Dag van de Ontwerpkracht vindt dit jaar plaats in Almere. Het thema van deze dag voor ruimtelijke professionals is ‘Pionieren 2.0 – ontwerpen aan een houdbare toekomst’.
Aurélie Hachez en Job Floris in gesprek over verschil maken door details
Gisteren, 14:46
Kunnen details het verschil maken in een steeds eenvormige architectuur in Europa?
Organisaties bepleiten kortere procedures aanpak vol stroomnet
Gisteren, 11:22
Onder meer Aedes en Neprom omarmen de wens van de coalitie om met een crisiswet de problemen met het overvolle stroomnet aan te pakken.
Investeerders verschaffen Vesteda lucht met pakket maatregelen
Gisteren, 09:27
De grootste commerciële woningbelegger van Nederland staat onder grote financiële druk
Overijsselse politiek steunt opzetten warmtebedrijf met Drenthe
2 april, 1:40
Volgens het concept-businessplan is daar tot 2050 bijna zes miljard euro voor nodig.
TNO maakt eerste dakpannen met zonnecellen van perovskiet
2 april, 10:24
Perovskiet is niet alleen licht en flexibel, maar ook op veel plekken te winnen.
Amsterdam krijgt dertig meter hoge Self Storage Tower naar ontwerp dedato
1 april, 2:42
Minerva Development heeft de onherroepelijke bouwvergunning voor een dertig meter hoge ‘Self Storage Tower’ in het Amsterdamse Westpoortgebied.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur