Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Woongebouw Jonas is uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
Copyright: Sebastian van Damme
Woongebouw Jonas is uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
Copyright: Sebastian van Damme
Woongebouw Jonas is uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
Copyright: Sebastian van Damme
Woongebouw Jonas is uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
Copyright: Sebastian van Damme
Woongebouw Jonas is uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
Copyright: Sebastian van Damme
Woongebouw Jonas is uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
Copyright: Sebastian van Damme
Woongebouw Jonas is uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
Copyright: Sebastian van Damme
De renovatie van 94 woningen in de Van der Pekbuurt in Amsterdam won de publieksprijs
Copyright: Petra Appelhof
De renovatie van 94 woningen in de Van der Pekbuurt in Amsterdam won de publieksprijs
Copyright: Petra Appelhof
De renovatie van 94 woningen in de Van der Pekbuurt in Amsterdam won de publieksprijs
Copyright: Petra Appelhof
De renovatie van 94 woningen in de Van der Pekbuurt in Amsterdam won de publieksprijs
Copyright: Petra Appelhof
De renovatie van 94 woningen in de Van der Pekbuurt in Amsterdam won de publieksprijs
Copyright: Petra Appelhof
De renovatie van 94 woningen in de Van der Pekbuurt in Amsterdam won de publieksprijs
Copyright: Petra Appelhof
De renovatie van 94 woningen in de Van der Pekbuurt in Amsterdam won de publieksprijs
Copyright: Petra Appelhof
HAUT, categoriewinnaar Particuliere Woonbeleving
Copyright: Jannes Linders
Lieven blok 6 ABC en blok 8 ABCD, categoriewinnaar Leefbaarheid en Sociale Cohesie
Copyright: Roos Aldershoff
BunkerToren, categoriewinnaar Identiteit en Icoonwaarde
Copyright: Sebastian van Damme
De Kunstwerf, categoriewinnaar Stimulerende Omgevingen
Copyright: Iwan Baan
Jonas uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
11 mei 2023, 20:30
Woongebouw Jonas in Amsterdam is verkozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023. De jury noemt het door Orange Architects ontworpen gebouw in de wijk IJburg ‘een voorbeeldstellend project voor duurzaam, betaalbaar én collectief wonen in de dichtbevolkte stad’. De publieksprijs ging naar de renovatie van 94 woningen in Van der Pekbuurt, eveneens in Amsterdam, naar een ontwerp van Ibelings van Tilburg Architecten.
Beide projecten werden gekozen uit
twaalf nominaties
, laat de BNA weten. De prijsuitreiking vond donderdag plaats in De Koepel in Haarlem. Naast de winnaars van de vak- en publieksprijs waren er vier categoriewinnaars. De vakjury kende, anders dan in vorige jaren regelmatig voorkwam, geen eervolle vermeldingen toe.
Jonas BNA Beste Gebouw van het Jaar
Geïnspireerd door het bijbelverhaal van Jonas die wordt opgeslokt door een walvis en daar (volgens bepaalde versies van het verhaal) aangenaam verblijft, zocht Orange Architects bij
het gelijknamige woongebouw
naar een manier om dit grote woongebouw van binnen avontuurlijk en behaaglijk te maken. Daarin zijn de architecten dubbel en dwars geslaagd, oordeelt de jury. Felixx Landscape Architects & Planners is verantwoordelijk voor het landschapsontwerp binnen het project.
“De vlotte samenwerking tussen opdrachtgever Amvest, de ontwerpende en uitvoerende partijen heeft geleid tot een spectaculair, verhalend ‘woonlandschap’ met grensverleggende oplossingen voor ruimtelijke, technische en duurzame uitdagingen. En met maar liefst 70% van de 273 woningen valt het in de categorie betaalbare huur, waardoor wonen in Jonas toegankelijk is voor een breed publiek. Daarbij heeft het meerdere openbare binnen- en buitenruimtes, waarmee het zich buitengewoon genereus opstelt naar zijn omgeving”, aldus de vakjury.
Met het gebruik van natuurlijke materialen (biobased) en focus op sociale verbinding richt Jonas zich volgens de vakjury op de toekomst. “De jury doet een oproep aan architecten, maar juist ook aan opdrachtgevers en beleggers, om zich nog meer in te spannen voor de transitie naar een circulaire economie”, zegt juryvoorzitter Ed Nijpels. “Juist nu is de verbindende kracht van architectuur van belang. Het is daarom cruciaal dat deze voorbeelden op grote schaal navolging krijgen om het Nederlandse doel van 50% circulair bouwen in 2030 te halen.”
Publieksprijs
De
renovatie van de 94 woningen in de Van der Pekbuurt
door Ibelings van Tilburg architecten in opdracht van Stichting Ymere en Dura Vermeer is bekroond met de publiekprijs. “Op het eerste gezicht lijkt er weinig veranderd, maar juist die bescheidenheid maakt dat de renovatie van deze 94 woningen zo bijzonder maakt. Volledig gerenoveerd, een nieuwe fundering, voorbereid op het warmtenet en een plattegrond die aansluit bij de huidige woonwensen. Een wijk die al 100 jaar staat, is met respect voor erfgoed weer klaargemaakt voor de toekomst”, stelt de BNA.
De beide winnaars wonnen niet in de categorie waarvoor ze waren ingezonden. Jonas behoorde tot de categorie Leefbaarheid en Sociale Cohesie, de woningrenovatie in de Van der Pekbuurt was via de categorie Particuliere Woonbeleving genomineerd. De vier categoriewinnaars waren volgens de BNA mede gekozen vanwege hun toekomstwaarde.
De categoriewinnaars
Particuliere Woonbeleving:
HAUT, Amsterdam
Architectenbureau: Team V Architectuur
Opdrachtgever: Lingotto
Uit het juryrapport:
“
HAUT
is op veel fronten geslaagd en is vernieuwend door de combinatie van materiaalgebruik, woonbeleving en expressie in de stad. Als baken biedt het gebouw vanuit verschillende hoeken steeds een ander gevelbeeld, met daarachter een grote variatie aan appartementen. Naast energiebesparende maatregelen en gebruik van zonnepanelen - zowel op het dak als in de gevel - is bijzondere aandacht besteed aan milieubewust materiaalgebruik. De 73 meter hoge toren is vrijwel volledig geconstrueerd met hout, wat voor deze hoogte uniek is. HAUT bewijst dat houtbouw er niet per se houtachtig hoeft uit te zien – je er architectonisch alle kanten mee op kunt en je er bijzonder prettig kunt wonen.”
Winnaar Leefbaarheid en Sociale Cohesie:
Lieven blok 6 ABC en blok 8 ABCD, Amsterdam
Architectenbureau: KENK architecten
Opdrachtgever: Lieven de Key
Uit het juryrapport:
“
Lieven
op zijn beurt weet op vernuftige wijze stedelijke verdichting te verenigen met de realisatie van een luwe, groene openbare ruimte en voegt betaalbare woningen toe aan de stad. Er is lof voor de samenhang in het plan die mede voortkomt uit de goede samenwerking tussen de architecten en de opdrachtgever. De middelhoge baksteenblokken, die zich rustig tussen de bestaande bebouwing voegen, ziet de jury als een voorbeeld voor de verdichting waar steden nu voor staan. ‘Een krachtig en uitgebalanceerd project, dat toont hoe je goede woningen bouwt voor mensen met een kleine portemonnee’, oordeelt de jury.”
Winnaar Identiteit en Icoonwaarde:
BunkerToren, Eindhoven
Architectenbureau: Powerhouse Company
Opdrachtgever: BunkerToren B.V. (RED Company & Being)
Uit het juryrapport:
“De
BunkerToren
is een gebouw met een wauw-factor; de jury is onder de indruk van de trefzekere ingreep die het vervallen gebouw weer kracht heeft gegeven. En prijst de moed om het niet te slopen. De jury ziet dat veel aandacht in de afwerking van de gevel is besteed. De kracht schuilt in het behoud van het erfgoed, dat met eerbied is behandeld, en letterlijk de basis vormt voor de woontoren. Een prachtig - echt Eindhovens - icoon voor de stad, en de onbetwiste winnaar in deze categorie.”
Winnaar Stimulerende Omgevingen:
De Kunstwerf, Groningen
Architectenbureau: Ard de Vries & Donna van Milligen Bielke
Opdrachtgever: gemeente Groningen
Uit het juryrapport:
“De jury het eens over de unieke publieke plek die met de
Kunstwerf
is gecreëerd in de stad. Een plek die uitnodigt tot verblijf en ontmoeting, met meerwaarde voor zowel de gebruikers als passanten en omwonenden. Stedenbouwkundig is het knap ingepast rond de historische villa, waarbij een mooie doorloop is gemaakt met fijne hoekjes en zitnissen, waarin de achtertuindeuren van de aangrenzende woningen zijn geïntegreerd. De architectonische compositie is ijzersterk, en de details zijn verzorgd, ondank het beperkte budget. Nu al is duidelijk dat deze publieke ruimte werkt, en de Kunstwerf wordt herkend als een nieuwe hotspot.”
Trefwoorden
kunstwerf
bna
team v architectuur
lieven
kenk architecten
bna beste gebouw van het jaar
van der pekbuurt
de kunstwerf
orange architects
eindhoven
jonas
bunkertoren
felixx landscape architects & planners
haut
ibelings van tilburg architecten
amsterdam
groningen
Best gelezen
1
Spectaculaire overkapping voor vernieuwd Arnhems busstation Kronenburg
maandag, 3 november
2
Vakwerk Architecten uitgeroepen tot Architect van het Jaar 2025
woensdag, 5 november
3
Groot Egyptisch Museum naar ontwerp van Heneghan Peng en West 8 officieel geopend
maandag, 3 november
4
NOAHH ontwerpt nieuw zwembad in Noordersportpark Haarlem
dinsdag, 4 november
5
Fenix, kunstmuseum over migratie, is Publiek gebouw van het Jaar 2025
woensdag, 5 november
Gerelateerde nieuwsberichten
Twaalf genomineerden voor BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
4 april 2023
PvdA wil meer oog voor architectuur bij nieuwbouw woningen
12 mei 2023
Kunstwerf siert cover Jaarboek Architectuur in Nederland 2022-2023
23 mei 2023
Nominaties Groninger Architectuurprijs 2023 bekend
22 september 2023
Vijf genomineerden voor Abe Bonnema Architectuurprijs 2023
11 oktober 2023
Patrick Meijers (Orange Architects) verzorgt negentiende Peutz-lezing
16 oktober 2023
Inschrijving BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024 geopend
16 januari 2024
Nominaties BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024 bekend
18 maart 2024
Renovatie en uitbreiding Singer Laren verkozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar
12 mei 2022
BNA: helft van bureaus verwacht daling opdrachten en omzet
23 mei 2023
Wonen in het oog van de walvis
12 februari 2024
Woongebouw Jonas ontdek je vooral aan de binnenkant
10 mei 2023
Felixx neemt intrek in nieuw kantoor op Rotterdamse Lloydpier
22 juni 2023
Sociale woningen rondom binnentuin in woongebouw Regulateur
11 juli 2023
Inzendtermijn projecten voor Jaarboek Architectuur in Nederland van start
12 juli 2023
Nieuwe woningen op plek voormalige kerk in Eindhoven
21 juli 2023
Zuiderkerkprijs en Geurt Brinkgreve Bokaal voor Jonas en het Zandkasteel
15 december 2023
Faculteit ITC van Universiteit Twente uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024
23 mei 2024
Renovatie 94 woningen Van der Pekbuurt Amsterdam afgerond
3 april 2023
Bestuur BNA treedt af, nog geen voordracht nieuwe voorzitter
23 juni 2023
BNA op zoek naar nieuwe bestuursleden
3 augustus 2023
Twaalf genomineerden voor Arie Keppler Prijs 2024
31 juli 2024
Opening expositie ‘Vormen Voorwaarts’ over 20 jaar BNA Beste Gebouw van het Jaar
10 juni
Tweede deel woningbouwproject Lieven Amsterdam opgeleverd
2 mei 2023
René Boer bekritiseert drang naar stedelijke perfectie in Smooth City
20 juni 2023
Superhub en iederz winnen Groninger Architectuurprijs 2023
12 oktober 2023
Drie woongebouwen met een licht karakter in Park Fort Krayenhoff
15 november 2023
MVRDV en Orange Architects ontwerpen vooruitlopend op de wederopbouw van Oekraïne
29 november 2023
Jury BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024 bekend
16 februari 2024
Overeenkomst voor 220 woningen in Wormer
6 januari
De brutalistische Bunker en zijn 'Maaskantse' toren
23 januari 2023
Masterplan omvangrijke gebiedsontwikkeling Westland aangenomen
30 mei 2023
Felixx benoemt vier associate partners
29 september 2023
HAUT: wonen met riant uitzicht binnen hoofdzakelijk houten constructie
21 maart 2022
Amsterdamse Nieuwbouwprijs 2023 toegekend aan Valley
19 juni 2023
BNA benoemt zes nieuwe bestuursleden
20 september 2023
Woontoren in Zeist door Orange Architects geïnspireerd door bosrijke omgeving
1 augustus 2024
Fietsenstalling Amsterdam CS en De Warren winnaars Gouden A.A.P. 2023
10 mei 2023
‘De BNA is de spreekbuis voor de architectenbranche’
5 oktober 2023
BNA Architectendag in het teken van regeneratief ontwerpen
20 oktober 2023
Porseleinen Hof vormt sculpturale hoeksteen van Nieuw Delft
8 juli 2024
Zeven nominaties BNA Beste Gebouw van het Jaar 2025
31 maart
MORE Architecture, Felixx en SITE aan de slag met stationsgebied Heemskerk
6 maart 2024
Een sculpturale woontoren als baken in Kerckebosch
1 april
Orange en Felixx presenteren ontwerp voor woonbuurt op oud kloosterterrein
22 april 2024
Twaalf genomineerden voor BNA Beste Gebouw van het Jaar 2023
4 april 2023
PvdA wil meer oog voor architectuur bij nieuwbouw woningen
12 mei 2023
Kunstwerf siert cover Jaarboek Architectuur in Nederland 2022-2023
23 mei 2023
Nominaties Groninger Architectuurprijs 2023 bekend
22 september 2023
Vijf genomineerden voor Abe Bonnema Architectuurprijs 2023
11 oktober 2023
Patrick Meijers (Orange Architects) verzorgt negentiende Peutz-lezing
16 oktober 2023
Inschrijving BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024 geopend
16 januari 2024
Nominaties BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024 bekend
18 maart 2024
Renovatie en uitbreiding Singer Laren verkozen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar
12 mei 2022
BNA: helft van bureaus verwacht daling opdrachten en omzet
23 mei 2023
Wonen in het oog van de walvis
12 februari 2024
Woongebouw Jonas ontdek je vooral aan de binnenkant
10 mei 2023
Felixx neemt intrek in nieuw kantoor op Rotterdamse Lloydpier
22 juni 2023
Sociale woningen rondom binnentuin in woongebouw Regulateur
11 juli 2023
Inzendtermijn projecten voor Jaarboek Architectuur in Nederland van start
12 juli 2023
Nieuwe woningen op plek voormalige kerk in Eindhoven
21 juli 2023
Zuiderkerkprijs en Geurt Brinkgreve Bokaal voor Jonas en het Zandkasteel
15 december 2023
Faculteit ITC van Universiteit Twente uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024
23 mei 2024
Renovatie 94 woningen Van der Pekbuurt Amsterdam afgerond
3 april 2023
Bestuur BNA treedt af, nog geen voordracht nieuwe voorzitter
23 juni 2023
BNA op zoek naar nieuwe bestuursleden
3 augustus 2023
Twaalf genomineerden voor Arie Keppler Prijs 2024
31 juli 2024
Opening expositie ‘Vormen Voorwaarts’ over 20 jaar BNA Beste Gebouw van het Jaar
10 juni
Tweede deel woningbouwproject Lieven Amsterdam opgeleverd
2 mei 2023
René Boer bekritiseert drang naar stedelijke perfectie in Smooth City
20 juni 2023
Superhub en iederz winnen Groninger Architectuurprijs 2023
12 oktober 2023
Drie woongebouwen met een licht karakter in Park Fort Krayenhoff
15 november 2023
MVRDV en Orange Architects ontwerpen vooruitlopend op de wederopbouw van Oekraïne
29 november 2023
Jury BNA Beste Gebouw van het Jaar 2024 bekend
16 februari 2024
Overeenkomst voor 220 woningen in Wormer
6 januari
De brutalistische Bunker en zijn 'Maaskantse' toren
23 januari 2023
Masterplan omvangrijke gebiedsontwikkeling Westland aangenomen
30 mei 2023
Felixx benoemt vier associate partners
29 september 2023
HAUT: wonen met riant uitzicht binnen hoofdzakelijk houten constructie
21 maart 2022
Amsterdamse Nieuwbouwprijs 2023 toegekend aan Valley
19 juni 2023
BNA benoemt zes nieuwe bestuursleden
20 september 2023
Woontoren in Zeist door Orange Architects geïnspireerd door bosrijke omgeving
1 augustus 2024
Fietsenstalling Amsterdam CS en De Warren winnaars Gouden A.A.P. 2023
10 mei 2023
‘De BNA is de spreekbuis voor de architectenbranche’
5 oktober 2023
BNA Architectendag in het teken van regeneratief ontwerpen
20 oktober 2023
Porseleinen Hof vormt sculpturale hoeksteen van Nieuw Delft
8 juli 2024
Zeven nominaties BNA Beste Gebouw van het Jaar 2025
31 maart
MORE Architecture, Felixx en SITE aan de slag met stationsgebied Heemskerk
6 maart 2024
Een sculpturale woontoren als baken in Kerckebosch
1 april
Orange en Felixx presenteren ontwerp voor woonbuurt op oud kloosterterrein
22 april 2024
Toon alles
Gerelateerde video's
Jonas
Orange Architects
Andere nieuwsberichten
Campus met onderwijs en woningen in 's Hertogenbosch officieel geopend
Gisteren, 14:56
Op de laatste twee bouwkavels van het Paleiskwartier aan de Onderwijsboulevard 300 ontwikkelden Avans Hogeschool en BrabantWonen 20.000 vierkante onderwijsgebouw en 124 studentenwoningen op een parkeergarage.
Voorlopig ontwerp renovatie en verduurzaming provinciehuis Utrecht gepresenteerd
Gisteren, 11:44
Behalve dat het energielabel van het dertig jaar oude gebouw fors wordt opgekrikt, krijgen de werkplekken, vergaderruimtes en openbare ruimtes een eigentijdse en volgens de provincie uitnodigende inrichting. INBO is verantwoordelijk voor het ontwerp.
Mix van oude en nieuwe werken plus wereldrecordpoging tijdens GLOW 2025
Gisteren, 09:29
Zaterdag opent de Eindhovense burgemeester Jeroen Dijsselbloem de twintigste editie van GLOW. Tijdens deze jubileumeditie van het lichtkunstfestival zijn nieuwe creaties te zien en worden bekende werken uit het verleden nogmaals getoond.
Foto's uitreiking Architectenweb Awards 2025
6 november, 8:45
Op woensdagavond 5 november 2025 zijn in het Keilepand in Rotterdam de Architectenweb Awards 2025 uitgereikt. Architectuurfotograaf Jan Paul Mioulet / DAPh maakte een beeldverslag van deze feestelijke avond.
Limburgse politiek ondanks zorgen akkoord met energiemaatschappij
Gisteren, 13:39
De provincie Limburg krijgt een eigen energiemaatschappij.
Provincie Zuid-Holland steekt ‘geen cent extra’ in warmtenetwerk
Gisteren, 10:28
Het ministerie vroeg om een extra bijdrage voor een ondergronds leidingnetwerk waarmee tienduizenden woningen worden verwarmd met restwarmte uit de Rotterdamse haven.
Provincies focussen op agrarisch natuurbeheer tegen stikstof
6 november, 3:11
De betrokken partijen hebben daarover afspraken gemaakt, maar benadrukken dat steun van de rijksoverheid nodig blijft.
Corporatiewoning harder geraakt door klimaatverandering
6 november, 10:46
Bewoners van de onderzochte woningen hebben bijvoorbeeld vaker last van hittestress door warme nachten en krijgen vaker te maken met wateroverlast bij hevige buien.
Arons en Gelauff benoemt drie associates
4 november, 12:05
Eva Heldeweg, Gijs Beckman en Thom Zijlstra zijn benoemd tot associate partner bij Arons en Gelauff architecten.
DigiBouw 2025 – enkele tips
4 november, 11:14
Op 19 en 20 november 2025 vindt in het Beatrixgebouw van de Jaarbeurs in Utrecht de tweede editie van DigiBouw plaats. Enkele tips voor sessies die voor architecten van toegevoegde waarde zijn.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur