Copyright: Luce.
Copyright: Luce.
Copyright: Luce.
Copyright: Luce.
Copyright: Paul Swagerman
Copyright: Paul Swagerman
Copyright: Paul Swagerman

MORE Architecture en Studio Nauta ontwerpen woontoren midden op Katendrecht

27 november 2025, 11:40
Midden op Katendrecht, direct achter het her te ontwikkelen Codrico-terrein, komt een woontoren naar ontwerp van MORE Architecture en Studio Nauta. De woontoren landt op straatniveau in het bestaande fabriekscomplex De Oliebron, dat getransformeerd zal worden om buurtgerichte functies te huisvesten.

‘De pols’ van Katendrecht, het deel waar je vanuit de stad Katendrecht opkomt, is volop ontwikkeling. Aan de zuidzijde hiervan zijn eerder stevige woongebouwen gerealiseerd naar ontwerp van andere Rijnboutt, diederendirrix en Bureau Massa. In het midden van ‘de pols’ opent begin volgend jaar in pakhuis Santos het Nederlands Fotomuseum zijn deuren, terwijl iets verderop een dubbele woontoren naar ontwerp van KCAP gerealiseerd wordt. Aan de noordzijde zijn de voorbereidingen voor de herontwikkeling van het Codrico-terrein in volle gang. Daar komen woongebouwen naar ontwerp van Office Winhov en Powerhouse Company, plus een 220 meter hoge woontoren door SHoP Architects.

Midden op Katendrecht, direct achter het Codrico-terrein, ontwikkelt Van der Herk Groep een woontoren van zo'n 44 verdiepingen. Met die hoogte zal de woontoren straks net ‘uitkijken’ over de woongebouwen door Bureau Massa aan de ene kant en de nog te bouwen woongebouwen door Powerhouse Company aan de andere kant. Deze week is het ontwerp van de toren door MORE Architecture en Studio Nauta gepresenteerd. Bijzonder is dat de woontoren op straatniveau ‘landt’ in fabriekscomplex De Oliebron, dat behouden blijft. Zo krijgt de ontwikkeling in het straatbeeld en in de skyline twee heel verschillende gezichten.

“Het fabriekscomplex De Oliebron is door de jaren heen vaak aangepast en uitgebreid. Die gelaagdheid vormde het startpunt van ons ontwerp”, leggen MORE Architecture en Studio Nauta uit, die vanuit de logica van het bestaande verder hebben gewerkt. Bij het altijd pragmatisch ontworpen fabriekscomplex past wat hen betreft een zakelijk ontworpen woontoren. Met het behoud van het fabriekscomplex schaalt de toch forse woontoren ook als vanzelf terug naar een kleinere, menselijke schaal op straatniveau. De bestaande fabrieksbebouwing krijgt voor een deel verglaasde daken waaronder binnentuinen komen. In de plint moeten buurtgerichte voorzieningen komen.

Dragende gevel zorgt voor flexibele plattegronden
MORE Architecture en Studio Nauta hebben de toren een heldere, rationele opzet gegeven: een dragende gevel met een kolomstructuur daarachter wordt gecombineerd met een corridorontsluiting. “De flexibiliteit die zo ontstaat is een bewuste strategie om waarde op de lange termijn te realiseren”, leggen de bureaus uit. “Zonder ingrijpende constructieve aanpassingen kunnen woningen in de toekomst eenvoudig worden samengevoegd of weer gesplitst, mocht de vraag veranderen.”

Deze flexibele plattegronden maken het ook mogelijk dat in deze fase het aantal woningen in de woontoren nog niet vastgelegd is. De opdrachtgever en gemeente zijn daarover nog in gesprek. Er wordt nu gesproken over ‘meer dan 300 woningen’. Wanneer ingezet zou worden op enkel compacte woningen zou dat aantal op kunnen lopen tot 624 woningen.

Middengang met daglicht
De architectenbureaus melden trots dat de middengangen in de toren aan hun beide uiteinden voorzien worden van grote ramen. Zo ontvangen de middengangen daglicht, maar bieden ze ook uitzicht op de stad, wat de oriëntatie in het gebouw vergemakkelijkt. Zo kan de middengang, in plaats van een restzone te zijn, een plek worden waar je een praatje maakt met je buren, zo verwachten de bureaus.

Balkons als vaste zonwering
De woontoren wordt aan alle zijden voorzien van balkons. Deze bieden alle woningen buitenruimtes, maar functioneren tegelijkertijd als vaste zonwering daarvoor. Zo kunnen de woningen voorzien worden van grote glazen puien, terwijl opwarming van de woningen door de zon wordt tegengegaan.

“In het ontwerp voor de woontoren is gekozen voor een installatiearme, low-tech benadering. Architectuur vervangt techniek waar dat kan”, verklaren MORE Architecture en Studio Nauta. “Naast de balkons die tegelijkertijd ook vaste zonwering bieden, heeft het gebouw een geoptimaliseerde bouwkundige schil die warmteverlies beperkt en oververhitting voorkomt, zonder mechanische systemen. Het resultaat is een energetisch zuinig en onderhoudsarm gebouw: eenvoudig te begrijpen en robuust in gebruik.”

“Met hergebruik, een aanpasbare structuur, minimaal onderhoud en een passief werkend klimaatconcept is de woontoren ontworpen voor de lange termijn”, zo vatten de bureaus het samen. “Het project voegt woningen toe waar de stad ze nodig heeft, behoudt de ruimtelijke identiteit van Katendrecht en biedt de buurt een gemengd programma van voorzieningen. Een stedelijk ensemble dat voortbouwt op de geschiedenis van de Rotterdamse haven en klaar is voor de komende decennia.”

Bij het project zijn de volgende adviseurs betrokken: Bureau Bouwkunde (bouwkunde), Nelissen (installaties), Zonneveld (constructie), Peutz (bouwfysica en brandveiligheid), Joost Emmerik (landschap), Isis (bouwkosten) en Kickstart (participatie). Het is nog niet bekend wanneer de start van de bouw van de woontoren verwacht wordt.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Ontwerp van UNS voor theater in Hongkong onthuld

Vandaag, 12:45

Space&Matter, Common City en Zenzo winnen tender voor een van de laatste kavels van Centrumeiland in Amsterdam

Vandaag, 10:58

Maarten Hajer verzorgt 26e Jan Wilslezing

Gisteren, 14:34

Team met Studio Prototype en Hollandse Nieuwe renoveert rijkskantoor Maastricht

Gisteren, 12:22

Subsidie voor extra woonlagen en splitsing in Gelderland

Gisteren, 12:43

Zuidelijke provincies: in elke provincie een rijksmuseum

Gisteren, 11:11

Zeeland en Rijk onderzoeken samen alternatief voor Zeelandbrug

14 januari, 4:29

Katwijk mag na jaren vertraging woonwijk met 5600 huizen bouwen

14 januari, 1:04

Europese klimaatdienst: klimaatdoel dreigt al tegen 2030 te sneuvelen

14 januari, 10:31

INBO benoemt Fokke de Vries tot partner

13 januari, 2:10
Michiel van RaaijHoofdredacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan