Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Richard Proudley
Richard Proudley doet aan powerbuilding
Architectenweb Sportzomer: Richard Proudley zet zijn hoofd ‘op stil’ tijdens krachttraining
27 augustus 2025, 9:20
Architectenweb interviewt deze zomer architecten die naast hun werk fanatiek sporten of een bijzondere sport beoefenen. In de veertiende en laatste aflevering spreken we met Richard Proudley, architect en partner bij
Studio Pallesh
die aan krachtsport doet. “De mentale rust na een training werkt de rest van je dag door.”
Jij bent drie tot vier keer per week in de sportschool te vinden. Beoefen je daar een specifieke krachtsport zoals bodybuilding?
“Mijn training bestaat vooral uit een vorm van powerlifting waarin ook wat bodybuilding zit verwerkt, powerbuilding. Dat richt zich vooral op squats, deadlifts en bankdrukken. Dit zijn zogenaamde compound-oefeningen, wat betekent dat je het hele lichaam flink aan het werk moet zetten om ze voor elkaar te krijgen. Alle spiergroepen moeten voor deze bewegingen aan de slag.”
Ben je al lang actief als krachtsporter?
“Net nadat ik kon lopen werd ik al op het veld van de lokale voetbalclub neergezet door mijn vader. Dat heb ik volgehouden totdat ik ging studeren aan de Academie van Bouwkunst in Amsterdam. De voetbalclub speelde op amateurniveau, maar had toevallig een professioneel opererend fysioteam dat toen net opkwam. Wij werden als proefkonijnen gebruikt, waarmee de leden van dat team het een en ander konden testen. Om goed fit te blijven werd ik door hen richting krachtsport geduwd, met name (zware) been- en coretraining. De complexiteit van zwaar trainen heb ik van het begin af aan als plezierig ervaren.
Toen ik werd toegelaten op de Academie van Bouwkunst ben ik abrupt met sporten gestopt, omdat ik steeds meer tijd besteedde aan alles wat de Academie te bieden had. Ik heb daar een ongelofelijk fijne tijd gehad. De architectonische ontdekkingsreis die daar is begonnen is fantastisch, maar ondertussen werd ik ook steeds onrustiger en begon ik steeds meer te
dwalen
. Tijdens mijn afstuderen kwam ik erachter dat ik ritme en structuur nodig heb en toen heb ik krachttraining weer opgepakt. Met name omdat het relatief simpel is om ermee te starten en omdat het iets is wat je makkelijk alleen kunt doen vlak voor je naar werk fietst.”
Anders dan bij voetbal associëren veel mensen krachtsport niet met plezier. Zit dat aspect er voor jou in? Zo ja, waar haal jij je plezier uit?
“De realiteit is dat dit type sport vooral draait om jezelf fysiek afbeulen. Maar dat geldt voor de meeste sporten waar geen spelelement in zit. Net als duurlopen, lange afstanden zwemmen of een flink stuk fietsen is het vooral een mentale strijd met jezelf. De progressie in oefeningen, het oefenen van techniek en de mentale kracht die door (zware) fysieke inspanning ontstaat, is erg fijn. Dat werkt flink door in het dagelijkse leven - er komt veel endorfine vrij door sporten in het algemeen en het zorgt ervoor dat je fitter ouder wordt, wat extra nuttig is omdat het bestaan van de architect vooral zittend is.
Ik ben overigens opgegroeid in een omgeving met veel fysieke arbeid om mij heen. Soms vraag ik mezelf af of ik zwaar trainen plezierig vindt ter compensatie van het feit dat ikzelf geen fysiek belastend werk doe, dat ik dan toch nog even de fysieke prijs betaal aan het einde van de dag, ha ha.”
Krachtsport is bij uitstek iets waarbij een bepaalde levensstijl lijkt te horen. Klopt dat?
“Ik denk dat iedereen gebaat is bij een bewuste manier van omgaan met rust, stressmanagement en voeding, zeker in ons werkveld waarin vooral veel
liefhebbers
werken en zichzelf dan nog wel eens vergeten, ik ook. Maar inderdaad, als je daarnaast ook nog eens aan kracht- of duursport doet, is het verstandig om iets meer rekening mee te houden met je levensstijl. Ik let op een gezonde inname van eiwitten, probeer regelmatig en op tijd naar bed te gaan en probeer ook op stress te letten.
Doordat krachttraining steeds populairder wordt, gaat er ook steeds meer desinformatie rond, met name op social media. Veel meer dan bij andere soorten (duur)sporten op amateurniveau is gebruik van middelen zoals anabole steroïden, eindeloze (onnodige) overdaad aan eiwitten, knullige kwakzalver-supplementen en daaruit voortkomende
body dysmorphia
een groot probleem. Dat is jammer, het is onnodig en ook een behoorlijke smet op deze sport. Uiteindelijk is het de kunst om sporten op een plezierige manier in je leven te incorporeren, zodat er ook ruimte blijft voor geluk uit andere zaken.”
Heeft krachtsport invloed op je werk als architect?
“Wat ik prettig vind, is het contrast tussen het bureau en de sportschool. Bij Studio Pallesh puzzelen we in een fijne, kalme omgeving aan allerlei complexe opgaven, waarbij de zoektocht tijd en rust nodig heeft. Daar tegenover staat de rauwe, harde en analoge omgeving waarin krachttraining plaatsvindt. Zwaar trainen ervaar ik vaak alsof mijn hoofd
op stil
wordt gezet - al het denkwerk staat op pauze als tijdens een zware squat. De mentale rust die daaruit volgt, werkt op een fijne manier door in de rest van je dag en heeft daarmee indirect veel invloed op het werk.
Bij ons op kantoor is iedereen overigens op een eigen manier met sport bezig. We hebben klimmers, renners, padellers en soms huren we een ‘batting cage’, waar met name mijn kompaan Milad Pallesh laat zien hoe met goede techniek ballen heel hard weggeslagen kunnen worden. Dat werkt overigens erg goed om de frustratie van zware overleggen weg te werken, misschien wel beter dan krachttraining.”
Er bestaan verschillende soorten sportscholen. Naast de traditioneel opgezette varianten komen er steeds uitgebreidere en luxe sportscholen, waar bijvoorbeeld ook ruimte is voor yoga en Hyrox. Hoe ziet jouw ideale sportschool eruit en zou je die nog eens willen ontwerpen?
“Ik train nu al een tijd bij een sportschool aan de Piet Heinkade, in de kelder van een prachtig oud pakhuis aan het IJ. Het is een fijn opgezette sportschool met veel ruimte voor powerbuilding, maar ik fiets hier vooral naartoe omdat het op de route naar ons kantoor is. Het werk van onze studio speelt zich voornamelijk af rond (sociale) woningbouw, waarbij we werken aan esthetiek, duurzaamheid en gastvrijheid. Daarnaast werken we veel aan onderzoeken over de toekomst van volkshuisvesting van wijken uit de jaren tachtig, waar gezond bewegen ook een belangrijk onderdeel van is. De gelaagdheid van deze thema’s is wat onze harten op het bureau het meeste roert. De sportschool is wat mij betreft vooral de plek waar ik kom om te trainen.”
Trefwoorden
sport
architectenweb sportzomer
zomerserie
studio pallesh
krachtsport
richard proudley
Best gelezen
1
Rotterdam zoekt ontwerper voor permanente Luchtsingel
woensdag, 22 april
2
Twaalf lessen rond het ontwerpen van autovrije buurten
dinsdag, 21 april
3
De Kuil bouwt voort op karakter Afrikaanderwijk en voegt iets nieuws toe
woensdag, 22 april
4
Vijfde 'icoon' voor Roombeek mengt continuïteit met verstoring
donderdag, 23 april
5
'Amsterdamse RAI gaat binnen paar weken in de verkoop'
dinsdag, 21 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Architectenweb Sportzomer: veertien interviews
5 september 2025
Architectenweb Sportzomer: hockeyster Pien Tol speelde jaren in de hoofdklasse
25 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: triatleet Jerzy Kasemier voltooide Ironman Kopenhagen
20 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: skater Mike van Staten werkt aan skatemasterplan voor Rotterdam
18 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Niels Baljet loopt marathons en is Nederlands kampioen trailrunning
6 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Floris van der Poel verkent binnen- en buitenland op de racefiets
4 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Gaelle Mys nam als turnster drie keer deel aan de Spelen
30 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: ook bij schermen gaat het voor Wouter van Riet Paap om één helder 'gebaar'
28 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Joeri van Ommeren maakt zijn hoofd leeg op de surfplank
24 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: paardrijden is voor Marlies Rohmer de ultieme vorm van samenwerken
22 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Vincent van Heesch is een fanatiek tennisser
17 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: René Klein Horsman is een jaar profvoetballer geweest
14 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: veertien interviews
5 september 2025
Architectenweb Sportzomer: hockeyster Pien Tol speelde jaren in de hoofdklasse
25 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: triatleet Jerzy Kasemier voltooide Ironman Kopenhagen
20 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: skater Mike van Staten werkt aan skatemasterplan voor Rotterdam
18 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Niels Baljet loopt marathons en is Nederlands kampioen trailrunning
6 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Floris van der Poel verkent binnen- en buitenland op de racefiets
4 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Gaelle Mys nam als turnster drie keer deel aan de Spelen
30 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: ook bij schermen gaat het voor Wouter van Riet Paap om één helder 'gebaar'
28 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Joeri van Ommeren maakt zijn hoofd leeg op de surfplank
24 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: paardrijden is voor Marlies Rohmer de ultieme vorm van samenwerken
22 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Vincent van Heesch is een fanatiek tennisser
17 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: René Klein Horsman is een jaar profvoetballer geweest
14 juli 2025
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle
24 april, 3:08
Het nieuwe Fraterhuis zal vijf bioscoopzalen huisvesten, drie meer dan het nu heeft, naast horecagelegenheden en een multimediaruimte voor educatieve en culturele programma's.
Rotterdamse Dakendagen lanceert programma voor editie 2026
24 april, 1:10
De organisatie van de Rotterdamse Dakendagen heeft het programma voor de nieuwe editie in 2026 bekend gemaakt.
Maas Lawrence presenteert architectuurjaarboek NL25
23 april, 7:31
In het boek heeft uitgeverij Maas Lawrence een alomvattend beeld van de Nederlandse architectuur proberen te schetsen, door liefst 143 opgeleverde projecten op een rij te zetten.
Maarten Baas en Powerhouse Company werken samen bij cultureel cluster in Den Bosch
23 april, 3:34
Op de Tramkade in Den Bosch zal voor kavel 9 een nieuw mixed-use cultureel cluster ontwikkeld worden.
Betonvereniging houdt symposium 'Omdenken' op Pier van Scheveningen
24 april, 4:00
Een van de sprekers op het symposium is architect Arjan Dingste, die vanuit UNS verantwoordelijk is voor het ontwerp van de op hande zijnde vernieuwing van de pier.
Warmtefonds wil 140 miljoen extra voor behoud gunstige leningen
23 april, 4:23
Als het extra geld uitblijft, kan dat over een aantal jaren mogelijk niet meer, zegt bestuursvoorzitter Ernst-Jan Boers.
BINX Smartility gekozen als aannemer voor Centrale Bibliotheek Rotterdam
23 april, 3:32
De vernieuwing van de iconische Centrale Bibliotheek Rotterdam kan starten. Na een aanbestedingsprocedure koos de gemeente Rotterdam BINX Smartility.
Woningcorporaties vrezen financieel vast te lopen
23 april, 11:45
Om jaarlijks tienduizenden sociale huurwoningen te kunnen bouwen, steken ze zich in de schulden.
Ontwerpwedstrijd voor nieuwe 'jas' Utrechtse elektriciteitshuisjes
22 april, 3:18
In Utrecht worden de komende vijftien jaar zo’n achthonderd elektriciteitshuisjes geplaatst.
Provincies willen snel crisisaanpak voor overvol stroomnet
22 april, 12:01
Het Interprovinciaal Overleg (IPO) roept de regering onder meer op meer geld uit te trekken voor warmtenetten en waterstof om de gevolgen van netcongestie beter op te vangen.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur