Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
René Klein Horsman aan de bal namens FC Zwolle
Architectenweb Sportzomer: René Klein Horsman is een jaar profvoetballer geweest
14 juli 2025, 9:00
Architectenweb interviewt deze zomer architecten die naast hun werk fanatiek sporten of een bijzondere sport beoefenen. In de eerste aflevering spreken we met René Klein Horsman, die in het seizoen 1991/’92 achttien wedstrijden heeft gevoetbald voor FC Zwolle, zoals PEC Zwolle destijds heette. “Het gevoel dat je krijgt als je in een vol stadion voetbalt is eigenlijk wat je als voetballer uiteindelijk wilt”, zegt de medeoprichter van
4D Architecten
.
Hoe ben jij in het betaald voetbal terechtgekomen?
“Vanaf mijn jeugd, ik was acht jaar toen ik lid werd, voetbalde ik bij Excelsior ’31 uit Rijssen. Dat is een amateurclub die doorgaans op hoog niveau speelt, zoals nu in de Derde Divisie. In de jeugd speelde ik in een van de betere lichtingen die de club heeft gekend, waarvan zeker zeven jongens het eerste elftal hebben gehaald. In de jeugd speelde ik altijd als rechtermiddenvelder, vanaf mijn achttiende voetbalde ik meer als rechtsbuiten in een vrije rol. Wat het profvoetbal betreft was ik een laatbloeier; pas op mijn 25
e
werd ik gescout door FC Zwolle-trainer Theo de Jong. We speelden met Excelsior ’31 veel in die regio omdat daar veel zaterdagclubs zijn. Ik kon ook naar Heracles Almelo, mede omdat onze trainer Gerard Somer die club eveneens getraind heeft, maar ik koos voor FC Zwolle.”
Veel mensen dromen van een carrière als profvoetballer, maar voor slechts weinigen komt die droom ook uit. Hoe heb jij het profvoetbal ervaren?
“Door een blessure heb ik slechts één seizoen op dat niveau kunnen spelen, maar ik heb er zeker van genoten. Het gevoel dat je krijgt als je in een vol stadion voetbalt is eigenlijk wat je als voetballer uiteindelijk wil. Dat is een extra dimensie die je bij het amateurvoetbal minder ervaart, al moet ik zeggen dat in die tijd bij thuiswedstrijden van Excelsior ’31 ook altijd wel duizend man langs de lijn stond. Ik heb inclusief invalbeurten achttien wedstrijden in de Eerste Divisie gespeeld, onder meer tegen AZ, Go Ahead Eagles en Heracles, en in de voorbereiding nog tegen de Turkse topclub Galatasaray. Ik kreeg alleen problemen met mijn enkel, die gedurende het seizoen verergerden. Tijdens de medische keuring was al geconstateerd dat ik wat te veel speling had in mijn enkelbanden. Door een warme zomer tijdens de voorbereiding en de harde velden begon de irritatie aan mijn enkel. De uitwedstrijd bij SC Heerenveen was mijn Waterloo. Daarna ben ik geopereerd en kwam ik pas na drie maanden weer aan voetballen toe. Helaas heb ik nooit meer mijn niveau van voor de operatie gehaald.”
Je speelde onder meer met de latere topvoetballers Bert Konterman (onder meer Feyenoord en Glasgow Rangers) en Henk Timmer (die gekeept heeft voor clubs als Feyenoord, Ajax en AZ). Had je toen al het idee dat ze dat niveau zouden halen?
“Henk Timmer was op dat moment onze tweede of derde keeper naast René Grotenhuis en Jeroen Gerritsen en had ik op dat moment niet het gevoel dat hij uiteindelijk de carrière zou krijgen die we nu van hem kennen. Bert Konterman was een ‘atleet’ die volgens mij op dat moment nog studeerde voor gymleraar en zeker de ambitie had om verder te komen in het betaalde voetbal, dus dat is wat minder verbazend. Veruit de beste voetballer waarmee ik heb gevoetbald, was Gérard van der Nooij. Hij heeft net als ik slechts één jaar profvoetbal gespeeld, want dat was niet echt zijn ding. Verder zaten er bekende spelers bij de selectie als Johan Hansma (die tegenwoordig technisch manager is bij SC Heerenveen), Henry van der Vegt (huidig hoofdtrainer van PEC Zwolle) en Martin Reijnders (vader van Oranje-international Tijani Reijnders en PEC Zwolle-speler Eliano Reijnders).”
Was het lastig voor je om na één seizoen alweer terug te moeten naar de amateurs?
“Het vervelendste was dat ik na die operatie eigenlijk nooit meer het niveau heb gehad om elke dag te kunnen trainen en zo te kunnen slagen in het betaald voetbal. Doordat Excelsior ’31 in het jaar dat ik bij Zwolle speelde was gedegradeerd, was dat een flinke stap terug. Toch heb ik de belangstelling van een regionale hoofdklasser (
destijds het hoogste amateurniveau, red.
) afgewezen en ben ik weer voor Excelsior ’31 gaan voetballen. Ik kwam daar terecht in een vertrouwd elftal, waarin later spelers uit de jeugd doorstroomden en goede voetballers uit omliggende gemeentes zich aanmeldden. Zij brachten nieuw elan en in voetballend opzicht werd het er niet slechter op. Na meerdere kampioenschappen promoveerden we in mijn laatste jaar als speler naar de hoofdklasse. Eigenlijk was ik het seizoen ervoor al gestopt, vanwege de oprichting van 4D Architecten, maar halverwege het seizoen begon het toch weer te kriebelen en maakte ik de promotie naar de hoofdklasse mee.”
Werkte je al in de architectuur toen je voor FC Zwolle voetbalde?
“Ik werkte sinds eind jaren tachtig bij bouwbedrijf AKOR. Door ’s morgens wat eerder te beginnen, 's middags om 16.00 uur te trainen en wat vakantiedagen in te leveren kon ik werk en voetbal bij FC Zwolle combineren. Bij AKOR heb ik eigenlijk alles gedaan wat op mijn pad kwam, al ontdekte ik al gauw dat mijn hart lag bij het ontwerpen en uitwerken van tekeningen van nieuw te bouwen woningen. Voor opdrachtgevers met een bouwkavel ontwierp ik woningen waarop ik vervolgens een bouwbegroting calculeerde en als het tot een opdracht leidde de contractstukken maakte en aansluitend de bouwbegeleiding deed. Na mijn terugkeer bij Excelsior ’31 heb ik nog enkele jaren bij AKOR gewerkt, maar uiteindelijk heb ik een plaatselijk architectenbureau benaderd. Ik hield me daar voornamelijk bezig met het uitwerken van bouwaanvragen en werktekeningen van woningen. Omdat ik het ontwerpen miste, ben ik 26 jaar geleden samen met een collega ons eigen bureau 4D Architecten gestart. Ik was niet opgeleid tot architect. Ik had alleen een bouwkundige opleiding.”
Zie jij overeenkomsten tussen voetbal en architectuur? Helpt het op het voetbalveld bijvoorbeeld om een ruimtelijk oog te hebben of kunnen architecten iets leren van de profmentaliteit in het voetbal?
“Ik denk zeker dat ruimtelijk inzicht van belang is in zowel de architectuur als het voetbal. Neem bijvoorbeeld spelsituaties die iedereen vanaf een tribune wel ziet, maar die op
maaiveldniveau
niet altijd herkenbaar zijn. Ik heb gevoetbald met spelers die alleen maar op korte afstand konden ‘scannen’ waar de ruimte lag. Zij konden niet de ruimtes vinden die op dat moment op grotere afstand meer mogelijkheden gaven. Daarom heeft een trainer vaak een assistent op de tribune zitten om het totaalplaatje op het veld beter inzichtelijk te krijgen. Wat betreft de mentaliteit kun je als architectenbureau best kijken naar hoe een voetbalteam werkt. In een elftal heb je naast verschillende posities ook te maken met verschillende karakters. Succes kan pas plaatsvinden wanneer dit alles samenkomt en iedereen als één team samenwerkt. Een voetbalwedstrijd van twee keer drie kwartier geeft meer inzicht in een karakter van een persoon dan een sollicitatiegesprek. Los van de technische kennis die werknemers vanuit hun studie en ervaring bij andere bureaus meenemen is hun karakter zeker net zo belangrijk.”
Trefwoorden
rené klein horsman
architectenweb sportzomer
zomerserie
4d architecten
voetbal
sport
Best gelezen
1
Natural History Museum in Abu Dhabi naar ontwerp van Mecanoo geopend
woensdag, 29 juli
2
Houten woongebouw van KOW introduceert natuurlijk stedelijk leven bij herontwikkeling ziekenhuisterrein
dinsdag, 28 juli
3
Bouw gestart van autovrij buurtje in Oss naar ontwerp van KCAP
dinsdag, 28 juli
4
Lagado architects verrijkt woonerfwijk met rolstoeltoegankelijk huis
woensdag, 29 juli
5
Kindcentrum door Sweco Architects brengt onderwijs, kinderopvang en buitenruimte samen in hart van dorp
donderdag, 30 juli
Gerelateerde nieuwsberichten
Architectenweb Sportzomer: Vincent van Heesch is een fanatiek tennisser
17 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: paardrijden is voor Marlies Rohmer de ultieme vorm van samenwerken
22 juli 2025
Ben jij naast architect fanatiek sporter? Deel je verhaal in de nieuwe Architectenweb-zomerserie!
25 juni 2025
Architectenweb Sportzomer: Joeri van Ommeren maakt zijn hoofd leeg op de surfplank
24 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: ook bij schermen gaat het voor Wouter van Riet Paap om één helder 'gebaar'
28 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Floris van der Poel verkent binnen- en buitenland op de racefiets
4 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Gaelle Mys nam als turnster drie keer deel aan de Spelen
30 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Niels Baljet loopt marathons en is Nederlands kampioen trailrunning
6 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Mark Hereijgers hervond zichzelf na jarenlang obsessief sporten
11 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: skater Mike van Staten werkt aan skatemasterplan voor Rotterdam
18 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: roeien brengt Indira van ’t Klooster in contact met de omgeving
13 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Richard Proudley zet zijn hoofd ‘op stil’ tijdens krachttraining
27 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: triatleet Jerzy Kasemier voltooide Ironman Kopenhagen
20 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: hockeyster Pien Tol speelde jaren in de hoofdklasse
25 augustus 2025
Ben je een groot muziekliefhebber of doe je iets bijzonders met muziek? Meld je dan aan voor onze zomerserie De Playlist!
8 juni
Architectenweb Sportzomer: veertien interviews
5 september 2025
Architectenweb Sportzomer: Vincent van Heesch is een fanatiek tennisser
17 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: paardrijden is voor Marlies Rohmer de ultieme vorm van samenwerken
22 juli 2025
Ben jij naast architect fanatiek sporter? Deel je verhaal in de nieuwe Architectenweb-zomerserie!
25 juni 2025
Architectenweb Sportzomer: Joeri van Ommeren maakt zijn hoofd leeg op de surfplank
24 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: ook bij schermen gaat het voor Wouter van Riet Paap om één helder 'gebaar'
28 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Floris van der Poel verkent binnen- en buitenland op de racefiets
4 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Gaelle Mys nam als turnster drie keer deel aan de Spelen
30 juli 2025
Architectenweb Sportzomer: Niels Baljet loopt marathons en is Nederlands kampioen trailrunning
6 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Mark Hereijgers hervond zichzelf na jarenlang obsessief sporten
11 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: skater Mike van Staten werkt aan skatemasterplan voor Rotterdam
18 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: roeien brengt Indira van ’t Klooster in contact met de omgeving
13 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: Richard Proudley zet zijn hoofd ‘op stil’ tijdens krachttraining
27 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: triatleet Jerzy Kasemier voltooide Ironman Kopenhagen
20 augustus 2025
Architectenweb Sportzomer: hockeyster Pien Tol speelde jaren in de hoofdklasse
25 augustus 2025
Ben je een groot muziekliefhebber of doe je iets bijzonders met muziek? Meld je dan aan voor onze zomerserie De Playlist!
8 juni
Architectenweb Sportzomer: veertien interviews
5 september 2025
Toon alles
Andere nieuwsberichten
De Playlist: Francine van den Berg wil een all female punkband oprichten
Gisteren, 09:15
In de tiende aflevering van onze zomerserie spreken we met architectuurhistoricus en pr-manager bij Team V Architectuur Francine van den Berg, een groot muziekliefhebber met een bijzondere wens.
Woonzorgwoningen door opZoom architecten voegen zich tussen nieuwbouw en oude industriële panden
31 juli, 1:02
De nieuwe woonzorglocatie van de Achterhoekse zorgorganisatie Sius ligt aan de rand van het centrum van Winterswijk.
Kindcentrum door Sweco Architects brengt onderwijs, kinderopvang en buitenruimte samen in hart van dorp
30 juli, 12:09
Sweco Architects ontwierp nieuwbouw voor het Kindcentrum ’t Rendal in Brabantse Lierop.
De Playlist: Dirk Osinga benadert zijn studio als een rockband
30 juli, 9:15
In de negende aflevering van onze zomerserie spreken we met architect Dirk Osinga, die de punkmentaliteit graag naar zijn werk vertaalt.
Rijn bij Lobith staat op laagste peil ooit gemeten
31 juli, 4:45
Rijkswaterstaat verwacht dat de stand van de Rijn de komende dagen nog verder zal zakken. Ook de hoeveelheid water die vanuit Duitsland het land binnenstroomt is met 692 kubieke meter per seconde extreem laag.
Proef met laadplekken waar ook brandstofauto's mogen parkeren
29 juli, 10:34
Met de pilot wordt onderzocht of laadpalen sneller geplaatst kunnen worden als gemeenten parkeerplaatsen niet langer exclusief voor elektrische auto's hoeven te reserveren.
Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur
24 juli, 11:47
Nederland kan zich geen infrastructuurbeleid veroorloven dat van incident naar incident beweegt, stelt Ton Hillen.
Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen
24 juli, 9:31
De netbeheerders hebben een collectieve stroomaanvraag van de provincies Utrecht en Zuid-Holland afgewezen.
Historische binnenstad Paramaribo is nu bedreigd werelderfgoed
23 juli, 1:25
De ‘degradatie’ hangt samen met de bouw van twee panden die het aanzicht van het gebied aantasten.
Team V benoemt Noortje ter Heege tot associate architect
23 juli, 11:51
Met de benoeming beloont het bureau haar uitmuntende ontwerpkwaliteiten en groeiende verantwoordelijkheden.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur