Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Schets voor de eerste fase van De Suikerzijde
Copyright: Dura Vermeer Bouw Hengelo
Schets voor de eerste fase van De Suikerzijde
Copyright: Dura Vermeer Bouw Hengelo
Schets voor de eerste fase van De Suikerzijde
Copyright: Dura Vermeer Bouw Hengelo
Maquette De Suikerzijde
Copyright: Dura Vermeer Bouw Hengelo
Boven: de vloeivelden waar de eerste woningen van De Suikerzijde worden gerealiseerd
Copyright: Dura Vermeer Bouw Hengelo
Bijeenkomst De Zwarte Hond met de architecten voor de eerste fase van De Suikerzijde
Copyright: Dura Vermeer Bouw Hengelo

Zeven architectenbureaus ontwerpen eerste woningen De Suikerzijde

15 april 2024, 11:09
In Groningen is gestart met het grondwerk voor de eerste 735 woningen in het nieuwe stadsdeel De Suikerzijde. Aan het project werken zeven architectenbureaus, die later dit jaar een ontwerp zullen presenteren. Ontwikkelmanager Albert-Jaap Dam van Dura Vermeer Bouw Hengelo geeft alvast een tipje van de sluier van hoe de eerste vier velden met woningen eruit gaan zien.

De Suikerzijde, die het voormalige terrein van de Suikerunie en de bijbehorende ‘vloeivelden’ in het westen van de stad Groningen behelst, wordt ontwikkeld tot een nieuw stadsdeel met ongeveer vijfduizend woningen en verschillende commerciële- en maatschappelijke voorzieningen. Afgelopen maand is het symbolische startsein gegeven voor de bouw van De Suikerzijde.

Echt gebouwd wordt er nog niet; de eerste werkzaamheden bestaan uit het grondwerk. Deze klus, waarbij onder meer 150 tot 200 kuub zand moet worden aangevoerd, neemt zo’n negen maanden in beslag. Ondertussen werken Dura Vermeer, de woningcorporaties Nijestee en Patrimonium en zeven architectenbureaus aan de ontwerpen voor de eerste 735 woningen.

Stedenbouwkundige contouren
De eerste woningen worden gerealiseerd op het eerste van de vier deelgebieden in de vloeivelden. Op basis van de door De Zwarte Hond gestelde stedenbouwkundige contouren werken Ziegler Branderhorst, korth tielens architecten, Office Winhov en Bedaux De Brouwer Architecten aan het ontwerp. De eerste twee bureaus hebben ook het stedenbouwkundig model voor de vier velden uitgewerkt. Bij de volgende velden voegen Monadnock, VDP architecten en BETA (die officieel al zijn betrokken bij het plan) zich ook bij het ontwerpteam.

“Het plan krijgt een groenstedelijk karakter, met royale openbare ruimtes”, vertelt Dam. “Dat had De Zwarte Hond al meegegeven vanuit de stedenbouwkundige contouren. Het gebied krijgt een groot plein als hart, het Pioniersplein genaamd. De straten worden gekenmerkt door robuuste wanden, terwijl de binnengebieden worden ontworpen als dwaalmilieus met veel groen. We clusteren het parkeren in speciale parkeerhuizen, zodat de binnengebieden autovrij blijven.”

Vijfgeneratiedenken
De woningen lopen qua omvang uiteen van vijftig tot tweehonderd vierkante meter en zijn bestemd voor alle mogelijke doelgroepen. Driehonderd woningen zijn bestemd voor sociale en middenhuur. “Het plan is ingestoken op vijfgeneratiedenken; De Suikerzijde wordt een nieuw stadsdeel, dus het moet ook een afspiegeling van de maatschappij en de verschillende levensfases zijn”, vertelt Dam.

Naast woningen is er op de eerste vier velden voor 7.000 m² aan maatschappelijke en commerciële functies gereserveerd. Een deel van deze voorzieningen komt op het veld dat aan het Pioniersplein grenst, vanwege de centrale locatie in het gehele gebied. De bouwstart van de eerste woningen en voorzieningen is gepland voor het voorjaar van 2025, naar verwachting nemen de eerste bewoners een jaar later hun intrek in hun huis.

Binnen het stedenbouwkundig plan voor De Suikerzijde van De Zwarte Hond verzorgt DELVA Landscape Architecture | Urbanism het landschapsontwerp. 

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Gerelateerde video's

Andere nieuwsberichten

Huis op een Duin van Unknown Architects nestelt zich in het landschap

26 juni, 3:58

Cécilia Gross benoemd tot nieuwe Rijksbouwmeester

26 juni, 3:26

MVRDV ontwerpt torens in Taipei die van elkaar lijken ‘losgebroken’

26 juni, 10:52

SFA organiseert derde editie congres Architect van je eigen werk

25 juni, 3:33

Zeeland beproeft nieuwe technologie om luchtkwaliteit te meten

26 juni, 11:43

Met nieuwe regels hoopt Rotterdam meer op te toppen

26 juni, 9:31

CRa pleit voor ingrijpende koerswijziging op woningmarkt

25 juni, 1:37

Raad van State accordeert bouw 1.200 woningen op plek SoZa

25 juni, 11:24

Minister snapt frustratie Groningers na fouten bij versterking

24 juni, 2:48

Meerderheid senaat positief tegenover regiewet woningbouw

24 juni, 10:27
Ronnie WeessiesRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan