Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
C. van Eesteren en Th. van Doesburg (kleurontwerp). Prijsvraagontwerp voor een winkelgalerij aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag, 1924
Copyright: Archief C. van Eesteren. Collectie Nieuwe Instituut
Enrico Hartsuyker en Luzia Hartsuyker-Curjel. Woningbouproject Biopolis, 1965
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
Foto uit het archief van de Stichting Nederland Nu Als Ontwerp, 1987
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
H. Hertzberger. Prijsvraagontwerp Luxor Theater Rotterdam, 1996
Copyright: Archief H. Hertzberger. Collectie Nieuwe Instituut
Hendrik Wijdeveld. ‘The Netherlands, Basic Renewal to Escape Chaos’, 1960
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
Jacoba Froukje Pot-Keegstra. Flatgebouw Oranjehof voor alleenstaande vrouwen aan de Korte Geuzenstraat te Amsterdam, 1939-1942
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
Krakershandleiding uit het archief van Jouke van der Bout
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
OMA. 'The Final Push' (M. Vriesendorp), 1978. Uitbreiding Tweede Kamer in Den Haag
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
R. Koolhaas en K. Christiaanse. Haarlemmermeer in 2050 volgens het 'Dynamisch scenario'. Ontwerp voor de manifestatie Nederland Nu als Ontwerp
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
Studio Monnik, 'Alles Komt Goed', 2023. ‘Poreuze Stad’, Illustratie van Jan Cleijne. Een toekomstscenario voor Amsterdam in 2089
Van den Broek en Bakema. Woningbouw 't Hool, Eindhoven, 1961 - 1961
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
Willem Jan Neutelings, Tekening van de tapijtmetropool in de regio Den Haag en Rotterdam, 1990
Copyright: Collectie Nieuwe Instituut
Honderdjarig jubileum Rijkscollectie Architectuur en Stedenbouw gevierd met expositie
23 november 2023, 16:38
Op zaterdag 9 december opent in het Nieuwe Instituut in Rotterdam de tentoonstelling
Nederland op de tekentafel. 100 jaar toekomstideeën
. De expositie wordt georganiseerd ter ere van het honderdjarig jubileum van de Rijkscollectie voor Nederlandse Architectuur en Stedenbouw. In de tentoonstelling zijn historische werken uit de collectie te zien, maar ook nieuwe ontwerpen.
Tezamen bieden ze volgens het Nieuwe Instituut en medeorganisator het College van Rijksadviseurs (CRa) ‘broodnodige inspiratie voor een nieuwe visie op de inrichting van het land’. “Als reactie op maatschappelijke uitdagingen als klimaatverandering, huisvesting, energietransitie en sociale rechtvaardigheid, staat de ruimtelijke inrichting van Nederland weer volop in de publieke belangstelling”, laten beide partijen weten.
De tentoonstelling laat onder meer zien hoe ontwerpers uit het verleden omgingen met de opgaven van hun tijd. “Welke oplossingen zagen ze, en welke wereldbeelden gingen daarachter schuil? Door heden, verleden en toekomst met elkaar te verbinden laat Nederland op de tekentafel zien dat wij inspiratie kunnen putten uit het verleden om de uitdagingen van nu op te lossen”, stellen de twee organisatoren van de expositie.
Herman Hertzberger
In Nederland op de tekentafel is werk te zien van bekende architecten en stedenbouwkundigen als Gerrit Rietveld, Piet Blom, Rem Koolhaas/OMA en Herman Hertzberger, naast werk van minder bekende ontwerpers. Zij ontvouwen hun ideeën voor een toekomstige samenleving aan de hand van inspirerende en soms provocerende voorstellen, aldus het Nieuwe Instituut en het CRa.
De tentoonstelling bestaat uit vele stukken uit de Rijkscollectie voor Nederlandse Architectuur en Stedenbouw. Het Nieuwe Instituut beheert circa zevenhonderd archieven en verzamelingen met in totaal zo’n vier miljoen items, waaronder schetsen, voorontwerpen, werktekeningen, zakelijke en persoonlijke correspondentie, foto's, maquettes, affiches, knipsels en tijdschriftartikelen. Het is een van de grootste architectuurcollecties ter wereld.
“Nederland heeft een toonaangevende traditie van architectuur en ruimtelijke planning, terwijl we tegelijkertijd worden geconfronteerd met bekende uitdagingen op het gebied van huisvesting, landgebruik, milieu en sociale rechtvaardigheid”, zegt Aric Chen, algemeen en artistiek directeur van het Nieuwe Instituut.
“Het honderdjarig jubileum van onze collectie Nederlandse architectuur en stedenbouw is het perfecte moment om de kennis van het verleden samen te brengen met de verbeeldingskracht van het heden. Samen vormen ze een krachtige combinatie om mee naar de toekomst te kijken.”
Ver vooruitkijken
Rijksbouwmeester Francesco Veenstra vult aan: “De opgaven waar we nu voor staan, vragen om ver vooruitkijken. Niet om mooie vergezichten te schetsen, maar om te achterhalen wat we nu moeten doen. Ontwerpers spelen een belangrijke rol in het verbeelden van de toekomst, want verandering begint met verbeelding. Alles wat we denken, zeggen en doen, heeft invloed op hoe de toekomst eruit zal zien. Wat we ons niet kunnen voorstellen, kunnen we ook niet tot stand brengen. Deze tentoonstelling biedt vanuit het verleden inspiratie voor de toekomst. Het lot van toekomstige generaties ligt in onze handen. De 22e eeuw begint nu.”
De tentoonstelling is te bezoeken tot en met 2 juni volgend jaar.
Trefwoorden
rijkscollectie architectuur en stedenbouw
tentoonstelling
het nieuwe instituut
nieuwe instituut
expositie
rotterdam
Locatie
Best gelezen
1
David Chipperfield landt in Antwerps Nieuw Zuid
woensdag, 15 oktober
2
Woongebouwen door VdpArchitecten vormen nieuwe 'voorkant' Groningse Oosterparkwijk
vrijdag, 17 oktober
3
Kantoorgebouw door Arthur Staal aan de Schinkel gerenoveerd en uitgebreid
woensdag, 15 oktober
4
Gezicht van de tijd
woensdag, 15 oktober
5
Gedetailleerde 3D-geprinte maquette toont ruimtelijke ontwikkeling Amsterdam
vrijdag, 17 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Het Nieuwe Instituut verwerft bijzondere maquette Theo van Doesburg
22 maart 2021
Toekomstdenken
22 december 2023
Nieuwe Instituut en Stichting Archis (weer) samen
14 november 2023
De Jonge onderzoekt versterking positie architect bij woningbouw
18 oktober 2023
Nieuwe Instituut curator cultureel programma Nederlands paviljoen Expo 2025
5 april 2024
Heruitgave boek 'Nooit gebouwd Nederland' door Cees Nooteboom
2 december 2024
Het Nieuwe NAi
12 september 2023
Maquettedepot Nieuwe Instituut open tijdens Art Rotterdam
19 januari 2024
Langdurige tentoonstelling over Dutch Design in het Nieuwe Instituut
4 april 2024
Rijksbouwmeester: veranker positie architect in de wet
1 september 2023
IABR 2024 in teken van thema Nature of Hope
14 juli 2023
Expositie over dertigjarig Droog Design in het Nieuwe Instituut
23 maart 2023
Aukje Bolle wordt zakelijk directeur Nieuwe Instituut
19 augustus 2024
Nieuwe Instituut wil op London Design Biennale samenwerking stimuleren
19 april 2023
Nieuwe Instituut stelt Sofie De Caigny aan als Hoofd Collectie
14 november 2024
Het Nieuwe Instituut verwerft bijzondere maquette Theo van Doesburg
22 maart 2021
Toekomstdenken
22 december 2023
Nieuwe Instituut en Stichting Archis (weer) samen
14 november 2023
De Jonge onderzoekt versterking positie architect bij woningbouw
18 oktober 2023
Nieuwe Instituut curator cultureel programma Nederlands paviljoen Expo 2025
5 april 2024
Heruitgave boek 'Nooit gebouwd Nederland' door Cees Nooteboom
2 december 2024
Het Nieuwe NAi
12 september 2023
Maquettedepot Nieuwe Instituut open tijdens Art Rotterdam
19 januari 2024
Langdurige tentoonstelling over Dutch Design in het Nieuwe Instituut
4 april 2024
Rijksbouwmeester: veranker positie architect in de wet
1 september 2023
IABR 2024 in teken van thema Nature of Hope
14 juli 2023
Expositie over dertigjarig Droog Design in het Nieuwe Instituut
23 maart 2023
Aukje Bolle wordt zakelijk directeur Nieuwe Instituut
19 augustus 2024
Nieuwe Instituut wil op London Design Biennale samenwerking stimuleren
19 april 2023
Nieuwe Instituut stelt Sofie De Caigny aan als Hoofd Collectie
14 november 2024
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Enschede als 'vernieuwende stad' centraal tijdens negende Dag van de Stad
24 minuten geleden
Op maandag 10 november vindt de negende editie van de Dag van de Stad plaats. Het jaarlijkse stadscongres strijkt dit jaar onder het thema De vernieuwende stad neer in Enschede.
Nieuw woongebouw op plek befaamde elektronicazaak Rotterdam-Noord
1 uur geleden
Op de plek van het voormalige onderkomen van elektronicazaak Radio Correct in Rotterdam-Noord is naar ontwerp van EGM architecten een nieuw woongebouw gerealiseerd.
De Louise van De Zwarte Hond combineert sociale woningbouw met kwaliteit en duurzaamheid
2 uur geleden
Het sociale woningbouwproject De Louise in de wijk Overhoeks in Amsterdam Noord is ontworpen door De Zwarte Hond in opdracht van woningcorporatie Ymere.
Paviljoen met zonne-energieopwekkend textiel op Ketelhuisplein in Eindhoven
Vandaag, 11:02
Op het Ketelplein in Eindhoven is afgelopen zaterdag het Umbra Pavilion geopend. Het paviljoen, dat is ontworpen en ontwikkeld door Studio Pauline van Dongen en Tentech, is voorzien van een zonne-energieopwekkend textiel.
Advocaten waarschuwen voor beperken bezwaar bij bouw
4 uur geleden
Het inperken van de mogelijkheden om in bezwaar te gaan tegen bouwplannen is een risico voor de rechtsstaat, stelt de Nederlandse orde van advocaten.
Controle na asbestsanering schiet in derde van gevallen tekort
Vandaag, 09:31
Daardoor worden gebouwen schoon verklaard terwijl er nog asbestresten aanwezig zijn, waarschuwt de Arbeidsinspectie.
Sweco neemt groot Belgisch architectenbureau over
17 oktober, 4:23
Het 150 medewerkers tellende assar architects ontwierp onder meer het nieuwe hoofdkantoor van de NAVO in Brussel.
IMF: geen forse huizenprijsdaling bij einde hypotheekrenteaftrek
17 oktober, 12:14
Een mogelijke afschaffing van de hypotheekrenteaftrek in Nederland heeft waarschijnlijk een prijsremmende werking, stelt de Nederlandse bestuurder van het IMF Marnix van Rij
EIB: 75.000 nieuwe voltijdse arbeidskrachten nodig in de bouw
17 oktober, 10:11
Volgens het instituut wordt het tekort aan vakmensen in de bouw steeds groter, vooral omdat de energietransitie een enorme extra vraag naar arbeid creëert.
Groningen worstelt met afronding dertig kilometer lang fietspad naar Assen
16 oktober, 3:25
Een ruime meerderheid van de Groningse Statenleden wil dat er bij het project meer aandacht komt voor de veiligheid van vrouwen.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur