Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Meer zeldzame planten dan verwacht bij stoepplantjesonderzoek

16 september 2022, 10:49
In Nederlandse steden zijn tijdens een stoepplantjesonderzoek meer zeldzame planten tussen stenen of op de muur aangetroffen dan verwacht, vertelt onderzoeker Nienke Beets van Hortus botanicus Leiden. Het onderzoek begon vorig jaar. Inmiddels hebben Nederlanders door het hele land bijna 5000 planten geregistreerd. Het gaat om 513 verschillende soorten, waarvan 27 zeldzaam waren en 13 zeer zeldzaam.

De zeldzame planten zijn volgens Beets ‘goed nieuws voor de biodiversiteit van onze stadsnatuur’. En ook de veelvoorkomende paardenbloemen tussen de tegels zijn een belangrijke voedselbron voor insecten in de stad. “Planten hebben een belangrijke waarde voor mens en dier en vervagen de grenzen tussen natuur en stad”, zegt ze. Het groen zorgt voor verkoeling en vangt fijnstof. Bovendien neemt het sneller het regenwater op dan wanneer dit wegstroomt via tegels en het riool.

Muurbloem
Nederlanders hadden voor het stoepplantjesonderzoek onder meer de ernstig bedreigde muurbloem en korensla gevonden. Oude muren waarop de muurbloem voorkomt, mogen niet zomaar gesloopt worden. Ook zijn de muurvaren, mannetjesvaren en steekbreekvaren gevonden, officieel geen beschermde planten meer, maar sommige gemeenten behouden muren met deze varens nog steeds.

Volgens Beets is er al veel aandacht voor de natuur in bepaalde gebieden, maar ontbreekt de aandacht voor planten hierbuiten nog. “Nu we zoveel zeldzame soorten in stedelijke gebieden hebben gevonden, is er des te meer reden om ons hier hard voor te maken. Zeldzame soorten die maar op een paar plekken voorkomen zijn erg kwetsbaar. Sommige zeldzame soorten planten komen bijna alléén in de stad voor.”

Het onderzoek is uitgevoerd door de Hortus botanicus Leiden en de vakgroep Science Communication en Society (SCS) binnen Universiteit Leiden. Het Weekend van de Wetenschap, dat begin oktober plaatsvindt, werkte er ook aan mee.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Arcadis en Witteveen+Bos aan de slag met 'cruciale mijl' IJburglaan

2 uur geleden

Natrufied Architecture laat zich bij ontwerp kinderopvang inspireren door boomhutten

Gisteren, 11:37

Vlaams Architectuurinstituut duikt wereld van de bacteriën in

25 augustus, 2:52

CRa: geef ruimtelijke kwaliteit opnieuw sleutelrol in rijksbeleid

25 augustus, 11:36

Werknemers in metaal en bouw staken om sociale zekerheid

1 uur geleden

Brabant wil 150 miljoen euro investeren in woningen met zorg

2 uur geleden

Noord-Holland positief over tunnel bij Broek in Waterland

Gisteren, 10:14

Politie na onderzoek: oorzaak brand Vondelkerk blijft onduidelijk

25 augustus, 1:39

Geen geld van minister voor Utrechtse tram naar Rijnenburg

25 augustus, 9:03

EIB: kabinetsbeleid tranformatie en optoppen niet effectief

24 augustus, 11:09
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap