Copyright: Kees Hummel
Copyright: Kees Hummel
Copyright: Kees Hummel
Copyright: Kees Hummel
Inspiratie
Copyright: Damast architects
Copyright: Kees Hummel
Copyright: Kees Hummel
Copyright: Kees Hummel
Copyright: Kees Hummel
Copyright: Damast architects
Copyright: Damast architects

Fijnzinnig gedetailleerde winkelgevels voor De Pijp

25 augustus 2022, 11:02
Aan de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam zijn een aantal winkelpanden en een magazijn ingrijpend vernieuwd. De fijnzinnig gedetailleerde winkelgevels, die Damast architects hiervoor heeft ontworpen, zijn geïnspireerd op de patronen van het glas-in-lood dat hier ooit te vinden was.

Op de hoek van de Ferdinand Bolstraat en de Eerste Jan van der Heijdenstraat in de binnenstad van Amsterdam zijn door de Kroonenberg Groep enkele negentiende-eeuwse winkelpanden en een magazijn ingrijpend herontwikkeld, samengevoegd en uitgebreid. Door een herverdeling ontstond er één grote winkelruimte op de hoek van de winkelstraat over drie beuken. Het magazijn aan de Eerste Jan van der Heijdenstraat werd getransformeerd tot een kleinere winkelruimte. De nieuwe winkels zijn voorzien van een kelder en kregen nieuwe, uitnodigende gevels naar ontwerp van Damast architects.

Negentiende-eeuwse gevelritmiek in eigentijds jasje
Na vele verbouwingen in de afgelopen honderd jaar waren de oorspronkelijke winkelgevels hier geheel verdwenen. “We hebben de karakteristieke gevelritmiek en vormentaal van de negentiende-eeuwse gevels subtiel teruggebracht”, vertelt architect Daniël Peters van Damast architects. “Tijdens archiefstudie ontdekten we een geometrisch patroon in de oorspronkelijke glas-in-lood bovenlichten. Dat patroon hebben we verwerkt in de stalen gevelcassettes en zelfs doorgevoerd tot in het kleinste detail van de deurgrepen. Door te putten uit verborgen verhalen maken we de beleving van de stad veelzijdiger en interessanter.”

 De winkelplint strekt zich als een strak, horizontaal element uit over meerdere panden. Diepe portieken accentueren het negentiende-eeuwse ritme van winkelpuien en toegangen van de winkels en de bovenwoningen. “Daarbij zorgt de schaduwwerking van de gevelcassettes voor een rijk en geraffineerd beeld met ragfijne belijningen”, vertelt Daniël verder. “De winkelruiten zijn gevat in custom made kozijnen met een aanzicht van slechts twee centimeter.”

Stalen portaalconstructie
Hoge ambities vragen om de grenzen op te zoeken van het maakbare. Om een zo transparant mogelijke gevel te maken met grote winkelruiten is een stalen portaalconstructie aangebracht over de volle lengte van de gevels. De constructeur heeft voor het project speciale, tijdelijke stalen stutvoorzieningen ontworpen. Zo kon zoveel mogelijk hoogte worden gemaakt zonder de bewoners van de bovenwoningen tot last te zijn. Het resultaat is een moderne, aantrekkelijke winkelruimte met een hoog plafond.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

KAAN Architecten transformeert historische fabriek in Brazilië tot cultureel centrum

27 juni, 11:44

Belgisch-Nederlands team geselecteerd voor ambitieus infrastructuurproject Brussels Airport

26 juni, 5:44

Team Hegeman, RRog en KOW maakte winnend plan voor Van Hetenlocatie in Deventer

26 juni, 4:11

Uitbreiding met bamboe gevel voor kantoorgebouw Deltares in Delft

26 juni, 1:05

Minder vergunningen voor nieuwbouwwoningen afgegeven in eerste vijf maanden

27 juni, 10:55

Aantal windmolens met meer dan de helft gegroeid in tien jaar

27 juni, 9:28

Minister wil gemeente voorrang geven bij koop in kwetsbare wijk

26 juni, 10:26

Rekenkamer: Limburg moet regie pakken in woningbouw

25 juni, 5:12

Gemeente Amsterdam mag darkstores weren in groot deel van de stad

25 juni, 12:30

Verbouwing Binnenhof mag van rechter doorgaan

25 juni, 10:41
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan