‘Norm voor piekbelasting in voetbalstadions deugt niet’

24 februari 2022, 9:49
De norm voor piekbelasting die in het geldende Bouwbesluit voor voetbalstadions is vastgelegd, is te laag. De norm schrijft voor dat tribunes een maximale belasting van 500 kilo per vierkante meter moeten kunnen weerstaan. Maar als supporters dicht bij elkaar gaan springen en dat ook nog eens in hetzelfde ritme doen, loopt de belasting op naar wel 900 kilo per vierkante meter.

Alle voetbalstadions in Nederland moeten laten nakijken hoeveel belasting hun tribunes aan kunnen en zonodig maatregelen nemen, vindt ingenieursbureau RoyalHaskoningDHV, dat onderzoek heeft gedaan naar het instorten van een tribune in het Nijmeegse Goffertstadion in oktober vorig jaar.

Erik Middelkoop, mede-directeur van RoyalHaskoningDHV, zegt dat nooit eerder is ontdekt dat de geldende norm voor piekbelasting te laag is. “Bij een incident in een stadion ga je uit van een constructiefout maar je houdt er geen rekening mee dat de vastgestelde norm niet klopt. Ook het Goffertstadion voldeed aan de eisen”, aldus Middelkoop.

Hij stelt dat er bij het vaststellen van de norm geen rekening is gehouden met opeengepakte, springende en hossende supporters. “Daar heeft niemand aan gedacht, terwijl de belasting door zulk gedrag minstens 2,5 keer per persoon hoger wordt dan wanneer iedereen rustig op zijn plek blijft zitten.”

Beheersmaatregelen
Volgens Middelkoop zijn beheersmaatregelen nodig om overbelasting van tribunes te voorkomen. Dat kan door bijvoorbeeld te zorgen dat toeschouwers niet dicht bij elkaar kunnen komen. “De in veel stadions gebruikte kuipstoeltjes maken het heel makkelijk om naar voren te dringen en met twee mensen tegelijk op één stoel te gaan staan. Stoelen met een hoge rugleuning zijn beter. Stangen op de staantribunes zijn een deel van een oplossing. Het is heel complex, er moet veel scherper worden gekeken naar de unieke bouwconstructie van een stadion.” In het Goffertstadion begaf de tribune het toen een grote groep Vitesse-supporters dicht opeen zo hoog mogelijk sprong.

Middelkoop, directeur Wilco van Schaik van NEC en de gemeente Nijmegen zijn het eens dat er geen echte schuldige is aan te wijzen voor het instorten van de tribune in de Goffert. “Dit had iedereen kunnen gebeuren. Niemand was zich bewust van deze risico's”, zegt Van Schaik.

“In zekere zin zijn we blij dat dit nu is gebeurd zonder dat er slachtoffers vielen. Het had nog erger kunnen zijn. Nu weet iedereen dat we moeten nadenken over het uitzinnige gedrag van de supporters, want dat hoort gewoon bij voetbal.”

NEC heeft ondertussen onder alle tribunes steunbalken laten aanbrengen. De club mag weer supporters ontvangen. “Het Goffertstadion is nu een van de veiligste stadions van Nederland”, aldus Van Schaik.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Alle data rond Architectenweb Awards 2025 bekend

2 uur geleden

OMA wint prijsvraag voor vernieuwing stadion KF Tirana en omgeving

4 uur geleden

Betaalbaarheidsbeleid in nieuwbouw schiet doel voorbij, stelt EIB

Vandaag, 09:56

Bouwbedrijf: Schiphol verzuimde uitgewerkt ontwerp A-pier te leveren

Gisteren, 17:16

Broekbakema wint tender voor nieuwe cleanroom van TU Eindhoven

3 uur geleden

Bouwsporen uit 13e eeuw gevonden bij renovatie Binnenhof

Gisteren, 16:33

Verhuurders negeren wet en blijven torenhoge huur vragen

Gisteren, 12:31

SodM: versterking huizen Groningen duurt in huidig tempo tot 2034

Gisteren, 10:06

Bureau LUX ontwerpt villa tussen de bomen van een bos

4 april, 9:20

Utrecht wil oude dieselmachines weren op bouwplaatsen

4 april, 9:05
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan