Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
A day at the office in Shanghai: mondkapjes op!
Copyright: Inbo
Mondkapjes, handgel en andere hygiënemiddelen op het kantoor van Inbo in Shanghai
Copyright: Inbo
Rijen bij de ingang van kantoorgebouwen door registratie en temperatuurcheck
Copyright: Inbo
Strenge controle aan de voordeur; gedetailleerde registratie van iedereen en een temperatuurcheck
Copyright: Inbo
Temperatuurcheck
Copyright: Inbo
Wattenstaafjes om liftknopjes in te kunnen drukken
Copyright: Inbo
Bezorgers mogen niet het gebouw in: pakjes worden bij de poort afgegeven
Copyright: Inbo
Bezoek met mondkapjes van een project dat net in aanbouw is gegaan
Copyright: Inbo
Architecten werken vanuit huis: Inbo Shanghai gaat weer naar kantoor
27 maart 2020, 14:32
Het kabinet heeft werkend Nederland opgeroepen zoveel mogelijk thuis te werken, als een van de maatregelen om de verspreiding van het coronavirus in te dammen. Ook architecten geven gehoor aan deze oproep. Architectenweb vraagt aan verschillende bureaus hoe zij hier vorm aan geven. In
het veertiende en laatste deel
vertelt associate Mark Dekker van
Inbo
over thuiswerken tijdens de lockdown in de
vestiging van dit bureau
in Shanghai. ”
Hier zag men de ernst van de situatie onmiddellijk in.”
Hoe is het nu bij jullie?
“De situatie in Shanghai normaliseert weer. Er zijn geen binnenlandse besmettingen meer en bijna alles is weer open. Ook kunnen we weer reizen binnen China, behalve in Hubei en Wuhan”, vertelt Dekker.
Wij werkten al veel op locatie of onderweg, in verband met de grote afstanden in China. Bovendien werken we met een team in Amsterdam en een team in Shanghai. Om in Nederland en China aan dezelfde bestanden te kunnen werken, werken alle Inbo’ers op een online server die altijd en overal bereikbaar is. Daardoor kunnen we nu ook in Nederland probleemloos met 220 mensen vanuit huis werken.
We maakten al veel gebruik van video conferencing. In China is het belangrijkste communicatiemiddel WeChat, een combinatie van Whatsapp, Facebook, Skype en meer. Deze app is een belangrijk communicatiemiddel binnen onze teams, met opdrachtgevers en lokale partners. We communiceren in app-groepen, ook als we met het ontwerpteam brainstormen. Onze dagelijkse praktijk veranderde weinig, behalve dat we dit alles nu vanuit huis deden.
We zijn heel blij dat ons kantoor weer open is. Het is toch veel leuker om weer live samen kunnen werken aan projecten die gebouwd worden. Dat is precies waar het bij Inbo om draait.”
Hoe was het om te leven in een lockdown-situatie?
“Het leek wel een oorlogssituatie. Buitenshuis was het dragen van een mondkapje verplicht. Alles was dicht, behalve de supermarkt. Je kon er alleen naar binnen met de goede lichaamstemperatuur. De medewerkers droegen beschermende pakken, maskers en beschermende kappen voor de ogen. Wel was er genoeg op voorraad en er was geen reden tot hamsteren.
Op straat sprak de politie mensen aan die zich niet beperkten tot supermarktbezoek. Mensen zonder mondkapje konden worden meegenomen.
Elke keer dat je je eigen appartementengebouw in wilde, werd je geregistreerd en je temperatuur opgenomen. Alleen de bewoners mochten naar binnen, de bezorgdiensten leverden pakketjes en eten buiten de poort af. Dit vroeg om geduld, begrip en strikte navolging van de protocollen.
We vermeden elk contact, we liepen ruim om elkaar heen en deelden de lift niet met anderen. Het sociaal isolement is een moeilijke opgave. Een van onze Nederlandse medewerkers ging daarom terug naar Nederland. Dat ging nog net goed, want veel vluchten van en naar China werden geannuleerd. We bekeken de ontwikkelingen van dag tot dag. Een volgende keer zouden we verder vooruitkijken en eerder beslissen.”
Aan wat voor projecten werken jullie daar? Liepen deze ‘gewoon’ door en zo ja, hoe ging dit in zijn werk?
“We werken momenteel aan een project van vijf kantoorgebouwen en een sciencemuseum annex conferentiecentrum. Dit project bleef gewoon doorlopen, vanuit huis en Amsterdam. Meteen na de lockdown zou de bouw starten, dus daar hadden we onze handen vol aan. Geen enkel moment hadden we niets te doen. Inmiddels is de bouw gestart.
Aan het begin van het jaar hadden we een paar mooie nieuwe kansen. Die werden helaas vanwege de coronacrisis stopgezet, mogelijk komt een deel weer terug als alles hier weer draait. Een aantal lopende projecten die ‘on hold’ waren gezet begint langzaam weer te
bewegen
. Op de bouwplaats keren de bouwvakkers weer terug. Wij doen ook supervisie tijdens de bouw, maar doordat we niet konden reizen is dat lastig. Ons team in Shanghai is weer volledig operationeel. Zodra de projecten weer gaan lopen zijn wij paraat.”
Moest je ook mensen al dan niet tijdelijk buiten functie zetten?
“Gelukkig niet. Ons team in Shanghai is compact en er waren ook vrije dagen opgenomen, aansluitend aan het Chinese Nieuwjaar. Een paar nieuwe mensen zou rondom de lockdown starten, dat is lastig vanuit een thuissituatie. Eén nieuwe medewerker zou per 1 februari starten. Gelukkig kon die een week vóór Chinees Nieuwjaar een week meedraaien. Dat was een goede zet. Een stagiair die op 1 februari zou beginnen lieten we een maand later starten.”
Nu komt het ‘oude’ leven dus weer langzaam op gang. Hoe organiseren jullie het terugschakelen?
“‘Zomaar’ weer beginnen kostte nog best wat moeite. We konden het gebouw met ons kantoor niet zomaar in. Iedereen wordt geregistreerd en de temperatuur wordt nog steeds opgemeten. Je moet een QR-code scannen om aan te tonen dat je gezond bent. Als je niet veertien dagen in quarantaine bent geweest of het niet kunt bewijzen, kom je er niet in.
Om ons kantoor te heropenen moesten we eerst een grote hoeveelheid papierwerk ondertekenen. Dit ging onder andere over de medewerkers; waar die vandaan kwamen, sinds wanneer zij Shanghai waren, enzovoorts. We moesten ons kantoor laten ontsmetten, zorgen voor handgel (minimaal een keer per uur handen schoonmaken) en zorgen voor minimaal twee mondkapjes per persoon per dag.”
Wat gaan jullie bij een eventuele volgende lockdown absoluut wel of juist niet weer doen
?
“Het thuiswerken ging vrij soepel, op een paar haperingen in het netwerk na. Iedereen paste zich gemakkelijk aan. Het enige echte probleem is dat de mensen die alleen wonen last kregen van het sociale isolement. Je kunt als bedrijf vaker belangstelling tonen en meer contact houden, maar dit blijft een lastig punt, vrees ik. Een volgende keer gaan we mogelijk sneller over tot het repatriëren van de Nederlandse medewerkers.”
Kan Nederland leren van de Chinese corona-aanpak?
“Shanghai is een compacte stad. Met betrekking tot het aantal inwoners, het aantal besmettingen en het aantal doden zijn er grote verschillen met Nederland. Hier zag iedereen de ernst van de zaak vrijwel meteen in. De quarantaine-regels werden strikt opgevolgd. Ondanks dat we zo dicht op elkaar wonen, zijn er relatief weinig besmettingen en doden.
Ik verbaas me dat sommige bedrijven melden dat ze ‘waar mogelijk thuis werken’ of fysieke afspraken ‘zoveel mogelijk’ omzetten in een digitale setting. Die mate van vrijblijvendheid is vanuit het Chinese perspectief onbegrijpelijk. Sommige Nederlanders zouden iets kunnen leren van het opvolgen van de instructies in extreme situaties die daar om vragen, zoals men dat in China heeft gedaan.”
Wat zou je mensen in Nederland in dit licht adviseren of mee willen geven?
“Blijf kalm, geduldig en volg de instructies. Je draagt direct bij aan het afremmen van verspreiding. Neem dus je verantwoordelijkheid. Zo blijft het aantal slachtoffers beperkt en des te eerder is dit voorbij.”
Trefwoorden
mark dekker
corona
thuiswerken
shanghai
inbo
coronavirus
Locatie
Best gelezen
1
Rotterdam zoekt ontwerper voor permanente Luchtsingel
woensdag, 22 april
2
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
dinsdag, 28 april
3
Vijfde 'icoon' voor Roombeek mengt continuïteit met verstoring
donderdag, 23 april
4
Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle
vrijdag, 24 april
5
De Kuil bouwt voort op karakter Afrikaanderwijk en voegt iets nieuws toe
woensdag, 22 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Zomerserie: Architect in... China
2 augustus 2024
Nieuw museum voor Nationaal Monument Kamp Amersfoort
4 mei 2021
Twee nieuwe partners voor Inbo
21 september 2021
Boek biedt inspiratie om thuiskantoor in te richten
20 september 2021
Joost van den Hoek als hoofd stedenbouw terug bij Inbo
5 oktober 2020
Studenten bezien Groningen vanuit woontoren met 'schilderijgevel'
8 mei 2020
BNA: echte klap voor architecten komt na zomer
30 april 2020
Architecten werken vanuit huis: LOLA Landscape Architects
27 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: actuele tips van een coach
26 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: XOOMlab
23 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KettingHuls
20 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Rijnboutt
20 maart 2020
BNA: vanuit onze collectieve kracht kunnen we deze crisis te lijf
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KCAP
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Het Nieuwe Instituut
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LIAG
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KAW
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: De Zwarte Hond
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Vakwerk Architecten
16 maart 2020
Zomerserie: Architect in... China
2 augustus 2024
Nieuw museum voor Nationaal Monument Kamp Amersfoort
4 mei 2021
Twee nieuwe partners voor Inbo
21 september 2021
Boek biedt inspiratie om thuiskantoor in te richten
20 september 2021
Joost van den Hoek als hoofd stedenbouw terug bij Inbo
5 oktober 2020
Studenten bezien Groningen vanuit woontoren met 'schilderijgevel'
8 mei 2020
BNA: echte klap voor architecten komt na zomer
30 april 2020
Architecten werken vanuit huis: LOLA Landscape Architects
27 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: actuele tips van een coach
26 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: XOOMlab
23 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KettingHuls
20 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Rijnboutt
20 maart 2020
BNA: vanuit onze collectieve kracht kunnen we deze crisis te lijf
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KCAP
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Het Nieuwe Instituut
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LIAG
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KAW
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: De Zwarte Hond
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Vakwerk Architecten
16 maart 2020
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
Gisteren, 18:00
Op dinsdagavond 12 mei 2026 organiseert Architectenweb in samenwerking met YNNO en Pakhuis de Zwijger een symposium rond de ontwikkeling om kantooromgevingen nadrukkelijker in te richten op onderlinge samenwerking.
SVP Architectuur en Stedenbouw draagt bij aan toekomstplan voor Staatsliedenkwartier in Zeist
Gisteren, 13:35
Het toekomstplan voor het Staatsliedenkwartier in Zeist werd in opdracht van de woningcorporatie Woongroen ontwikkeld.
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend
Gisteren, 12:00
Uit 79 inzendingen heeft de vakjury acht projecten geselecteerd die kans maken op de titel.
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
Gisteren, 11:16
Het 36.000 vierkante meter omvattende Temerty Building, dat de bureaus samen met Two Row Architect ontwierpen, is bestemd voor medisch onderzoek en onderwijs.
Hollandse Duinen wordt officieel een nationaal park
Gisteren, 14:33
Het gaat om een gebied van meer dan 18.000 hectare van Hoek van Holland tot Hillegom.
Dutch Green Building Council breidt bestuur uit met drie leden
Gisteren, 10:47
Het bestuur van de DGBC breidt per 1 mei uit met Martijn Vlasveld (Edmond de Rothschild), Klaartje Molthof (Ymere) en Jaap van der Bijl (Altera).
Euromast blijft langer dicht om renovatie
Gisteren, 09:39
Volgens de organisatie achter het bouwwerk is tijdens de renovatie gebleken dat er meer tijd nodig is.
Betonvereniging houdt symposium 'Omdenken' op Pier van Scheveningen
24 april, 4:00
Een van de sprekers op het symposium is architect Arjan Dingste, die vanuit UNS verantwoordelijk is voor het ontwerp van de op hande zijnde vernieuwing van de pier.
Warmtefonds wil 140 miljoen extra voor behoud gunstige leningen
23 april, 4:23
Als het extra geld uitblijft, kan dat over een aantal jaren mogelijk niet meer, zegt bestuursvoorzitter Ernst-Jan Boers.
BINX Smartility gekozen als aannemer voor Centrale Bibliotheek Rotterdam
23 april, 3:32
De vernieuwing van de iconische Centrale Bibliotheek Rotterdam kan starten. Na een aanbestedingsprocedure koos de gemeente Rotterdam BINX Smartility.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur