Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

Energietransitie vereist snelheid en draagvlak

13 december 2018, 10:34
De omschakeling van alle gebouwen in Nederland op duurzame warmte - de energietransitie- moet sneller en met groter draagvlak tot stand worden gebracht. Er is nu nog veel onduidelijkheid over onder meer de verantwoordelijkheid van overheid en burger, de verdeling van kosten en de mate waarin burgers straks zelf kunnen kiezen hoe zij hun huis verwarmen. En dat beïnvloedt het maatschappelijk draagvlak negatief.

Dit concludeert de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli) in zijn advies Warm aanbevolen. Minister Kajsa Ollongren van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties kreeg het donderdag in Zoetermeer overhandigd.

Volgens de energietransitie moeten in 2050 alle woningen en bedrijven duurzaam verwarmd worden. Dus van het gas af. Om deze klus te klaren moeten vanaf 2021 elke werkdag gemiddeld 800 woningen overschakelen op duurzame warmte.

Nieuwe warmte-infrastructuur
De omschakeling vereist een nieuwe warmte-infrastructuur. In de meeste gevallen zal dat een gemeentelijk warmtenet zijn dat een hele wijk verwarmt of warmtepompen per individuele woning. Volgens de Rli is het regelen van de tijdige aanleg (voor 2040) van de nieuwe infrastructuur een verantwoordelijkheid van de overheid. Er moet ook extra geld voor beschikbaar komen.

Het is niet vanzelfsprekend dat eigenaren van woningen en gebouwen meewerken aan wat de Rli noemt ‘de grootste verbouwing van naoorlogs Nederland’. Het is volgens de raad belangrijk dat gemeenten bij de uitvoering van de energietransitie ook kijken naar wat er in wijken en buurten speelt, zoals bijvoorbeeld onveiligheid. "Er moet verbinding worden gelegd met vraagstukken die mensen daadwerkelijk ervaren” , aldus de Rli.

Om het draagvlak voor de transitie te vergroten, is het noodzaak dat elke eigenaar van een woning of bedrijfsgebouw financieel in staat is de overstap te maken. Eventuele benodigde leningen zouden niet aan de eigenaar maar aan de woning gekoppeld kunnen worden. De raad adviseert een nieuwe nationale regeling waarin de overheid de terugbetaling van deze energieleningen aan de banken garandeert.

Energiebesparing
Tegelijkertijd moet worden ingezet op energiebesparing. Daarvoor moeten langjarige subsidieregelingen komen. Bovendien moet de overheid het goede voorbeeld geven en vastleggen dat alle overheidsgebouwen in 2040 CO2-neutraal zijn.
https://youtu.be/ocQVuVJUAZg

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Bouw paviljoen van Atelier PUUUR met buurtfunctie en voorzieningen gestart

42 minuten geleden

Zeven ontwerpteams aan de slag met herontwikkeling Bernhardkazerne Amersfoort

3 uur geleden

Kantoorcomplex door Goof Spruit bij station Utrecht krijgt tweede leven als De Nieuwe Tuin

4 uur geleden

PLNLstudio interpreteert hoofdvorm van eerder getransformeerde opslagtank

Gisteren, 15:48

Provincie akkoord met natuurherstel voor nieuwe ASML-campus

2 uur geleden

CBS: uitstoot gestegen in 2025, klimaatdoelen verder uit zicht

Vandaag, 09:20

Renovatie Belgisch Justitiepaleis loopt op tot zeshonderd miljoen euro

Gisteren, 14:33

Zuid-Holland stemt in met bouwplannen 285.000 huizen tot 2036

Gisteren, 12:12

Fors meer omzet bouwbedrijf Dura Vermeer door grote vraag

Gisteren, 09:48

Limburg houdt vast aan ‘nee’ tegen nieuwe IJzeren Rijn-spoorlijn

9 maart, 5:05
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan