Zorgen brandweer om hoogbouw en energietransitie

2 augustus 2019, 10:23
De combinatie van de supersnelle energietransitie en het dicht bouwen van de stad gaat problemen opleveren. Mensen stapelen is ook risico stapelen. Dat zegt de Haagse brandweercommandant Esther Lieben als landelijk portefeuillehouder incidentbestrijding in het AD.

Volgens Lieben staat veiligheid bij grote stedenbouwkundige plannen vaak onderaan de prioriteitenlijst. Zij vindt dat voor de eerste paal de grond in gaat, over brandbestrijding moet worden nagedacht. "Met zoveel mensen boven elkaar, die allemaal van die goedkope Chinese opladers voor hun smartphone kopen omdat ze de originele kwijt zijn geraakt, kun je er maar beter voor zorgen dat een brand beperkt blijft tot één kamer."

Bij hoge torens kunnen al die oude draaiboeken van de brandweer de prullenbak in, zegt Lieben. "Gecontroleerd uit laten branden, dat kunnen we dan."

De brandweercommandant wil dat wordt geïnvesteerd in goede materialen die niet zomaar vlam vatten. "De vuistregel bij een groot project is dat je bouwkosten 10 procent hoger uitvallen als je het echt brandveilig wil maken. Maar ik denk dat dit percentage groter wordt naarmate je hoger bouwt. Ga daar alsjeblieft niet op bezuinigen, dat is het enige dat je kunt doen." Behalve materialen die lang tegen hitte kunnen, kunnen ook sprinklers worden geïnstalleerd, hoewel Lieben zich wel afvraagt of er op tweehonderd meter hoogte nog genoeg druk op de waterleiding zal staan.

Energietransitie
Ook de energietransitie baart haar zorgen. "Politici buitelen over elkaar heen om elektrisch rijden groot te maken, maar als zo’n batterij in brand vliegt, moeten we die vier dagen onder water zetten om het vuur te doven. Veel parkeergarages mag je niet inrijden met een lpg-tank. Maar tien Tesla’s naast elkaar? Geen probleem!"

Voordat op grote schaal plannen worden uitgevoerd, is het volgens Lieben "toch wel handig" om even stil te staan bij het brandgevaar. "Ik lees van alles over hoe waterstof door het bestaande gasnet zou kunnen. Nou, als je dan een keer een gaslek hebt, zoals laatst in het Laakkwartier, hoef je er geen vlammetje bij te houden om de boel te laten ontploffen."

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Rotterdam Architectuurprijs 2025 voor Hart van Katendrecht en Milieupark + De HER

6 juni, 5:30

Nationaal Holocaustmuseum uitgeroepen tot BNA Beste Gebouw van het Jaar 2025

5 juni, 9:00

Sweder Spanjer & Ramon Scharff ontwerpen uitbreiding Bunkermuseum Terschelling

5 juni, 4:46

MVRDV ontwerpt woontoren met palet aan kubusvormige buitenruimten

5 juni, 12:26

Sweco neemt Nederlands ingenieursbedrijf in slimme gebouwbeveiliging over

5 juni, 2:49

Organisaties dagen gemeenten uit: maak de stad insectvriendelijk

5 juni, 10:15

Rechter vernietigt natuurvergunning Schiphol

5 juni, 9:35

NSC wil toch bevriezing huren, ondanks annulering door minister

4 juni, 3:16

WRK architecten benoemt Matteo Bettoni tot associate architect

3 juni, 5:15

Mona Keijzer trekt huurbevriezing in

3 juni, 4:25
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan