Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: Architect@Work ( Hennie Raaymakers/DAPh)
Copyright: Architect@Work ( Hennie Raaymakers/DAPh)
Copyright: Architect@Work ( Hennie Raaymakers/DAPh)
Copyright: Architect@Work ( Hennie Raaymakers/DAPh)
Copyright: Els Zijlstra ( Jan Paul Mioulet/DAPh)
Copyright: Janjaap Ruijssenaars ( Jan Paul Mioulet/DAPh)
Copyright: Janjaap Ruijssenaars ( Jan Paul Mioulet/DAPh)
Copyright: Floris Cornelisse ( Jan Paul Mioulet/DAPh)
Copyright: Matali Crasset ( Jan Paul Mioulet/DAPh)
Copyright: Laurent Ney ( Jan Paul Mioulet/DAPh)
Copyright: Laurent Ney ( Jan Paul Mioulet/DAPh)
Copyright: Architect@Work ( Hennie Raaymakers/DAPh)
Veel noviteiten op drukbezocht Architect@Work
22 september 2014, 16:42
Op woensdag 17 en donderdag 18 september vond in Ahoy de vijfde editie plaats van
Architect@Work
in Rotterdam. Meer dan 280 leveranciers in de bouw toonden op de beurs hun nieuwste producten aan een breed publiek van architecten en andere ontwerpers. In tentoonstellingen en een lezingenprogramma werd het thema van de beurs – beton – vanuit allerlei verassende invalshoeken belicht.
"Het grote voordeel van Architect@Work is dat leveranciers in de bouw er – door de beperkte ruimte die ze er krijgen – alleen hun noviteiten presenteren", verklaarde een bezoekende architect de eerste dag van de beurs enthousiast. "Het productgamma van veel leveranciers ken namelijk je wel. Maar de helemaal nieuwe producten of nieuwe varianten van bestaande producten zijn ontzettend goed om te zien. Dat kun je in aankomende projecten dan toch weer meenemen."
Een plaatmateriaal dat langdurig subtiel geurt, een deur die met scharnieren opzij kan vlinderen, een aluminium gevelplaat die op allerlei manieren in 3D te vouwen is... de op Architect@Work getoonde noviteiten zijn te talrijk om allemaal te benoemen. Sommige architecten liepen echt alle meer dan 280 exposanten langs, maar anderen maakten liever een strategische keuze. "In deze enorme rijkdom aan presentaties kies je al snel de voor jou meest relevante uit", verklaarde een andere architect. En het fantastische: "Iedereen is hier!"
In twee dagen tijd trok Architect@Work in Rotterdam dit jaar 4.678 unieke bezoekers. Een heel aantal van de noviteiten op de beurs zijn in de
online productengids
terug te vinden die Archello samen met Architect@Work heeft ingericht.
Beton in al zijn variaties
Naast de presentaties van leveranciers waren er op Architect@Work tentoonstellingen en lezingen te zien rond het thema van de beurs: beton. Dutch Architecture Photographers (DAPh) toonde architectuurfoto's waarin beton een hoofdrol speelde. Materia toonde betonsamples in allerlei samenstellingen en afwerkingen. Designer Matali Crasset toonde de variaties van de lamp in lichtgewicht beton die zij ontworpen heeft.
Als mediapartner van Architect@Work had Architectenweb een zeer divers lezingenprogramma samengesteld rond het thema van de beurs. Els Zijlstra, oprichter van Materia, trapte dit programma af met een overzicht van de actuele ontwikkelingen rond beton. In haar lezing liet zij zien dat het materiaal op allerlei manieren van een reliëf voorzien kan worden. Ook gaan de ontwikkelingen op het gebied van 3D-printen van beton razendsnel. Architect Janjaap Ruijssenaars, van Universe Architecture, ging hier in zijn eigen lezing verder op in. Hij geeft leiding aan een consortium dat het eerste 3D-geprinte gebouw in Nederland wil bouwen. In 2016 moet dat er staan.
Architect Floris Cornelisse, van Happel Cornelisse Verhoeven Architecten, trok het thema van de beurs in zijn lezing wat breder en vertelde hoe hij in zijn ontwerpen tot de meest gepaste materialisering komt. De stedelijke of landschappelijke context speelt daarin meestal een sleutelrol. Soms letterlijk op het moment dat een opdrachtgever zijn bureau vroeg het hout van een aantal op de kavel staande bomen te gebruiken in de gevel van een project. Bij de uitbreiding van een school heeft Cornelisse de jaren '80 betonsteen van de oudbouw doorgezet in de nieuwbouw en het geheel voorzien van een nieuwe betonnen gevellijst.
Designer Matali Crasset ging in haar lezing uitgebreid in op de hotels in Frankrijk en Tunesië waar zij bij betrokken is en waarvoor ze praktisch alles ontworpen heeft. Indrukwekkende gesamtkunstwerken. Maar ze vertelde ook over haar betrokkenheid bij 'Concrete by LCDA' – een bedrijf gespecialiseerd in lichtgewicht beton – waarvoor ze wanden heeft ontworpen, maar ook meubels en een lamp. In het ontwerp van die objecten heeft ze het 'beton-zijn' ervan benadrukt.
Vrijheid in gebruik
Constructeur-architect Laurent Ney, van Ney & Partners, toonde in zijn lezing een serie innovatieve bruggen in beton die hij ontworpen heeft. Om de Promenadebrug in Nijmegen een bijna spiegelende onderzijde te geven, is de betonmal van de brug gepolijst. Bij dit ontwerp kunnen voetgangers, onder een verhoogde baan voor auto's heen, van de ene kant naar de andere kant van de brug wandelen. Het effect van de gepolijste mal was op de foto's al indrukwekkend en kan na de opening van de brug in de loop van 2015 'live' bewonderd worden.
In zijn lezing ging Ney ook in op zijn ontwerp voor de Nijmeegse stadsbrug 'De Oversteek'. In de aanbesteding van deze brug woog het onderhoud ervan zwaar mee. In antwoord hierop heeft hij een brug ontworpen met praktisch geen naden en details. Op het grootste brugdeel na is 'De Oversteek' volledig in beton uitgevoerd. Hierbij zijn geen dilataties toegepast, eventuele uitzettingen vangen de bogen in hun hoogte op. Het beton is bekleed met een baksteen die in de omgeving geproduceerd wordt.
De grootste aandacht in het lezingenprogramma ging uit naar architect Anne Lacaton, van Lacaton & Vassal, die speciaal voor deze lezing uit Parijs was gekomen. Voor een bomvolle zaal vertelde ze vol vuur over haar benadering van het architectenvak. Door gebruik te maken van industrieel vervaardigde bouwproducten slaagt zij er bij ieder project weer in de opdrachtgever veel meer ruimte te bieden dan van tevoren bedacht. Een groot deel van deze extra ruimte is ongeklimatiseerd – een wintertuin – om deze betaalbaar te houden.
Als architect kun je je schikken naar de vragen van een opdrachtgever en de beperkingen van overheidsregels, verklaarde Lacaton, maar je zou ergens voor moeten staan en alles in het werk moeten stellen dat te realiseren. In haar visie zorgt de extra ruimte die ze weet te bieden voor een enorme vrijheid in gebruik. De architectuurschool die zij in Nantes heeft ontworpen illustreerde dat misschien nog wel het beste. In de extra ruimte worden grote installaties gebouwd, maar ook feesten gegeven. En soms blijft de ruimte ook gewoon leeg. Een dergelijke vrijheid, dat is volgens Lacaton pas echte luxe.
Trefwoorden
floris cornelisse
universe architecture
janjaap ruijssenaars
rotterdam
anne lacaton
els zijlstra
happel cornelisse verhoeven
matali crasset
ahoy
lacaton & vassal
laurent ney
materia
architect@work
ney partners
Best gelezen
1
Finalisten presenteren ontwerp voor Shift Landmark in Rotterdam
woensdag, 4 maart
2
Architect Oliver Thill op 55-jarige leeftijd overleden
donderdag, 5 maart
3
Nieuwe Hittekaart Woningmarkt 2026 van BPD toont aanhoudende woningdruk
dinsdag, 3 maart
4
André Kempe: ‘Het ging Oliver Thill om het geven van betekenis’
vrijdag, 6 maart
5
BureauVanEig ontwerpt sluishuisje bij oudste sluis binnenstad 's-Hertogenbosch
woensdag, 4 maart
Gerelateerde nieuwsberichten
Lezingen rond ‘Architectuur en Licht’ op Architect@Work
27 augustus 2018
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Caro van de Venne (Nudus) en Don Murphy (VMX Architects)
3 september 2024
Architect@Work staat in teken van ‘Healthy Materials’
11 juli 2022
Architect@Work strijkt eind september neer op Hembrugterrein
14 juli 2023
Ruijssenaars bewijst werking ‘energie uit zwaartekracht’
24 oktober 2016
Video: TEDx-talk Janjaap Ruijssenaars
7 november 2014
Lezingenprogramma rond wateropgaven op Architect@Work
29 augustus 2016
Veel producten gelanceerd op sfeervol Architect@Work
20 september 2016
Samenwerking Archello en Architect@Work
16 juni 2014
Architectenweb host sprekersprogramma op Architect@Work
26 augustus 2014
Lacaton: 'Wij gebruiken altijd industriële constructies'
9 september 2014
Architect@Work groeit door
13 september 2012
Architect@Work staat in teken van ‘Architectuur en Licht’
22 augustus 2018
Innovatieve benaderingen en producten centraal op drukbezocht Architect@Work
17 september 2018
Licht op groen voor Architect@Work Rotterdam
6 juli 2020
Video: Pritzker Prize-winnaars Lacaton & Vassal
19 maart 2021
Architect@Work was als vanouds
23 september 2022
Architect@Work komt in 2023 naar metropoolregio Amsterdam
15 november 2022
Lezingen rond ‘Architectuur en Licht’ op Architect@Work
27 augustus 2018
Lezingenprogramma Architect@Work met onder andere Caro van de Venne (Nudus) en Don Murphy (VMX Architects)
3 september 2024
Architect@Work staat in teken van ‘Healthy Materials’
11 juli 2022
Architect@Work strijkt eind september neer op Hembrugterrein
14 juli 2023
Ruijssenaars bewijst werking ‘energie uit zwaartekracht’
24 oktober 2016
Video: TEDx-talk Janjaap Ruijssenaars
7 november 2014
Lezingenprogramma rond wateropgaven op Architect@Work
29 augustus 2016
Veel producten gelanceerd op sfeervol Architect@Work
20 september 2016
Samenwerking Archello en Architect@Work
16 juni 2014
Architectenweb host sprekersprogramma op Architect@Work
26 augustus 2014
Lacaton: 'Wij gebruiken altijd industriële constructies'
9 september 2014
Architect@Work groeit door
13 september 2012
Architect@Work staat in teken van ‘Architectuur en Licht’
22 augustus 2018
Innovatieve benaderingen en producten centraal op drukbezocht Architect@Work
17 september 2018
Licht op groen voor Architect@Work Rotterdam
6 juli 2020
Video: Pritzker Prize-winnaars Lacaton & Vassal
19 maart 2021
Architect@Work was als vanouds
23 september 2022
Architect@Work komt in 2023 naar metropoolregio Amsterdam
15 november 2022
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Martin Tenpierik pleit bij intreerede TU Delft voor gebouwen die met klimaat meebewegen
Gisteren, 16:00
In de intreerede van Martin Tenpierik als professor bouwfysica aan de TU Delft, Faculteit Bouwkunde stonden de noodzaak en kansen van klimaatresponsieve gebouwen centraal.
Cepezed en RDS Partner ontwerpen gebouwen voor universiteit Greifswald
Gisteren, 14:53
Cepezed is samen met het Duitse RDS Partner geselecteerd voor het ontwerp voor de nieuwe onderkomens voor het instituut voor geografie en geologie en het congres- en mediacentrum van de universiteit van Greifswald.
Alkmaar selecteert VenhoevenCS en Wind voor nieuwbouw Hoornse Vaart
Gisteren, 11:39
Zwem- en sportcomplex Hoornse Vaart in Alkmaar wordt vervangen door een nieuw en groter gebouw.
André Kempe: ‘Het ging Oliver Thill om het geven van betekenis’
6 maart, 7:15
Agelopen maandag is architect Oliver Thill overleden. Zijn compagnon André Kempe gedenkt de man met wie hij al meer dan 35 jaar bevriend was en ruim een kwarteeuw geleden Atelier Kempe Thill oprichtte.
Limburg houdt vast aan ‘nee’ tegen nieuwe IJzeren Rijn-spoorlijn
Gisteren, 17:05
De provincie en andere Limburgse overheden vinden dat de lasten voor omwonenden en de natuur niet opwegen tegen de baten.
Meer elektriciteit uit fossiele bronnen na jarenlange daling
Gisteren, 13:57
Vergeleken met 2024 werd er ongeveer tien procent meer elektriciteit opgewekt.
Zuid-Holland vraagt ruimte op stroomnet voor kwart miljoen huizen
Gisteren, 09:19
Het gaat om de huizen die de Zuid-Hollandse gemeenten tot en met 2032 willen bouwen.
Kunstmuseum in Den Haag moet worden verbouwd
6 maart, 4:32
Daarvoor dient het museum in het Statenkwartier waarschijnlijk een tijd te sluiten.
Coen van Oostrom benoemd tot nieuwe voorzitter VNO-NCW
6 maart, 12:23
De oprichter van ontwikkelaar Edge volgt in die rol Ingrid Thijssen op, die deze week is begonnen als nieuwe bestuursvoorzitter van de TU Delft.
Rapport: lokaal klimaatbeleid schiet nog tekort
6 maart, 10:25
De makers van de zogeheten Toekomstmeter hebben het beleid van zeventig gemeenten doorgelicht.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur