Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
BNA-directeur Fred Schoorl
Copyright: BNA
BNA: vanuit onze collectieve kracht kunnen we deze crisis te lijf
19 maart 2020, 14:07
Als gevolg van de kabinetsmaatregelen in de coronacrisis werken vrijwel alle architecten sinds een week thuis. Hoewel ze dat over het algemeen met een goed gemoed doen, hangt er in de vorm van een mogelijk nakende economische crisis extra dreiging in de lucht. Architectenweb bespreekt in de zevende aflevering van de serie
Architecten werken vanuit huis
de situatie met BNA-directeur Fred Schoorl. “Een topoverleg met onder meer bouwers en ontwikkelaars is al in voorbereiding.”
De BNA heeft van de week al
een eerste conjunctuurmeting
laten uitgaan over deze crisisperiode. Hierin komt onder meer naar voren dat bureaus hun situatie omschrijven als ‘minder goed’. Kun je dit nader toelichten?
“Allereerst: we doen samen met het bestuur een belronde langs onze leden, groot en klein. Daar proef je zeker zorg, maar ook solidariteit, een sfeer van ‘aanpakken’ en zelfs al de ambitie om deel van de oplossing te zijn voor de mensen, ons land.
Rutte, wij gaan helpen!
Creatieve kracht. Er is een wereld te redden, te winnen. Dat voelt bemoedigend en maakt ook trots op deze mensen.
Deze crisis is natuurlijk voor iedereen een enorme
rollercoaster
, waarin per dag de situatie wijzigt. Een economische klap maal een gezondheidscrisis. Tegelijkertijd hebben onze bureaus het meestal supergoed opgepakt. De verhalen over omschakelen op thuiswerken zijn inspirerend. Betrokken, praktisch en noodzakelijk.
De problemen zijn echte MKB-zaken: liquiditeit, personeel en ‘het werk’. Het noodpakket van Rutte helpt op de korte termijn, als het uitvoerbaar is. Daar zitten we bovenop. Waar de situatie als ‘minder goed’ wordt geschetst gaat dat over de basis van ieder bureau: de opdrachten, zeker op termijn. Er is een wisselend beeld over bestaande opdrachten. Sommige opdrachtgevers halen werk zelfs naar voren, maar we horen ook veel over uitstel. Zelfs bij overheden, die juist nu het voorbeeld moeten geven.”
Wat doet de BNA om de branche bij te staan?
“Er wordt door het team, eendrachtig met het bestuur, keihard gewerkt om te helpen. We proberen de informatie en ondersteuning helder via de website en sociale media toegankelijk te maken. En we staan in rechtstreeks contact met ministeries en andere partijen om de regelingen beter en snel goed uitvoerbaar te krijgen. De eerste nood.
Daarnaast zitten we soms virtueel ‘aan tafel’ bij diverse overleggen, bijvoorbeeld over ‘de cultuur’ met de minister van OCW, bij departementen en bij het ministerie van EZK, juist ook om mee te helpen met ideeën en voorbeelden uit onze branche. Zoals over de vertraging bij bestaande overheidsopdrachten. Overheden moeten het voorbeeld geven: dat schept vertrouwen in de markt en kost niks extra’s. Onze belronde bij bureaus helpt hier ook in.
Het helpt dat VNO-NCW en MKB-NL goed samenwerken. Als lid van het hoofdbestuur van MKB-Nl zit ik dicht bij het vuur en heb goeie contacten. Ik merk in het Haagse een enorme betrokkenheid en drive. Dat mag ook wel eens gezegd. Als spreekbuis merkt de BNA dat we
positie
hebben, maar ook dat we elkaar in bijvoorbeeld de bouw opzoeken. Een topoverleg met bouwers, ontwikkelaars, materiaalleveranciers en andere ketenpartners is al in voorbereiding.”
Deze crisis gaat waarschijnlijk een grote impact hebben op de architectenbranche, met projecten die mogelijk stil komen te liggen of worden afgeblazen en opdrachten die niet meer worden verstrekt. Is er al een beeld bij de BNA van wat er staat te gebeuren en hoe hier naar gehandeld dient te worden door architecten, de overheid en de brancheorganisatie zelf?
“Laten we realistisch zijn: niemand kent de precieze impact. Het is op dit moment wel slim om zowel praktisch te denken als in mogelijke scenario’s: dat geldt voor bedrijven en ook voor de BNA. Daarbij zijn grote onzekerheden over zowel de virusaanpak als het tempo waarin we economie zich kan herstellen. Dat zijn cruciale kernonzekerheden.
Er zijn dus verschillende beelden. Daar zijn we al mee aan de slag voor onze leden. Op de website staat ook een checklist voor de korte termijn. Maar een aantal ‘no regrets’ zijn er: zorg dat je de liquiditeitsmaatregelen kent en erop ageert, ga op tijd in gesprek met je personeel en benut de noodmaatregelen. Wij horen ook dat architecten opdrachtgevers niet alleen vragen, maar ook hulp aanbieden; met video’s, op afstand werken en oplossingen bedenken. Of heel concreet, met ziekenhuizen verbouwen voor deze crisis -
as we speak!
De oproep aan overheid en opdrachtgevers is in ieder geval: als we er samen uit willen komen, moeten we ook samen aan de slag blijven. Blijf vooruitdenken. Doe het uiterste. De architecten zijn honderd procent bereid om mee te denken. We zitten er samen in, dus we zullen er ook samen uit moeten komen.”
Hebben jullie nog een algemene boodschap voor de architectengemeenschap?
“Zorg voor elkaar is een belangrijk aspect van solidariteit. In het verlengde hiervan: vanuit onze collectieve kracht kunnen we als branche deze crisis te lijf gaan, dat krijgen we ook terug van onze leden. Ook al moet het bundelen van onze krachten de komende tijd op afstand plaatsvinden, er is toch veel mogelijk – deel dus met anderen hoe je de voortgang van je processen en projecten borgt, dat zullen wij ook doen, samen met onze leden. Wij zullen met kracht onze stem laten horen en bijdrage leveren. Zo houden we de motor draaiende tot de situatie weer normaliseert.”
De BNA heeft besloten om de prijsuitreiking van de verkiezing BNA Gebouw van het Jaar over de zomer heen te tillen, meer informatie daarover
is hier te vinden
.
Trefwoorden
coronavirus
fred schoorl
bna
corona
Best gelezen
1
Nominaties Publiek gebouw van het Jaar 2026 bekend
woensdag, 7 oktober
2
Bekijk de beste architectuurfilms tijdens Architectenweb Best Of AFFR 2026!
dinsdag, 6 oktober
3
Woongebouw Voltage grote winnaar Groninger Architectuurprijs 2026
maandag, 5 oktober
4
Arons en Gelauff herontwikkelt fabrieksterrein met woonhof en brandweerkazerne
dinsdag, 6 oktober
5
Woonblokken met sociale huurwoningen op Harley-locatie Breda voltooid
dinsdag, 6 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Tilburg Architectuur Film Festival verplaatst
19 maart 2020
Uitreiking Gouden A.A.P. uitgesteld
23 maart 2020
Fred Schoorl kondigt afscheid aan als BNA-directeur
20 september 2022
BNA: onzekerheid onder architecten neemt toe
5 november 2020
BNA kritisch op positief subsidieadvies Het Nieuwe Instituut
27 augustus 2020
Ontwerpers ook geraakt door crisis, maar dragen ideeën aan
23 juli 2020
Tweede corona-quickscan BNA: zorgen op lange termijn blijven
2 juli 2020
BNA: echte klap voor architecten komt na zomer
30 april 2020
'Winkelstraten krijgen hooguit vijfde capaciteit terug'
22 april 2020
Livecast over ontwerpen voor anderhalvemetersamenleving
20 april 2020
Minder werk op de plank voor bouwbedrijven
14 april 2020
ABN AMRO voorziet daling huizenprijzen door coronacrisis
7 april 2020
'Bouwproductie staat voor krimp van 15 procent'
3 april 2020
Architecten 3D-printen mee aan spatmaskers voor zorgpersoneel
2 april 2020
Voorstel voor 'hyperlokale micromarkten' in lockdownsituaties
1 april 2020
G.A.F. en Interflow doen voorstel voor tijdelijke IC-units
30 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Inbo Shanghai gaat weer naar kantoor
27 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LOLA Landscape Architects
27 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: actuele tips van een coach
26 maart 2020
Quickscan BNA: architecten verwachten meteen twintig procent omzetverlies
26 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Common Affairs
25 maart 2020
The Vital House: tijdelijke zorgcentra voor virusuitbraken
25 maart 2020
Wiegerinck: zes discussiepunten voor een nog betere gezondheidszorg
24 maart 2020
Vastgoedbeurs Provada verschuift komende editie
23 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: XOOMlab
23 maart 2020
Kabinet maakt afspraken om stilvallen bouw te voorkomen
23 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KettingHuls
20 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Rijnboutt
20 maart 2020
'Niet meer graven uit angst voor bouwstop'
20 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KCAP
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Het Nieuwe Instituut
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LIAG
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KAW
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: De Zwarte Hond
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Vakwerk Architecten
16 maart 2020
Architectenweb gaat ‘gewoon’ door
16 maart 2020
Tilburg Architectuur Film Festival verplaatst
19 maart 2020
Uitreiking Gouden A.A.P. uitgesteld
23 maart 2020
Fred Schoorl kondigt afscheid aan als BNA-directeur
20 september 2022
BNA: onzekerheid onder architecten neemt toe
5 november 2020
BNA kritisch op positief subsidieadvies Het Nieuwe Instituut
27 augustus 2020
Ontwerpers ook geraakt door crisis, maar dragen ideeën aan
23 juli 2020
Tweede corona-quickscan BNA: zorgen op lange termijn blijven
2 juli 2020
BNA: echte klap voor architecten komt na zomer
30 april 2020
'Winkelstraten krijgen hooguit vijfde capaciteit terug'
22 april 2020
Livecast over ontwerpen voor anderhalvemetersamenleving
20 april 2020
Minder werk op de plank voor bouwbedrijven
14 april 2020
ABN AMRO voorziet daling huizenprijzen door coronacrisis
7 april 2020
'Bouwproductie staat voor krimp van 15 procent'
3 april 2020
Architecten 3D-printen mee aan spatmaskers voor zorgpersoneel
2 april 2020
Voorstel voor 'hyperlokale micromarkten' in lockdownsituaties
1 april 2020
G.A.F. en Interflow doen voorstel voor tijdelijke IC-units
30 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Inbo Shanghai gaat weer naar kantoor
27 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LOLA Landscape Architects
27 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: actuele tips van een coach
26 maart 2020
Quickscan BNA: architecten verwachten meteen twintig procent omzetverlies
26 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Common Affairs
25 maart 2020
The Vital House: tijdelijke zorgcentra voor virusuitbraken
25 maart 2020
Wiegerinck: zes discussiepunten voor een nog betere gezondheidszorg
24 maart 2020
Vastgoedbeurs Provada verschuift komende editie
23 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: XOOMlab
23 maart 2020
Kabinet maakt afspraken om stilvallen bouw te voorkomen
23 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KettingHuls
20 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Rijnboutt
20 maart 2020
'Niet meer graven uit angst voor bouwstop'
20 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KCAP
19 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Het Nieuwe Instituut
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: LIAG
18 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: KAW
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: De Zwarte Hond
17 maart 2020
Architecten werken vanuit huis: Vakwerk Architecten
16 maart 2020
Architectenweb gaat ‘gewoon’ door
16 maart 2020
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Bijdrage van Benthem Crouwel Architects en West 8 aan Afsluitdijk voltooid
9 oktober, 3:30
Sinds 2018 werkten beide bureaus binnen het ontwerpteam van Levvel als ontwerpers aan de vernieuwing en versterking van het waterbouwkundig icoon.
The Natural Pavilion wordt verplaatst naar Evoluonpark in Eindhoven
9 oktober, 2:16
The Natural Pavilion, gebouwd voor de Floriade Expo 2022 in Almere, wordt verplaatst naar Eindhoven. Hier krijgt het houten, remontabele gebouw een nieuwe bestemming als Ontdekfabriek 2.0, op het terrein van het Evoluon.
Powerhouse Company presenteert opgeleverd KJ in Den Haag
9 oktober, 12:28
Het woongebouw met ruim 390 woningen en het prominente, golvende houten plafond verrees direct naast station Den Haag Centraal.
Koninklijke troon tijdelijk te zien waar Pierre Cuypers hem maakte
9 oktober, 10:54
Vanaf komende dinsdag is de koninklijke troon te zien in de stad waar die gemaakt is. Het Cuypershuis in Roermond toont de door architect Pierre Cuypers ontworpen troon, als onderdeel van de tentoonstelling Van Maker tot Majesteit.
Zuid-Holland slaat alarm: tekort aan sociale huurwoningen groeit
9 oktober, 4:14
Hoewel bijna de helft van de Zuid-Hollanders qua inkomen in aanmerking komt voor een sociale huurwoning, heeft de provincie verhoudingsgewijs steeds minder van zulke huizen.
NVM verwacht dat huizenmarkt krap blijft ondanks groter aanbod
9 oktober, 11:37
De makelaarsorganisatie wijt het grotere aanbod in het afgelopen kwartaal vooral aan het hoge aantal te koop gezette (huur)woningen.
Noord-Holland moet op zoek naar meer recreatieruimte buiten
9 oktober, 9:26
De behoefte hieraan neemt toe omdat er steeds meer mensen wonen die bovendien steeds meer behoefte hebben om te ontspannen in de buitenruimte.
Van Gogh Museum kan gaan renoveren na oplossing geschil financiering
8 oktober, 2:29
Er liep een bemiddelingstraject omdat het Rijk en het museum het niet eens waren over de financiering.
BAM koopt bouwbedrijf in ondergrondse infrastructuur A.Hak
8 oktober, 10:05
Met de overname wil BAM zijn positie versterken op de ‘snelgroeiende Nederlandse markt voor energie- en waterinfrastructuur’.
Verplichte warmtepomp moet betaalbaar zijn, belooft minister
7 oktober, 1:08
De verplichte overstap op een hybride warmtepomp mag huiseigenaren niet op onoverkomelijke kosten jagen.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur