Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur, doorsnede parkeergarage
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur, asymmetrische kern
Copyright: MIX architectuur
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur, ontwerp openbaar dek
Copyright: MIX architectuur en Verhoeven De Ruijter
Berninitoren, Rotterdam, MIX architectuur, foto van bouw, genomen en gedeeld door buurtbewoner
Copyright: Pieter Milort
Berninitoren van MIX architectuur vult aan en verrijkt
30 juni, 14:03
De Berninitoren met 72 appartementen en twintig woonlagen die
MIX architectuur
in de Rotterdamse wijk Prinsenland ontwierp is voltooid.
Het gebouw bevindt zich momenteel in het laatste stadium van een gefaseerde oplevering. Naar verwachting wordt de gehele toren direct na de zomer volledig opgeleverd. Architectenweb sprak met Silvester Klomp, architect-directeur en partner van MIX architectuur, over de onderscheidende elementen van het ontwerp en het doorlopen proces.
Gebiedsontplooiing
De Berninitoren vormde samen met het appartementencomplex Bramante in 2020 het winnend ontwerp bij een tender die door de gemeente Rotterdam werd uitgeschreven. MIX maakte het ontwerp voor beide gebouwen in opdracht van
Nederlandse Bouw Unie (NBU)
.
Voorafgaand aan de Berninitoren werd het duurzame appartementengebouw Bramante met 24 huurappartementen al in 2023 opgeleverd. De realisatie van beide projecten is onderdeel van de gebiedsontplooiing van de wijk Prinsenland. De achterliggende ambitie van de gemeente Rotterdam is om een groot aantal duurzame en toekomstbestendige woningen te bouwen en deels aan de bestaande woningvoorraad in de wijk toe te voegen. Naast verdichting, zijn ook vergroening, verduurzaming belangrijke aandachtspunten in de opgave.
In de nabijheid van de Berninitoren werden in dat verband eerder al de drie Prinsessenflats gerenoveerd en verduurzaamd. Dat project van A3 Architecten en opdrachtgever Woonstad Rotterdam werd in 2024 bij de
Rotterdam Architectuurprijs
onderscheiden met een eervolle vermelding (tweede bij de juryprijs) en de publieksprijs.
Toevoegde ruimte
De Berninitoren van MIX is verrezen op een eerdere onbebouwd deel direct grenzend aan de Prinsessenflats. Sterker, de toren is gebouwd in het water van dezelfde waterpartij, de Prinsenplas, waar sinds 1996 het kunstwerk 'Vierkant eiland in de plas' van wijlen kunstenaar
Frans de Wit
beeldbepalend. Het kunstwerk markeerde oorspronkelijk het historisch laagste punt van Nederland, namelijk ruim 7 meter onder NAP.
De woontoren van MIX is dus het tweede gebouwde object dat een hap uit de plas neemt. Maar daar krijgt de wijk wel het een en ander voor terug. Namelijk, naast de 72 koopappartementen, ook ruimte voor ontmoeting, biodiversiteit en klimaatadaptatie, aldus het bureau.
Silvester Klomp: "Op het maaiveldniveau hebben we rond het gebouw een levendig, openbaar dek ontworpen. Dat biedt bewoners van de toren, maar nadrukkelijk ook die uit de buurt, een nieuwe verblijfsplek aan de Prinsenplas. Die ervaring van het water is verder versterkt door het dek getrapt uit te voeren. Het zo gecreëerde nieuwe openbare plein met groen en zitplekken is bovendien rolstoeltoegankelijk. Wij hebben zo geprobeerd om met het gebouw geen plek in te nemen, maar juist kwalitatieve ruimte aan de wijk toe te voegen."
Landschap
Het oorspronkelijk ontwerp omvatte overigens ook een integrale planvisie over het verbeteren van de kwaliteit van het omliggende collectieve parklandschap en daarmee het bevorderen van contact en interactie tussen bewoners. Die visie die het bureau samen met het bureau
Verhoeven De Ruijter
maakte lag in het verlengde van een studie naar de wijze waarop het bestaande stedenbouwkundige stempelpatroon verrijkt en aangevuld zou kunnen worden met zowel nieuwe bebouwing, zoals de Berninitoren, als heringericht groen. Dit laatste zal naar verwachting door de gemeente zelf verder ter hand worden genomen.
Ruimte en zicht
De woontoren rust op een serie Y-vormige kolommen die het volume optillen boven het dek. Zo is er ruimte ontstaan om vanuit de achterliggende transparante plint een zo vrij mogelijk zicht op het water te bieden. Van dat zicht op en de relatie met het water profiteren ook de horeca en een sociaal-maatschappelijke instelling zich in de plint gaan vestigen.
Om die vrije zichtlijnen en de kwaliteit van een levendige, openbare ruimte ook op het aangrenzende landdeel te waarborgen hebben MIX architectuur en de opdrachtgever zich extra ingespannen om de parkeerruimte van de Berninitoren geheel onder de grond te plaatsen. "De opgave vroeg aanvankelijk enkel om half verdiept parkeren", vult Klomp aan.
Door middel van autoliften zijn daarbij 30 extra parkeerplaatsen gecreëerd wat het totaal op 102 ondergrondse parkeerplekken brengt. Deze parkeeroplossing verkleint in belangrijke mate de druk op de omliggende parkeerfaciliteiten en openbare weg.
Aansluiting
Niet alleen door de aanleg van het plein en het ondergrondse parkeren laat MIX zien veel rekenschap te geven van een goede connectie tussen bestaand en nieuw. Want ook met het uiterlijk van de nieuwe woontoren met twintig woonlagen heeft het bureau aansluiting willen zoeken bij de bestaande wijk.
Silvester Klomp legt uit: "De toren is door zijn massa, horizontale geleding en eenduidige vorm zowel een voortzetting als antwoord op de bestaande de strokenbebouwing. Maar de verticale vorm, het alzijdig karakter en de afgeronde hoeken doen het ook nadrukkelijk afsteken tegen de stedenbouwkundige en landschappelijke context. Het is een vertaling van onze wens om secuur te willen verdichten. De Berninitoren toont zo respect voor en verrijkt de wijk ter plaatse."
Ontelbare gevel
De zorgvuldigheid waarmee MIX de toren in de bestaande ruimte heeft willen plaatsen is ook herkenbaar in andere onderdelen van het ontwerp. Bijvoorbeeld bij de integratie van pv-panelen aan de oost-, zuid- en westzijde van de gevel. Deze liggen wat verder naar voren in het aluminium gevelraster dat het aanzien sterk bepaalt. De terugliggende vensters en lamellen zorgen voor zonwering en beperken de hittestress en energievraag voor koeling.
Door de ramen juist wat verder terug te leggen ten opzichte van het raster heeft MIX ook een visuele dynamiek bereikt. Klomp spreekt daarbij van een 'ontelbare gevel' waarvan het ritme wederom als een echo van de gevel van de naastgelegen gebouwen is bedacht. Aan de noordgevel in plaats van pv-panelen verschillende type nestkasten in de gevel verwerkt.
Variatie
Om het toekomstbestendige karakter van de toren te vergroten is die uitgevoerd met een dragende kern en gevels. Een asymmetrisch geplaatste kern biedt daarbij variatie in woningtypologieën en -afmetingen die variëren van 87 tot 216m2. Naar boven toe neemt het aantal woningen per verdieping af van 4, via 3 tot 2 woningen per woonlaag op de bovenste twee verdiepingen. Ook bij de plaatsing van de terrassen in elke woningen is gezocht naar variatie.
Klomp: "Met die verschillende variaties hebben een te generieke uitstraling en indeling actief willen voorkomen. De Berninitoren is ook in dit aspect dus opvallend specifiek geworden."
Alle ontwerpinspanningen van MIX architectuur hebben inmiddels geleid tot tevreden reacties van bewoners en buurtbewoners. Sommige deelden zelf hun enthousiasme met MIX architectuur door foto's van de bouw te mailen. Ook won de Berninitoren inmiddels de titel van
Meest Markante Vastgoedproject Rotterdam
in 2025.
Trefwoorden
prinsenpark
nederlandse bouw unie
frans de wit
prinsenland
woontoren
mix architectuur
silvester klomp
verhoeven de ruijter
berninitoren
appartementencomplex
prinsenplas
rotterdam
gebiedsontplooiing
Locatie
Best gelezen
1
Kasteel met boerderij bij Maastricht getransformeerd tot hotel
woensdag, 21 oktober
2
Makerskade – tijdelijke woningen met ontwerpkracht permanente kwaliteit gegeven
maandag, 19 oktober
3
Tentoonstelling Junk Space bij Museum MORE belicht openbare ruimte
vrijdag, 16 oktober
4
NAMO Architecture opent Jenaplanschool op twee verdiepingen naar groene buitenruimte
maandag, 19 oktober
5
Team met Arons en Gelauff en Inside Outside wint tender Amstelkwartier
woensdag, 21 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Woongebouw van MIX architectuur wil zowel stoer als zorgzaam karakter uitstralen
22 juli
MIX architectuur ontwerpt twee woontorens Rotterdam Prinsenland
9 maart 2020
MIX architectuur draagt met variatie aan woningen bij aan natuurinclusieve woonbuurt
14 oktober
Appartementengebouwen door MIX architectuur vormen sluitstuk Noorderhaven Zutphen
17 april
MIX architectuur ontwerpt woningen rond 'erf' langs de Spiegelwaal
7 april
Landschappelijk ontworpen buurt in Vinex-wijk Schuytgraaf voltooid
18 maart
MIX architectuur en MAAK space ontwerpen landschappelijk woonveld in Leidschendam
5 december 2025
MIX architectuur ontwerpt robuust en duurzaam woongebouw voor Leidsche Rijn
9 juli 2025
Zes nominaties voor Zoetermeerse Gemma Smid Architectuurprijs 2025
17 juni 2025
Jubilerend MIX architectuur breidt directieteam uit
7 april 2025
Twee woongebouwen op plek oude Renault-garage in Zwolle
6 december 2024
Bouw van landschappelijke woonbuurt in Nijmegen-Noord gestart
28 november 2024
MIX architectuur transformeert gedateerd kantoorpand tot groene woonomgeving
23 april 2024
MIX: “We wilden laten zien dat duurzaam bouwen wel degelijk kan”
26 september 2023
Luxe woongebouw in Prinsenpark Rotterdam opgeleverd
10 oktober 2024
Appartementencomplex Palladio in Rotterdamse wijk Prinsenland opgeleverd
31 augustus 2023
Woongebouw van MIX architectuur wil zowel stoer als zorgzaam karakter uitstralen
22 juli
MIX architectuur ontwerpt twee woontorens Rotterdam Prinsenland
9 maart 2020
MIX architectuur draagt met variatie aan woningen bij aan natuurinclusieve woonbuurt
14 oktober
Appartementengebouwen door MIX architectuur vormen sluitstuk Noorderhaven Zutphen
17 april
MIX architectuur ontwerpt woningen rond 'erf' langs de Spiegelwaal
7 april
Landschappelijk ontworpen buurt in Vinex-wijk Schuytgraaf voltooid
18 maart
MIX architectuur en MAAK space ontwerpen landschappelijk woonveld in Leidschendam
5 december 2025
MIX architectuur ontwerpt robuust en duurzaam woongebouw voor Leidsche Rijn
9 juli 2025
Zes nominaties voor Zoetermeerse Gemma Smid Architectuurprijs 2025
17 juni 2025
Jubilerend MIX architectuur breidt directieteam uit
7 april 2025
Twee woongebouwen op plek oude Renault-garage in Zwolle
6 december 2024
Bouw van landschappelijke woonbuurt in Nijmegen-Noord gestart
28 november 2024
MIX architectuur transformeert gedateerd kantoorpand tot groene woonomgeving
23 april 2024
MIX: “We wilden laten zien dat duurzaam bouwen wel degelijk kan”
26 september 2023
Luxe woongebouw in Prinsenpark Rotterdam opgeleverd
10 oktober 2024
Appartementencomplex Palladio in Rotterdamse wijk Prinsenland opgeleverd
31 augustus 2023
Toon alles
Andere nieuwsberichten
OMA past gerechtsgebouw landschappelijk in op oud vestingterrein Lille
1 uur geleden
In Lille is het door OMA ontworpen nieuwe Paleis van Justitie opgeleverd. Het gebouw is landschappelijk ingepast op een terrein waar ooit vestingen van de bekende vestingbouwer Vauban lagen.
Woongebouw door Moke Architecten op Hembrugterrein klaar
2 uur geleden
Deze maand wordt in Zaandam Hembrug Gebouw 1 officieel geopend en in gebruik genomen. Het door Moke Architecten ontworpen gebouw markeert een belangrijke entree van het Hembrugterrein en biedt plek 164 woningen.
Opening Nationaal Slavernijmuseum met drie jaar uitgesteld
Vandaag, 09:15
Onder meer het aanvragen van vergunningen en de aanbesteding noemt het college als oorzaak van de vertraging, net als het ontwerpproces dat nu bezig is.
Kraal architecten Utrecht voorziet gerenoveerde woning van uitbouw met trappenhuis
Gisteren, 14:47
In Zeist heeft architecten Utrecht een twee-onder-een-kapwoning gerenoveerd en uitgebreid. Meest in het oog springende ingreep is een uitbouw met een nieuw trappenhuis aan de achterkant van de woning.
EIB: Nederland moet doelen uitstellen om personeelstekort bouw
4 uur geleden
Nederland moet vanwege de personeelskrapte in de bouwsector scherpere keuzes maken over wat het wil realiseren en wanneer, stelt EIB-directeur Taco van Hoek.
Milieuorganisaties stappen naar rechter om nieuw besluit Schiphol
Gisteren, 13:18
Volgens de partijen legaliseert het nieuwe besluit ‘jarenlange illegale overlast’ en ‘schaadt het de gezondheid’.
EIB: 73.000 nieuwe mensen nodig in bouw, defensie zorgt voor druk
Gisteren, 11:10
De komende drie jaar heeft de bouwsector zo'n 73.000 nieuwe medewerkers nodig, denkt het Economisch Instituut voor de Bouw.
Kandidaten voor nieuwbouw De Meervaart delen visie op de opgave
21 oktober, 2:43
Tot en met vrijdag 29 oktober kan iedereen op de visies reageren.
VN-rapport: sterkere opwarming door vertrek VS uit Klimaatakkoord
21 oktober, 10:55
Zelfs als alle andere landen hun klimaatplannen volledig uitvoeren, zal de aarde eind deze eeuw 2,6 graden warmer zijn dan halverwege de negentiende eeuw.
Eerste Optopr.-woning geplaatst op Rotterdams woongebouw
20 oktober, 1:50
In drie dagen tijd worden op een gebouw aan de Noordschans in de wijk Tussendijken zeven complete woningen geplaatst.
Ga naar het nieuws-archief
JaapJan Berg
Redacteur
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur