Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
De Koöperatieve Architekten Werkplaats (KAW) in 1979
Copyright: KAW
KAW (directie) in 2026
Copyright: Willem de Kam / KAW
KAW jubilieumproject, Plein 1953 Pendrecht, Rotterdam, huidige situatie
Copyright: KAW
Referentieproject 'sociaal en energieneutraal', Gestelse Buurt, Den Bosch, KAW
Copyright: Stijn Poelstra
Referentieproject 'renovatie en verdichting', Blokken F, Amsterdam, KAW
Copyright: KAW
Referentieproject 'klimaatadaptieve renovatie', De Kuil, Bergen op Zoom, KAW
Copyright: Bas Gijsselhart
KAW viert jubileum met investering in concrete projecten
22 april, 9:00
Het bureau
KAW
viert zijn 50-jarig bestaan en viert dat met een investering in nieuwe, betaalbare woningen binnen bestaand vastgoed. De keuze om het jubileum luister bij te zetten met drie concrete projecten karakteriseert de insteek en werkwijze van het bureau bij uitstek.
De aanpak van de drie projecten vormt, volgens KAW, ook een overduidelijke verwijzing naar de oorsprong van het bureau. Het bureau werd een halve eeuw terug immers als de Koöperatieve Architekten Werkplaats (KAW) opgericht door een groep architecten die zich sterk om het realiseren van betaalbare woonruimte bekommerde. Het idealistische bureau kwam in 1976 nadrukkelijk voort uit de toenmalige krakersbeweging.
Het jubileum markeert, onbedoeld, in zekere zin ook de hardnekkigheid van de initiële problematiek. Hoewel binnen een andere context, is de beschikbaarheid van betaalbare woonruimte anno 2026 immers onverminderd een hardnekkig probleem.
Ruimte zat
KAW toont zich al langer en met vasthoudende inzet een voorvechter van het beter en slimmer gebruiken van de bestaande woningvoorraad. Het bureau is er namelijk van overtuigd dat de bestaande woningvoorraad veel meer ruimte biedt voor huishoudens met een bescheiden budget dan vaak wordt aangenomen. Het onderzoek '
Ruimte zat in de stad
' dat het bureau in 2020 publiceerde is een goede illustratie van die overtuiging en voorgestelde aanpak van het bureau. Terwijl 'woningnood' toeneemt, gebruiken steeds minder mensen de woningen die er al zijn. Uitbreiding van de stad maakt dat probleem alleen maar groter. De sleutel is juist de focus op bestaande woningen in bestaande buurten', zo stelt het bureau in de inleiding daarvan.
Ondanks de inzet van KAW, alsmede de aangehaalde inzichten van, bijvoorbeeld, het
College van Rijksadviseurs
(CRA) en het
Platform Woonopgave
stelt het bureau vast dat het overheisbeleid voor deze opgave nog steeds ontoereikend is. Een van de gevolgen van die ontbrekenden focus en overtuiging is, volgens KAW, het tekortschieten van middelen om te kunnen aantonen dat 'stadsinbreiding echt werkt en heel veel voordelen heeft'.
Uitdagende realiteit
KAW heeft die voor zich wat frustrerende, maar ook onverminderd uitdagende realiteit aangegrepen als idealistisch jubileumthema. In plaats van een groot bedrijfsfeest of glossy publicatie besloot het te investeren in tastbare voorbeelden. Binnen het eigen netwerk van klanten werd een oproep gedaan om beschikbare, thematisch relevante projecten in te dienen waar het bureau in het kader van het jubileumjaar aan kon (verder) werken. De oproep leidde tot een selectie van drie projecten van bestaande klanten met een bepaald thema.
Dat zijn, respectievelijk, 'woningsplitsing in bestaand corporatiebezit' (regio Den Bosch en Oss), 'tijdelijke leegstand biobased bewoonbaar' (Vinkenstraat, Groningen) en 'herbestemmen voor woningbouw' (Plein 1953 Pendrecht, Rotterdam). In Den Bosch en Oss worden extra woningen gecreëerd door samen met bewoners een aanpak voor woningsplitsing te ontwikkelen. In Groningen wordt de renovatie van portieketagewoningen als koppelkans benut. Dit door biobased en energienet-bewust te renoveren en met slimme woningaanpassingen ruimte te maken voor extra huishoudens. In Rotterdam wordt een bestaand gebouw herbestemd door functies te herverdelen zodat ruimte ontstaat voor compacte woningen voor mensen die moeilijk woonruimte kunnen vinden.
Taai karakter
Alle drie vestigingen (teams) in Groningen, Rotterdam en Eindhoven zullen elk een project oppakken. Het zijn voor KAW nieuwe projecten die stuk voor stuk een relatief ingewikkeld of taai karakter hebben. Reimar von Meding, algemeen directeur, geeft aan dat KAW zich bij deze projecten zal inzetten om binnen een jaar, samen met de betreffende partners, een resultaat op te leveren. Bij voorkeur zal dat resultaat bestaan uit gerealiseerde, betaalbare woningen in bestaand vastgoed. Het bureau stelt daarmee dus werk aan de verschillende eigenaren beschikbaar. KAW wil zo laten zien hoe ongebruikt vastgoed geactiveerd kan worden, hoe bestaande panden weer bruikbaar gemaakt worden en hoe overmaat in woningen door splitsing toegankelijk kan worden. Von Meding geeft, te midden van deze voornemens, aan dat elk van de projecten ook een bepaalde faalkans heeft.
Het gaat KAW dan ook niet alleen om het opveren alleen, maar ook en vooral om het motiveren van andere partijen door deze projecten op te pakken. De overtuiging en theorie die KAW zelf motiveert wordt omgezet in concrete actie.
Echte woningen
KAW bedrukt verder dat de projecten geen prototypes of modellen zijn, maar echte woningen voor echte huishoudens. KAW wil zo andermaal laten zien hoe bestaande gebouwen kunnen worden aangepast aan veranderende woonbehoeften, hoe betaalbaarheid en verduurzaming samen kunnen gaan en hoe de bestaande stad ruimte biedt voor nieuwe woonvormen en hoe betaalbaarheid en verduurzaming samen kunnen gaan met andere belangrijke maatschappelijke thema’s zoals klimaatadaptatie, veiligheid, sociale cohesie, biodiversiteit en zorg.
Opschaalbaar
Met de drie jubileuminitiatieven hoopt KAW stadsverdichting, woningsplitsing en herbestemming nog concreter te kunnen maken. Tegelijkertijd zegt het bureau gedurende de looptijd van de drie projecten bewijs te willen verzamelen en te onderzoeken wat wel en niet. Dit alles in de overtuiging dat een opschaalbare werkwijze binnen handbereik is.
KAW wil de opgedane ervaring en kennis ook breed gaan delen 'waardoor ook andere partijen er hun voordeel mee kunnen doen'. Het bureau zegt in het verloop van haar jubileumjaar met updates te zullen komen over de voortgang van de drie projecten.
Meer informatie is beschikbaar over de
jubileumprojecten
en het verhaal van
50 jaar KAW
Trefwoorden
den bosch
groningen
koöperatieve architekten werkplaats
kaw
stadsinbreiding
bestaande woningvoorraad
jubileum
betaalbare woningen
bestaand vastgoed
oss
rotterdam
Best gelezen
1
Rotterdam zoekt ontwerper voor permanente Luchtsingel
woensdag, 22 april
2
Nominaties Rotterdam Architectuurprijs 2026 bekend
maandag, 20 april
3
Twaalf lessen rond het ontwerpen van autovrije buurten
dinsdag, 21 april
4
De Kuil bouwt voort op karakter Afrikaanderwijk en voegt iets nieuws toe
woensdag, 22 april
5
'Amsterdamse RAI gaat binnen paar weken in de verkoop'
dinsdag, 21 april
Gerelateerde nieuwsberichten
KAW wint tender met duurzame renovatie Haagse portiekwoningen
7 januari
KAW: ook binnen dorpen is genoeg ruimte voor nieuwe woningen
11 juni 2025
KAW en BuurtBoost starten samenwerking voor snelle buurtverbetering
28 november 2024
KAW ontwerpt stadsblok met school en betaalbare appartementen
30 januari 2024
Sociale huurwoningen in De Kuil krijgen groendak en mosgevelpanelen
17 januari 2024
Zeven lessen rond het ontwerp van sociale woningbouw
2 oktober 2023
KAW ontwerpt voor meerdere projecten in kader Groninger Zorgakkoord
6 september 2023
KAW wint tender in Crooswijk met houtbouwconcept
18 juli 2023
KAW wint tender met duurzame renovatie Haagse portiekwoningen
7 januari
KAW: ook binnen dorpen is genoeg ruimte voor nieuwe woningen
11 juni 2025
KAW en BuurtBoost starten samenwerking voor snelle buurtverbetering
28 november 2024
KAW ontwerpt stadsblok met school en betaalbare appartementen
30 januari 2024
Sociale huurwoningen in De Kuil krijgen groendak en mosgevelpanelen
17 januari 2024
Zeven lessen rond het ontwerp van sociale woningbouw
2 oktober 2023
KAW ontwerpt voor meerdere projecten in kader Groninger Zorgakkoord
6 september 2023
KAW wint tender in Crooswijk met houtbouwconcept
18 juli 2023
Toon alles
Gerelateerde podcasts
Gesprek met Reimar von Meding over de ruimte binnen onze steden voor honderdduizenden nieuwe woningen
29 oktober 2021
Andere nieuwsberichten
Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle
Gisteren, 15:08
Het nieuwe Fraterhuis zal vijf bioscoopzalen huisvesten, drie meer dan het nu heeft, naast horecagelegenheden en een multimediaruimte voor educatieve en culturele programma's.
Rotterdamse Dakendagen lanceert programma voor editie 2026
Gisteren, 13:10
De organisatie van de Rotterdamse Dakendagen heeft het programma voor de nieuwe editie in 2026 bekend gemaakt.
Maas Lawrence presenteert architectuurjaarboek NL25
23 april, 7:31
In het boek heeft uitgeverij Maas Lawrence een alomvattend beeld van de Nederlandse architectuur proberen te schetsen, door liefst 143 opgeleverde projecten op een rij te zetten.
Maarten Baas en Powerhouse Company werken samen bij cultureel cluster in Den Bosch
23 april, 3:34
Op de Tramkade in Den Bosch zal voor kavel 9 een nieuw mixed-use cultureel cluster ontwikkeld worden.
Betonvereniging houdt symposium 'Omdenken' op Pier van Scheveningen
Gisteren, 16:00
Een van de sprekers op het symposium is architect Arjan Dingste, die vanuit UNS verantwoordelijk is voor het ontwerp van de op hande zijnde vernieuwing van de pier.
Warmtefonds wil 140 miljoen extra voor behoud gunstige leningen
23 april, 4:23
Als het extra geld uitblijft, kan dat over een aantal jaren mogelijk niet meer, zegt bestuursvoorzitter Ernst-Jan Boers.
BINX Smartility gekozen als aannemer voor Centrale Bibliotheek Rotterdam
23 april, 3:32
De vernieuwing van de iconische Centrale Bibliotheek Rotterdam kan starten. Na een aanbestedingsprocedure koos de gemeente Rotterdam BINX Smartility.
Woningcorporaties vrezen financieel vast te lopen
23 april, 11:45
Om jaarlijks tienduizenden sociale huurwoningen te kunnen bouwen, steken ze zich in de schulden.
Ontwerpwedstrijd voor nieuwe 'jas' Utrechtse elektriciteitshuisjes
22 april, 3:18
In Utrecht worden de komende vijftien jaar zo’n achthonderd elektriciteitshuisjes geplaatst.
Provincies willen snel crisisaanpak voor overvol stroomnet
22 april, 12:01
Het Interprovinciaal Overleg (IPO) roept de regering onder meer op meer geld uit te trekken voor warmtenetten en waterstof om de gevolgen van netcongestie beter op te vangen.
Ga naar het nieuws-archief
JaapJan Berg
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur