Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Copyright: XML
Copyright: XML
Copyright: XML
Copyright: XML
Copyright: XML
Copyright: XML
Copyright: XML
Copyright: XML
Bouwstart Instituut voor Nachtcultuur in Amsterdam naar ontwerp van XML
22 oktober 2024, 16:42
Op een locatie aan de Amstel in het hart van Amsterdam is de bouw gestart van het door architectenbureau
XML
ontworpen Instituut voor NachtCultuur (INC). Deze nieuwe culturele instelling is verborgen ingepast in een van oorsprong 17
e
-eeuws bouwblok en bestaat uit een café, een kleine zaal en een grote zaal.
Het INC richt zich op het programmeren, produceren en documenteren van progressieve nachtcultuur, legt XML uit. Het project wordt ontwikkeld door Michiel Kleiss, die een lange geschiedenis heeft in het Amsterdamse nachtleven als DJ en voormalig directeur van onder andere club RoXY en Paradiso.
De instelling krijgt haar onderkomen in een nieuw gebouw, dat verborgen is gesitueerd in de binnenstad, op een locatie die grenst aan UNESCO werelderfgoed. Dat maakt het ontwerp er één met uitdagingen, aldus XML. Het architectonisch concept van het bureau is een antwoord op de noodzakelijk perfecte geluidsisolatie en -absorptie en zorgvuldige inpassing in de historische omgeving.
Ondergronds
De hoofdentree van het INC bevindt zich in een café op de begane grond van een nog te restaureren 17
e
-eeuws pand. Vanuit het café voert een trap de bezoekers naar een nieuw gebouw, dat verborgen ligt op de binnenplaats. Een ondergronds ‘forum’ verbindt beide gebouwdelen met elkaar. Deze ‘serviceverdieping’ onder de gehele locatie herbergt toiletten, garderobe en multifunctionele ruimten.
Vanuit deze ondergrondse ruimte leidt een trap naar de grote zaal – met een capaciteit van 450 mensen – op de begane grond, of juist afdalen naar een tweede kelderniveau. Daar ligt op 7,5 meter onder het maaiveld een kleine zaal voor 100 bezoekers. Bovenop het volume van de geluiddichte grote zaal wordt een tuin aangelegd, ontworpen door Inside Outside.
Groen en gordijn
De tuin is ontworpen als een zacht glooiend terrein met grassen en bollen, en kronkelende paden. De tuin zal “in alle seizoenen zowel visuele schoonheid als zintuiglijke aantrekkingskracht bieden”, aldus het bureau. De tuin leidt ook naar een appartement dat bovenop het instituut is gebouwd. Hiervoor ontwerpt Inside Outside de daktuin.
Ook ontwerpt het bureau een gordijn voor het woongedeelte van het appartement. Het gordijn voegt volgens Inside Outside een dynamische laag toe aan het interieur en weerspiegelt de benadering van het bureau om met zachte materialen flexibele, steeds veranderende ruimten te creëren.
Onzichtbaar
Het architectenbureau heeft in zijn ontwerp veel aandacht besteed aan de inpassing in het bestaande stedelijk weefsel, zo meldt XML. Bijgevolg blijft de nieuwbouw met een totale hoogte van bijna 26 meter geheel onzichtbaar vanuit de openbare ruimte. “Het 17
e
-eeuwse bouwblok krijgt zo een nieuw hedendaags hart, verborgen achter de historische gevels”, aldus de architecten.
XML heeft ook het interieur van het instituut ontworpen. De binnenruimten worden afgewerkt met materialen “waarop kan worden doorgebouwd, zoals stalen roosters en houten wandbeplatingen”, laat het bureau weten. Gebruikers kunnen het gebouw daardoor aanpassen aan verschillende programma’s, als ware het een veranderlijk canvas voor diverse activiteiten. Het gebouw wordt op een gegeven moment geopend, maar zal nooit ‘af’ zijn.
Reconstructie en restauratie
Om de bouwlocatie toegankelijk te maken voor de bouw, wordt een 19
e
-eeuws pand langs de Amstel afgebroken. Na afronding van de werkzaamheden op het binnenterrein wordt het afgebroken pand herbouwd. Onderdeel van deze reconstructie is de toevoeging van een uitkragend achterhuis met een gevel van strekmetaal.
Het café dat de toegang gaat vormen tot het INC bevindt zich in een rijksmonument. Bij de aanstaande restauratie van dit pand worden op de verdiepingen drie appartementen gerealiseerd.
Presentatie
Op 17 oktober toonde XML het project voor het eerst, in het Stedelijk Museum, als onderdeel van het INC-lanceringsevenement tijdens het Amsterdam Dance Event (ADE). Het bureau presenteerde daarnaast het boek ‘What is an Institute for NightCulture?’, in samenwerking met Stephan Petermann (VOLUME Magazine) en uitgegeven door ARCHIS.
In dit boek beantwoorden “170 voorlopers uit de hedendaagse kunst, cultuur en nachtleven de vraag naar wat een instituut voor nachtcultuur zou kunnen zijn”, vertelt XML. Het boek vormt het inhoudelijk fundament voor het nieuwe instituut, waarvoor de plannen komend jaar worden uitgewerkt.
XML kreeg in 2014 de opdracht voor het project. Als gevolg van de complexe bouwlogistiek in de binnenstad van Amsterdam wordt het project gefaseerd uitgevoerd. De opening van het café is gepland voor eind 2025 en het volledige complex is naar verwachting voltooid in 2027.
Betrokken partijen
Bij het project zijn Rappange & Partners als restauratiearchitect, VDNDP als adviseur bouwkunde, Bouwadviesbureau Strackee voor de constructietechniek en CRUX voor de geotechniek betrokken. Verder is Loots betrokken voor geohydrologie, Venet Acoustics voor de akoestiek, Bureau Bouwkunde voor de brandveiligheid en M3E Group levert installatieadvies.
Trefwoorden
amsterdam
ondergronds bouwen
uitgaansgelegenheid
leisure
instituut voor nachtcultuur
inside outside
xml
Best gelezen
1
Masterplan voor verdichting rond station Haarlem Spaarnwoude vastgesteld
donderdag, 28 mei
2
Wie betaalt de klimaattransitie?
donderdag, 28 mei
3
Kronospan heeft een designcentrum in Milaan
donderdag, 28 mei
4
Tien ontwerpteams geselecteerd voor volgende fase Nationaal Slavernijmuseum
maandag, 1 juni
5
Wasl Tower van UNS pronkt met hoge keramische gevel
donderdag, 28 mei
Gerelateerde nieuwsberichten
Architecten tonen visie op Amsterdam in 2050
30 september 2020
XML presenteert gerenoveerde parkeergarage Johan Cruijff ArenA
25 augustus 2020
Team met ROFFAA, XML en Flux mag project Leeuwenkuil Rotterdam realiseren
19 juni 2020
XML realiseert woongebouw Zeeburgereiland
30 mei 2016
Nieuwe inrichting voor gebouw Europese Raad
15 januari 2016
XML ontwerpt transparante tentoonstelling
29 januari 2014
Vernieuwde toekomstvisie Paleis Soestdijk en landgoed gepresenteerd
19 maart 2025
XML ontwerpt installatie voor de Appel
11 oktober 2012
Boek belicht bewogen (bouw)geschiedenis Musis Sacrum
1 november 2022
Concertzaal Amare ruim twee centimeter opgetild
2 augustus 2022
Amare – een gestapelde wereld vol cultuur
4 april 2022
Omvangrijke uitbreiding voor Rotterdam Ahoy opgeleverd
30 november 2020
Nieuwe concertzaal in middeleeuwse Bijlokehospitaal Gent
24 september 2020
Multifunctioneel Doornroosje in gebruik
14 oktober 2014
Muziekgebouw TivoliVredenburg opgeleverd
11 december 2013
Architecten tonen visie op Amsterdam in 2050
30 september 2020
XML presenteert gerenoveerde parkeergarage Johan Cruijff ArenA
25 augustus 2020
Team met ROFFAA, XML en Flux mag project Leeuwenkuil Rotterdam realiseren
19 juni 2020
XML realiseert woongebouw Zeeburgereiland
30 mei 2016
Nieuwe inrichting voor gebouw Europese Raad
15 januari 2016
XML ontwerpt transparante tentoonstelling
29 januari 2014
Vernieuwde toekomstvisie Paleis Soestdijk en landgoed gepresenteerd
19 maart 2025
XML ontwerpt installatie voor de Appel
11 oktober 2012
Boek belicht bewogen (bouw)geschiedenis Musis Sacrum
1 november 2022
Concertzaal Amare ruim twee centimeter opgetild
2 augustus 2022
Amare – een gestapelde wereld vol cultuur
4 april 2022
Omvangrijke uitbreiding voor Rotterdam Ahoy opgeleverd
30 november 2020
Nieuwe concertzaal in middeleeuwse Bijlokehospitaal Gent
24 september 2020
Multifunctioneel Doornroosje in gebruik
14 oktober 2014
Muziekgebouw TivoliVredenburg opgeleverd
11 december 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Studio Marco Vermeulen creëert voor Lab Delta ensemble met nieuwbouw en monumentale villa’s
Gisteren, 15:05
Het Nationaal Baggermuseum krijgt onder een gewijzigde naam beschikking over een nieuw gebouw terwijl oude huisvesting in ere wordt hersteld.
OMA presenteert opgeleverde Hangzhou Prism
Gisteren, 11:07
In het opvallende, 43.000 vierkante meter omvattende gebouw zijn woningen, kantoren, een hotel en allerlei stedelijke voorzieningen opgenomen. Centraal door het gebouw loopt een openbaar toegankelijk atrium.
KAAN Architecten combineert kantoor Trudo met sociale huurwoningen in houten gebouw op Strijp-S
Gisteren, 10:30
Aan het begin van Strijp-S in Eindhoven, naast de Trudo Toren, heeft KAAN Architecten een bijna volledig houten gebouw ontworpen met een gemengd programma.
Expostie toont nooit gerealiseerde bouwplannen voor Leeuwarden
2 juni, 1:43
In het Historisch Centrum Leeuwarden is afgelopen weekend een expositie over nooit gerealiseerde bouwplannen in de Friese hoofdstad gestart.
Gebied voor Hollandse kust wordt beschermde natuur voor vogels
2 juni, 2:31
Met de aanwijzing zou de hele kust van het Nederlandse vasteland, van Zeeuws-Vlaanderen tot Groningen, beschermd gebied zijn.
Kosten renovatie Kunstmuseum in Den Haag richting 200 miljoen
2 juni, 10:42
Het Kunstmuseum in Den Haag zal vanaf 2030 de deuren moeten sluiten vanwege een grote renovatie.
Kabinet werkt aan komst landelijke grondbank
1 juni, 1:47
Zo'n organisatie zou grond opkopen om achter de hand te houden voor publieke plannen.
Kabinet voelt zich ondersteund door klimaatadviezen burgerberaad
1 juni, 12:17
“De samenleving en het kabinet werken in dezelfde richting”, concludeert klimaatminister Stientje van Veldhoven
Minder nieuwbouwwoningen in eerste kwartaal dan 2025
29 mei, 11:06
Er zijn ruim 13.700 nieuwbouwwoningen opgeleverd in het eerste kwartaal van het jaar, meldt het CBS
D66 begint in debat over 'IJstad' in Markermeer, anderen kritisch
29 mei, 9:10
Een nieuwe drijvende stad genaamd 'IJstad' in het Markermeer, daarvoor vroeg D66-Kamerlid Robert van Asten donderdag aandacht in een debat over woningbouw. "De techniek ligt er, het wachten is op de politiek."
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
1
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur