Copyright: De Urbanisten / DS Landschapsarchitecten
Copyright: De Urbanisten / DS Landschapsarchitecten
Copyright: De Urbanisten / DS Landschapsarchitecten
Copyright: De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Een van de opgangen naar het Hofbogenpark
Copyright: BureauVanEig

Aanleg Hofbogenpark Rotterdam start in 2025

10 november 2023, 13:15
In 2025 wordt gestart met de aanleg van het Hofbogenpark in Rotterdam. Met een lengte van twee kilometer wordt dit park op het viaduct van de vroegere Hofpleinlijn het langste dakpark van Nederland. De Urbanisten is in samenwerking met DS Landschapsarchitecten en De Dakdokters verantwoordelijk voor het ontwerp. BureauVanEig ontwerpt de zeven opgangen vanaf het maaiveld naar het hoger gelegen park.

Vrijdag is het definitief ontwerp voor het spoorpark in het noorden van Rotterdam gepresenteerd. Bijna honderd jaar lang was de Hofpleinlijn de spoorverbinding tussen Rotterdam en Den Haag-Scheveningen, maar straks kunnen bezoekers er tussen de boomtoppen van de omliggende straten door wandelen, ontspannen en bewegen in een park.

De voormalige spoorlijn door het noorden van Rotterdam vormde vroeger een barrière in de stad, maar moet in de nieuwe situatie juist wijken verbinden en nieuwe ontwikkelingen aanjagen. Via de oude stations en andere opgangen kunnen bezoekers het dakpark bereiken, de voormalige perrons fungeren als ontmoetingsplekken met ruimte voor verschillende activiteiten en de vroegere sporen vormen de routes door het park.

Landschap verandert
Net als bij een treinreis verandert het landschap tijdens de twee kilometer lange wandeling, meldt de gemeente Rotterdam. Bij Station Hofplein staat de reuring van het stadsleven centraal. Richting het Noorderkanaal krijgt het landschap geleidelijk een rustiger karakter. De plekken aan het wandelpad waar bezoekers activiteiten kunnen doen sluiten hierop aan. Zo komt er bij het Ammersooiseplein een speelplek met glijbaan wordt bij de Bergselaan een ‘waterperron’ gerealiseerd waar bezoekers kunnen ontspannen en een boek lezen.

Het Hofbogenpark krijgt een watersysteem dat regenwater opvangt en zuivert. Om ervoor te zorgen dat er in een extreem droog jaar ook voldoende water beschikbaar is, wordt ook het regenwater van het naastliggende waterplein (Benthemplein) naar het Hofbogenpark gebracht en daar gezuiverd. In het ontwerp is verder veel aandacht besteed aan de samenstelling van planten en het creëren van een leefgebied voor diverse diersoorten, zoals bijen en vlinders, padden, vleermuizen, vogels en egels. Voor kleine dieren komen er speciale opgangen zodat zij het dak op en af kunnen.

Het Hofbogenpark doorkruist vier dichtbevolkte stadswijken in het noorden van Rotterdam en moet hier een groene en rustige plek aan toevoegen. Op termijn worden de straten rondom de Hofbogen stapsgewijs ook groener. De ambitie is om in de toekomst een brug over de A20 aan te leggen zodat het park (ecologisch) verbonden wordt met Schiebroek, meldt de gemeente Rotterdam.

Eerste fase geopend in 2026
De eerste fase van het Hofbogenpark wordt in 2026 geopend. Eind 2027 moet het park helemaal af zijn. Met de realisatie van het project is een bedrag van 75 miljoen euro gemoeid, waarvan 53,7 miljoen is bestemd voor de aanleg van het dakpark. Met de rest van het bedrag moeten de brug en de vergroening van de omliggende straten worden bekostigd.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Groen licht voor nieuwbouw Theater Lampegiet in Veenendaal

23 januari, 3:29

CRa doet toekomstig kabinet twaalf aanbevelingen over woningcrisis

23 januari, 2:14

Voorlopig ontwerp van KRFT voor kindcentrum in Uithoorn gepresenteerd

23 januari, 1:20

Plegt-Vos realiseert legeringsgebouwen met duizend bedden voor Defensie

23 januari, 10:49

Tijdschrift Forum trapt nieuwe reeks af met nummer over ongelijkheid

23 januari, 4:13

AFFR toont film over Irakese stad Mosul nogmaals

23 januari, 11:53

Komende twee jaar vierduizend nieuwe sociale huurwoningen in Rotterdam

23 januari, 9:34

PBL: nieuwe natuur nodig, combinatie met landbouw niet genoeg

22 januari, 3:01

OVV: Nederland onvoldoende voorbereid op gevolgen extreme regen

22 januari, 10:32

Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

22 januari, 9:08
Ronnie WeessiesRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan