Kabinet neemt 2030 als stikstofdeadline niet meer op in de wet

7 september 2023, 10:31
Het jaar 2030 zal niet meer als einddoel voor de stikstofplannen worden opgenomen in de wet, bevestigen ingewijden na berichtgeving door De Telegraaf. Nu staat 2035 nog als doel in de wet, maar het vorige kabinet wilde dat vervroegen. Het CDA legde daar een bom onder: in een interview met het AD verklaarde toenmalig CDA-leider Wopke Hoekstra dat jaartal ‘niet heilig’. Later zei hij het coalitieakkoord hierover te willen openbreken. Zo ver kwam het niet: het kabinet viel nog voordat het tot onderhandelen kwam.

Demissionair stikstofminister Christianne van der Wal zei voor de zomer nog dat ze 2030 als jaartal in de wet wil hebben, maar daarvoor moest eerst het een en ander gebeuren. Zo moest onder meer haar collega Piet Adema (Landbouw) met zijn eigen landbouwplannen komen, nadat het landbouwakkoord was geklapt. Die voorzag hij ergens in september. Parallel aan zijn landbouwplannen, zou in het kabinet verder onderhandeld worden over het jaartal naar wens van het CDA.

Aangezien dit alles niet doorging vanwege de val van het kabinet, is het feitelijk niet meer aan de orde om 2030 nog in de wet te verankeren, zeggen bronnen. De minister zou haar wetgeving eventueel nog kunnen opsturen als de Kamer daarom vraagt, maar dat lijkt uitgesloten.

Ironisch genoeg moet er nu meer haast worden gemaakt met het halen van de stikstofdoelen, dan als de wet van Van der Wal met de eerdere deadline was aangenomen. In haar nieuwe wet stond namelijk 2028 als tussendoel, terwijl dit in de huidige wet 2025 is. Dan mag 40 procent van de stikstofgevoelige natuur niet langer bedreigd worden door een te grote neerslag van stikstof. Het kabinet lag naar verwachting op koers met 39 procent, maar volgens het RIVM bleek dat dit percentage eerder rond de 30 procent ligt.

De Tweede Kamercommissie voor Landbouw bepaalde woensdag dat geen enkel onderwerp zogenoemd controversieel wordt verklaard. Dat betekent dat over alle onderwerpen wat betreft stikstof nog gedebatteerd kan worden. In de Tweede Kamer lag geen nieuwe wetgeving voor wat geblokkeerd kon worden, maar dat is in de senaat nog wel het geval. De Eerste Kamer moet namelijk nog goedkeuring geven voor het stikstoffonds, ter waarde van ruim 24 miljard euro. Als de senaat dit controversieel verklaart, zal dat op de lange baan worden geschoven.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

KAAN Architecten transformeert historische fabriek in Brazilië tot cultureel centrum

27 juni, 11:44

Belgisch-Nederlands team geselecteerd voor ambitieus infrastructuurproject Brussels Airport

26 juni, 5:44

Team Hegeman, RRog en KOW maakte winnend plan voor Van Hetenlocatie in Deventer

26 juni, 4:11

Uitbreiding met bamboe gevel voor kantoorgebouw Deltares in Delft

26 juni, 1:05

Minder vergunningen voor nieuwbouwwoningen afgegeven in eerste vijf maanden

27 juni, 10:55

Aantal windmolens met meer dan de helft gegroeid in tien jaar

27 juni, 9:28

Minister wil gemeente voorrang geven bij koop in kwetsbare wijk

26 juni, 10:26

Rekenkamer: Limburg moet regie pakken in woningbouw

25 juni, 5:12

Gemeente Amsterdam mag darkstores weren in groot deel van de stad

25 juni, 12:30

Verbouwing Binnenhof mag van rechter doorgaan

25 juni, 10:41
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan