Copyright: Maria Ziegler via Unsplash

Vereniging Eigen Huis wil 10.000 betaalbare starterswoningen per jaar

16 augustus 2022, 16:44
Vereniging Eigen Huis roept minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) op om jaarlijks minimaal 10.000 nieuwe starterswoningen te bouwen van maximaal 260.000 euro. Daarmee krijgen jonge mensen weer perspectief op de woningmarkt, hoopt de vereniging.

In de komende acht jaar wil minister De Jonge 900.000 huur- en koopwoningen bouwen, waarvan twee derde betaalbaar moet zijn. Dat is volgens de minister het geval bij koopwoningen tot 355.000 euro.

Echter, nieuwbouwhuizen van rond die prijs zijn voor starters nog steeds onbetaalbaar: ze moeten daarvoor een minimaal jaarlijks inkomen hebben van twee keer modaal (76.000 euro), aldus Vereniging Eigen Huis (VEH). “Een eigen woning raakt daardoor voor steeds meer jonge mensen uit het zicht”, concludeert de vereniging dan ook.

Betaalbaar
Volgens Karsten Klein, directeur belangenbehartiging bij VEH, wil de vereniging dat er afspraken komen over de bouw van werkelijk betaalbare huizen, “zonder te vervallen in schijnoplossingen waar niemand op zit te wachten, zoals containerwoningen of de spreekwoordelijke bezemkasten.”

Voor de immense huisvestingsproblematiek zijn er nu geen duurzame oplossingen, stelt VEH. Ze doet daarom “een dringende oproep aan de minister” om jaarlijks 10.000 nieuwe en betaalbare starterswoningen te realiseren.

Betaalbaar is volgens VEH een koopwoning van maximaal 260.000 euro. Tweeverdieners die samen anderhalf keer modaal verdienen (57.000 euro) kunnen ruim 250.000 euro aan hypotheek krijgen, legt de vereniging uit. Dan moeten er geen schulden of andere financiële verplichtingen zijn. De bijkomende kosten bij de koop van een huis moeten de kopers zelf betalen.

Onwenselijke situatie
Doordat de huizenprijzen veel harder zijn gestegen dan de inkomens, lukt het jonge mensen met een gemiddeld inkomen steeds minder vaak om een eerste woning te kopen. VEH vindt dat dat wel zou moeten kunnen, maar starters maken alleen nog aan kans “met een bovengemiddeld inkomen, een fors bedrag aan eigen geld of een schenking.”

“Veel jonge werkende mensen zitten daardoor vast in een piepkleine studentenwoning, blijven thuis bij hun ouders of zijn noodgedwongen veroordeeld tot een peperdure huurwoning. Dat zijn scenario's die voor niemand wenselijk zijn”, aldus Klein. “Met een woning van 260.000 euro sluit je aan bij het inkomen van mensen.”

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

David Chipperfield landt in Antwerps Nieuw Zuid

Gisteren, 16:04

Daan Zandbelt wordt nieuwe Spoorbouwmeester

Gisteren, 14:31

Kantoorgebouw door Arthur Staal aan de Schinkel gerenoveerd en uitgebreid

Gisteren, 11:58

Architect@Work strijkt 30 en 31 oktober neer in De Kromhouthal in Amsterdam

Gisteren, 10:00

Afaina de Jong wint Amsterdamprijs voor de Kunst 2025

Gisteren, 15:19

Pararius: huurmarkt zit op slot, huren stijgen verder

Gisteren, 10:49

PBL: Ook nieuw plan voor circulaire economie is niet genoeg

14 oktober, 2:42

Bossen en bodems in zwaar weer, klimaatraad maakt zich zorgen

14 oktober, 10:24

'Helft investeerders spendeert opbrengsten verkochte huurhuizen in buitenland'

13 oktober, 2:41

Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op

13 oktober, 11:16
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan