PBL: kabinet moet ruimte weer eerlijker verdelen

8 april 2021, 9:34
Het nieuwe kabinet moet bij het inrichten van Nederland en het verdelen van de schaarse ruimte keuzes maken die toekomstbestendig zijn. Dat schrijft het Planbureau voor de Leefomgeving in een rapport. In het verleden is grond en ruimte voornamelijk gebruikt voor economisch gebruik, zoals intensieve veehouderij. “Juist nu Nederland voor zulke grote opgaven staat, begint zich dit steeds meer te wreken.”

De belangrijkste taak van het kabinet is om de ruimte weer eerlijker te verdelen. Waar nu de nadruk ligt op economisch gebruik, moet dit meer in balans komen met duurzaamheid, en de ‘belevingswaarde’: wat burgers aan de ruimte hebben. Dat vraagt om meer verantwoordelijkheden voor het kabinet, waar deze taken nu nog goeddeels bij gemeenten en provincies liggen.

Dit vraagt soms om lastige keuzes, zeggen de onderzoekers. De politiek heeft deze besluiten juist te lang voor zich uitgeschoven.

Volgens het PBL moeten ook op het gebied van woningbouw toekomstbestendige stappen worden genomen. De onderzoekers zien dat ‘de aanvechting bestaat’ om woningen zoveel mogelijk op eenvoudige locaties te bouwen. “Daarbij wordt de tijd die nodig is om de bijpassende infrastructuur aan te leggen uit het oog verloren”, schrijft het PBL. Daardoor zijn sommige gebieden waar wel veel mensen wonen, slecht bereikbaar.

Politiek hamsteren
Volgens de Zwolse wethouder Ed Anker (Ruimtelijke Ordening) heerst er nu nog een cultuur van ‘politiek hamsteren’ als het gaat om ruimteverdeling, zegt hij in een online sessie van het PBL. “Dan zegt bijvoorbeeld de landbouw: 'ik het eerst en ik het meest'. We moeten stoppen met die eenzijdige benadering.”

Anker vreest dat het ‘niet rustiger zal worden op het Malieveld’ als sectoren elkaar verdrukken in de schaarse ruimte. Hij wil juist dat ze elkaar meer ruimte gunnen en gaan samenwerken.

Dit vraagt soms om lastige keuzes, zeggen de onderzoekers. De politiek heeft deze besluiten juist te lang voor zich uitgeschoven. Het oprichten van één ministerie dat zich bezighoudt met ruimtelijke ordening is volgens de onderzoekers een optie. Nu zijn verschillende beleidsterreinen nog verdeeld onder de ministeries van Infrastructuur, Landbouw of Binnenlandse Zaken.

Minsterie van Ruimte, Natuur en Landbouw 
Tot 2010 bestond het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM). Rijksadviseur voor de Fysieke Leefomgeving Jannemarie de Jonge oppert een ministerie van Ruimte, Natuur en Landbouw. Volgens haar moeten vraagstukken zoals wonen en landbouw niet los van elkaar worden gezien, maar hangen ze juist samen.

Belangenorganisatie LTO voor de landbouw stelt in een reactie dat boeren en tuinders juist meer ruimte nodig hebben. De maatschappij verlangt namelijk dat ze een minder intensieve veeteelt opzetten en ruimte bieden aan natuur op en rond hun akkers en weiden. Om dat mogelijk te maken zouden ze juist meer land nodig hebben.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Tweede prijs voor ontwerp Caruso St John, Ard de Vries & Donna van Milligen Bielke en SteenhuisMeurs bij tender Tilburgse spoorzone

23 minuten geleden

Nominaties Woongebouw van het Jaar 2025 bekend

1 uur geleden

'Vakantiewoonbuurt' Happy Days wint Gemma Smid Architectuurprijs Zoetermeer 2025

Gisteren, 14:39

Open Kaart ontwerpt erf voor gebiedscoöperatie

Gisteren, 13:00

ING en Rabobank stoppen 200 miljoen euro in Nationaal Warmtefonds

Gisteren, 11:58

Steeds meer vakantiewoningen aan de kust, vooral in Zeeland

1 september, 3:27

Gasgeneratoren in Utrecht om overbelasting stroomnet te voorkomen

1 september, 11:40

Amsterdam schrijft tender uit voor eerste kavels Pampusbuurt op Strandeiland

29 augustus, 1:47

Vrees voor windparken in Groene Hart, oproep tot actie

29 augustus, 10:29

Verkoopgolf van huurwoningen houdt aan

28 augustus, 1:53
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan