Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein
Copyright: Maarten Willemstein

Namelok geeft museumcafé van Anne Frank Huis ruimte voor reflectie

17 februari 2020, 16:54
Haast en reflectie zijn twee tegenstrijdigheden die architectenbureau Namelok heeft getracht in het ontwerp voor het museumcafé van het Anne Frank Huis in Amsterdam in evenwicht te brengen. Een lange bar in het midden deelt het ingetogen vorm gegeven interieur in twee sferen.

In zijn vooronderzoek bemerkte het Rotterdamse architectenbureau dat veel bezoekers van het Anne Frank Huis aan het einde van het bezoek een plotselinge overgang van geschiedenis naar het heden ervaren. Dat terwijl ze de behoefte voelen om na te denken over de impact van Het Achterhuis.

Gescheiden sferen
Namelok besefte dat er met het museumcafé een plek moest worden gecreëerd als een rustpunt voordat de bezoeker weer de drukte van de stad ingaat, voor wie daaraan behoefte heeft. Een belangrijk element in de ruimte, en in het idee om haast en reflectie te scheiden, vormt de negen meter lange bar in het café.

De grote bar is een multifunctioneel object, uitgelijnd met de kolommenrij in het midden van de ruimte. Aan de ene zijde van de bar is de sfeer dynamisch; hier kunnen gehaaste bezoekers wat producten kopen om mee te nemen. De andere zijde van de bar is veel stiller.

In dit cafégedeelte kunnen bezoekers plaatsnemen op verschillende soorten meubels. Zithoekjes met fauteuils worden afgewisseld met muurbanken en met eettafels en –stoelen. In rust kan men hier genieten van een versnapering en het uitzicht op de Westerkerk en de activiteit achter de ramen.

Materialen
De architecten hebben een ingetogen ontwerp gemaakt, passend bij het museum en zijn onderwerp. “Dat betekent niet dat het ontwerp niet uitgesproken kan zijn”, leggen ze uit. Grijze en groene terrazzo-afwerkingen verbinden verschillende interieurelementen en vormen zo de basis van het ontwerp.

De meterslange stenen voorzijde van de bar, of balie, bestaat uit donkergroen terrazzo, voorzien van grijze Nederlandse rivierstenen. Terrazzo is ook gebruikt als vloerafwerking, maar verandert hier in een omgekeerde variant: groene stenen in een grijze betonnen basis.

Deze steenoppervlakken zijn gecombineerd met andere (natuurlijke) materialen als eikenhout en textiel. Het hout is gebruikt voor grote vlakken; samen met het textiel en de verschillende texturen zorgt dit in het ingetogen interieur voor een warme, bijna huiselijke sfeer.

Verbouwing
Naast het museumcafé is het museum in 2018 grondig aangepast naar het ontwerp van BiermanHenket. Dit ontwerp voor het museumcafé was hier onderdeel van: BiermanHenket is verantwoordelijk geweest voor uitwerking en integratie van dit ontwerp in de overkoepelende transformatie.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

CO2-opslag in woongebouw Horizons krijgt economische waarde

1 uur geleden

Met proeffabriek wil TNO bouwproductie en CO2-reductie helpen versnellen

2 uur geleden

Brinktoren wint prijs voor sociale kwaliteit in hoogbouw

4 uur geleden

SVP transformeert revalidatiecentrum tot woonomgeving voor senioren

Gisteren, 16:00

Lars Courage nieuwe voorzitter van Active House

3 uur geleden

Team V voegt Marlies Zwols toe aan bureauleiding

Gisteren, 15:04

Boekholt belooft 'meer, sneller en beter' te bouwen

Gisteren, 13:11

Investeerders kopen Nederlandse bouwplaatsbeveiliger BauWatch

18 september, 4:41

Wiegerinck opent vestiging in Berlijn

18 september, 1:34

Voor bijna helft stroomaanvragen nieuwe woningen geen plek op net

18 september, 10:11
Robert MuisRedacteur
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap