Gering aanbod drukt woningverkopen

13 juli 2017, 10:02
De woningmarkt dreigt op slot te gaan door een te klein aanbod aan bestaande huizen. Het aantal transacties is afgelopen kwartaal voor het eerst in bijna vier jaar tijd niet verder toegenomen. Dat blijkt uit donderdag gepubliceerde cijfers van makelaarsvereniging NVM.

In het tweede kwartaal waren bij de NVM aangesloten makelaars betrokken bij de verkoop van ruim 42.600 woningen. Dat zijn er iets minder dan een jaar eerder. "Het gaat slechts om een daling van 0,8 procent, maar het is een belangrijk signaal'', vindt NVM-voorzitter Ger Jaarsma. In de voorgaande vijftien kwartalen was namelijk onafgebroken sprake van een groei van het aantal transacties.

Koopwoningen werden wel opnieuw duurder. De gemiddelde prijs ging ten opzichte van een jaar eerder met 9 procent omhoog naar 258.000 euro. Dat is in lijn met de stijging in de twee voorgaande periodes. "Voortvarend aan de slag met nieuwbouw is nu prioriteit nummer 1", zei Jaarsma.

Hij waarschuwde dat de prijzen anders de pan uit kunnen rijzen. Het woningaanbod is ten opzichte van het tweede kwartaal van 2016 met meer dan een derde geslonken tot 97.000. Daarvan staat driekwart bij een NVM-makelaar te koop.

Vooral de prijzen van appartementen gingen stevig omhoog. Bij dat woningtype ging het aantal transacties door het beperkte aanbod juist veruit het sterkst omlaag. 

Kennemerland
Zoals bekend is de huizenmarkt in grote steden als Amsterdam en Utrecht gunstig voor verkopende partijen. Maar ook in andere steden is sprake van een sterke stijging. De regio Kennemerland met daarin plaatsen als Castricum en Beverwijk heeft Amsterdam het afgelopen kwartaal ingehaald als de meest krappe NVM-regio.

Verder valt het op dat Almere op woningzoeksite Funda het meest aan populariteit won. Het aantal transacties in Lelystad is met een plus van 50 procent het sterkst gestegen.

Ook valt het op dat steeds meer Amsterdammers hun heil zoeken in Almere. Ondertussen is 14 procent van de Almeerders afkomstig uit Amsterdam, aldus de NVM. Mensen uit Almere verkassen daarbij relatief vaak naar Lelystad.

Verder pleit Jaarsma voor meer nieuwbouwwoningen voor starters en middeninkomens. Hoewel in het tweede kwartaal van het jaar een recordaantal van 10.000 nieuwbouwwoningen te koop werd gezet bij NVM-makelaars, zijn deze huizen volgens Jaarsma vaak voor meer welvarende gezinnen.

Jongeren van de markt gedrukt
Krap 10 procent van die huizen werd voor minder dan 200.000 euro te koop gezet. Volgens de NVM worden daardoor met name (alleenstaande) jongeren van de markt gedrukt. Volgens Jaarsma is er momenteel sprake van een tekort van 200.000 nieuwbouwwoningen.

Hij pleit onder meer voor speciale minister van Bouwen, niet alleen om nieuwbouwprojecten aan te jagen, maar ook om het tekort aan vakmensen op de bouwplaats aan te pakken. Hij denkt dat er jaarlijks 80.000 nieuwbouwwoningen bij moeten komen.

Bron: ANP

Trefwoorden

nvm woningmarkt

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Valkenburg wil ingestorte uitkijktoren herbouwen

Gisteren, 15:01

Boek over historische ontwikkelingen klimaattechnologie en architectuur

Gisteren, 14:14

MIPIM Awards voor drie Nederlandse projecten

Gisteren, 10:53

Tien nominaties voor de Amsterdamse Architectuur Prijs (AAP)

15 maart, 9:00

Stikstof verhindert volgens branche realisatie van 244.000 woningen

Gisteren, 11:57

Eeuwenoude waterput blootgelegd in centrum Utrecht

13 maart, 9:00

Provinciehuis in Groningen is toe aan grote renovatie

12 maart, 5:08

Zuid-Holland stemt in met plannen bouw 250.000 woningen tot 2032

11 maart, 4:47

Steeds meer vergunde woningen waarvan bouw niet is gestart

11 maart, 10:23

Windkracht 5: elektriciteitsnet flexibeler gebruiken scheelt miljarden

10 maart, 3:29
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan