Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Biomimicry-stoel van Lilian van Daal (KABK)
Carrare-marmeren kast van Paolo Ulian
Expositie Desiderabilia van IN Residence
Expositie Maarten van Severen door OMA bij Lensvelt
Lamp uit hergebruikt hout en tin Fluid Light Solid van Til Hennen
Copyright: Ontwerpduo Split Mirror ( Lisa Klappe)
PVC-vilten bureauschotten van De Vorm
True Colour Vases van Lex Pott
Werk van Paul Heijnen
Werk van Pepe Houtkoop
Wood-skin
Ventura Lambrate: waar design naar toe gaat
10 april 2014, 15:45
Ventura Lambrate is dit jaar toe aan zijn vijfde editie en laat wederom zien dat de ‘gecureerde wijk’ binnen de Fuorisalone een eigen plaats inneemt. Ligt de nadruk elders op grote en gevestigde ontwerpers en ondernemingen,
Ventura Lambrate
toont op verschillende manieren waar het met design naar toe kan gaan.
Tekst Robert Muis
Het niveau is op de vele locaties binnen de wijk niet altijd even hoog en de getoonde ontwerpen kunnen de zoveelste variatie zijn op een bekend gegeven, maar Ventura Lambrate biedt ook het vrijere, inspirerende randje met kleinschaligheid, experiment, reflectie op het vak en exposities van opleidingen.
Elke aflevering van Ventura Lambrate lijken er meer designopleidingen en kunstacademies aan te haken. In een oude fabriekshal staat een groot deel geclusterd, met onder meer goede mini-exposities van de University of the Arts London, de HKU uit Utrecht en het Piet Zwart Instituut uit Rotterdam.
Laatstgenoemde instelling toont interessante meubel- en interieurontwerpen die ruimte en muziek verbinden, zoals een tafel met stethoscopen waaraan we naar verborgen geluiden kunnen luisteren en de Paperscape, een kamer van ruisend papier. Boeiend is ook de expositie van de Hochschule für Gestaltung Offenbach, waar de studenten onder meer hun onderzoek naar technologische en huid-achtige oppervlakken laten zien.
De KABK heeft een grote en interessante expositie waar de bezoeker niet alleen gerealiseerde werken kan zien, maar ook performances en onderzoeksprojecten die zich gedurende de week uitkristalliseren.
Boeiend is hier onder andere het werk van Lilian van Daal, die net is afgestudeerd met een onderzoek naar 3D-geprinte flexibele zitmeubels op basis van structuren uit de natuur, biomimicry. De uit polystyreen gesneden zitmeubels van Martijn Rigters en de grove architectonische afgietsels van Nynke Koster zijn nog maar twee andere voorbeelden van de sterke expositie.
Samenwerking tussen disciplines
Ventura Lambrate laat ook tal van samenwerkingsverbanden tussen partijen en disciplines zien. Deze verschuiving naar een interdisciplinaire benadering laat Organisation in Design, curator voor de expositieruimten, zien op de locatie Ventura Team Up, maar de ontwikkeling is ook elders zichtbaar.
Ontwerpduo rENs heeft tapijtfabrikant Desso benaderd met hun concept om met rode verf materialen en voorwerpen uniciteit te verschaffen. Hieruit is de collectie re-vive voortgekomen, waarbij uit onverkochte vloerbedekkingsvoorraden eenmalige vloerkleden worden gemaakt, door ze handmatig te verven.
De ruimtelijk vormgevers van Concern tonen Supermodels, een dwarsdoorsnede van Nederlands ontwerp en architectuur op schaal. Startpunt is het verzoek geweest, dat Concern kreeg om het Nederlands paviljoen bij de Sao Paulo Designweek in te vullen. “We hebben toen ervoor gekozen om Nederlands ontwerp breed te promoten in een soort PPS-achtige constructie”, vertelt Cindy Bosma aan Architectenweb.
Het is uitgegroeid tot Supermodels, een verzameling van 3D-geprinte schaalmodellen van circa honderdtwintig Nederlandse stoelontwerpen, tien architectenhuizen en een meterslange wand met ‘poppenhuizen’ die zijn gevuld door uiteenlopende partijen als Ahrend, Auping, Scholten & Baijings en Weltevree.
Interesse in vakmanschap
Nederlandse ontwerpers zijn te vinden in onder andere een aantal geclusterde of collectieve presentaties. Workmates presenteert verlichtingsarmaturen en meubels van Rick Tegelaar, de tassen van Joris de Groot, de meubels van Klaas Kuiken en de gebruiksvoorwerpen uit (vooral) steengoed van Casper Tolhuisen. De kleine maar fijne presentatie toont een duidelijke interesse in vakmanschap en materiaal.
010-020 bestaat uit dezelfde groep ontwerpers als vorig jaar, met deels eender maar ook nieuw werk. Verrassend is bijvoorbeeld de serie geurverspreiders van Studio WM. Op basis van onderzoek naar de samenstelling van parfums heeft het duo drie verschillende objecten ontworpen voor het in het interieur verspreiden van geuren met een andere drager (olie, water, alcohol). Het zijn daarbij fraaie objecten op zichzelf, net als de True Colours-vazen van Lex Pott. De serie is gebaseerd op zijn eerdere onderzoek naar het (chemisch) kleuren van metalen.
In een van de oude garages vindt de bezoeker nog presentaties van rENs, Vij5, Ontwerpduo en Tonone. Ontwerpduo heeft onder meer een aardige serie spiegels met drie vlakken, gebaseerd op de oude kaptafel. Tonone laat een indrukwekkend grote kroonluchter zien van de BOLT-verlichtingsserie, gekenmerkt doordat elke lamp is voorzien van een vleugelmoer.
Tegenover deze ode aan mechaniek staat de lichtinstallatie die Bernotat & Co verderop in de straat toont: elf lampen uit een wit 3D-breisel (een zogenoemde spacer) met een glow-in-the-dark effect hangen in een hoge ruimte en gaan in verschillende patronen zacht aan en uit. De vorm – en de presentatie – zijn geïnspireerd op de microscopische organismen en bioluminiscentie. Een sprookjesachtige rust, om even bij te komen op de designtocht.
Trefwoorden
studio wm
lex pott
milan design week
bernotat&co
nynke koster
rens
lilian van daal
ventura lambrate
Best gelezen
1
Rotterdam zoekt ontwerper voor permanente Luchtsingel
woensdag, 22 april
2
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
dinsdag, 28 april
3
Vijfde 'icoon' voor Roombeek mengt continuïteit met verstoring
donderdag, 23 april
4
Mecanoo ontwerpt filmtheater Fraterhuis in binnenstad Zwolle
vrijdag, 24 april
5
De Kuil bouwt voort op karakter Afrikaanderwijk en voegt iets nieuws toe
woensdag, 22 april
Gerelateerde nieuwsberichten
Woongebouwen in droogstapelsysteem naar ontwerp M3H opgeleverd
1 juli 2021
Ventura Projects stopt alle activiteiten
19 mei 2020
Designevenement Ventura verlaat Lambrate
17 oktober 2017
Werkbeurs Talentontwikkeling 2017/2018 toegekend
14 augustus 2017
Nuchter meubelontwerp van Bertjan Pot
23 juni 2016
Kantoorconcepten gepresenteerd als 'verhaal'
26 augustus 2015
Lambrate: onderzoek naar materialen en techniek
22 april 2015
Dutch Design Week: vol programma, veel bezoek
29 oktober 2014
Scholten & Baijings ambassadeur DDW 2014
4 juli 2014
NL in Milaan (slot): Lex Pott
1 mei 2014
NL in Milaan (9): Studio WM
30 april 2014
NL in Milaan (8): Workmates
29 april 2014
NL in Milaan (7): Studio Maks
25 april 2014
NL in Milaan (6): Lilian van Daal
24 april 2014
NL in Milaan (5): rENs
23 april 2014
NL in Milaan (4): Transnatural
17 april 2014
NL in Milaan (3): Bernotat & Co
16 april 2014
NL in Milaan (2): Hella Jongerius
15 april 2014
NL in Milaan (1): MVRDV
14 april 2014
Tortona Design Week mist inspiratie
11 april 2014
Salone del Mobile: terug naar wederopbouwjaren
9 april 2014
Milan Design Week van start
8 april 2014
Ventura Lambrate: slechts een enkele verrassing
11 april 2013
Woongebouwen in droogstapelsysteem naar ontwerp M3H opgeleverd
1 juli 2021
Ventura Projects stopt alle activiteiten
19 mei 2020
Designevenement Ventura verlaat Lambrate
17 oktober 2017
Werkbeurs Talentontwikkeling 2017/2018 toegekend
14 augustus 2017
Nuchter meubelontwerp van Bertjan Pot
23 juni 2016
Kantoorconcepten gepresenteerd als 'verhaal'
26 augustus 2015
Lambrate: onderzoek naar materialen en techniek
22 april 2015
Dutch Design Week: vol programma, veel bezoek
29 oktober 2014
Scholten & Baijings ambassadeur DDW 2014
4 juli 2014
NL in Milaan (slot): Lex Pott
1 mei 2014
NL in Milaan (9): Studio WM
30 april 2014
NL in Milaan (8): Workmates
29 april 2014
NL in Milaan (7): Studio Maks
25 april 2014
NL in Milaan (6): Lilian van Daal
24 april 2014
NL in Milaan (5): rENs
23 april 2014
NL in Milaan (4): Transnatural
17 april 2014
NL in Milaan (3): Bernotat & Co
16 april 2014
NL in Milaan (2): Hella Jongerius
15 april 2014
NL in Milaan (1): MVRDV
14 april 2014
Tortona Design Week mist inspiratie
11 april 2014
Salone del Mobile: terug naar wederopbouwjaren
9 april 2014
Milan Design Week van start
8 april 2014
Ventura Lambrate: slechts een enkele verrassing
11 april 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Architectenweb symposium: samenwerken op kantoor
Gisteren, 18:00
Op dinsdagavond 12 mei 2026 organiseert Architectenweb in samenwerking met YNNO en Pakhuis de Zwijger een symposium rond de ontwikkeling om kantooromgevingen nadrukkelijker in te richten op onderlinge samenwerking.
SVP Architectuur en Stedenbouw draagt bij aan toekomstplan voor Staatsliedenkwartier in Zeist
Gisteren, 13:35
Het toekomstplan voor het Staatsliedenkwartier in Zeist werd in opdracht van de woningcorporatie Woongroen ontwikkeld.
Genomineerden BNA Beste Gebouw van het Jaar 2026 bekend
Gisteren, 12:00
Uit 79 inzendingen heeft de vakjury acht projecten geselecteerd die kans maken op de titel.
MVRDV en Diamond Schmitt ontwerpen tweede gebouw voor universiteit Toronto
Gisteren, 11:16
Het 36.000 vierkante meter omvattende Temerty Building, dat de bureaus samen met Two Row Architect ontwierpen, is bestemd voor medisch onderzoek en onderwijs.
Hollandse Duinen wordt officieel een nationaal park
Gisteren, 14:33
Het gaat om een gebied van meer dan 18.000 hectare van Hoek van Holland tot Hillegom.
Dutch Green Building Council breidt bestuur uit met drie leden
Gisteren, 10:47
Het bestuur van de DGBC breidt per 1 mei uit met Martijn Vlasveld (Edmond de Rothschild), Klaartje Molthof (Ymere) en Jaap van der Bijl (Altera).
Euromast blijft langer dicht om renovatie
Gisteren, 09:39
Volgens de organisatie achter het bouwwerk is tijdens de renovatie gebleken dat er meer tijd nodig is.
Betonvereniging houdt symposium 'Omdenken' op Pier van Scheveningen
24 april, 4:00
Een van de sprekers op het symposium is architect Arjan Dingste, die vanuit UNS verantwoordelijk is voor het ontwerp van de op hande zijnde vernieuwing van de pier.
Warmtefonds wil 140 miljoen extra voor behoud gunstige leningen
23 april, 4:23
Als het extra geld uitblijft, kan dat over een aantal jaren mogelijk niet meer, zegt bestuursvoorzitter Ernst-Jan Boers.
BINX Smartility gekozen als aannemer voor Centrale Bibliotheek Rotterdam
23 april, 3:32
De vernieuwing van de iconische Centrale Bibliotheek Rotterdam kan starten. Na een aanbestedingsprocedure koos de gemeente Rotterdam BINX Smartility.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur