Huizenprijzen stegen vooral door leenruimte

10 april 2013, 12:12
De prijzen van Nederlandse huizen konden tussen 1995 en 2008 met 250 procent stijgen, vooral doordat Nederlanders zo makkelijk veel konden lenen voor hun hypotheek. Dat is de belangrijkste conclusie van een rapport 'Kosten Koper' van de 'tijdelijke commissie huizenprijzen' van de Tweede Kamer.

De ruime leencapaciteit leidde er toe dat mensen soms wel tot zeven keer hun jaarinkomen leenden bij de bank. Dat dreef de huizenprijzen op. Dit proces werd nog eens aangewakkerd door de ruime hypotheekrenteaftrek, die veel mensen verleidde om zo maximaal mogelijk te lenen.

Tegelijk werden er te weinig nieuwe huizen gebouwd in Nederland. Meer nieuwbouw had een dempend effect kunnen hebben op de prijsstijgingen. Maar betrokken partijen als gemeenten, projectontwikkelaars, bouwbedrijven en woningcorporaties hadden weinig financieel belang bij nieuwbouw. Het bouwen van kantoren of speculeren met grond was lucratiever.

De overheid had meer kunnen en moeten doen om het overmatige lenen af te remmen, zei commissievoorzitter Kees Verhoeven (D66) woensdag bij de presentatie van het rapport. "Mensen zijn aangemoedigd om een zo duur mogelijk huis te kopen. De zeepbel werd opgeblazen, maar mensen konden de gevolgen niet overzien. De risico's zijn collectief onderschat en iedereen rekende zich rijk."

Waarschuwingen kwamen volgens Verhoeven eind jaren negentig te laat en waren "niet krachtig genoeg." Niemand luisterde er naar. Pas na het uitbreken van de wereldwijde kredietcrisis in 2008 werden maatregelen genomen.

De commissie werd vorig jaar april ingesteld. De andere leden waren Betty de Boer (VVD), Ed Groot (PvdA) en Raymond Knops (CDA).

De commissie hield hoorzittingen en rondetafelgesprekken met deskundigen, betrokkenen, wetenschappers, belangenorganisaties en bouwbedrijven. In het rapport is bijzondere aandacht besteed "aan de positie en de toekomst van de Nederlandse woonconsument."

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Binnentuin speelt belangrijke rol in woongebouw BuitenBuren Almere

Gisteren, 16:12

MOOI Noord-Holland opent inschrijving voor Arie Keppler Prijs 2026

Gisteren, 15:27

Provincie en consortium van adviesbureaus presenteren Toekomstvisie Limburg 2050

Gisteren, 14:31

Amsterdam bouwt aparte fietsbrug tussen Zeeburgereiland en Indische Buurt

Gisteren, 11:18

Onderzoek: kinderen spelen vaker buiten, groot verschil per plaats

Gisteren, 17:04

'Gemeenten gaan weer voor grondbezit'

Gisteren, 13:45

Terugkijken: KRO-NCRV Pointer onderzoekt waarom lege winkels geen woningen worden

Gisteren, 12:06

OVV over fataal brugongeluk Lochem: onderlinge controle ontbrak

26 februari, 11:49

Gelderland wil dat Rijk noodmaatregelen neemt tegen aansluitstop

26 februari, 9:33

Kosten wederopbouw Oekraïne lopen op tot 588 miljard dollar

25 februari, 11:47
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan