Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Sylvia Pijnenborg: “Slopen kan altijd nog”
12 maart 2013, 15:10
Projectontwikkelaar Sylvia Pijnenborg stond aan de basis van de transformatie van de Cabellero Fabriek in Den Haag en werd afgelopen najaar uitgeroepen tot vastgoedvrouw van het jaar. Een interview.
Tekst Jaap Huisman
Ze is een kleurrijk persoon tussen het gebruikelijke Provadabehang van grijze en blauwzwarte pakken. De excel-sheet met de cijfertjes moet zeker te weten kloppen, maar dat is niet de eerste drijfveer in haar werk als herbestemmer van oude gebouwen. Door de cijfertjes en door het verval heenkijken, op zoek naar datgene wat haar raakt in een gebouw. Kijken of ze dat samen met anderen weer naar voren kan halen. Dat is wat ze doet. Vorig jaar werd Sylvia Pijnenborg benoemd tot vastgoedvrouw van het jaar. ‘Het herbestemmen van monumentale gebouwen zit haar in de genen’, schreef de jury van Dutch Women In Real Estate.
Sylvia Pijnenborg studeerde architectuur maar merkte dat ze de gedrevenheid miste om het vak daadwerkelijk uit te oefenen. Er zijn architecten, zegt ze, die radicaal en compromisloos hun ontwerp willen doorvoeren. Die tot op het detail doortekenen. “Dat mis ik.” Maar haar studie komt haar wel van pas bij het specialisme dat ze sinds enkele jaren bedrijft: panden beoordelen op hun mogelijkheden tot herbestemming. Dat doet ze vanuit haar eigen bedrijf,
Bouwingebouw
, veelal in opdracht van
BOEi
. “Mijn passie zit meer in het samenbrengen van partijen, in het zoeken van een goede functie en kloppende exploitatie, zodat een gebouw weer tijden mee kan.”
Dat vraagt soms om geduld, eindeloos geduld, want niet elke voormalige fabriek laat zich direct hergebruiken. Snelle successen zijn er weinig in de wereld van de herbestemming. Alhoewel de herbestemming van de Zeepfabriek in Amersfoort binnen drie jaar is gelukt. Soms haakt op het laatste moment een potentiële huurder af, zoals ze ondervond bij de Timmerfabriek op het Scheldeterrein in Vlissingen. “Het lukte niet om de financiering voor de herbestemming voor Omroep Zeeland rond te krijgen. Nu exploiteert BOEi het gebouw voor evenementen, bijeenkomsten en dancefeesten.” Enige flexibiliteit kan een herbestemmer als Pijnenborg behulpzaam zijn.
Niet te snel slopen
Bij toeval is ze het herbestemmingsvak ingerold. Toen ze nog in dienst was van de gemeente Den Haag, kreeg ze de kans een nieuwe bestemming voor de voormalige Caballero Fabriek te bedenken. De gemeente had toen nog, zo rond 2004, grootse plannen met het bedrijventerrein De Binckhorst. Er lag een wervend plan van Rem Koolhaas. Uiteindelijk is dat in 2011 in een la verdwenen, desondanks werd de Caballero Fabriek herontwikkeld als verzamelgebouw voor de creatieve industrie.
“Ik heb een voorliefde voor cultureel erfgoed, oude industriële complexen, complexen met karakter. Sloop, ook van nieuwere gebouwen, lijkt soms makkelijk, maar is vanwege een monumentenstatus niet altijd mogelijk en de vraag is op veel plekken wat je dan gaat doen met de locatie. Ook moet je ervoor waken niet te snel te slopen. Het bij elkaar krijgen van de benodigde financiering kan een flinke tijd duren. Slopen kan altijd nog. Soms mag je een oud pand laten vervallen, vind ik. Verval kan ook mooi zijn. Maar het moet wel een bewuste keuze zijn. Niet alles kan behouden worden.”
Die keuze wordt niet altijd gemaakt als het object in handen is van een particulier die er veel te veel geld voor vraagt. “Er staat weliswaar een bord ‘Te Koop’ bij, maar je zou er evengoed ‘Te Sloop’ bij kunnen zetten, als je ziet in welke erbarmelijke staat panden zich soms bevinden. Dat geldt zowel voor kantoren uit de jaren ’80 die uitstralen dat ze zelf eigenlijk ook verwachten dat ze nooit meer gebruikt zullen worden als voor kerken of objecten waarvan de eigenaren denken dat de grond zonder gebouw meer opbrengt.”
Gebruikers centraal
De Caballero Fabriek luidde een nieuwe fase in op het gebied van herbestemming. “Veel vergelijkbaars was er niet; je had de Van Nellefabriek in Rotterdam en de Westergasfabriek in Amsterdam. TCN van Rudy Stroink was net begonnen met een distributiecentrum bij Hollands Spoor.”
Waar ze op let als een gebouw op de markt komt? “Op de ligging uiteraard, de bereikbaarheid en de omgeving, de ruimtelijkheid. Heeft het gebouw bijvoorbeeld daglicht? De boekwaarde is natuurlijk van belang, net als de eigendomsverhoudingen. Soms is de gemeente eigenaar, soms het Rijk, of bij de kerken en kloosters de parochie of de protestantse gemeente. Erfgoed is specifiek vastgoed, waarvoor geen draaiboek bestaat dat maakt het vak zo boeiend en afwisselend.”
Een geslaagde herbestemming staat of valt met een goede huurder/gebruiker. Het gemaal in Lijnden (Haarlemmermeer) kan nog zo monumentaal en prachtig zijn, en de ligging onder de rook van Schiphol perfect, als de horecaondernemer die Pijnenborg op het oog heeft, afhaakt, kan toch leegstand het gevolg zijn. Hopelijk tijdelijk. Zo’n historisch pand spreekt tot de verbeelding, maar dat geldt niet voor al het vastgoed dat ze onder handen neemt.
“Ik was daardoor best sceptisch over de herbestemming voor Labs 55, een voormalige technische school in het Haagse Laakhavenkwartier. Typisch zo’n anoniem gebouw uit de jaren tachtig. Ook daarvoor hadden we een concept voor bedrijfsverzamelgebouw uitgewerkt. Gericht op een meer ambachtelijke doelgroep. Ondanks de lagere huren heeft het een tijd geduurd voor de verhuur goed op gang kwam. Ik had me vergist in de eisen van deze groep op het gebied van onder andere laden en lossen en de plek was nog erger dan ik in eerste instantie gedacht had. Inmiddels is het gelukkig een en al bedrijvigheid in de oude lokalen.”
Ook een lastig object is het vroegere luchthavengebouw en stationsgebouw op Ypenburg, in de jaren twintig ontworpen door Brinkman & Van der Vlugt. “Je moest er doorheen kijken. Er was zowel binnen als buiten zoveel aan vertimmerd. Het was buiten als het ware ingepakt door buxushagen.” Er is nog geen nieuwe huurder voor gevonden, maar dat zal niet lang meer duren. Het gebouw is inmiddels gestript, buiten volledig gerestaureerd en het groen gesnoeid en weggehaald.
“Wel jammer dat het prachtige gebouw verscholen aan de rand van Ypenburg op een bedrijventerrein ligt en dat stedenbouwers het geen onderdeel van de wijk hebben laten worden. Hoewel het zich leent voor horeca, ligt het nu te decentraal.”
Houding
Herbestemming is actueel, is hot, in een periode dat vastgoed zijn diepste crisis sinds tijden doormaakt. Per week komen er meer lege kantoren vrij, vaak op bedrijventerreinen die als geheel als afgeschreven beschouwd moeten worden. Zie daar maar een gebruiker voor te vinden. Pijnenborg heeft het af en toe wel gehad met de hype en de manier waarop iedereen zich nu op herbestemmen stort. Herbestemmen begint bij de houding van de eigenaar. Het is geen snelle manier om geld te verdienen en de rendementen zijn vaak lager.
Ook vindt ze het onbegrijpelijk dat het nieuwe adagium ‘luisteren naar de huurder’ is. Geen bijeenkomst gaat voorbij of dat wordt als ‘heilige graal’ aangedragen. “Het gaat om een wezenlijk andere houding, met alleen klantgerichtheid kom je er niet. Als iedereen dat voor de toekomst onthoudt en nooit meer anders handelt, wordt het een andere vastgoedwereld. Het zou jammer zijn als het ooit weer mogelijk wordt om op dezelfde manier als jaren gebeurd is snel geld te verdienen. Dat komt de kwaliteit van de gebouwde omgeving, al dan niet monumentaal, niet te goede.”
Voor de kerken en kloosters die Pijnenborg sinds kort voor BOEi onder haar hoede heeft, dient zich een soortgelijke overvloed aan. Parochies fuseren, kerken komen leeg te staan. Het is de kunst om daar een functie voor te vinden. Het kan niet anders of een deel ervan wacht de sloophamer.
Lange adem
Veel krenten uit de pap zijn inmiddels herbestemd. Het mooiste industrieel erfgoed, zoals de Badkuipenfabriek in Ulft, draait verder. Er is misschien nog een vergelijkbare parel: het Hembrugterrein aan het Noordzeekanaal. “Daar moet ook een keuze gemaakt worden: welk deel bewaar je, waar investeer je en welk gebouw schrijf je voorlopig af.”
Dit artikel is tot stand gekomen in samenwerking met het Nationaal Programma Herbestemming en is opgenomen in het eerste e-magazine dat het Nationaal Programma Herbestemming heeft uitgegeven:
www.herbestemming.nu
Trefwoorden
sylvia pijnenborg
caballero fabriek
transformatie
boei
bouwingebouw
Best gelezen
1
Eerste paal geslagen voor woontoren New Maas bij Van Brienenoordbrug
woensdag, 8 juli
2
Arons en en Gelauff laat zich voor ontwerp woongebouw inspireren door Steltman-stoel
maandag, 6 juli
3
Utrechtse ontwerpwedstrijd voor nieuwe 'jas' elektriciteitshuisjes levert drie winnaars op
donderdag, 9 juli
4
De Playlist: stil buiten dansen met Jurgen van der Ploeg
maandag, 6 juli
5
Monoliet van Space Encounters dient kunstverzameling
maandag, 6 juli
Gerelateerde nieuwsberichten
Voormalige SS-sporthal overgedragen aan erfgoedorganisatie BOEi
4 mei 2022
Verffabriek getransformeerd tot Capriole Café
17 januari 2017
Studentenhuisvesting bij Holland Spoor geopend
27 oktober 2016
Reeks over bottom-up in transformatiegebieden
5 november 2015
Zuiderziekenhuis gered en getransformeerd tot woonwijk
26 juni 2015
RvS: Rotterdamsebaan mag worden aangelegd
18 februari 2015
Woningen in leegstaande Thorbecketoren
10 december 2014
Lunchsessie co-creatie op Hembrugterrein
15 oktober 2014
Kerk steeds vaker vergader- of borrelplek
4 april 2014
Onderhoud aan grote kerken in gevaar
7 maart 2014
Leegstand kantoren verder opgelopen
25 februari 2014
Leegstaande Amsterdamse kantoren snel gevuld
18 november 2013
'Leegstaande gebouwen naar gemeente'
18 november 2013
Rijksbouwmeester: Nederland is uitgebouwd
23 september 2013
200 herbestemmingprojecten beschreven
15 augustus 2013
Kabinet vermindert kantoorruimte met een derde
1 juli 2013
Geen verplichte afwaardering lege kantoren
6 juni 2013
'Nederland bouwt lukraak kantoren'
22 april 2013
Het Grote Transformatiecongres groot succes
19 april 2013
Het Grote Transformatiecongres is uitverkocht
4 april 2013
'Mismatch' tussen lege kantoren Rotterdam en zzp'ers
25 maart 2013
Rotterdam werkt kwart lege kantoorruimte weg
22 maart 2013
Publicatie onderzoek naar waarde erfgoed
14 maart 2013
‘Meer aandacht voor cultuurhistorie lege kantoren’
13 maart 2013
Architectenweb houdt Het Grote Transformatiecongres
13 maart 2013
Nieuwe functies in Mechelse Den Dok
11 maart 2013
Bert Dirrix: context belangrijk bij transformatie
7 maart 2013
Grondige aanpassing voor monumentaal landhuis
26 februari 2013
Ontbijten over transformatie kantoren en gebieden
25 februari 2013
Bouwstart ‘Huis voor de Europese Geschiedenis’
15 februari 2013
Oomen: ‘verkort proces levert soms meer op’
13 februari 2013
Themaperiode ‘Transformatie’ van start
12 februari 2013
Voormalige SS-sporthal overgedragen aan erfgoedorganisatie BOEi
4 mei 2022
Verffabriek getransformeerd tot Capriole Café
17 januari 2017
Studentenhuisvesting bij Holland Spoor geopend
27 oktober 2016
Reeks over bottom-up in transformatiegebieden
5 november 2015
Zuiderziekenhuis gered en getransformeerd tot woonwijk
26 juni 2015
RvS: Rotterdamsebaan mag worden aangelegd
18 februari 2015
Woningen in leegstaande Thorbecketoren
10 december 2014
Lunchsessie co-creatie op Hembrugterrein
15 oktober 2014
Kerk steeds vaker vergader- of borrelplek
4 april 2014
Onderhoud aan grote kerken in gevaar
7 maart 2014
Leegstand kantoren verder opgelopen
25 februari 2014
Leegstaande Amsterdamse kantoren snel gevuld
18 november 2013
'Leegstaande gebouwen naar gemeente'
18 november 2013
Rijksbouwmeester: Nederland is uitgebouwd
23 september 2013
200 herbestemmingprojecten beschreven
15 augustus 2013
Kabinet vermindert kantoorruimte met een derde
1 juli 2013
Geen verplichte afwaardering lege kantoren
6 juni 2013
'Nederland bouwt lukraak kantoren'
22 april 2013
Het Grote Transformatiecongres groot succes
19 april 2013
Het Grote Transformatiecongres is uitverkocht
4 april 2013
'Mismatch' tussen lege kantoren Rotterdam en zzp'ers
25 maart 2013
Rotterdam werkt kwart lege kantoorruimte weg
22 maart 2013
Publicatie onderzoek naar waarde erfgoed
14 maart 2013
‘Meer aandacht voor cultuurhistorie lege kantoren’
13 maart 2013
Architectenweb houdt Het Grote Transformatiecongres
13 maart 2013
Nieuwe functies in Mechelse Den Dok
11 maart 2013
Bert Dirrix: context belangrijk bij transformatie
7 maart 2013
Grondige aanpassing voor monumentaal landhuis
26 februari 2013
Ontbijten over transformatie kantoren en gebieden
25 februari 2013
Bouwstart ‘Huis voor de Europese Geschiedenis’
15 februari 2013
Oomen: ‘verkort proces levert soms meer op’
13 februari 2013
Themaperiode ‘Transformatie’ van start
12 februari 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Stoelen worden onderdeel van performance in expositie Kunsthal
Gisteren, 14:50
De Kunsthal in Rotterdam organiseert vanaf 26 september een tentoonstelling over stoelen waarin ze op een ongebruikelijke manier worden gepresenteerd. In 'A Chair and You' worden deze alledaagse objecten de sterren van een meeslepende performance.
Liesbeth List Huis van Studio Architectuur Maken biedt vrijheid aan oude kunstenaars
Gisteren, 13:15
Het kleinschalige woonzorggebouw in Amsterdam is gericht op dementerende kunstenaars en kunst- en cultuurliefhebbers met een intensieve zorgvraag.
BDG Architecten creëert nieuw dorpshart voor Wapenveld
Gisteren, 10:31
In het Gelderse Wapenveld is MFA Hof van Cramer opgeleverd. Het gebouw in het centrum van het dorp biedt plek aan verschillende basisvoorzieningen zoals een steunpunt, bibliotheek, sport, cultuur en een gezondheidscentrum.
John Frostbrug inspireert houten drager nieuw interieur Volkshuisvesting Arnhem
9 juli, 1:58
In het centrum van Arnhem heeft De Twee Snoeken het interieur van woningcorporatie Volkshuisvesting Arnhem vernieuwd. Het bureau heeft de dicht gebouwde verdiepingen ‘leeg geveegd’ en de bouwkundige basis als uitgangspunt genomen voor het ontwerp.
Wim Breedveld en Pieter Korstanje benoemd tot associate director bij EGM architecten
Gisteren, 11:58
Beide zijn al jaren werkzaam als projectmanager bij het Dordste bureau.
NVM: prijzen stijgen verder als verkoopgolf huurhuizen afneemt
Gisteren, 09:22
Afgelopen kwartaal werd een recordaantal bestaande woningen te koop gezet.
NVM: aanbod nieuwbouw sluit niet aan bij woonwensen kopers
9 juli, 2:49
Volgens de makelaarsvereniging worden er vooral appartementen gebouwd, terwijl er meer vraag is naar grondgebonden woningen.
Energieverbruik in Nederland flink lager dan in 2000
9 juli, 12:29
Het energieverbruik in Nederland is in de afgelopen 25 jaar flink afgenomen, ondanks de groei van de bevolking in dezelfde periode.
Stedennetwerken: woningbouw loopt vast door regels netbeheerders
8 juli, 1:41
Ze hebben hun zorgen hierover in een brief geuit aan staatssecretaris Jo-Annes de Bat en minister Elanor Boekholt-O'Sullivan.
'Amsterdam-Zuidoost krijgt megadatacenter'
8 juli, 10:42
In Amsterdam-Zuidoost komt een datacenter dat - op termijn - het grootste van de stad kan worden, meldt Het Parool.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur