Promovenda geeft inzicht effect windpark in zee

21 februari 2008, 16:32
Hoe ziet de zeebodem rondom een offshore windpark of zandwinput er over honderd jaar uit? Menselijk ingrijpen kan grote gevolgen hebben voor de dynamische natuurlijke processen op de bodem. Promovenda Henriët van der Veen van de Universiteit Twente heeft daarom een ‘rapid assessment tool’ ontwikkeld voor de Noordzee, dat snel inzicht geeft in de grootschalige effecten op lange termijn.

Haar modellen kunnen helpen de optimale locatie te vinden en nadelige effecten beperkt te houden. Zij promoveert op 21 februari aan de faculteit Construerende Technische Wetenschappen.

Met de ambitieuze plannen voor ‘tulpeilanden’ en grote windparken in zee neemt ook de behoefte aan voorspellende modellen toe: welke veranderingen zal de zeebodem te zien geven bij deze menselijke ingrepen? En hoe beïnvloeden die veranderingen niet alleen de natuurlijke omgeving maar ook andere menselijke activiteit: scheepvaart, aanwezige boorplatforms, kabels en pijpleidingen.

Om hierin inzicht te krijgen koppelt Van der Veen een Geografisch Informatiesysteem (GIS) van de Noordzee aan morfologische modellen die de vorming van patronen op de bodem beschrijven, zoals zandgolven en zandbanken.

Dankzij deze koppeling weet de promovenda de natuurlijke vorming van zandbanken en zandgolven adequaat te voorspellen voor het overgrote deel van de Noordzee. Als volgende stap heeft zij de menselijke activiteit opgenomen: zandwinputten en windmolenparken.

Rondom deze ingrepen ontstaat een heel eigen dynamiek, met onder meer troggen en zandbanken die hoogteverschillen van meters veroorzaken: het windpark zèlf komt in de loop van de tijd ook hoger te liggen. De plaats van een windpark, de hoek ten opzichte van de stroomrichting, de korrelgrootte van het zand of de kiezels: ze dragen allemaal bij aan deze effecten.

Zo is het effect bij de Engelse kust totaal verschillend van dat bij de Nederlandse: door sterkere stroming en een andere bodemsamenstelling treden effecten bij Engeland veel sneller op. Ook strekt de invloed zich daar uit over een veel groter gebied dan voor de Nederlandse kust.

Rapid assessment tool
De modellen van Van der Veen kunnen dienen als ‘rapid assessment tool’ voor besluitvorming over bijvoorbeeld de locatie van nieuwe activiteiten zoals de grootschalige zandwinning -365 miljoen kubieke meter- voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte.

De gevolgen over honderd jaar mogen ver weg lijken, ze zeggen ook veel over de stabiliteit in de jaren ervoor, aldus de promovenda. Ook kunnen de modellen relatief eenvoudig worden uitgebreid met nieuwe ‘lagen’ die bijvoorbeeld informatie bevatten over andere menselijke activiteiten op de Noordzee.

Henriët van der Veen (1978, Heerenveen) studeerde Civiele Technologie en Management aan de Universiteit Twente, zij heeft haar promotieonderzoek gedaan in de afdeling Waterbeheer onder leiding van prof. Suzanne Hulscher.

Bron: Universiteit Twente

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

i29 realiseert seniorenwoning op de kavel bij de kinderen

Gisteren, 15:32

Diederendirrix ontwerpt sociaal woningbouwproject Picustoren aan Eindhovensch Kanaal

Gisteren, 12:00

Hedendaags hoofdkantoor voor aluminiumproducent op fundamenten verwoest pand

Gisteren, 11:22

Ben jij naast architect fanatiek sporter? Deel je verhaal in de nieuwe Architectenweb-zomerserie!

Gisteren, 09:30

Rekenkamer: Limburg moet regie pakken in woningbouw

Gisteren, 17:12

Gemeente Amsterdam mag darkstores weren in groot deel van de stad

Gisteren, 12:30

Verbouwing Binnenhof mag van rechter doorgaan

Gisteren, 10:41

Koopwoningen bijna 10 procent duurder dan jaar eerder, stijging vlakt af

23 juni, 10:46

Prominente ontwikkelaars committeren zich aan bouw biobased woningen

19 juni, 9:42

BoogieWood winnaar van de eerste Gouden Hijskraan

18 juni, 5:31
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan