Circulaire boerderij Beers
Copyright: Marco Smits (Tweelinden) en Marco Vermeulen (Studio Marco Vermeulen)
SMAAKSTAAT
Copyright: G.J.M. van der Kaa (De Walnoothoeve(n)) en Eva Pfannes (Ooze Architects)
De wederkeer van het pastorale landschap
Copyright: Rob van de Langenberg (Coöperatie Herenboeren) en Niké van Keulen (MTD Landschapsarchitecten)
Educatie, recreatie en duurzaam wonen op het boerenerf
Copyright: J.A.J. Braspenning (Floribras Garden Plants) en Ad Schoenmakers (Architecten buro Schoenmakers)
Productief Peppelland
Copyright: Frans van Boeckel (particulier grondeigenaar) en Joost van der Waal (zelfstandig architect)
De Natuurakker
Copyright: Jos Klessens (akkerbouwer) en Joeri de Bekker (OVSL - Oog voor Schoonheid Landschapsarchitectuur)
Kwatrijn, Generatiebestendig boeren in het hart van Brabant
Copyright: Bas Combee (Maatschap Combee) en R. de Visser (Vista landschapsarchitectuur en stedenbouw)
Natuurinclusieve Streekboerderijen Slabroek
Copyright: Frank van Beuningen (Fonds Natuurinclusieve Streekboerderijen) en Pieter Veen (Circular landscapes)
Weet wat je eet
Copyright: Vincent Wittenhorst (Natuurboerderij Wittenhorst) en Sander Giesen (Giesen Architectuur)
Verborgen landschap
Copyright: Maatschap H.K.C. Roelofsen – I. Roelofsen-Antuma en Radartoren Architectuur
Sterboeren
Copyright: Maatschap D-J & M. Schoonman en tlu landschapsarchitecten
Proefboerderij Haverkamp
Copyright: Wim Hekkert (MTS Hekkert-Bettink) en Judith van der Poel (Niek Roozen landscape architects)
Melk & Noot
Copyright: Rick Huis in ’t Veld (De Melkbrouwerij) en Ruud Dubbeld (MTD Landschapsarchitecten)
Start-up Farm
Copyright: Vincent Overgoor (Decohof) en Moon Brader (Team O)
Wat een eikels in het Twentse landschap
Copyright: Anne-Jifke Haarsma (Batweter) en Pauline van den Broeke (Can you imagine)
Twents Precisielandgoed
Copyright: Max van Rechteren (particulier grondeigenaar) en Pieter Veen (Circular Landscapes)
De Bosboerderij
Copyright: Ed van der Vorst (Welna BV) en Thomas Dieben (krft)
NEO-RURALISATIE
Copyright: SijtseJan Roeters (Toekomstboeren) en Ymkje van de Witte (VANDEWITTE Landschapsarchitectuur)
De Kippencoupé
Copyright: Peter van Agt (Fladder Farm) en Harro Wieringa (Witteveen+Bos)
OpportuniTEA
Copyright: Marielle Swinkels (ZorgtechnoService) en Mirte van Laarhoven (OKRA Landschapsarchitecten)
Circulaire boerderij Beers
Copyright: Marco Smits (Tweelinden) en Marco Vermeulen (Studio Marco Vermeulen)
SMAAKSTAAT
Copyright: G.J.M. van der Kaa (De Walnoothoeve(n)) en Eva Pfannes (Ooze Architects)
De wederkeer van het pastorale landschap
Copyright: Rob van de Langenberg (Coöperatie Herenboeren) en Niké van Keulen (MTD Landschapsarchitecten)
Educatie, recreatie en duurzaam wonen op het boerenerf
Copyright: J.A.J. Braspenning (Floribras Garden Plants) en Ad Schoenmakers (Architecten buro Schoenmakers)
Productief Peppelland
Copyright: Frans van Boeckel (particulier grondeigenaar) en Joost van der Waal (zelfstandig architect)
De Natuurakker
Copyright: Jos Klessens (akkerbouwer) en Joeri de Bekker (OVSL - Oog voor Schoonheid Landschapsarchitectuur)
Kwatrijn, Generatiebestendig boeren in het hart van Brabant
Copyright: Bas Combee (Maatschap Combee) en R. de Visser (Vista landschapsarchitectuur en stedenbouw)
Natuurinclusieve Streekboerderijen Slabroek
Copyright: Frank van Beuningen (Fonds Natuurinclusieve Streekboerderijen) en Pieter Veen (Circular landscapes)
Weet wat je eet
Copyright: Vincent Wittenhorst (Natuurboerderij Wittenhorst) en Sander Giesen (Giesen Architectuur)
Verborgen landschap
Copyright: Maatschap H.K.C. Roelofsen – I. Roelofsen-Antuma en Radartoren Architectuur
Sterboeren
Copyright: Maatschap D-J & M. Schoonman en tlu landschapsarchitecten
Proefboerderij Haverkamp
Copyright: Wim Hekkert (MTS Hekkert-Bettink) en Judith van der Poel (Niek Roozen landscape architects)
Melk & Noot
Copyright: Rick Huis in ’t Veld (De Melkbrouwerij) en Ruud Dubbeld (MTD Landschapsarchitecten)
Start-up Farm
Copyright: Vincent Overgoor (Decohof) en Moon Brader (Team O)
Wat een eikels in het Twentse landschap
Copyright: Anne-Jifke Haarsma (Batweter) en Pauline van den Broeke (Can you imagine)
Twents Precisielandgoed
Copyright: Max van Rechteren (particulier grondeigenaar) en Pieter Veen (Circular Landscapes)
De Bosboerderij
Copyright: Ed van der Vorst (Welna BV) en Thomas Dieben (krft)
NEO-RURALISATIE
Copyright: SijtseJan Roeters (Toekomstboeren) en Ymkje van de Witte (VANDEWITTE Landschapsarchitectuur)
De Kippencoupé
Copyright: Peter van Agt (Fladder Farm) en Harro Wieringa (Witteveen+Bos)
OpportuniTEA
Copyright: Marielle Swinkels (ZorgtechnoService) en Mirte van Laarhoven (OKRA Landschapsarchitecten)

Zestien winnaars bij prijsvraag Brood en Spelen

5 juli 2018, 10:36
De winnaars van Brood en Spelen, de ontwerpwedstrijd voor nieuwe perspectieven voor het platteland, zijn gistermiddag bekend gemaakt. Omdat er niet één antwoord is op het complexe vraagstuk, heeft de jury acht winnaars in Noord-Brabant en acht winnaars in Gelderland en Overijssel geselecteerd.

De zestien winnende teams werken in de komende maanden hun plannen verder uit. Daarvoor ontvangt elk team een bedrag van 25.000 euro, excl. btw. Verder krijgen ze een coach van de provincie en deskundige ondersteuning. In februari 2019 presenteren de teams hun definitieve plannen.

De jury stond onder leiding van Rijksbouwmeester Floris Alkemade en Rijksadviseur voor het Landschap Berno Strootman.

Winnaars Noord-Brabant
- Circulaire boerderij Beers (Cuijck): Marco Smits (Tweelinden) en Marco Vermeulen (Studio Marco Vermeulen)
- SMAAKSTAAT (Halderberge): G.J.M. van der Kaa (De Walnoothoeve(n)) en Eva Pfannes (Ooze Architects)
- De wederkeer van het pastorale landschap (Boxtel): Rob van de Langenberg (Coöperatie Herenboeren) en Niké van Keulen (MTD Landschapsarchitecten)
- Educatie, recreatie en duurzaam wonen op het boerenerf (Zundert): J.A.J. Braspenning (Floribras Garden Plants) en Ad Schoenmakers (Architecten buro Schoenmakers)
- Productief Peppelland (Meierijstad): Frans van Boeckel (particulier grondeigenaar) en Joost van der Waal (zelfstandig architect)
- De Natuurakker (Meierijstad): Jos Klessens (akkerbouwer) en Joeri de Bekker (OVSL - Oog voor Schoonheid Landschapsarchitectuur)
- Kwatrijn: Generatiebestendig boeren in het hart van Brabant (Haaren): Bas Combee (Maatschap Combee) en R. de Visser (Vista landschapsarchitectuur en stedenbouw)
- Natuurinclusieve Streekboerderijen Slabroek (Uden): Frank van Beuningen (Fonds Natuurinclusieve Streekboerderijen) en Pieter Veen (Circular landscapes)

Winnaars Gelderland
- Weet wat je eet (Montferland): Vincent Wittenhorst (Natuurboerderij Wittenhorst) en Sander Giesen (Giesen Architectuur)
- Verborgen Landschap (Arnhem): Henny Roelofsen (Maatschap H.K.C. Roelofsen – I. Roelofsen-Antuma) en Marco Henssen (Radartoren Architectuur)
- Sterboeren: sterren voor het landschap (Brummen): Dirk-Jan Schoonman (Maatschap D-J & M. Schoonman) en Mariëtte Claringbould (tlu landschapsarchitecten)
- Proefboerderij Haverkamp, gemengd bedrijf voor toekomstboeren (Voorst): Wim Hekkert (MTS Hekkert-Bettink) en Judith van der Poel (Niek Roozen landscape architects)

 Winnaars Overijssel
- Melk & Noot | een fijnschalig landschap (Deventer): Rick Huis in ’t Veld (De Melkbrouwerij) en Ruud Dubbeld (MTD Landschapsarchitecten)
- Start-up Farm (Dalfsen): Vincent Overgoor (Decohof) en Buro Moon, OTO landscape architecture en Ravenkop
- Wat een eikels in het Twentse landschap (Dinkelland): Anne-Jifke Haarsma (Batweter) en Pauline van den Broeke (Can you imagine)
- Twents Precisielandgoed (Hardenberg): Max van Rechteren (particulier grondeigenaar) en Pieter Veen (Circular Landscapes)

De jury kwam tot slot ook tot vier eervolle vermeldingen.
- De Bosboerderij (Epe): Ed van der Vorst (Welna BV) en Thomas Dieben (krft)
- NEO-RURALISATIE, niet terug naar 1850 maar vooruit naar 2050 (Brummen): SijtseJan Roeters (Toekomstboeren) en Ymkje van de Witte (VANDEWITTE Landschapsarchitectuur)
- De Kippencoupé (Oirschot/Boxtel): Peter van Agt (Fladder Farm) en Harro Wieringa (Witteveen+Bos)
- OpportuniTEA (Someren): Marielle Swinkels (ZorgtechnoService) en Mirte van Laarhoven (OKRA Landschapsarchitecten)

De inzendingen zijn hier te bekijken. Het juryrapport is hier te downloaden.

Veranderingen op platteland
In totaal hebben 95 teams ideeën ingezonden; 51 teams maakten plannen voor locaties in Noord-Brabant, 24 maakten plannen voor Gelderland en 20 teams hadden ideeën voor Overijssel. Aanleiding voor de prijsvraag zijn de grote veranderingen waar het platteland mee wordt geconfronteerd: klimaatverandering, verduurzaming van de landbouw, natuurbeheer, energietransitie en dierziektes.

Verder vragen vergrijzing en bevolkingskrimp om een andere inrichting van het platteland. Daarnaast zullen veel boeren zonder opvolgers of toekomstperspectief hun bedrijf stoppen. Hierdoor komen stallen en schuren leeg te staan.

Nieuwe perspectieven, nieuwe aanpak
Volgens Alkemade vertegenwoordigen de winnende inzendingen een breed scala aan vernieuwende inzichten. Strootman zegt te hopen dat de geselecteerde plannen ook anderen zullen inspireren om te vernieuwen. “Om echt een slag te kunnen maken op het platteland zijn naast aanlokkelijke perspectieven ook nieuwe vormen van samenwerken en slimme businessmodellen hard nodig”, aldus Strootman. 

Andere nieuwsberichten

Bouw wooncomplex en hotel voor studenten Bajeskwartier gestart

Vandaag, 16:32

Nieuw kantoor voor De Zwarte Hond Rotterdam

Vandaag, 10:48

Gesloten diamantslijperij is herbestemd tot markant woon- en werkgebouw

Gisteren, 15:53

De Nieuwe Verbinding N69 ingepast in natuurlijk landschap

Gisteren, 13:09

Amsterdam schrijft tender uit voor kavel 4A Sluisbuurt

Vandaag, 12:10

Bewoners van ruim duizend Rotterdamse straten vergroenen omgeving

Gisteren, 14:26

Royal HaskoningDHV doet onderzoek naar stadion na instorting tribune

Gisteren, 10:17

'Plan om wijk in Purmerend van gas af te halen is onrealistisch'

Gisteren, 09:52

BNO Piet Zwart Prijs 2021 voor Hella Jongerius

18 oktober, 4:39

Chinese huizenmarkt stort verder in door crisis bij Evergrande

18 oktober, 1:56
Robert MuisRedacteur
KUBUS BV
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen by ODS
Aliplast Aluminium Systems
Mosa.
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Wicona
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Forster
Balink Glas & Aluminium BV
VELUX Commercial
Sempergreen
Aluprof Nederland BV
Intal BV
Cosentino The Netherlands B.V.
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco International KG
AGC Nederland Holding B.V.
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
Foreco Houtproducten
Wienerberger B.V.
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
ROCKWOOL B.V.
Master Builders Solutions Nederland B.V.
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Rockpanel
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
VELUX Nederland B.V.
Jung | Hateha B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Plastica Groep
Holonite B.V.
OWA Benelux BV
FALK® Bouwsystemen
Serge Ferrari
Alsecco
Tata Steel Colorcoat®
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan