Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Copyright: ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Gert Jan te Velde ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Reimar von Meding ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Dick de Gunst ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Ronald Schleurholts ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Arna Mackic ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Eric-Jan de Rooij ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Jack Hock ( Mioulet grafie/DAPh)
Copyright: Debat ( Mioulet grafie/DAPh)
Verslag van Het Grote Transformatie en Renovatiecongres
26 juni 2014, 17:03
Afgelopen dinsdag vond in het Eindhovense Klokgebouw Het Grote Transformatie en Renovatie Congres plaats. Acht sprekers lieten hun licht schijnen over de twee verwante thema’s, na afloop was er een debat. Een impressie van het congres.
Tekst Ronnie Weessies en Michiel van Raaij
‘Zeer inspirerende sprekers’ en ‘een topbijeenkomst’ waren enkele van de opmerkingen die gemaakt werden over het congres, dat door meer dan 150 architecten, adviseurs en opdrachtgevers werd bezocht. In de ochtend lag de nadruk op renovatie van seriematige woningbouw, terwijl ’s middags transformatie van utiliteitsbouw werd besproken. Ook Strijp-S, waar de bijeenkomst werd gehouden, kwam aan bod.
Renovatie
Gert Jan te Velde legde aan de hand van enkele projecten als
Complex 50
en
Dudokhaken
in Amsterdam uit hoe zijn bureau Van Schagen Architekten op de bestaande structuur van gebouwen doorbouwt. Ook zette hij uiteen hoe hij als architect tegenwoordig ook andere rollen dan alleen die van ontwerper speelt. In sommige processen kan hij bijvoorbeeld ook adviseur of 'matchmaker' zijn.
Ook volgens Reimar von Meding (KAW) kunnen architecten zich bekwamen in ‘nieuwe’ aspecten van het vak. Hij noemde daarbij specifiek productontwikkeling en de verkoop van een project. Daarnaast is het volgens Von Meding zaak de gebruiker meer te betrekken aan de voorkant van het bouwproces. Bij het concept
Reimarkt
bijvoorbeeld wordt de klant centraal gesteld door een kant-en-klaar product aan te bieden dat op diens wensen is afgestemd. Huiseigenaren kunnen voor hun woning verschillende pakketten aanschaffen. Een pakket om de woning snel energiezuinig te maken bijvoorbeeld. Of een volledig nieuwe gevel, voor wie toe is aan een nieuwe uitstraling voor zijn woning.
In zijn lezing ging Dick de Gunst (Hans van Heeswijk architecten) in op de renovatie van galerijflats. Met zijn bureau pakte hij bijvoorbeeld drie galerijflats in de Apeldoornse
Gentiaanbuurt
aan door de nauwelijks zichtbare entree prominenter te maken, de als onprettig en onveilig ervaren ‘achterkanten’ weg te werken en tegelijkertijd de uitstraling te verbeteren. Nieuwbouw wordt volgens De Gunst vaak als een zegen gezien, maar het voordeel van bestaande gebouwen is dat ze je precies vertellen wat er niet goed werkt. Door de zwakke plekken aan te pakken ontstaan gebouwen met blijvend hoge kwaliteit.
Transformatie
Met de keynote van Ronald Schleurholts (cepezed) begon het deel over transformatie. Net als de sprekers over renovatie benadrukte hij het belang van het ‘lezen’ van een gebouw alvorens bijvoorbeeld een
theater in een kerk
te bouwen. Verder besprak hij de
Cacaofabriek
in Helmond en het
nieuwe onderkomen van cepezed
in Delft.
Arna Mackic (RAAAF) legde het accent iets anders. Eerst vertelde zij over het veelgeroemde project
VacantNL
, waarbij leegstand in Nederlandse publieke gebouwen aan de kaak wordt gesteld. Het rijdende object
Secret Operation 610
op de voormalige vliegbasis Soesterberg maakte zowel qua uiterlijk als betekenis minstens zoveel indruk. In het object wordt het Koude Oorlog-verleden van de vliegbasis verbonden met de innovatieve luchtvaartindustrie in Nederland, die volgens het bureau op Soesterberg een plek zou moeten krijgen.
Ook Eric-Jan de Rooij van ontwikkelaar Lingotto kon een prominent project presenteren, de transformatie van toren Overhoeks naar
A’dam Toren
waarvan de werkzaamheden volgende maand start. Uit zijn verhaal bleek vooral hoe gelukkig de match tussen de ontwikkelende partijen, het programma, de locatie en het gebouw is. Voor ieder gebouw is het de kunst zo'n match te vinden.
Eindhoven
Jan Roijmans, programmamanager van de
Spoorzone Eindhoven
, praatte het publiek bij over de ontwikkelingen in de gebieden rond de spoorlijn in de Lichtstad. De focus lag hierbij op kantoren, waarvan in Eindhoven 250.000 vierkante meter (op 1,5 miljoen m2) leegstaat. Wel wordt een gestage toename van het aantal kantoorbanen in 2030 verwacht.
Het sprekersgedeelte van de dag werd afgesloten door Jack Hock, projectdirecteur
Strijp-S
namens woningcorporatie Trudo. Hij wist het publiek te boeien met zijn verhaal over de transformatiegeschiedenis van het voormalige Philipsterrein en de strategie om het voorheen afgesloten gebied onderdeel van de stad te laten worden.
Debat
In het aansluitende debat spraken Paul Diederen (architect-partner van diederendirrix), Ronald Rijnen (hoofd stedenbouw gemeente Eindhoven), Boudewijn de Bont (directeur Nico de Bont/TBI) en Jack Hock (directeur Trudo) over de sleutels tot een succesvolle transformatie: denken vanuit de kracht van het gebouw en integraal samenwerken tussen verschillende disciplines.
Hock benadrukte naar de zaal toe dat iedereen na zoveel jaar krimp in de bouwsector wel zegt zich anders op te stellen, maar dat dit in de meeste gevallen nog echt niet zo is. Van architecten wordt echt een fundamenteel andere houding verwacht, stelde hij.
Een kant-en-klare oplossing voor de door Roijmans geschetste (aanstaande) leegstand in de spoorzone van Eindhoven hadden de panelleden niet. Diederen benadrukte dat Eindhoven inmiddels een werkelijk stedelijk karakter heeft gekregen en dat dat een positief uitgangspunt voor dit gebied is.
Ook stelde Diederen dat de leegstaande gebouwen een mix van functies kunnen, nee zouden moeten, krijgen; iets wat de andere panelleden beaamden. Ook zou een mogelijke transformatie ruimte moeten laten voor nieuwe transformaties. Het moeten flexibele gebouwen blijven.
Niet dichttimmeren
Een belangrijk discussiepunt was tenslotte nog de vraag wat je bij een transformatie van tevoren allemaal vastlegt en wat je openlaat. Het volledig dichttimmeren van een transformatie, qua begroting en toekomstig gebruik, is echt verleden tijd, vonden alle panelleden.
Anderzijds werkt het ook niet om het maar allemaal open te laten. Hoe bepaal je dan wat een wenselijke ontwikkeling is en wat niet, en hoe het gebruik nu ten dienste staat van toekomstig gebruik? Het gaat erom een stapsgewijze ontwikkeling in gang te zetten met een helder kader, maar open invulling daarvan.
Door te werken met een concept, in plaats van een volledig uitgewerkt plan, kunnen ontwikkelingen wel gestuurd worden, maar blijft de precieze invulling nog open. Voor Strijp S heeft Trudo voor ieder gebouw zo'n concept opgesteld. Volgens Hock werkt dit uitstekend. Aan de slag!
Meer foto's van Het Grote Transformatie- en Renovatiecongres zijn te vinden op de
Facebook-pagina van Architectenweb
.
Trefwoorden
het grote transformatie- en renovatiecongres
van schagen architekten
ronald schleurholts
lingotto
reimar von meding
de hoop pekso
trudo
hans van heeswijk architecten
arna mackic
leegstand
raaaf
dick de gunst
kaw
jack hock
transformatie
cepezed
eric-jan de rooij
gert jan te velde
diederendirrix
renovatie
reynaers
Best gelezen
1
Plan voor nieuwe buurt op plek hoofdkantoor ABN AMRO op de Zuidas
vrijdag, 10 oktober
2
Flat Amsterdam-Noord 'aangekopt' met 53 seniorenwoningen
donderdag, 9 oktober
3
‘Alexander Straub zet grote groep vakgenoten weg als niet-relevant’
vrijdag, 10 oktober
4
Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op
maandag, 13 oktober
5
ECHO Urban Design en Studio RAP maken winnend ontwerp voor herontwikkeling in Vlissingen
donderdag, 9 oktober
Gerelateerde nieuwsberichten
Bewoners Strijp-S bouwen kozijnenpaviljoen
28 juli 2014
VPRO opent medialab in Eindhoven
23 oktober 2014
Nieuw onderkomen voor Eindhovense hockeyers
15 september 2014
Ellen van Acht Duurzame Bouwvrouw 2014
25 september 2014
Plan voor ondergrondse ruimte Suikerunie
21 juli 2015
Excursie met diederendirrix door Eindhoven
30 mei 2016
Bouw eerste woningen Nieuw Delft van start
26 februari 2016
Strop spoorgebied Delft groter dan verwacht
30 oktober 2014
Duurzame Renovatiewinkel zoekt ondernemer
15 mei 2015
Drie woongebouwen Strijp S in aanbouw
7 januari 2016
Ministerie eist controle galerijflats
23 december 2015
Jonge Maaskantprijs 2017 voor Arna Mackic
15 maart 2017
Ruim tweehonderd woningen in oud kantoorpand
12 december 2014
Verslag eerste dag Het Grote Woningbouwcongres
12 februari 2015
Video: Het Grote Transformatie en Renovatiecongres
25 juli 2014
Rotsachtig werklandschap maakt eind aan zitten
2 december 2014
Innovatieprijs voor Wijkbedrijf Bilgaard
31 oktober 2014
Hoogste punt A'DAM Toren bereikt
26 oktober 2015
Paul Diederen benoemd tot hoogleraar TU Eindhoven
12 mei 2016
Excursie met diederendirrix door Eindhoven
17 mei 2016
Minister Blok verricht officiële opening Reimarkt
4 juli 2014
Vuren memoreren oude grotbewoners Cappadocië
2 juli 2018
Zorgen over verlies Eindhovense corporatie
1 december 2014
'Spoortunnel Delft uiteindelijk moeite waard'
3 november 2014
Reimarkt beste plan duurzame renovatiewinkel
13 juli 2015
Van Schagen architekten organiseert vakdiscussie
3 september 2014
Vijf steden starten programma woningvernieuwing
9 juli 2014
Het Grote Transformatie- en Renovatiecongres
26 mei 2014
10 redenen naar Architectenweb-congres op Strijp S te gaan
17 juni 2014
Cepezed en Lingotto keynotes op congres Architectenweb
3 juni 2014
Kansen voor de bouw liggen in nieuwe producten
21 juli 2014
DP6 ontwerpt appartementengebouw Overhoeks
12 januari 2017
Nieuwe huisvesting cepezed in gebruik genomen
5 augustus 2014
BNNVARA zendt documentaire over architect Arna Mackic uit
19 mei 2020
Terugkijken: Door de ogen van Arna
29 mei 2020
Bewoners Strijp-S bouwen kozijnenpaviljoen
28 juli 2014
VPRO opent medialab in Eindhoven
23 oktober 2014
Nieuw onderkomen voor Eindhovense hockeyers
15 september 2014
Ellen van Acht Duurzame Bouwvrouw 2014
25 september 2014
Plan voor ondergrondse ruimte Suikerunie
21 juli 2015
Excursie met diederendirrix door Eindhoven
30 mei 2016
Bouw eerste woningen Nieuw Delft van start
26 februari 2016
Strop spoorgebied Delft groter dan verwacht
30 oktober 2014
Duurzame Renovatiewinkel zoekt ondernemer
15 mei 2015
Drie woongebouwen Strijp S in aanbouw
7 januari 2016
Ministerie eist controle galerijflats
23 december 2015
Jonge Maaskantprijs 2017 voor Arna Mackic
15 maart 2017
Ruim tweehonderd woningen in oud kantoorpand
12 december 2014
Verslag eerste dag Het Grote Woningbouwcongres
12 februari 2015
Video: Het Grote Transformatie en Renovatiecongres
25 juli 2014
Rotsachtig werklandschap maakt eind aan zitten
2 december 2014
Innovatieprijs voor Wijkbedrijf Bilgaard
31 oktober 2014
Hoogste punt A'DAM Toren bereikt
26 oktober 2015
Paul Diederen benoemd tot hoogleraar TU Eindhoven
12 mei 2016
Excursie met diederendirrix door Eindhoven
17 mei 2016
Minister Blok verricht officiële opening Reimarkt
4 juli 2014
Vuren memoreren oude grotbewoners Cappadocië
2 juli 2018
Zorgen over verlies Eindhovense corporatie
1 december 2014
'Spoortunnel Delft uiteindelijk moeite waard'
3 november 2014
Reimarkt beste plan duurzame renovatiewinkel
13 juli 2015
Van Schagen architekten organiseert vakdiscussie
3 september 2014
Vijf steden starten programma woningvernieuwing
9 juli 2014
Het Grote Transformatie- en Renovatiecongres
26 mei 2014
10 redenen naar Architectenweb-congres op Strijp S te gaan
17 juni 2014
Cepezed en Lingotto keynotes op congres Architectenweb
3 juni 2014
Kansen voor de bouw liggen in nieuwe producten
21 juli 2014
DP6 ontwerpt appartementengebouw Overhoeks
12 januari 2017
Nieuwe huisvesting cepezed in gebruik genomen
5 augustus 2014
BNNVARA zendt documentaire over architect Arna Mackic uit
19 mei 2020
Terugkijken: Door de ogen van Arna
29 mei 2020
Toon alles
Andere nieuwsberichten
David Chipperfield landt in Antwerps Nieuw Zuid
Gisteren, 16:04
Het duurzame kantoorproject Orchard van David Chipperfield Architects is de meest recente toevoeging aan de ontwikkeling van de wijk Nieuw Zuid aan de Antwerpse Schelde.
Daan Zandbelt wordt nieuwe Spoorbouwmeester
Gisteren, 14:31
Per 1 januari volgt hij Marianne Loof op in die rol. Zandbelt is partner bij architectenbureau De Zwarte Hond en was van 2016 tot 2020 Rijksadviseur Stad en Infrastructuur.
Kantoorgebouw door Arthur Staal aan de Schinkel gerenoveerd en uitgebreid
Gisteren, 11:58
Het bestaande gebouw is naar ontwerp van Office Winhov zoveel mogelijk gerestaureerd, nieuwe toevoegingen zijn zichtbaar gemaakt door hedendaagse materialen en proporties.
Architect@Work strijkt 30 en 31 oktober neer in De Kromhouthal in Amsterdam
Gisteren, 10:00
Op donderdag 30 en vrijdag 31 oktober 2025 vindt Architect@Work plaats in De Kromhouthal in Amsterdam-Noord. Het wordt de tweede editie van het event in de metropoolregio Amsterdam en Architectenweb organiseert er weer een sprekersprogramma.
Afaina de Jong wint Amsterdamprijs voor de Kunst 2025
Gisteren, 15:19
De architect en oprichter van Afarai won de belangrijkste kunstprijs van de hoofdstad in de categorie Bewezen Kwaliteit.
Pararius: huurmarkt zit op slot, huren stijgen verder
Gisteren, 10:49
De vrije sector huurmarkt zit nog altijd ‘compleet op slot’, meldt woningplatform Pararius op basis van cijfers over het derde kwartaal.
PBL: Ook nieuw plan voor circulaire economie is niet genoeg
14 oktober, 2:42
In de nieuwe versie van het zogeheten Nationaal Programma Circulaire Economie staan ‘vooral veel intenties en plannen’, schrijft het planbureau.
Bossen en bodems in zwaar weer, klimaatraad maakt zich zorgen
14 oktober, 10:24
De klimaatverandering versnelt en de biodiversiteit gaat hard achteruit, terwijl er volgens de WKR steeds meer van de bossen en bodems wordt gevraagd.
'Helft investeerders spendeert opbrengsten verkochte huurhuizen in buitenland'
13 oktober, 2:41
Bijna de helft van de vastgoedinvesteerders die in Nederland huurwoningen van de hand doen, investeert de opbrengsten liever in het buitenland.
Duitsland slokt Nederlandse bouwkracht op
13 oktober, 11:16
De Duitse plannen voor honderden miljarden aan bouwinvesteringen zetten Nederland klem, waarschuwt ABN AMRO.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur