Copyright: Faculteit Bouwkunde TU Delft ( Rob 't Hart)

Bouwkundestudenten luiden noodklok over BEP

8 oktober 2014, 16:41
Studentenvertegenwoordigers uit verschillende richtingen trekken aan de bel over de introductie van de beroepservaringperiode (BEP). Volgens de studenten zijn veel zaken rond de BEP, nodig voor een architectentitel, nog onduidelijk of niet goed geregeld.

Studieverenigingen en studentenraden uit Delft, Eindhoven en Wageningen eisen dat de Beroeps Ervaring Periode wordt uitgesteld. Vanaf januari 2015 moeten bouwkundestudenten in de richtingen architectuur, stedenbouw, landschapsarchitectuur en interieurontwerp een beroepservaringperiode van twee jaar doorlopen om de architectentitel te mogen voeren.

Een paar maanden voor de wettelijk ingang van de BEP is er echter nog te veel onduidelijk over de organisatie, de hoge kosten en de consequenties van het programma dat pas afgestudeerden moeten volgen, stellen de studentenvertegenwoordigers. Ze noemen de BEP "incompleet, te duur en slecht gecommuniceerd".

Kosten
Een belangrijk kritiekpunt op de BEP en het Architecten Register – de uitvoerende partij van de regeling – is dat er tot nu maar een aanbieder van de vereiste modules van de BEP is. Die rekent, zo stellen de studentenvertegenwoordigers, een stevige prijs van zesduizend euro. Dit komt niet overeen met de opzet dat er een ruime keuze en concurrentie zou zijn.

Hieraan gerelateerd zien de noodklokluiders nog een aantal problemen. Volgens het Architecten Register ligt het voor de hand dat de werkgever bijdraagt aan de kosten, maar afgestudeerden hebben - als ze een vakgerelateerde baan kunnen vinden - vaak tijdelijke contracten. Werkgevers die momenteel al met moeite overleven zullen niet investeren in werknemers met een tijdelijk contract.

Kaalslag
Omdat pas afgestudeerden sinds het ontstaan van de crisis slecht betaald worden, is er met de hoge kosten om een titel te behalen volgens de studentenvertegenwoordigers een grote kans dat "er nagenoeg geen aanmeldingen komen". De introductie van de BEP in de huidige vorm zal dan voor "een enorme kaalslag in het Architecten Register zorgen".

Naast de eis om de invoering van de BEP uit te stellen tot er meer duidelijkheid rond de organisatie, kosten en consequenties bestaat, roepen de betrokken studentenverenigingen en -raden het Architecten Register op om de communicatie en uitvoering van de BEP beter te regelen.

Debat
Op 21 november 2014 wordt bij de faculteit Bouwkunde van de TU Delft een debat rond de BEP en de huidige situatie in de beroepsgroep gehouden. Het debat, zo stelt de organisatie, wordt een discussie worden tussen studenten, architecten en beleidsmakers.

De vertegenwoordigers die hun zorg over de huidige stand van de BEP uiten, zijn Facultaire Studentenraad Bouwkunde TU Delft, D.B.S.G. Stylos, Studievereniging CHEOPS, POLIS Platform for Urbanism, Studievereniging AnArchi, Vereniging voor Studie- en Studentenbelangen Delft (VSSD), Argus Architecture Student Association, VIA Stedebouw, en Studievereniging voor Landschapsarchitectuur en Ruimtelijke Planning Genius Loci.

In een reactie laat de BNA weten alle zeilen bij te willen zetten om de invoering van de BEP per 1 januari toch door te laten gaan. Het Architecten Register heeft nog niet gereageerd.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Jaarboek Architectuur in Nederland 2024/2025 gepresenteerd

22 mei, 9:15

Voormalig kantoor in Scheepvaartkwartier Rotterdam herbestemd tot woongebouw

22 mei, 5:13

Wachten in een compositie als van Mondriaan

22 mei, 4:19

Woongebouw 70lux markeert de entree tot het stadshart van Zoetermeer

22 mei, 12:41

Zuid-Holland wil in 2027 besluit over uitbreiding Maasvlakte in zee

22 mei, 12:23

Rekenkamer: begroting verbouwing Binnenhof ‘onrealistisch laag’

22 mei, 9:44

Kamer niet gerust op betaalbaarheid stadsverwarming in nieuwe wet

21 mei, 11:36

Nieuwe editie van de Architecten Wielerkoers

20 mei, 2:45

Nieuwe Rotterdamse aanpak woningbouw: meer snelheid, minder regels en heldere keuzes

20 mei, 9:49

Gemeenten krijgen 7.000 euro per gebouwde betaalbare woning

19 mei, 3:05
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan