Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Paris Proof Portiekflat, ondertekening tijdens Provada
Copyright: Robe`rt Kroonen
Paris Proof Portiekflat
Copyright: TU Delft
The Green Village, TU Delft
Copyright: TU Delft
Paris Proof Portiekflat, ondertekening tijdens Provada
Copyright: Robe`rt Kroonen
Paris Proof Portiekflat, ondertekening tijdens Provada
Copyright: Robe`rt Kroonen
Paris Proof Portiekflat, ondertekening tijdens Provada
Copyright: Robe`rt Kroonen
Paris Proof Portiekflat, ondertekening tijdens Provada
Copyright: Robe`rt Kroonen
Acht bouwers sluiten aan bij initiatief Paris Proof Portiekflat
15 juni, 14:45
Op de vastgoedbeurs Provada hebben acht bouwers een intentieverklaring getekend voor een bijdrage aan de bouw van de Paris Proof Portiekflat. Dat is een innovatieve replica van een portiekflat uit de jaren ’50-’60 die op het terrein
The Green Village
van de TU Delft gebouwd zal worden.
Testcase
Het initiatief werd eerder gestart door zeven woningcorporaties van
Sociale Verhuurders Haaglanden
.
In het toekomstige gebouw zullen bewoners innovatieve oplossingen op het gebied van verduurzaming kunnen gaan testen. Daarna kunnen de corporaties de resultaten van de testcase vervolgens naar believen in hun eigen portiekflats gaan toepassen. Het project wordt onderdeel van The Green Village, het openluchtlaboratorium op de campus van de TU Delft waar op bredere schaal wordt geëxperimenteerd met duurzame innovaties en technieken voor de gebouwde omgeving.
De bouwers die zich bij de Paris Proof Portiekflat hebben aangesloten zijn:
BAM Wonen
,
Dura Vermeer Heyma
,
elk®
,
Heembouw Wonen
,
Hemubo
,
Plegt-Vos
,
Smits Vastgoedzorg
en
Van Wijnen
.
Kennis vergroten
Het initiatief kwam eerder voort uit een analyse dat Nederland ruim 847.000 portieketagewoningen waarvan het merendeel technisch en organisatorisch lastig te verduurzamen is. In een poging om de kennis over deze verduurzamingsopgave te vergroten en het proces daarvan te versnellen spraken zeven woningcorporaties van Sociale Verhuurders Haaglanden eerder al de intentie uit om een jaren ’50-’60 portiekflat na te bouwen willen op The Green Village.
Sociale Verhuurders Haaglanden
is een samenwerkingsverband van 18 woningcorporaties die samen weken aan de volkshuisvestelijke opgaven in de regio Haaglanden. De bij Paris Proof Portiekflat betrokken corporaties zijn Arcade, Haag Wonen, Rijswijk Wonen, Rondom Wonen, WoonInvest, Vidomes en Staedion.
Focus
Portiekflats beslaan, volgens de betrokken organisaties, ongeveer 11 procent van de totale woningvoorraad in Nederland. In de grote steden ligt dat percentage zelfs nog hoger. In Den Haag is het 42 procent, in Amsterdam 37 procent, in Rotterdam 33 procent en in Utrecht 20 procent. De woningcorporaties in Haaglanden hebben ongeveer 26.000 portiekflats van voor 1970 en 12.000 die na 1970 gebouwd zijn in hun bezit. Het gaat daarbij, met name, om systeembouwwoningen. De gebruikte systemen verschillen echter vaak per gebouw.
Die ongelijkheid zorgt voor een behoorlijke reeks aan knelpunten op technisch vlak (bouwfysica, veiligheid, energiesystemen), sociaal vlak in de relatie met de huurders (overlast, communicatie en geen directe voordelen voor huurders), op financieel vlak (investeringskosten) en procesniveau (planning, faalkosten, lage leercurve). Er ligt, los van de omvang, dus een behoorlijke druk op dit dossier.
Stapeling van problemen
Een verdere complicerende factor is dat het woningtype portiekflat, ondanks de grote aantallen, tot nu toe niet of nauwelijks is meegenomen in de lopende renovatieopgave en energietransitie. Oplossingen die wel effectief zijn voor andere type woningen, blijken in de praktijk niet altijd direct toepasbaar te zijn bij portiekflats.
De portiekflat vormt daarmee een complexe uitdaging. De betrokken partijen sommen de negatieve kenmerken nog eens op: er is beperkt ruimte, installaties zijn verouderd, de constructie zorgt voor beperkingen en er zijn sociale knelpunten. Verder wordt met nadruk gewezen op het ontbreken van een eenduidige oplossing voor toepasbare energiesystemen. Een mogelijke oplossing op dit vlak wordt nog eens verder gefrustreerd door de vertraagde aanleg aanleg van warmtenetten en door de algehele netcongestie.
Als geroepen
Deze gestapelde complexiteit en problemen vragen, volgens de betrokken partijen, om een integrale en praktijkgerichte benadering. De publiek-private alliantie van woningcorporaties, marktpartijen en The Green Village rond de Paris Proof Portiekflat komt dus als geroepen. Zo hopen de betrokken partijen de noodzakelijke renovatieopgave op dit deelgebied wind in de zeilen te geven en tegelijkertijd de duurzame en kwalitatieve lat zo hoog mogelijk te houden.
Mohamed Baba, bestuursvoorzitter van Haag Wonen, is enthousiast over het hiermee verstrekte perspectief: "Maar liefst 50 procent van ons bezit bestaat uit portiekflats. Juist daar zitten ook de grootste technische, financiële en sociale uitdagingen. We moeten versnellen naar aardgasvrij, terwijl de oplossingen nog niet beschikbaar en betaalbaar zijn. Deze portiekflat geeft ons de kans om die oplossingen wél te ontwikkelen en te testen, zonder risico voor onze huurders. Dit kunnen we alleen sámen met marktpartijen. Met betaalbare en opschaalbare oplossingen die passen binnen de financiële mogelijkheden van corporaties, kunnen we innovaties op grote schaal toepassen en blijven we werken aan comfortabele en toekomstbestendige woningen voor onze huurders."
Rutger van Helbergen, commercieel directeur Bouw Hemubo, ziet ook de duidelijke kansen die het initiatief en de samenwerking biedeb: "Heel mooi om te zien hoe breed de Paris Proof Portiekflat nu al gedragen wordt, door concullega’s, opdrachtgevers én de toeleverende keten. Dat zegt genoeg over de relevantie. We kunnen het niet alleen en we hebben de hele keten nodig om opschaling en de verduurzamingsopgave betaalbaar te houden."
Trefwoorden
plegt vos
portiekflats
paris proof portiekflat
verduurzaming
smits vastgoedzorg
bestaande woningvoorraad
elk
bam wonen
sociale verhuurders haaglanden
dura vermeer heyma
heembouw
hemubo
van wijnen
paris proof
Locatie
Best gelezen
1
Architect tot de dood erop volgt
dinsdag, 29 september
2
Nominaties Interieur van het Jaar 2026 bekend
woensdag, 30 september
3
Vijf nominaties Abe Bonnema Prijs voor Jonge Architecten 2026
woensdag, 30 september
4
Realisatie gebouw Oopen op Jaarbeursplein Utrecht gaat niet door
maandag, 28 september
5
Gronings huis voor amateurkunst en cultuur Tumult geopend
maandag, 28 september
Gerelateerde nieuwsberichten
Met grootschalige aanpak zijn portiekflats van Pot-Keegstra in Beverwijk behouden
3 december 2024
Circulaire renovatie voor drie portiekflats in Osdorp
18 december 2023
BureauVanEig geeft Weesper portiekflats opfrisbeurt
17 november 2022
Naoorlogse portiekflats in Zwolle respectvol opgewaardeerd
8 november 2021
'Maak renovatie portiekflats makkelijker'
22 juli 2010
Flat Amsterdam-Noord 'aangekopt' met 53 seniorenwoningen
9 oktober 2025
Materialen uit flatgebouw Ivoordreef Utrecht keren terug in nieuwbouw op dezelfde plek
23 februari 2023
Frissere uitstraling voor verduurzaamde flat in Nijmegen
25 juli 2025
Vergroot comfort en frisse uitstraling voor Molenbossenflats
23 oktober 2017
Met grootschalige aanpak zijn portiekflats van Pot-Keegstra in Beverwijk behouden
3 december 2024
Circulaire renovatie voor drie portiekflats in Osdorp
18 december 2023
BureauVanEig geeft Weesper portiekflats opfrisbeurt
17 november 2022
Naoorlogse portiekflats in Zwolle respectvol opgewaardeerd
8 november 2021
'Maak renovatie portiekflats makkelijker'
22 juli 2010
Flat Amsterdam-Noord 'aangekopt' met 53 seniorenwoningen
9 oktober 2025
Materialen uit flatgebouw Ivoordreef Utrecht keren terug in nieuwbouw op dezelfde plek
23 februari 2023
Frissere uitstraling voor verduurzaamde flat in Nijmegen
25 juli 2025
Vergroot comfort en frisse uitstraling voor Molenbossenflats
23 oktober 2017
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Forum Magazine wijdt nummer aan architectuur en de koolstofdioxide-crisis
Gisteren, 14:40
De uitgave is de tweede in een reeks waarbij per nummer een actuele crisis centraal staat.
Door atelier PRO ontworpen brede school in Genderen in gebruik genomen
Gisteren, 13:46
Het gebouw in een kleinschalige woonwijk en biedt onderdak aan basisschool CBS Het Fundament, kindercentrum Camelot en een bibliotheekpunt van Bibliotheek Altena.
MVRDV ontwerpt collectie straatmeubilair voor Escofet
Gisteren, 11:35
Voor fabrikant van straatmeubilair Escofet uit Barcelona heeft MVRDV de Barcode Collection ontworpen.
Fenix en Light House winnen Dutch Daylight Award 2026
Gisteren, 10:33
Woensdag zijn in de Metaal Kathedraal in Utrecht de winnaars van de Dutch Daylight Award 2026 bekendgemaakt.
Vol stroomnet zet ook bijna voltooide woningbouwprojecten klem
Gisteren, 15:35
Zelfs nieuwbouwwoningen die te koop staan en woningen die al zijn verkocht, kunnen vaak niet op tijd op het stroomnet worden aangesloten, waarschuwt brancheorganisatie WoningBouwersNL.
Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars
Gisteren, 09:29
Schrijven ze zich niet in of worden ze eruit gegooid, dan mogen ze hun werk niet uitoefenen.
Haskoning neemt Nelissen Ingenieursbureau over
1 oktober, 12:15
Nelissen wordt een zelfstandige businessunit binnen Haskoning en blijft voorlopig opereren onder zijn eigen naam.
Liander: tekort bouwgrond laat wachtlijsten energienet oplopen
1 oktober, 11:19
Netbeheerder Liander slaagt er nauwelijks in om op tijd grond te verkrijgen voor nieuwe elektriciteitsstations.
Herinrichting en geschiedenis Grote Markt centraal in nieuw boek
30 september, 4:14
Deze maand is het boek 'Het Lege Midden' over de recent heringerichte Grote Markt in Groningen verschenen.
ING: voorlopig geen daling huizenprijzen, ondanks stijgende rente
30 september, 3:09
Toch verwacht de onderzoekstak van de bank dat de huizenprijzen tot eind volgend jaar maar beperkt stijgen.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur