Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten
Perspectief ‘Rotterdam Centrum – Ja Natuurlijk!’, De Urbanisten
Copyright: De Urbanisten

De Urbanisten schetst perspectief voor vitale en aantrekkelijke Rotterdamse binnenstad

1 uur geleden
In opdracht van BIZ RotterdamCentrum, een groep ondernemers en eigenaren uit het centrum van Rotterdam, maakte De Urbanisten een perspectief voor een vitale en aantrekkelijke Rotterdamse binnenstad die samengaat met een meer klimaat- en natuursensitieve inrichting. Het perspectief kreeg de titel 'Rotterdam Centrum? - Ja natuurlijk!'

De betreffende BIZ is al actief sinds 2019 en is een van meerdere zones die in verschillende gebieden in Rotterdam actief zijn. Officieel staat een BIZ voor een bedrijveninvesteringszone, bijvoorbeeld een winkelstraat of bedrijventerrein, waar een groep ondernemers investeert in een betere onderneemomgeving.

De BIZ RotterdamCentrum omvat grofweg een gebied dat begrensd wordt door het Weena, Karel Doormanstraat, Coolsingel en Binnenwegplein. Ook de koopgoot en het begin van de Hoogstraat worden ertoe gerekend. De Lijnbaan vormt daarbinnen de prominente ruggengraat.

Groene transformatie
Het perspectief dat De Urbanisten maakte zet in op een meer klimaat- en natuursensitieve inrichting van het gebied. Dat betekent dat er gepleit wordt voor een reeks samenhangende systeemveranderingen en structurele ingrepen. Daarnaast worden er ook concrete voorstellen gedaan voor de herinrichting en vergroening van straten, boulevards en pleinen.

Dirk van Peijpe van De Urbanisten: "De inrichting en het gebruik van het centrum van Rotterdam is decennialang in belangrijke mate bepaald door automobiliteit. We leven inmiddels in andere tijden en onze ideeën over het gebruik van stedelijke ruimte zijn aan het veranderden. Het zou een prachtige kans zijn om die mobiliteitsruimte op een andere manier in te vullen." Het perspectief schetst die transformatie door veel pleken in te ruimen voor planten en bomen in plaats van auto’s.

Timing
Van Peijpe is de eerste die beseft dat het presenteren van een plan aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen direct als een politiek signaal kan worden gelezen. De opdracht van BIZ RotterdamCentrum aan De Urbanisten dateert echter al van anderhalf jaar geleden.

Wel noemt Van Peijpe het verkiezingsprogramma van de lokale afdeling van de VVD. Daarin is een transformatieplan voor het Lijnbaan-gebied opgenomen. Hierbij werden beelden gebruikt die door het bureau KuiperCompagnons zijn gemaakt. Van Peijpe: 'het VVD-plan gaat om meer zaken, zoals bijvoorbeeld woningbouw. Ons voorstel heeft een, naar mijn mening, radicalere insteek. Wij bepleiten zeer ruime plantvakken en een divers bomenbestand, in combinatie met natuurdaken.'

De timing van het plan heeft, volgens Van Peijpe, zeker ook te maken met maximale leeftijd die veel bomen in het gebied naderen. Die einde levensduur biedt kansen voor verandering, zij het herplanting of het uitbreiden van het groen.

Blauwgroen en kansrijk
De vitaliteit van het centrum van Rotterdam blijft momenteel achter bij die van andere grote steden (Vitaliteitsbenchmark Centrumgebieden, 2024). Deze visie heeft als doel de verblijfskwaliteit te verbeteren en tegelijkertijd een meer klimaat- en natuursensitieve inrichting van zowel de openbare ruimte als gebouwen het vastgoed te bevorderen.

In het rapport ‘Rotterdam Centrum? – Ja Natuurlijk!’ stelt De Urbanisten een aanzienlijke toename voor van de ruimte voor planten en bomen, georganiseerd in een blauwgroen netwerk van straten, boulevards, pleinen, parken en groene daken.

Ook het vergroten van de sponswerking van openbare ruimte en gebouwen om wateroverlast te voorkomen is een belangrijk thema. De royale en veelal op de auto gerichte straatprofielen in het centrum van Rotterdam lenen zich, naar de mening van De Urbanisten, uitstekend voor deze klimaat- en natuursensitieve ingrepen.De visie belicht bovendien een reeks kansrijke projecten voor de korte termijn, waaronder een radicale vergroening van de Lijnbaan en de Karel Doormanstraat, alsmede een Dakpark voor de Bijenkorf.

Vervolg
De groenvisie is omarmd door de opdrachtgever BIZ RotterdamCentrum. Volgens Van Peijpe is dat best bijzonder. Zeker omdat het aantoont dat de gebouweigenaren in het gebied bereid zijn om mee te denken met de vergroening ervan. Van Peijpe: "Men ziet dat er rond dit BIZ-gebied door de gemeente geïnvesteerd wordt in vergroening. Denk bijvoorbeeld aan het plan van Juurlink + Geluk voor het Hofplein dat nu in uitvoering is. Deze BIZ wil proberen dat ook dit gebied eenzelfde aandacht gaat krijgen."

De visie werd dan ook recent door hen aangeboden aan wethouder Pascal Lansink-Bastemeijer. Zowel de ondernemers en eigenaren van deze BIZ, alsmede De Urbanisten, hopen dat een volgende stap een gezamenlijke uitvoering van de visie door gemeente, ondernemers en eigenaren zal zijn.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Studio Vinke en Loos van Vliet ontwerpen blok met woningen in haven Lelystad

2 uur geleden

Cepezed geselecteerd voor ontwerp Collectiecentrum Overijssel

4 uur geleden

Smiljan Radic onderscheiden met Pritzker Prize 2026

Vandaag, 12:09

TIAFF richt blik op thema Messy Realities tijdens elfde editie

Vandaag, 10:15

NVM: verkoopgolf huurwoningen vergroot ongelijkheid starters

2 uur geleden

IT-systeem Omgevingswet schiet na twee jaar nog steeds tekort

Vandaag, 13:20

Eindhoven bouwt 5400 studentenwoningen

Vandaag, 11:04

Experts: versnel energietransitie en hou Gronings gas als airbag

Gisteren, 13:58

Wet die leegstandheffing mogelijk maakt volgende week van kracht

Gisteren, 11:35

Raad van State blokkeert plan voor verbouwing ring Utrecht

11 maart, 4:31
JaapJan BergRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan