Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project
Het VEROZO-rondetafelgesprek
Copyright: Renson
Het VEROZO-rondetafelgesprek
Copyright: Renson
Het VEROZO-rondetafelgesprek
Copyright: Renson
Het VEROZO-rondetafelgesprek
Copyright: Renson
Het VEROZO-rondetafelgesprek
Copyright: Renson
Screens weren de warmte vóór het glas
Copyright: Renson
Screens weren de warmte vóór het glas
Copyright: Renson
Screens weren de warmte vóór het glas
Copyright: Renson
Screens weren de warmte vóór het glas
Copyright: Renson
De deelnemers aan het VEROZO-rondetafelgesprek
Copyright: Renson
Oververhitting voorkomen: beter, duurzamer en niet duurder dan ‘genezen’
2 juli 2025, 10:59
Op een hete dag thuiskomen in een aangenaam koel huis, of op kantoor ook in de zomer het hoofd koel kunnen houden: dat begint al bij een slim gebouwontwerp. Met de ‘ladder van koeling’ als leidraad maak je gebouwen bovendien leefbaar voor vandaag én morgen. Dit en nog veel meer boeiends uit het rondetafelgesprek van experts rond oververhitting lees je hier.
Het rondetafelgesprek is een initiatief van VEROZO, de Belgische beroepsvereniging zonwering en rolluiken. De informatie wordt hier gedeeld door
Renson
.
“Een slim gebouwontwerp neemt tot 80 % van de koelvraag weg”, stelt burgerlijk ir.-arch. Joost Declercq (directeur onderzoek bij archipelago architects en verbonden aan KULeuven) duidelijk. Prof. Dr. Ir. Bouwfysica en Duurzaam bouwen aan de KULeuven Hilde Breesch pleit aanvullend voor nachtventilatie via het schouweffect als heilige graal in de strijd tegen oververhitting in gebouwen. Samen leiden die bevindingen naar dezelfde conclusie: in ons klimaat kan je actieve koeling perfect overbodig maken, als je gebouwontwerp maar voldoende aandacht krijgt.
“Het is eigenlijk heel logisch”, duidt Joost Declercq: “Begin met een gebouw juist te oriënteren en verdeel de ramen slim over de gevels, volgens hun zoninstraling.” Bij nieuwbouw vertrek je daarbij van een blanco canvas. In een renovatieproject liggen de kaarten uiteraard anders. Toch kan je ook dan ingrepen voorstellen die bijdragen aan klimaatadaptief wonen. Denk aan de (her)oriëntatie van specifieke woonfuncties, meer thermische massa voorzien of activeren, en buitenzonwering toevoegen op kritieke glaspartijen. Voer tot nadenken.
Te warm in huis? Daar zitten (vooral) de ramen voor iets tussen
Hoe dan ook bestaat de kunst er in de eerste plaats in om de temperatuur binnenshuis vooral niet te hoog te laten oplopen. Voorkomen is altijd beter dan genezen… vooral dan door te vermijden dat de zonnestralen rechtstreeks op het glas schijnen en het interieur laten opwarmen.
Met de zon als grote oorzaak voor hoog oplopende temperaturen in huis, is het niet onlogisch dat klimaatverandering het oververhittingsseizoen verlengt. Hilde Breesch: “Vroeger hielden drie (zomer)maanden een oververhittingsrisico in, nu moeten we zelfs al rekening houden met oververhitting in de lente en de herfst. Het is dus een probleem van langere periodes doorheen het hele jaar.”
Dat bevestigt ook prof. ir. arch. Shady Attia, hoofd van het Laboratory of Sustainable Building Technology aan de Universiteit van Luik. “Door betere isolatie, luchtdichtheid en grotere glaspartijen zien we steeds vaker oververhitting in het voor- en najaar en zelfs op zonnige winterdagen. Zeker in goed geïsoleerde gebouwen blijft warmte die binnen geraakt langer hangen.”
Buitenzonwering: van subtiel geïntegreerde screens tot structurele eyecatchers
Het komt er dus op neer om ramen langs de buitenkant te beschermen tegen rechtstreekse zoninstraling. Met screens of doekzonwering, bijvoorbeeld. Als je die vroeg in de ontwerpfase al meeneemt, kan je ze perfect en vooral heel subtiel in de gevel integreren. Zeker nu doekkasten en zijgeleiders steeds compacter en slanker worden, vallen die ook bij na-installatie amper nog op.
Met screens op zonne-energie hoeft er zelfs niet meer door de gevel geboord worden voor stroomtoevoer. In doekzonwering is er intussen een aangepaste, windvaste oplossing voor elk type beglazing beschikbaar: van verticale ramen en hoekramen tot horizontale of schuinliggende beglazing zoals dakramen, lichtstraten of veranda’s.
Wil je buitenzonwering uitspelen als architecturale eyecatcher? Dan zijn ook een oversteek, luifels boven de ramen of schuifpanelen ervóór een optie. Vaste, horizontale luifels boven de ramen of lamellen voor het glas bieden schaduw in de zomer en laten toch nog de laagstaande zon maximaal binnen in de winter. Het zicht naar buiten blijft behouden. Met schuifpanelen voor het raam kies je vrij om de zon binnen te laten of net buiten te houden.
De Ladder van Koeling als ‘preventieve’ gids
Met de Ladder van Koeling – opgesteld door het Nederlandse OSKA (Overleg Standaarden Klimaatadaptatie) – heb je alvast een duidelijk leidraad voor een duurzame, structurele aanpak van de oververhittingsproblematiek in gebouwen. Daarbij is het vooral belangrijk om bij elk ontwerp of herbestemming de vier (complementaire) stappen in chronologische volgorde te doorlopen:
1. Voorzie natuurlijke koeling in de omgeving van gebouwen; water en groen spelen een belangrijke rol.
2. Voorkom dat warmte de woning binnendringt. Hou rekening met de oriëntatie, de grootte en plaats van gevelopeningen, en zonwering (via luifels, een strategisch geplaatste boom of screens).
3. Verdrijf warmte op een passieve manier, bijvoorbeeld met (nacht)ventilatie via een schouweffect.
4. Zet pas als laatste optie actieve koelinstallaties (zonder koelmiddelen) in.
“Het doel is eigenlijk om stap vier van de ladder overbodig te maken door slim gebouwontwerp”, zegt Joost Declercq. “In ons huidige klimaat kan dat perfect, onder meer door – zie stap 2 in de ladder van koeling – voldoende in te zetten op buitenzonwering.” “Wat mij betreft is dat één van de meest onderschatte investeringen in de huidige woningbouw, omwille van de grote positieve impact op de koelvraag én het comfortniveau”, valt Glenn Reynders (Energy Ville business developer / dr. ir. KULeuven) hem bij. Bijkomend voordeel van dynamische buitenzonwering: in de winter blijf je nog steeds maximaal voordeel houden van de gratis warmte van de laagstaande zon. “En dat is met zonwerend glas of folies op de ramen niet het geval”, aldus Joost Declercq. “Beide vervormen bovendien het daglichtspectrum, wat een minder aangename ‘optische’ bijwerking heeft voor de bewoners.”
“Als je instant-oplossingen nodig hebt om de temperatuur binnenshuis onder controle te houden, is dat een teken dat er sowieso iets schort aan het gebouwontwerp”, vindt Joost Declercq. “In onze contreien kan je perfect een gebouw ontwerpen dat geen mechanische koeling nodig heeft. Daar moeten we als architecten dan ook massaal op inzetten.”
Nachtkoeling als ‘passieve’ kers op de taart
Naast zonwering is ook nachtkoeling een essentieel onderdeel van zo’n slim gebouwontwerp. Hilde Breesch: “Als je het doordacht aanpakt is intensieve ventilatie via het schouweffect een eenvoudige en goedkope , passieve manier om het binnen te laten afkoelen. Door beneden en boven een raam of deur open te zetten, laat je koelere nachtlucht door een gebouw circuleren en koelt de thermische massa af zodat die de volgende dag weer warmte kan bufferen.”
“Daarvoor moet natuurlijk wel voldoende thermische massa aanwezig zijn”, vult Joost Declerq aan. “Zie een gebouw als een spons, die warmte opslorpt. Een spons moet je uiteraard ook op tijd en stond weer kunnen uitwringen en daarom moet het ’s nachts kunnen afkoelen via ‘nachtkoeling’. Gelukkig zijn periodes waarin de temperatuur buiten ook ’s nachts hoger blijft dan binnen zeer uitzonderlijk en zullen die dat ook blijven. En wees gerust: een gebouw met passieve maatregelen als deze tegen oververhitting moet niet per se meer kosten, het moet gewoon goed ontworpen zijn.”
“Weerbare gebouwen en steden zijn in staat om zich aan te passen aan extreme weersomstandigheden zonder grote externe ingrepen”, besluit Prof. dr. ir. arch. Shady Attia. “Klimaatweerbaarheid betekent: comfort behouden bij hittegolven, voldoende nachtkoeling, bescherming van kwetsbare groepen en energieonafhankelijkheid. Een klimaatadaptieve aanpak richt zich daarom niet alleen op comfort, maar ook op het beperken van risico’s, schade en energieafhankelijkheid. Zo dragen goed ontworpen gebouwen ook bij aan collectieve klimaatweerbaarheid.”
Bouw vandaag al aan morgen en volg de basisregels voor een klimaatadaptief gebouw voor je volgende ontwerp. Meer bevindingen en tips van experts over dit thema vind je in het uitgebreide
rapport
van 15 mei 2025 naar aanleiding van dit expertpanel.
Trefwoorden
zonwering
oververhitting
oska
screens
joost declercq
buitenzonwering
ladder van koeling
renson
glenn reynders
verozo
overleg standaarden klimaatadaptatie
shady attia
hilde breesch
Best gelezen
1
Kantoorcomplex door Goof Spruit bij station Utrecht krijgt tweede leven als De Nieuwe Tuin
woensdag, 11 maart
2
Woongebouw door van Bergen Kolpa vormt nieuwe markering langs bocht Rotte
dinsdag, 10 maart
3
Gerenoveerd Valkhof Museum heropent deuren op 6 juni
dinsdag, 10 maart
4
Alkmaar selecteert VenhoevenCS en Wind voor nieuwbouw Hoornse Vaart
maandag, 9 maart
5
Architectenweb symposium: ontwerpen van autovrije buurten
donderdag, 12 maart
Gerelateerde nieuwsberichten
Screendoekresten van Renson krijgen tweede leven als totebag
28 mei 2024
Renson
Flux+ Wall bekroond op VSK+E
6 februari
Renson
Whitepaper 'Goede nachtrust en spuiventilatie'
22 november 2023
Renson
Ruim een op de drie Nederlanders vindt woning niet hittebestendig
14 juli 2025
Dieter Maes nieuwe general manager Renson Outdoor
28 juni 2023
Renson
Productiesite Renson outdoor compleet opgeleverd
1 november 2022
Martin Tenpierik pleit bij intreerede TU Delft voor gebouwen die met klimaat meebewegen
9 maart
Imposant inspiratiepark voor ‘buitenleven’ opent in Kruisem
31 oktober 2022
Renson
Renson Ambassador Awards uitgereikt op Polyclose 2022
15 september 2022
Renson
Messing kroonjuweel langs de autosnelweg
11 mei 2022
Renson
Renson wint Henry van de Velde Company Award ‘22
9 februari 2022
Duurzame productiesite Renson klaar voor de toekomst
25 oktober 2021
Screendoekresten van Renson krijgen tweede leven als totebag
28 mei 2024
Renson
Flux+ Wall bekroond op VSK+E
6 februari
Renson
Whitepaper 'Goede nachtrust en spuiventilatie'
22 november 2023
Renson
Ruim een op de drie Nederlanders vindt woning niet hittebestendig
14 juli 2025
Dieter Maes nieuwe general manager Renson Outdoor
28 juni 2023
Renson
Productiesite Renson outdoor compleet opgeleverd
1 november 2022
Martin Tenpierik pleit bij intreerede TU Delft voor gebouwen die met klimaat meebewegen
9 maart
Imposant inspiratiepark voor ‘buitenleven’ opent in Kruisem
31 oktober 2022
Renson
Renson Ambassador Awards uitgereikt op Polyclose 2022
15 september 2022
Renson
Messing kroonjuweel langs de autosnelweg
11 mei 2022
Renson
Renson wint Henry van de Velde Company Award ‘22
9 februari 2022
Duurzame productiesite Renson klaar voor de toekomst
25 oktober 2021
Toon alles
Gerelateerde bedrijven
Renson
Andere nieuwsberichten
De Urbanisten schetst perspectief voor vitale en aantrekkelijke Rotterdamse binnenstad
13 maart, 4:41
In opdracht van BIZ RotterdamCentrum maakte De Urbanisten een perspectief voor een vitale en aantrekkelijke binnenstad die samengaat met een meer klimaat- en natuursensitieve inrichting
Studio Vinke en Loos van Vliet ontwerpen blok met woningen in haven Lelystad
13 maart, 3:24
In de haven van Lelystad wordt een blok met 160 woningen naar ontwerp van Studio Vinke in samenwerking met Atelier Loos van Vliet gerealiseerd. Bataviahof wordt het middelste van vijf wooncomplexen, waarvan er inmiddels twee zijn gerealiseerd.
Cepezed geselecteerd voor ontwerp Collectiecentrum Overijssel
13 maart, 2:15
Het Delftse bureau won de Europese aanbesteding die was uitgeschreven voor het gebouw, dat een plek krijgt in het Havenkwartier in Deventer.
Smiljan Radic onderscheiden met Pritzker Prize 2026
13 maart, 12:09
De zestigjarige Chileen wordt door de jury geprezen als een architect die elke opgave met een hoge mate van originaliteit benadert en gebouwen ontwerpt die zowel fragiel ogen als een stille vorm van plezier uitstralen.
NVM: verkoopgolf huurwoningen vergroot ongelijkheid starters
13 maart, 4:03
Waar een recordaantal starters hun eerste woning kon kopen, zagen anderen hun kansen juist afnemen, zegt de makelaarsorganisatie.
IT-systeem Omgevingswet schiet na twee jaar nog steeds tekort
13 maart, 1:20
Het IT-systeem dat overheden nodig hebben om de Omgevingswet uit te voeren, voldoet nog steeds niet aan minimale eisen.
Eindhoven bouwt 5400 studentenwoningen
13 maart, 11:04
De woningen moeten het tekort aan studentenhuisvesting helpen oplossen.
Experts: versnel energietransitie en hou Gronings gas als airbag
12 maart, 1:58
Dat is nodig om minder afhankelijk te worden van andere landen, stellen 22 experts die gespecialiseerd zijn in veiligheid en energie.
Wet die leegstandheffing mogelijk maakt volgende week van kracht
12 maart, 11:35
Gemeenten mogen zelf bepalen of ze de belasting invoeren en hoe hoog die dan wordt.
Raad van State blokkeert plan voor verbouwing ring Utrecht
11 maart, 4:31
Vorig jaar kreeg het kabinet de opdracht om de stikstofuitstoot van het project beter uit te leggen, maar dat is niet gelukt.
Ga naar het nieuws-archief
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur