Copyright: ArchiTech Company / bct architecten, ingenieurs & adviseurs
Copyright: ArchiTech Company / bct architecten, ingenieurs & adviseurs
Copyright: ArchiTech Company / bct architecten, ingenieurs & adviseurs
Copyright: ArchiTech Company / bct architecten, ingenieurs & adviseurs
Copyright: ArchiTech Company / bct architecten, ingenieurs & adviseurs
Copyright: ArchiTech Company / bct architecten, ingenieurs & adviseurs

Parametrisch ontworpen lattengevel golft rond Wolder Huus voor Sport en Cultuur

12 mei 2025, 13:15
De Drentse gemeente De Wolden heeft een nieuw multifunctioneel gebouw, dat onderdak biedt aan onder meer een sporthal, bibliotheek, theaterzaal, zorgvoorzieningen en ontmoetingsruimten. Bct architecten, ingenieurs & adviseurs en ArchiTech Company hebben het ‘Huus voor Sport en Cultuur’ voorzien van een opvallende gevel uit latten, waarvan de golvende vormen parametrisch zijn ontworpen.

Op de locatie van een bestaande sporthal in Zuidwolde, de belangrijkste kern in De Wolden, wilde de gemeente een multifunctioneel gebouw. Het gebouw moest gezond en duurzaam zijn, passen bij de gemeenschap, en open en geschikt zijn voor sport, cultuur en ontmoeting. De Wolden kreeg een blikvanger.

Kleinschaliger aanblik voor groot volume
Bct architecten en ArchiTech Company (ATC) ontwierpen een ‘huus’, waarvan het diverse programma als het ware wordt samengebonden door een opvallende lattengevel met een dynamische uitstraling. Om het gewenste programma in het gebouw een plek te kunnen geven, hebben de architecten rond het grote volume van de sporthal kleinschaliger ruimten gerealiseerd.

De constructie, de vloer en het dak van de sporthal zijn behouden en uitgebreid om tot de gewenste omvang voor het totale complex te komen. De verschillen in hoogte dragen bij aan een prettiger uitstraling naar de omgeving; de bouwmassa sluit aan bij de kleinschalige maat van de omliggende woningen.

Het Wolder Huus voor Sport en Cultuur biedt een divers programma met een totale vloeroppervlakte van zo’n 5.200 m2. Naast de sporthal omvat het programma een bibliotheek, een theaterzaal, zorgvoorzieningen, ruimten die zijn gericht op de jeugd en een centrale ‘huiskamer’ met horeca. Verbinding neemt in het ontwerp een belangrijke plek in. Bij binnenkomst kan de bezoeker in één oogopslag de verschillende functies zien.

Precies berekend
Rondom is de gevel voorzien van houten latten, die driedimensionaal golvende lijnen vertonen. Ter plaatse van de entree strekt de golving zich naar voren en vormen de latten een luifel. Op andere plekken worden de latten een scherm voor de ramen. Deze lattengevel is parametrisch ontworpen, waarbij uitzicht, lichtinval en opwarming van het interieur parameters vormden.

Door parametrisch te ontwerpen kon al vroeg in het ontwerpproces worden bekeken of de ideeën haalbaar waren en kon de vorm worden geoptimaliseerd. Van de latten was vervolgens de precieze maatvoering bekend; die data kon de leverancier van de gevel vervolgens in het productieproces invoeren.

Data gingen van het ene naar het volgende programma, vertelt ATC: “Dit is echt ‘file to factory’.” Een parametrisch ontwerp van de hand van ATC vormde de basis voor het gevelontwerp. Het 3D draadmodel, aangeleverd door ATC,  werd door Metadecor in Grasshopper ingeladen en aangevuld met diverse ontwerpcriteria, zoals profielen, plankafmetingen, minimale en maximale afstanden, et cetera.

Het ontwerp is vervolgens gekoppeld aan Tekla Structures, waar de verdere (detail)uitwerking is gedaan. Metadecor heeft daarna ook de productie, assemblage en montage verzorgd.

Gerelateerde nieuwsberichten

Gerelateerde podcasts

Andere nieuwsberichten

Houten villa van Atelier Nomadic ademt plattelandsleven

2 uur geleden

Maas Lawrence zoekt projecten voor zijn eerste jaarboek Nederlandse architectuur

3 uur geleden

KAW wint tender met duurzame renovatie Haagse portiekwoningen

Vandaag, 12:30

Martien van Goor (1944-2025) stelde het belang van een project boven zijn ego

Vandaag, 11:46

CASA Arnhem opent inzendingsronde voor Heuvelinkprijs 2026

4 uur geleden

Insprekers hebben twijfels over effectiviteit gebiedsplan Utrecht

Vandaag, 09:19

Integratie Het GeluidBuro binnen Nieman Raadgevende Ingenieurs

Gisteren, 11:07

Groningen roept ‘Den Haag’ op te investeren: stilstand is duurder

Gisteren, 09:24

Huizenprijzen minder hard omhoog, maar betaalbaarheid huizen zakt

5 januari, 2:08

Antwerpen op zoek naar nieuwe stadsbouwmeester

5 januari, 11:56
Robert MuisRedacteur
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan