Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Favorieten
Profiel
Uitloggen
De eerstehouten kolommen voor Rijkskantoor Mandemaat 3 in Assen zijn op donderdag 6 maart 2025 geplaatst
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
De eerstehouten kolommen voor Rijkskantoor Mandemaat 3 in Assen zijn op donderdag 6 maart 2025 geplaatst
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Copyright: WAX Architectural Visualizations
Hergebruik van materialen
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Duurzaamheidsmaatregelen
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Kantoorgebouw en parkeerdek
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Entree
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Oostgevel
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Entreegebied
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Interieur Mandemaat 3
Copyright: Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
Eerste houten kolom geplaatst voor bijzonder duurzaam rijkskantoor
20 maart 2025, 16:27
In Assen is eerder deze maand de eerste houten kolom geplaatst van het Rijkskantoor Mandemaat 3. De kolommen maken deel uit van een flexibel indeelbaar casco, als basis van een zo circulair en biobased mogelijk gebouw.
Rudy Uytenhaak + Partners Architecten
en
Baljon Landschapsarchitecten
maakten het ontwerp voor het gebouw en het bijhorende landschap.
Het duurzame nieuwe gebouw en landschap van Mandemaat 3 zijn bestemd voor de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) en de Dienst ICT Uitvoering (DICTU). Het verantwoordelijke consortium bestaat, naast Rudy Uytenhaak + Partners Architecten (RU+PA ) en Baljon Landschapsarchitecten, uit Hegeman Bouw & Infra (hoofdaannemer), De Groot Installatiegroep, IMd Raadgevende ingenieurs, ZRi, Swegers de Bruijn en Alba Concepts.
Het nieuwe Rijkskantoor Mandemaat 3 vervangt het gelijknamige bestaande kantoorgebouw. Bij de sloop van het oude gebouw wordt zo optimaal mogelijk ‘geoogst’ en de geschikte materialen keren terug in de nieuwbouw. Naast hergebruik van materialen wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van biobased materialen. Het ontwerp voorziet in een compact en energiezuinig gebouw.
Het nieuwe gebouw krijgt een flexibel indeelbaar houten casco en kent een grote mate van prefabricage. In afmetingen en gewicht zijn de bouwelementen zo ontworpen dat de bouw grotendeels met elektrisch materieel gerealiseerd kan worden. Al deze oplossingen samen resulteren in een gebouw dat in zijn levenscyclus minder CO
2
uitstoot en zowel toekomstbestendig als economisch voordeliger is, stelt RU+PA.
Openheid en verbinding
Het compacte gebouw is georganiseerd rond het royale, centraal gesitueerde atrium, dat fungeert als kloppend hart, legt het architectenbureau uit. Het atrium zorgt voor de ruimtelijke verbinding van verschillende landschappen en de sociale verbinding van mensen. Voor zowel gebruikers als bezoekers is er één ruime, duidelijke en gastvrije entree naar het atrium.
De balie en bezoekersfuncties, evenals de strategisch gepositioneerde open trappen en liften, zijn bij de entree direct zichtbaar. Hierachter bevindt zich het ontmoetingsplein, dat doorloopt in het groene verblijflandschap. De gevels zijn open voor licht en zicht. Het dak boven het atrium bestaat uit sheds die het noorderlicht binnenleiden en tegelijkertijd de felle zonnestralen en -warmte tegenhouden met de PV-panelen op de zuidzijde.
Rond het atrium liggen de rationeel opgezette kantoorvleugels. Opgebouwd uit een houten kolommenstructuur en houten vloeren bieden deze verdiepingen volledige flexibiliteit in de indeling van de plattegrond. Daarmee kunnen de kantoorvloeren een optimale invulling volgens de huidige wensen krijgen, terwijl ze tevens volledig aanpasbaar zijn voor eventuele toekomstige wensen, aldus RU+PA.
De openheid dankzij toepassing van een sprinklerinstallatie draagt bij aan een goede verbinding tussen de vier verdiepingen, naast de toepassing van vijf trappenhuizen en een open trap in het atrium. Hiermee ontstaat tevens een heldere structuur, waarbinnen het open werklandschap met een ordening van rust-ruis-reuring is vormgegeven, vertellen de architecten. De gevels van de kantoorvleugels zijn opgebouwd uit een plint van schanskorven met een vulling van hergebruikt metselwerk, nestkasten en begroeiing, met daarboven bamboe- en raambanden, voorzien van aluminiumlamellen en geïntegreerde zonwering.
Landschappelijke inpassing
RU+PA en Baljon hebben in het ontwerp voor het nieuwe Mandemaat 3 een optimale samenhang tussen landschap en bebouwing nagestreefd. In de zogenoemde FlorijnAs, een belangrijk ontwikkelingsgebied van de gemeente Assen, ligt de kavel aan de Europaweg-Zuid, langs het Anreperdiep en tussen twee Natuurnetwerk Nederland-gebieden in. Het plan versterkt de verbindingen met deze gebieden door het bestaande groen aan te vullen en de oevers te verbreden, vertellen de architecten.
De positionering van de nieuwbouw maakt het mogelijk de aanwezige bomen te behouden en verdeelt tegelijkertijd de kavel in enerzijds een publiek entreelandschap en anderzijds een privé-verblijflandschap. In het entreelandschap zijn de parkeerplaatsen verscholen ingepast tussen de bomen en met een halfverdiept parkeerdek van hergebruikte TT-platen.
Bij aankomst op het terrein zien medewerkers en bezoekers direct het groene landschap, dat ter plaatse van het atrium en de hoofdentree naar binnen en over het gebouw wordt getrokken. Zo worden entreelandschap en verblijflandschap door het gebouw heen met elkaar verbonden en is er vanuit het kantoor volop zicht op groen, wat medewerkers stimuleert om in de pauze naar buiten te gaan. In het verlengde van het atrium ligt in het privélandschap een groot terras, vlonderranden aan de oever en losse zitplaatsen. Medewerkers en bezoekers kunnen hier lunchen, vergaderen of ontspannen.
In zowel de landschappelijke inrichting als in het ontwerp van het gebouw worden de bestaande biotopen versterkt om zo een omgeving te bieden waar dieren en planten kunnen leven, leggen RU+PA en Baljon uit. Het ontwerp voorziet daartoe onder andere in verbrede oevers, diverse nestkastvoorzieningen, robuuste beplanting en nestmogelijkheden in schanskorven van de gevel, op de groene, getrapt oplopende daken en de drie vleermuistorens.
Integrale duurzaamheid
Volgens de architecten wordt het nieuwe Mandemaat 3 één van de duurzaamste rijkskantoren. In het ontwerp hebben ze gezocht naar de balans tussen materiaalgebruik, energieverbruik, gezondheid, natuurinclusiviteit en toekomstbestendigheid.
Zoals aangegeven wordt het houten gebouw zo losmaakbaar en aanpasbaar mogelijk gerealiseerd, met bovendien toepassing van zoveel mogelijk uit het bestaande gebouw geoogste materialen. Naast het al genoemde oude metselwerk dat in de schanskorven wordt hergebruikt, worden de straatklinkers hergebruikt in het vaste meubilair en landschap, en worden plafondplaten en vloerbedekking hergebruikt. Verder is het beton geoogst en volledig verwerkt tot de nieuwe begane grondvloer. De houten vloeren worden voorzien van een laag hergebruikte stoeptegels om een losmaakbare massalaag aan te brengen.
Het compacte volume beperkt de energieverliezen met een hoogwaardige schil en korte leidinglengtes. De PV-panelen dragen bij aan de eigen energievoorziening en het pand krijgt een energiezuinige installatie met warmtepompen, aanwezigheidsdetectie en warmteterugwinning.
Het ontwerp heeft een positief effect op het welzijn van zijn gebruikers en de omgeving, stellen RU+PA en Baljon. De gebouwgebruikers krijgen met veel daglicht, goede akoestiek, natuurlijke materialen, open trapverbindingen en de interactie tussen werkomgeving en het landschap een gezond binnenklimaat. Door de beperkte voetafduk ten opzichte van het oude gebouw kan zo’n 20% van het terrein worden teruggegeven aan het landschap, wat wordt ingezet voor versterking van de biodiversiteit. Een bestaande lift- en installatieschacht in het terrein blijven gehandhaafd als verblijf voor vleermuizen. In nauwe samenwerking met een ecoloog realiseert het ontwerpteam een zeer natuurinclusief plan.
De oplevering van het nieuwe rijkskantoor vindt naar verwachting plaats in de zomer van 2026.
Trefwoorden
losmaakbaar
circulair
kantoorgebouw
assen
aanpasbaar
natuurinclusief
rudy uytenhaak + partners architecten
biodiversiteit
biobased
houtbouw
donorgebouw
hergebruik
energiezuinig
rijkskantoor
landschap
landschapsontwerp
toekomstbestendig
rijkskantoor mandemaat 3
baljon landschapsarchitecten
Locatie
Best gelezen
1
Vijf nominaties voor de prijs voor Architect van het Jaar 2026
dinsdag, 1 september
2
Nominaties Woongebouw van het Jaar 2026 bekend
donderdag, 3 september
3
HA-HA transformeert Rotterdamse Julianakerk tot JUUL
woensdag, 2 september
4
BNLA architecten voorziet Kauwgomballenfabriek van optopping met 65 woningen
dinsdag, 1 september
5
Architectenweb onderzoek: hoe gebruiken jullie AI in jullie architectenpraktijk?
woensdag, 2 september
Gerelateerde nieuwsberichten
Nudus presenteert ontwerp Matrix Innovation Center op Zuidas
13 november 2024
Houten constructie van MKC Azalea in Amsterdam-Noord staat
17 maart
Beeldkwaliteitsplan Health Campus Boxmeer bestuurlijk vastgesteld
5 juni 2024
MoederscheimMoonen ontwerpt woon-werkgebouw in drie volumes
2 mei 2024
Team met Studio Prototype en Hollandse Nieuwe renoveert rijkskantoor Maastricht
15 januari
Energiezuinige wijk Haarzicht in Utrecht opgeleverd
14 december 2023
Amsterdam kiest met Innovatiepartnerschap Schoolgebouwen nieuwe aanbestedingsmethode
16 mei 2023
Huis voor de Stad Amersfoort krijgt flexibel karakter
14 november 2022
Cepezed ontwerpt houten rijkskantoor aan Juliana van Stolberglaan in Den Haag
12 maart
Laatste fase in grote gebiedsontwikkeling Merwehoofd gestart
10 april 2025
Aanleg Van Leeuwenhoekpark in Delft van start gegaan
12 september 2022
Ruim zestig architectenbureaus ondertekenen commitment biobased bouwen
3 juni 2025
Overeenkomst getekend voor woningbouwproject BRISK in Amstel III
24 maart 2022
Nieuwe buurt op plek woonzorgcentrum Venserpolder
18 mei 2022
Vijf woongebouwen op plek oude Rijkswaterstaatpanden in Alkmaar
14 februari 2022
Houten woongebouw met sociale huurwoningen in Tilburg klaar
28 januari
Prominente ontwikkelaars committeren zich aan bouw biobased woningen
19 juni 2025
UNStudio maakt tech-ondersteund masterplan voor tienminutenwijk in Seoul
1 november 2021
Twee modulaire woongebouwen voor starters in Aalsmeer
20 mei 2021
IKC Overhoeks in Amsterdam-Noord van Rudy Uytenhaak in gebruik genomen
12 mei 2021
Woonblok met rijk metselwerk naar ontwerp KOW opgeleverd
17 mei 2021
Woningbouw bij aanlanding De Oversteek in Nijmegen
5 januari 2021
Definitief ontwerp noordelijk deel Van Leeuwenhoekpark Delft gepresenteerd
24 juli 2020
Groene en waterrijke buurt voor Skoatterwâld in Heerenveen
4 september 2019
UNStudio presenteert masterplan nieuwe wijk Bangalore
5 juni 2019
Kinderopvang Mowgli in Vught is als een reeks avontuurlijke boomhutten
4 juni 2025
Lodewijk Baljon breidt directie uit
21 februari 2019
Video: Dafne Schippersbrug
12 oktober 2018
Stadhuistoren Eindhoven ‘circulair gerenoveerd’
27 juni 2018
Twee nieuwe partners voor Rudy Uytenhaak
3 mei 2017
Gemeentehuis Bloemendaal vernieuwd achter oud voorhuis
26 juni 2015
Stadstuin en paviljoen Kempkensberg geopend
1 augustus 2014
Nederlandse ambassade in Canberra geopend
26 februari 2014
ZUS ontwerpt bruggen hoogwatergeul IJssel
4 februari 2014
Officiële opening voor Eriba-gebouw Groningen
23 oktober 2013
Nudus presenteert ontwerp Matrix Innovation Center op Zuidas
13 november 2024
Houten constructie van MKC Azalea in Amsterdam-Noord staat
17 maart
Beeldkwaliteitsplan Health Campus Boxmeer bestuurlijk vastgesteld
5 juni 2024
MoederscheimMoonen ontwerpt woon-werkgebouw in drie volumes
2 mei 2024
Team met Studio Prototype en Hollandse Nieuwe renoveert rijkskantoor Maastricht
15 januari
Energiezuinige wijk Haarzicht in Utrecht opgeleverd
14 december 2023
Amsterdam kiest met Innovatiepartnerschap Schoolgebouwen nieuwe aanbestedingsmethode
16 mei 2023
Huis voor de Stad Amersfoort krijgt flexibel karakter
14 november 2022
Cepezed ontwerpt houten rijkskantoor aan Juliana van Stolberglaan in Den Haag
12 maart
Laatste fase in grote gebiedsontwikkeling Merwehoofd gestart
10 april 2025
Aanleg Van Leeuwenhoekpark in Delft van start gegaan
12 september 2022
Ruim zestig architectenbureaus ondertekenen commitment biobased bouwen
3 juni 2025
Overeenkomst getekend voor woningbouwproject BRISK in Amstel III
24 maart 2022
Nieuwe buurt op plek woonzorgcentrum Venserpolder
18 mei 2022
Vijf woongebouwen op plek oude Rijkswaterstaatpanden in Alkmaar
14 februari 2022
Houten woongebouw met sociale huurwoningen in Tilburg klaar
28 januari
Prominente ontwikkelaars committeren zich aan bouw biobased woningen
19 juni 2025
UNStudio maakt tech-ondersteund masterplan voor tienminutenwijk in Seoul
1 november 2021
Twee modulaire woongebouwen voor starters in Aalsmeer
20 mei 2021
IKC Overhoeks in Amsterdam-Noord van Rudy Uytenhaak in gebruik genomen
12 mei 2021
Woonblok met rijk metselwerk naar ontwerp KOW opgeleverd
17 mei 2021
Woningbouw bij aanlanding De Oversteek in Nijmegen
5 januari 2021
Definitief ontwerp noordelijk deel Van Leeuwenhoekpark Delft gepresenteerd
24 juli 2020
Groene en waterrijke buurt voor Skoatterwâld in Heerenveen
4 september 2019
UNStudio presenteert masterplan nieuwe wijk Bangalore
5 juni 2019
Kinderopvang Mowgli in Vught is als een reeks avontuurlijke boomhutten
4 juni 2025
Lodewijk Baljon breidt directie uit
21 februari 2019
Video: Dafne Schippersbrug
12 oktober 2018
Stadhuistoren Eindhoven ‘circulair gerenoveerd’
27 juni 2018
Twee nieuwe partners voor Rudy Uytenhaak
3 mei 2017
Gemeentehuis Bloemendaal vernieuwd achter oud voorhuis
26 juni 2015
Stadstuin en paviljoen Kempkensberg geopend
1 augustus 2014
Nederlandse ambassade in Canberra geopend
26 februari 2014
ZUS ontwerpt bruggen hoogwatergeul IJssel
4 februari 2014
Officiële opening voor Eriba-gebouw Groningen
23 oktober 2013
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Hoogbouwcomplex KJ Den Haag opgeleverd
Gisteren, 15:12
Het gebouw voor het centraal station biedt plek aan 393 woningen, horeca, winkels en andere voorzieningen. Het ontwerp is gemaakt door Powerhouse Company en DELVA Landscape Archcitecture | Urbanism.
Renovatie Amsterdam Museum officieel van start
Gisteren, 13:35
Naar ontwerp van Neutelings Riedijk Architects ondergaat het gebouwencomplex rond het voormalige Burgerweeshuis in het centrum van de stad een grondige opknapbeurt.
Heemschut: sloop dreigt voor Huis van de Toekomst
Gisteren, 11:34
Heemschut meldt dat de eigenaar van het bijzonder gebouw, dat is ontworpen door de in april overleden architect Cees Dam, het pand wil slopen.
Zenber Architecten ontwerpt interieur van herontwikkelde Lounge 1 op Schiphol
Gisteren, 09:00
De grootschalige herinrichting en uitbreiding van Lounge 1 draagt bij aan een betere doorstroom van en ervaring voor passagiers.
Raad Amsterdam krijgt meer transparantie over grote projecten
Gisteren, 12:19
De raad krijgt voortaan van het stadsbestuur duidelijk en onderbouwd te horen als dat niet op het afgesproken moment met een voortgangsrapportage komt over een groot project, zoals de aanleg van de Oostbrug.
Rekenkamer: aanpak zoetwatertekort loopt jaren achter
Gisteren, 10:21
De Algemene Rekenkamer deed onderzoek naar het Deltaprogramma Zoetwater en keek daarbij naar de gevolgen van zoetwatertekorten.
Particuliere verhuurders noemen uitstel box 3-aanpassing funest
3 september, 3:09
Vastgoed Belang klaagt al lange tijd dat de huidige opzet van belastingheffen in box 3 verhuurders op zulke hoge kosten jaagt dat ze ermee stoppen.
Onderzoek: tientallen biljoenen naar toekomstige AI-datacenters
3 september, 10:17
De wereldwijde investeringen in datacenters voor kunstmatige intelligentie zullen de komende jaren blijven toenemen door de enorme AI-vraag, meldt PwC.
Boris Hocks nieuwe provinciaal bouwmeester Groningen
2 september, 11:20
Dinsdag is de medeoprichter van PosadMaxwan en Generation.Energy voor een periode van drie jaar gestart in deze rol.
VNG: mogelijk 1300 bouwprojecten stilgelegd door schorsing controleur
2 september, 9:35
De VNG meldt dat sinds kort ‘een van de grootste bureaus van kwaliteitsborgers van Nederland’ is geschorst.
Ga naar het nieuws-archief
Robert Muis
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur