NVM voorziet oplopend tekort woningen door stokkende nieuwbouw

7 oktober 2022, 9:29
Het tekort aan woningen zal de komende jaren verder oplopen, voorziet makelaarsvereniging NVM. Het lukt namelijk nog altijd niet om genoeg woningen te bouwen, liet de sectorvereniging weten bij de presentatie van de woningmarktcijfers over het afgelopen kwartaal.

Dat komt deels door bestaande problemen zoals het krijgen van vergunningen, maar er zijn ook nieuwe problemen ontstaan. Zo haken beleggers af omdat de rendementen te laag zijn, maar is het door de gestegen hypotheekrente ook moeilijker om kopers te vinden.

Beleggers die de investering in een bouwproject, vaak huurwoningen, op zich nemen kunnen door de gestegen rente op risicoloze wijze al meer rendement halen met hun geld. Een bouwproject met een laag rendement zien zij daardoor niet meer zitten, stellen de NVM-makelaars.

Ook de hogere hypotheekrente speelt de nieuwbouwmarkt parten. Nieuwbouw is al relatief duur door onder meer de gestegen kosten van bouwmaterialen en arbeid. Maar nu de hypotheekrente stijgt kunnen veel mensen die prijs niet meer betalen. Ook zijn kopers huiverig, omdat er veel onduidelijkheid is over de richting van de economie in de komende jaren. Als je nu een nieuwbouwwoning koopt, kun je daar immers pas over een jaar of twee à drie intrekken.

De hoge prijs van nieuwbouw kan ook maar moeilijk meedalen met de prijzen in de rest van de markt. Ontwikkelaars hebben nu eenmaal geld uitgegeven aan grond, materialen, arbeid en vergunningen en willen die kosten wel terugverdienen.

Niet altijd wat mensen willen
Wat ook nog meespeelt is dat de projecten die gebouwd worden niet altijd zijn wat mensen willen kopen. Door de nadruk op binnenstedelijk bouwen worden er veel appartementen gepland. Die worden door de hoge kosten ook steeds kleiner. De meeste Nederlanders willen echter nog altijd een eengezinswoning, ziet de NVM.

De makelaarsvereniging wil dan ook dat de overheid met de sector gaat praten over wat er nodig is om de markt vlot te trekken en de tekorten aan woningen aan te pakken. Op basis van de verleende vergunningen in de eerst helft van dit jaar valt namelijk te voorspellen dat de komende jaren nog niet aan de doelstelling van 100.000 nieuwe woningen per jaar zal worden voldaan.

Bron: ANP

Trefwoorden

woningmarkt woningbouw nvm

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Nominaties Zuiderkerkprijs en Geurt Brinkgreve Bokaal 2025 bekend

14 november, 12:17

'Architecten kunnen kwaliteit waarborgen bij splitsen en opdelen rijtjeshuizen'

14 november, 11:14

MVRDV en Buro Happold ontwerpen nieuw theater in Veenendaal

14 november, 10:23

Benthem Crouwel Architects plaatst slotstuk in Paleiskwartier van Den Bosch

13 november, 5:00

Zuid-Holland verhoogt budget voor restauratie rijksmonumenten

14 november, 2:08

Rapport: natuur kan helpen beschermen tegen stijgende zeespiegel

14 november, 9:24

Deltacommissaris: ga nu al in gesprek over toekomst waterbeheer

13 november, 4:03

Gemeentebestuur wil Brabants dorp Moerdijk laten verdwijnen

13 november, 10:23

Iets minder mensen vertrekken uit de Randstad dan in eerdere jaren

12 november, 10:00

Woningen en park op plek van rangeerterrein bij Rotterdamse Kuip

12 november, 9:30
ATAG Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan