Abonneer je nu op onze nieuwsbrieven!
Abonneren
Nee, bedankt
Ja, denk met me mee rond de
materialisering van mijn project

RvS: verbeter positie Groningse gedupeerden bij versterking huis

6 mei 2022, 15:41
Het aangepaste wetsvoorstel voor versterking van door aardbevingen getroffen gebouwen in Groningen schiet tekort, stelt de Raad van State. De positie van gedupeerde eigenaren die in eigen beheer hun woning willen versterken, moet beter.

Dat stelt de Raad van State in zijn advies over het aangepaste wetsvoorstel van staatssecretaris Hans Vijlbrief (Economische Zaken) over regelingen en voorwaarden om getroffen panden in de provincie Groningen te versterken. De bezwaren van de Raad richten zich op eigenaren die de versterking van hun eigendom in eigen beheer willen voorbereiden en uitvoeren. Het is voor hen niet duidelijk wat zij van de overheid kunnen en mogen verwachten, stelt de RvS.

In het aangepaste wetsvoorstel is onder meer niet helder wanneer eigenaren het initiatief tot versterking kunnen nemen en wat versterking in eigen beheer inhoudt. Omdat de overheid verantwoordelijk is voor de veiligheid, moet de Nationaal Coördinator Groningen (NCG) ook bij deze mensen een toets op de (on)veiligheid van hun pand uitvoeren. Dat moet met voorrang gebeuren, adviseert de Raad van State. Eigenaren die de versterking van hun bezit zelf willen oppakken, moeten zo veel mogelijk worden geholpen.

Te beperkt of juist te ruim
De financiële steun voor initiatiefnemers die de versterking zelf oppakken is op sommige vlakken te beperkt, maar op andere vlakken juist te ruim stelt de Raad van State verder. In het gewijzigde wetsvoorstel is de mogelijkheid voor eigenaren om advieskosten vergoed te krijgen geschrapt. Dat vindt de RvS geen goed idee.

Door wel een vergoeding voor advieskosten te geven wordt de positie van de gedupeerde eigenaar verbeterd en ‘kunnen onnodige conflicten worden vermeden’. Aan de andere kant vindt de raad de speciale vergoeding die het kabinet de initiatiefnemers wil bieden bij een bezwaar- of beroepsprocedure, overbodig. Het bestaande stelsel van rechtsbijstand en proceskostenvergoeding volstaat.

Doorberekend
Het kabinet houdt vast aan de ruimere rechtsbijstand voor Groningse gedupeerden, zo schrijft Vijlbrief in reactie op het RvS-advies. Die is ‘gerechtvaardigd voor de situatie waarin de inwoners van Groningen zich bevinden’. De kosten ervan worden aan de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) doorberekend.

Wel staat in het aangepaste wetsvoorstel dat nu bij de Tweede Kamer is ingediend, duidelijker omschreven wat eigenaren mogen verwachten als zij de versterking in eigen beheer uitvoeren.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Carbon Stories organiseert debat over Shift Embassy

Gisteren, 15:59

Kindcentrum van Spring architecten is een paviljoen in het groen

Gisteren, 14:44

LEVS verdicht Utrechtse wijk Ondiep met nieuwe woongebouwen

Gisteren, 10:54

Gemeente Rotterdam zoekt architectenbureaus die project willen laten doorrekenen met CO2-rekenmethode

23 juli, 3:35

Topman Heijmans: Nederland investeert te weinig in infrastructuur

Gisteren, 11:47

Grote stroomaanvraag provincies voor woningbouw afgewezen

Gisteren, 09:31

Historische binnenstad Paramaribo is nu bedreigd werelderfgoed

23 juli, 1:25

Team V benoemt Noortje ter Heege tot associate architect

23 juli, 11:51

Hitlers geboortehuis in Oostenrijk gaat open als politiebureau

22 juli, 2:28

DNB: beter investeringsklimaat nodig voor bouw huurwoningen

22 juli, 9:20
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap