Aedes-voorzitter Martin van Rijn
Copyright: Aedes / Phil Nijhuis

Aedes bezorgd over commerciële bouw sociale huurwoningen

8 december 2021, 11:29
Aedes, de koepelorganisatie van woningcorporaties, is bezorgd over commerciƫle partijen die goedkope sociale huurwoningen bouwen, waar dit eerder door corporaties werd gedaan. Aedes denkt dat het aantal echte sociale huurwoningen daardoor langzaam maar zeker afneemt.

Volgens Aedes zijn die private partijen aan minder regels gebonden voor toewijzing van sociale huurwoningen dan corporaties en schuiven die commerciƫle partijen na tien of vijftien jaar de woningen vaak door naar de vrije huursector.

"Sociale huur draait om meer dan de huurprijsā€, stelt Aedes-voorzitter Martin van Rijn in een verklaring. De corporatiekoepel zegt geen principiĆ«le bezwaren te hebben dat ook andere partijen huurwoningen in het gereguleerde segment (tot 752 euro per maand) bouwen.

ā€œDat was altijd al zo en de woningnood is nu erg hoog. Maar we hebben het over appels en peren en daarom noemen we het ook wel nep sociale huur. De schoen wringt namelijk als deze woningen de echte sociale huurwoningen verdringen. Dan komt de doelgroep waarvoor we juist sociale huisvesting hebben steeds minder aan de bakā€, aldus Van Rijn.

Zestien procent is corporatiewoning
Aedes vroeg het Kadaster te onderzoeken wat voor woningen er van 2017 tot 2020 zijn gebouwd. Daaruit blijkt dat er van de 262.000 nieuwe woningen slechts 42.000 (zestien procent) een corporatiewoning is. Volgens Aedes is dat veel minder dan de gangbare gemeentelijke norm voor het aandeel sociale woningen in nieuwbouw. Dat is in grote gemeenten vaak dertig tot veertig procent.

Van Rijn zegt zich hierover zorgen te maken. ā€œHet strookt met geluiden van corporatiebestuurders dat ze steeds vaker achter het net vissen bij de bouw van sociale huurwoningen. Ik vraag me af of gemeenten zich deze consequenties realiseren als ze grond uitgeven voor nieuwbouw.ā€

Hij vindt dat er een scherpere definitie moet komen van wat onder een echte sociale huurwoning wordt verstaan. ā€œWe hebben niet voor niks regels om te zorgen dat iedereen aan de beurt komt, óók mensen met lage inkomens en urgenten. We hebben een nieuwe definitie van sociale huisvesting nodig.ā€

Afschaffing verhuurderheffing
De Woonbond zegt in een reactie de zorgen van Aedes over het tekort aan sociale huurwoningen van corporaties in de bouwplannen te delen. De bond pleit voor afschaffing van de verhuurderheffing om meer te kunnen bouwen. Gemeenten zouden in bouwplannen ook meer sociale huur op moeten nemen. Sociale huurwoningen zouden ook niet moeten ā€˜weglekken’ naar de vrije sector, aldus de bond.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Forum Magazine wijdt nummer aan architectuur en de koolstofdioxide-crisis

Gisteren, 14:40

Door atelier PRO ontworpen brede school in Genderen in gebruik genomen

Gisteren, 13:46

MVRDV ontwerpt collectie straatmeubilair voor Escofet

Gisteren, 11:35

Fenix en Light House winnen Dutch Daylight Award 2026

Gisteren, 10:33

Vol stroomnet zet ook bijna voltooide woningbouwprojecten klem

Gisteren, 15:35

Boekholt-O'Sullivan komt met verplicht register voor makelaars

Gisteren, 09:29

Haskoning neemt Nelissen Ingenieursbureau over

1 oktober, 12:15

Liander: tekort bouwgrond laat wachtlijsten energienet oplopen

1 oktober, 11:19

Herinrichting en geschiedenis Grote Markt centraal in nieuw boek

30 september, 4:14

ING: voorlopig geen daling huizenprijzen, ondanks stijgende rente

30 september, 3:09
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap