Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: Isabelle Nabuurs
Copyright: FEM architects

Woning met 'aaibare' damwandgevel

5 november 2019, 12:19
Aan de Klaprozenweg in Amsterdam-Noord is een woning met een bijzondere damwandgevel gebouwd. Het CorTen-staal met damwandprofielen waar de gevel van gemaakt is, verwijst naar het (vroegere) industriële karakter van de omgeving, maar maakt de woning tegelijkertijd ook ‘aaibaar’. FEM architects is verantwoordelijk voor het ontwerp.

De woning staat in een rij zelfbouwkavels op het voormalige terrein van een betonfabriek, langs de drukke Klaprozenweg. Het gemeentelijke kavelpaspoort dicteert een strenge rooilijn. Om toch een gevarieerd en gelaagd beeld te creëren is de voorgevel zorgvuldig gedetailleerd.

De diepte van de op maat gemaakte damwandprofielen is gemaximaliseerd, de ramen zijn naar binnen geplaatst en worden geaccentueerd door diepe CorTen-stalen kaders. Hierdoor ontstaat een mooie schaduwwerking en krijgt de gevel diepte, verklaart FEM architects.

In het interieur zijn licht, ruimtelijkheid en rust de sleutelwoorden. Om deze reden is gekozen voor een beperkt en uitgebalanceerd materialenpalet van hout, stucwerk, beton en staal. De massief houten binnenwanden en entresolvloer zijn in het zicht gelaten; ze definiëren de ruimte en bepalen met hun zachte tinten de sfeer in de woning.

De onderste twee verdiepingen van het huis lopen ruimtelijk in elkaar door, de bovenste verdieping met slaapkamers is afgesloten van de rest van de woning. De twee onderste verdiepingen fungeren nu nog als woonkamer en -keuken, maar wordt uiteindelijk gesplitst in een woon- en werkruimte – zoals is vereist in het bestemmingsplan. Dit gebeurt door middel van glazen puien.

Intieme tuin
Aan de achterzijde van de woning is een intieme tuin gerealiseerd. De gevel aan deze zijde bestaat uit vlakken en volumes die zijn uitgevoerd in wit stucwerk. Grote glazen puien bieden uitzicht vanuit de woning op de tuin en voorzien de woning zelf van daglicht. Een uitbouw, die het woonhuis in de toekomst verbindt met een nog te bouwen studio, biedt plaats aan de entree tot de woning en een pergola waar de bewoners van de avondzon kunnen genieten. Het tuinontwerp is verzorgd door Jeroen Hamers Landschapsarchitectuur.

Er is veel aandacht besteed aan duurzaamheid, meldt FEM architects. Waar mogelijk, is gekozen voor natuurlijke en herbruikbare materialen. De gevels bestaan uit houtskeletbouwwanden met cellulose-isolatie. verder zijn lowtech-oplossingen toegepast als een groen dak op de uitbouw dat regenwater buffert, CO2 absorbeert en de biodiversiteit helpt vergroten.

“Het overstek boven de grote pui in de zuidgevel en bomen in de tuin houden de warmte in de zomer buiten. In de winter, als de zon laag staat en de boom zijn bladeren kwijt is, stroomt het licht door de hoge ramen ver de woning binnen”, vertelt het architectenbureau.

Het casco van de woning is volledig geprefabriceerd en in slechts vijf dagen in elkaar gezet, wat ook ten goede komt aan de betaalbaarheid. Naast een ‘extreem korte bouwtijd’ was er ook een ‘extreem beperkt budget’, laat FEM architects weten. Mede hierom heeft de opdrachtgever zelf de rol van aannemer vervuld en is als leverancier een partij uit Letland gevonden.

Ruimte voor drie woningen
De kavel biedt ruimte voor drie woningen. De hoofdwoning is nu klaar en binnenkort wordt gestart met de bouw van een zelfstandig studioappartement in de tuin, die een eigen toegang heeft aan de achterzijde van de kavel. De hoofdwoning kan nog worden uitgebreid met een tweelaags penthouse, die is voorzien van een eigen opgang. Op die manier kunnen de bewoners voor hun ouders zorgen als deze ouder worden, met behoud van ieders privacy.

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Brede toekenning van monumentenstatus op ENCI-terrein Maastricht

17 april, 5:08

Bestemmingsplan Rijnhaven Rotterdam definitief

17 april, 3:08

Ingrijpende renovatie van een school voor speciaal onderwijs door EVA architecten

17 april, 12:30

MVRDV en Zecc Architecten transformeren Heerlense kerk tot stadsbad

17 april, 11:07

Emma Scholten benoemd tot partner bij Powerhouse Company

17 april, 4:12

Corporaties: huurbevriezing bedreigt bouw tienduizenden huizen

17 april, 9:11

Huurders kunnen uit minder huizen kiezen, ook in middensegment

16 april, 9:11

Minder geloof in afhandeling aardbevingsschade onder dit kabinet

15 april, 4:20

Joost Wetzel benoemd tot associate bij Mei architects and planners

15 april, 11:15

Engie: groen gas nodig want warmtenet werkt niet voor veel huizen

14 april, 1:23
Ronnie WeessiesRedacteur
Atag Nederland
KUBUS | Specialist in BIM-software
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light & Air
Hagemeister GmbH & Co. KG
ALUCOBOND®
Tarkett BV
Kawneer
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
VELUX Commercial Benelux B.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland BV
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
Knauf Insulation
DUCO Ventilation & Sun Control
IsoBouw Systems bv
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Building Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
AXOR + hansgrohe
FALK®
Tata Steel Colorcoat®
© 2002 - 2025 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan