'Zorg voor Waddenzee moet beter'

24 juni 2019, 9:57
Nederland moet beter zorgen voor het UNESCO-werelderfgoed Waddenzee. Het kwetsbare natuurgebied wordt aan alle kanten bedreigd door onder meer gas- en zoutwinning, klimaatverandering, milieugevaarlijke scheepvaart en bouwactiviteiten op de wal. Dat moet snel anders en beter, vindt directeur Lutz Jacobi van de Waddenvereniging.

De vereniging presenteert zaterdag de tien grootste zorgen over de Waddenzee tijdens een fietstocht langs de waddenkust. Nederland, Denemarken en Duitsland vieren deze week als waddenlanden dat het tien jaar geleden is dat het getijdengebied werelderfgoed werd. "Dat is niet zomaar een eretitel. Het betekent dat Nederland de verantwoordelijkheid heeft genomen om de Waddenzee voor de komende tientallen jaren beter te beschermen en te behouden", aldus Jacobi, die haar pleidooi woensdag ook aan de Tweede Kamer aanbiedt.

De Waddenvereniging wil dat het getijdengebied vanaf nu zoveel mogelijk met rust wordt gelaten. Gas- en zoutwinning in de zee zorgen voor bodemdaling en daardoor zouden de droogvallende wadden uiteindelijk helemaal niet meer bestaan. "Stoppen met delfstofwinning in het werelderfgoed is een inkoppertje", vindt Jacobi. Rust is ook noodzaak voor de unieke onderwaternatuur, want die is er nu niet goed aan toe. "We moeten de vissen helpen. Veel teveel soorten zijn al verdwenen."

Volgens de Waddenvereniging is het dringend nodig dat de regering één eindverantwoordelijke beheerder voor het hele gebied aanwijst. Nu hebben "tientallen partijen" iets te zeggen over het gebied en die hebben niet allemaal dezelfde belangen. Ook is bij grote incidenten of natuurrampen niet duidelijk wie de beslissingen moet nemen. Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat is bezig met de nieuwe organisatie.

Bron: ANP

Gerelateerde nieuwsberichten

Andere nieuwsberichten

Genomineerden Lieven de Key Penning 2026 bekend

3 uur geleden

NAMO Architecture opent Jenaplanschool op twee verdiepingen naar groene buitenruimte

Gisteren, 10:30

Tijdelijke woningen van VLOT architecten bieden onderdak aan ontheemden

Gisteren, 10:00

Gemeente Rotterdam presenteert website met alle eigen ontwerpopgaven

Gisteren, 09:45

Minister Karremans bezweert gepauzeerde projecten later weer te hervatten

16 oktober, 5:30

Tien bedrijven moeten plaatsmaken voor F-35's op Lelystad Airport

16 oktober, 4:30

Gemeenten en bedrijven: nog meer geld nodig voor infrastructuur

16 oktober, 4:00

Met 18 miljard wil kabinet vooral bestaande infrastructuur weer op orde brengen

16 oktober, 3:00

Een derde aangevraagde stroom komt van datacenters

15 oktober, 5:30

Thom Zijlstra treedt toe tot directie Arons en Gelauff architecten

15 oktober, 12:29
KUBUS | Specialist in Archicad
SAPA
Reynaers Aluminium Nederland
Jansen
SAB-profiel bv
Aliplast Aluminium Systems
Kingspan Light + Air
ALUCOBOND®
Caparol
Tarkett BV
Novastruct (voorheen Kawneer)
Grohe Nederland B.V.
Malaysian Timber Council
OCS | Office Cabling Systems
Swisspearl Nederland
Forster Nederland N.V.
Sempergreen
Houthandel van Dam
Aluprof Nederland BV
QbiQ Wall Systems
Forbo Flooring
Schüco Nederland
Amtico Flooring
Cedral
Sto Isoned bv
Triflex bv
Gorter Luiken BV
wienerberger
DUCO Ventilation & Sun Control
BEWI IsoBouw
ROCKWOOL B.V.
Mview+
Rockfon (ROCKWOOL B.V.)
Gira Nederland B.V.
Kingspan Geïsoleerde Panelen
GEZE Benelux  B.V.
Renson
Metaglas Groep
ABB | Busch-Jaeger
Jung | Hateha B.V.
Knauf B.V.
Saint-Gobain Glass Benelux
Faay Vianen B.V.
objectflor
Boon Edam Nederland B.V.
Hunter Douglas Architectural
VOLA Nederland BV
Forbo Eurocol Nederland B.V.
EQUITONE gevelpanelen
Holonite B.V.
Kronospan
Tata Steel Colorcoat®
Architectenweb
Over ons
Contact

© 2002 - 2026 Architectenweb BV / Voorwaarden / Privacy / Disclaimer / Sitemap