Projecten
Producten
Bedrijven
Vacatures
Agenda
Awards
Podcasts
more_horiz
Videos
Magazine
Thema's
Favorieten
Profiel
Uitloggen
Luchtfoto van de Marker Wadden in april van dit jaar
Copyright: John Gundlach - Flying Holland
Marker Wadden met vogelscherm De Aalscholver
Copyright: Peter Leenen / Straystone
Uitkijktoren De Steltloper
Copyright: Chantal Bekker
Uitzichtpunt De Lepelaar
Copyright: Peter Leenen / Straystone
Uitzichtpunt De Lepelaar
Copyright: Peter Leenen / Straystone
Copyright: Peter Leenen / Straystone
Copyright: Peter Leenen / Straystone
Copyright: Peter Leenen / Straystone
Minister Cora van Nieuwenhuizen tijdens de opening van het hoofdeiland van de Marker Wadden
Copyright: Chantal Bekker
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Copyright: Vista
Marker Wadden: archipel met een voor- en achterkant
13 september 2018, 15:42
De Marker Wadden zijn ontworpen met een ‘voor- en een achterkant’. Dit zorgt niet alleen voor de beschutting van de vogels en andere natuur, maar het geeft de nieuwe eilandengroep in het Markermeer ook structuur en een eigen identiteit. Dat vertelt landschapsarchitect Rik de Visser (
Vista
) in een gesprek met Architectenweb, naar aanleiding van de opening van het hoofdeiland afgelopen zaterdag.
De
Marker Wadden
, een groep van vijf eilanden negen kilometer ten noordwesten van Lelystad, is een van de grootste natuurherstelprojecten van West-Europa. Doel van het project is om een rust- en broedplek voor vogels te creëren, het water in het ‘dode’ Markermeer plaatselijk weer helder te krijgen en het meer tot een goed leefgebied voor planten en vissen te maken.
De aanleg van het ‘vogelparadijs’ was in handen van een consortium onder leiding van Boskalis, met Vista in de rol van landschapsarchitect. De eilanden zijn ingetekend binnen een rechthoekige kavel, met aan de westelijke en zuidwestelijke zijde een rechte kustlijn. Deze beschermt het achtergelegen gebied tegen de harde wind en hoge golven die de Marker Wadden vanaf die kant teisteren.
https://youtu.be/ALParOZ65Xs
Duinlandschap
De beschermende kustlijn bestaat uit duinlandschappen die zijn verbonden door een stortstenen dam. Eerstgenoemde component is in het begin van het ontwerpproces toegevoegd, vertelt De Visser. “De duinen dragen bij aan de benodigde luwte in het gebied erachter, maar ze vormen ook een nieuw landschapstype en een habitat binnen de Marker Wadden. Bovendien versterken ze het natuurlijke karakter ervan.”
Achter de dam en duinen ligt een gevarieerd
plas-drasgebied
, waar vogelsoorten als de lepelaar en de kluut hun hart kunnen ophalen. Ook voor vissen is het een vruchtbare plek, dankzij de aanwezige kreken en andere ondiepe wateren. Omdat delen van het gebied af en toe overstromen ten gevolge van een ‘scheve’ waterstand in het Markermeer, vinden (jonge) vissen als vanzelf hun weg naar het meer. Dit versterkt de natuurlijke dynamiek in het gehele Markermeer.
De Visser onderscheidt de ‘stoere’ kust en het luwe achtergelegen gebied als de voor- en achterkant van de Marker Wadden. Deze geleding heeft niet alleen een positief effect op de natuur, maar zorgt er ook voor dat het gebied structuur en herkenbaarheid krijgt.
“In eerdere studies zijn de Marker Wadden als atollen vormgegeven, wat een efficiënte oplossing is, maar die geven het gebied geen eigen identiteit. Dit ontwerp doet dat wel; het voorziet de eilandengroep in een duidelijke ‘harde en zachte’ kant en het geeft uitdrukking aan de strijd met de elementen”, zegt De Visser.
https://youtu.be/Z9F4rx-I0J8
Hoofdeiland
Afgelopen zaterdag opende minister van Infrastructuur en Waterstaat Cora van Nieuwenhuizen de opening van het hoofdeiland van de Marker Wadden. Dit is met een omvang van 250 hectare het grootste van de vijf eilanden en is als enige publiek toegankelijk. Bezoekers kunnen er wandelen, vogels kijken, op het strand liggen en zelfs een duik in het water nemen.
Het eiland beschikt over een eigen haven, volgend jaar wordt er een
nederzetting
met onder andere een informatiecentrum voor bezoekers en overnachtingsfaciliteiten voor medewerkers gebouwd en er zijn wandelpaden aangelegd. Vista ontwierp eveneens de vier vogelhutten annex uitkijkpunten en de houten vlonders die deel uitmaken van de wandelroute.
De verschillende bouwwerken bieden alle een ander perspectief op het gebied. Vanaf uitkijktoren en landmark van het eiland De Steltloper kunnen bezoekers de gehele Marker Wadden overzien, terwijl uitzichtpunt De Lepelaar een blik biedt vanuit een lager standpunt, net hoog genoeg om over het over het iets lager gelegen riet en de kreken uit te kijken. De Aalscholver is een scherm met zicht op een vogeleiland en De Duikeend kijkt vlak boven het wateroppervlak uit op de in het water vertoevende vogels.
Nog meer eilanden
De Marker Wadden zijn mogelijk het begin van nog meer eilanden in het Markermeer. “We hebben een lange-termijnplan gemaakt voor nog meer eilandengroepen. Het Markermeer is erg groot, zo’n 70.000 hectare. Als je iets wilt doen voor het ecosysteem, is het belangrijk om ondieptes en ‘luwten’ te realiseren in het meer. Dat doen we natuurlijk al met de Marker Wadden, maar om echt impact te creëren, zul je dit gebied nog met een factor vier of vijf moeten uitbreiden. Pas dan ontstaat voldoende luw en helder water. Dat is goed voor de groei van waterplanten en jonge vissen krijgen zo een kans.”
Zulke plannen zullen niet meteen tot enthousiasme leiden bij bijvoorbeeld watersporters, die bij de aanleg van de Marker Wadden al bezwaar maakten omdat het ten koste zou gaan van de openheid in dit deel van het meer. De Visser denkt dat dit uiteindelijk wel mee gaat vallen. “Nu we een haven hebben aangelegd, zien de watersporters de kwaliteiten ook en zeggen ze: we hebben er een mooie vaarbestemming bij gekregen. Bij de opening sprak ik nog iemand die vertelde dat watersporters dit een saaie hoek vonden omdat er niet zo veel te zien was. Ze zaten daarom veel liever aan de Noord-Hollandse kant van het meer. Dit kan juist een aantrekkelijke rand worden door de Marker Wadden verder uit te breiden.”
https://youtu.be/nUYQXjxYDek
Trefwoorden
eiland
rik de visser
vista
natuurherstel
marker wadden
markermeer
Best gelezen
1
In beeld: sculpturale houten gevel Kliniek Arlesheim voltooid
vrijdag, 9 januari
2
Zes bijzondere huizen krijgen status van museum
woensdag, 7 januari
3
Martien van Goor (1944-2025) stelde het belang van een project boven zijn ego
woensdag, 7 januari
4
KAW wint tender met duurzame renovatie Haagse portiekwoningen
woensdag, 7 januari
5
Wenink Holtkamp Architecten verhoudt zich bij verbouwing tot rijksmonument en echtpaar Roland Holst
vrijdag, 9 januari
Gerelateerde nieuwsberichten
Mecanoo presenteert visie Nationaal Park Nieuw Land
28 februari 2019
Ziegler | Branderhorst ontwerpt nederzetting Marker Wadden
31 augustus 2018
Eerste Marker waddeneiland vanaf 8 september open
28 augustus 2018
Aanleg Marker Wadden van start
22 maart 2016
Boskalis legt eiland Marker Wadden aan
14 september 2015
Startkapitaal voor Marker Wadden rond
18 januari 2013
'Natuurnetwerk komt niet op tijd af'
11 februari 2019
'Zorg voor Waddenzee moet beter'
24 juni 2019
Extra geld voor Nationale Parken
26 juli 2019
Nieuw duinlandschap ter versterking van Texelse zeedijk
3 september 2019
'Marker Wadden zorgen voor nieuw leven in Markermeer'
17 februari 2020
Nederzetting Marker Wadden officieel geopend
2 juli 2020
Bestuurders enthousiast over plan 'zonne-eilanden' in IJsselmeer
23 oktober 2020
Marker Wadden krijgen er twee nieuwe eilanden bij
10 februari 2021
Eerste vijf eilanden Marker Wadden helemaal gereed
1 juni 2021
Vijf jaar onderzoek Marker Wadden: nog niet alle doelen bereikt
12 oktober 2022
Mecanoo presenteert visie Nationaal Park Nieuw Land
28 februari 2019
Ziegler | Branderhorst ontwerpt nederzetting Marker Wadden
31 augustus 2018
Eerste Marker waddeneiland vanaf 8 september open
28 augustus 2018
Aanleg Marker Wadden van start
22 maart 2016
Boskalis legt eiland Marker Wadden aan
14 september 2015
Startkapitaal voor Marker Wadden rond
18 januari 2013
'Natuurnetwerk komt niet op tijd af'
11 februari 2019
'Zorg voor Waddenzee moet beter'
24 juni 2019
Extra geld voor Nationale Parken
26 juli 2019
Nieuw duinlandschap ter versterking van Texelse zeedijk
3 september 2019
'Marker Wadden zorgen voor nieuw leven in Markermeer'
17 februari 2020
Nederzetting Marker Wadden officieel geopend
2 juli 2020
Bestuurders enthousiast over plan 'zonne-eilanden' in IJsselmeer
23 oktober 2020
Marker Wadden krijgen er twee nieuwe eilanden bij
10 februari 2021
Eerste vijf eilanden Marker Wadden helemaal gereed
1 juni 2021
Vijf jaar onderzoek Marker Wadden: nog niet alle doelen bereikt
12 oktober 2022
Toon alles
Andere nieuwsberichten
Kennisnetwerk DNA in de bouw organiseert Lowtech Congres
4 uur geleden
Het congres biedt inzicht en informatie over toekomstgericht bouwen met bewezen lowtech-oplossingen.
Politicus Bart Vink (58) overleden
Vandaag, 13:16
Maandag is op 58-jarige leeftijd stadsdeelvoorzitter van Amsterdam-Zuid Bart Vink overleden. De D66-politicus had een lang verleden in de ruimtelijke ordening.
Rijksmuseum richt met schenking van zestig miljoen euro nieuwe beeldentuin in
Vandaag, 10:30
Het Rijksmuseum in Amsterdam heeft een schenking van zestig miljoen euro ontvangen om op een steenworp afstand van het museum een nieuwe beeldentuin in te richten.
BAi start inschrijving voor Beste Bossche Gebouw 2020 - 2025
Gisteren, 15:33
Zoals de naam van de prijs al aangeeft, is de prijs bestemd voor de beste projecten die de afgelopen vijf jaar in de gemeente ’s-Hertogenbosch zijn gerealiseerd. Er zijn drie categorieën, waaronder één nieuwe ten opzichte van de vorige editie.
INBO benoemt Fokke de Vries tot partner
Vandaag, 14:10
De Vries geeft samen met Trude de Vroomen leiding aan het INBO-filiaal in Heerenveen en werkt zowel in het noorden van het land als daarbuiten aan projecten.
CPB: bijna 12.000 huurders van corporatiewoning hebben koophuis
Vandaag, 12:39
Hoewel het een klein aantal (0,5 procent) van alle corporatiehuurders betreft, roept het volgens het CPB vragen op over “passend gebruik van schaarse sociale huurwoningen”.
Tekort van bijna 20 miljard euro dreigt voor corporaties
Vandaag, 11:16
Woningcorporaties dreigen geld tekort te komen voor verduurzaming, onderhoud en bouw van nieuwe woningen, meldt Aedes.
VNG erkent achterstand gemeenten bij huisvesting statushouders
Gisteren, 16:14
Het ANP berichtte vrijdag dat ruim zeventig procent van de gemeenten niet het aantal statushouders huisvest dat ze volgens de wet een woning moeten bieden.
Bart Smolders wordt nieuwe chef infrastructuur bij Schiphol
Gisteren, 12:10
In deze functie wordt de 51-jarige verantwoordelijk voor de bouw- en onderhoudsactiviteiten op de luchthaven.
ABN AMRO: huizenprijzen blijven stijgen in 2026, maar minder hard
Gisteren, 09:36
Dat huizen duurder worden is een gevolg van het stijgende inkomen van huishoudens, stelt de bank in een nieuw rapport.
Ga naar het nieuws-archief
Ronnie Weessies
Redacteur
0
0
0
0
Voor een optimale gebruikservaring plaatst Architectenweb functionele cookies. Wat de verschillende cookies precies doen leggen we uit in een
overzicht
. Cookies van social media kun je optioneel
aanzetten
.
Akkoord
Instellingen
Annuleren
OK
Sluiten
Doorgaan
Inloggen
Maak een gratis persoonlijk account aan
Feedback
Feedback
Wij horen graag jouw feedback. Laat je reactie achter en eventueel jouw e-mail adres.
Reactie
Verstuur